Влада золота та її філософія в повісті Гобсек



Скачати 30.96 Kb.
Дата конвертації11.01.2018
Розмір30.96 Kb.

«Погоджено»

Директор школи____________С. В. Прокопенко

Дата_________ Клас___________

Тема: Влада золота та її філософія в повісті «Гобсек

Золото – ось душа вашого нинішнього суспільства.



Мета: дати уявлення про поєднання реалістичних і романтичних елементів у повісті. Продовжити роботу з аналізу прозового твору, визначення особливостей композиції; на прикладі образа Гобсека учити аналізувати особливості втілення мотиву влади золота. Формувати критичне відношення до прагнення оволодіння матеріальними благами задля них самих.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Форма проведення: урок з елементами пошукової роботи, робота у групах

Обладнання: картки на кожного учня (Додатки 1, 2) або тестовий тренажер «Перевір знання тексту»



Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ. Актуалізація знань.

Самостійна робота (або тестування на комп’ютері) із метою перевірки знання тексту (Додаток 1).



IV. Робота з підручником. В розділі «О.де Бальзак. Літературно-критичні статті» знайти статтю, в якій розповідається про історію створення повісті «Гобсек».

Фронтальна бесіда за змістом статті:

Коли був створений перший варіант повісті?

Який твір Бальзака увійшов як частина до першої глави?

Як називався варіант повісті, створений у 1835 році?

Чому в останньому варіанті Бальзак відмовляється від визначення Гобсека як «батька»?

Про що свідчить така ретельна робота над невеликою твором?



V. Робота з текстом за групами.

Художник Шарль Тамизьє уявляв собі Гобсека таким, як ви бачите на ілюстрації (Додаток 3). А як його описав Бальзак?

1 група: Намалюйте словесний портрет Гобсека. Якi порiвняння використовує Бальзак, описуючи зовнiшнiсть свого героя?

2 група: Знайдiть у текстi приклади використання деталей побуту як засобу проникнення у внутрiшнiй свiт героя. Зачитайте описи помешкання Гобсека. Як iнтер’єр характеризує героя?

3 група: Що означас iм’я Гобсек у перекладi? Опишiть спосiб життя Гобсека i доведiть, що iм’я персонажа вiдповiдає його сутностi. Яка пристрасть визначає логiку вчинкiв героя?

4 група: Розкажiть передiсторiю героя. Як “романтична бiографiя” лихваря розкриває його характер?

За результатами роботи в групах, заповнюється таблиця (Додаток 3)

Таблиця « Аналіз образу Гобсека»


Прізвище

Портрет


Інтер'єр

Самохарактеристика

Характеристика іншими персонажами


Гобсек, ( лихвар, «людина – вексель», глитай)

«Схожий на Талейрана», « очі як у куниці»,

« Кімната була захаращена меблями, срібними виробами, лампами, картинами, вазами, книгами, …»

« У мене погляд , як у Бога : я читаю у серцях »

"Це була людина-автомат, яку щодня заводили".

"Якщо людяність, спілкування з ближніми вважати релігією, то Гобсек у цьому відношенні був атеїстом".



VІ. Творча робота (приймають участь по одному представнику кожної групи). Використовуючи картинки із Інтернету, створити комп’ютерний колаж «Портрет Гобсека».

VІІ. З іншими – бесіда «Гобсек: реаліст чи романтик?»

- Знайдіть у тексті повісті ознаки реалістичного зображення дійсності. Побудуйте гроно. ( Історична конкретика, соціально – побутова характеристика героїв, типовість ситуацій)

- Самотність, загадковий образ, відлюдкуватість, інтелектуальність – ці риси притаманні романтичному герою. Підтвердить або спростуйте ці ствердження.

VІІІ. Захист творчих робіт «Портрет Гобсека» (Додаток 3), ілюстрацій (д/з).

ІХ. Фронтальна бесіда. Підсумок життя Гобсека.

Як вам здається, жадоба Гобсека до золота – це хвороба?

Як ви гадаєте, у чому коріння філософії Гобсека, і які її наслідки?

Гобсек прагнув розбагатіти і розбагатів.А хіба можна назвати його щасливою людиною? Чи відчув він себе щасливим?

Гроші – головний закон світу? ( Пояснити епіграф)

Чи заздрите ви Гобсеку?

Золото давало Гобсекові владу над людьми. Чи здатний він діяти в інтересах людей?

Висновок. Гобсек так і не зрозумів, що вже на певному етапі не він володіє грошима, а вони керують ним. Втративши моральні орієнтири, Гобсек пропустив момент, коли гроші зробили його бранцем золота. Гобсек збіднив своє життя, не зумівши поставити гроші на службу хоч би собі і своїй далекій родичці. Адже він міг насолоджуватися теплом родинної любові, дарувати кохання, по-іншому бачити цей прекрасний світ. Але він прожив павуком біля грошей.

Х. Підведення підсумків. Оцінювання

ХІ. Домашнє завдання (1-2 за вибором, 3 обов’язкове для всіх):

Висловте свою думку.

«Найперше и найголовнiше в життi - це намагатися володiти самим собою» (В. Гумбольдт).

Що втратив i що знайшов Гобсек?.

Чи такi вже згубнi гроші.

Доберіть вислови із повісті «Гобсек», що стали крилатими.



Поставте по п'ять запитань Фанні Мальво і Графині де Ресто від свого імені стосовно ситуації, в яку вони потрапили, і дайте на них відповіді.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка