Витівки собаки-шибениці Стрілки в повісті Д. Стронга «Розшукується ракета на чотирьох лапах»Дата конвертації30.12.2017
Розмір89.5 Kb.

Тема: Витівки собаки-шибениці Стрілки в повісті Д.Стронга «Розшукується ракета на чотирьох лапах»
Мета: презентувати учням основні факти життя та творчості англійського дитячого письменника Д.Стронга, розкрити загадку успіху автора, схарактеризувати головну героїню твору, спостерігаючи за її витівками, розкрити роль гумору в зображенні собаки-героїні; розвивати в учнів вміння переказувати, виробляти навички аналізу ключових епізодів тексту; прищеплювати інтерес до творчості Д.Стронга, виховувати почуття гумору та вміння знаходити вихід із будь-якої ситуації.
Обладнання: портрет Д.Стронга, виставка книг письменника, презентація про життя і творчий шлях автора «Джеремі Стронг», ілюстрації до книги «Розшукується ракета на чотирьох лапах».
Матеріал для вчителя

 • Знайомство з автором

Джеремі Стронґ — всесвітньо відомий дитячий письменник, автор понад 100 книг. Народився 18 листопада 1949 року у Лондоні, Англія.  Власного життя Стронг ніколи не уявляв без книжок. Юнаком він дуже полюбляв читати книжки про тварин: пригодницькі історії, написані Джеральдом Даррелом, «Дім на Пуховій галявині» Алана Мілна, оповідання Генрі Вільямса. 

Любов до природи у малого Джеремі виявлялася у бажанні все дослідити в реальному житті: куди пливуть хмаринки, де спить сонце, що ховається на верхівці яблуні, чи далеко до неба? Питань було безліч, але кожному з них малий Джеремі знаходив таке оригінальне пояснення, що навіть дорослі погоджувалися з його твердженнями. Саме у дитинстві Джеремі виробив свій неповторний стиль оповідача, якого завжди цікаво слухати.
Уродженець Елсена, південно-східного Лондону, Джеремі Стронг у молоді роки досить довго шукав своє місце в житті. Спочатку подорожував, потім працював у пекарні, вигадуючи нові рецепти начинок для пиріжків. Пиріжки, випечені юнаком, пахли дитинством, а тому ці вироби були дуже популярними як у дітей, так і у дорослих.

Потім було навчання у Йоркському університеті, учителювання в початковій школі, де вчитель Джеремі Стронг через власні твори долучав дітей до читання книжок, спонукав їх до роздумів про таємниці живої природи, навчав слухати своє серце, плекати мрії, творити і завершувати власні проекти, а найголовніше – вчив передавати добро по колу. Учительській праці і своїм вихованцям Стронг віддав 17 років любові і тепла власного серця. 

Із 1991 року Джеремі Стронг покинув викладання у школі і повністю присвятив себе письменству. «Я щасливий, що пишу саме для дітей і залучаю їх до читання», – говорив письменник.

Джеремі Стронґ – постійний гість фестивалів та зустрічей у школах по всьому світу.

Письменник пише для дітей весело і легко. Певною мірою, це пояснюється його великим досвідом учителювання в молодших класах. У своїх спогадах Джеремі Стронг зізнається, що захоплювався писанням різних історій із самого дитинства, а вже у дев’ять років свідомо вирішив, що буде письменником. «Письменником я вирішив стати ще в дитинстві, у дев’ятирічному віці. Хоча писати різні історії почав ще раніше. Вже в свідомому віці я писав і для дорослих, і для дітей, але видавці друкували лише мої твори для дітей. Більш того, вони хотіли ще більше моїх дитячих творів! Таким чином, у мене не залишилось ані трохи часу, щоб писати для дорослих».

Д.Стронг написав і видав понад сотню творів для дітей, перекладених десятками мов.

У Британії та США його книги видають  мільйонними тиражами, а за їхніми мотивами знімають мультфільми та серіали (наприклад, «Вікінг у моєму ліжку»).

За свої твори Джеремі Стронг отримав низку нагород, він став лауреатом Дитячої книжкової нагороди від Федерації Дитячої книги Великобританії.

В Україні твори Джеремі Стронґа виходять у серії «Читання для реготання» «Видавництва Старого Лева». Це і серія про собаку Стрілку («Ракета на чотирьох лапах», «Розшукується Ракета на чотирьох лапах», «Нові пригоди Ракети нам чотирьох лапах»), «Гармидер у школі», «Мій тато і зелений алігатор», «Кімнатні пірати», «Знамениті сіднички мого братика», «Знайомтесь: Фараон!»… Його книжки люблять читати і діти, і дорослі.

Нещодавно Джеремі Стронґ вперше завітав до Львова на запрошення «Видавництва Старого Лева». Він став спеціальним гостем ювілейного 20 Форуму видавців, під час якого познайомився із сотнями своїх юних шанувальників.

У письменника є власний веб-сайт, який дозволяє йому бути на зв’язку з читачами. «Це, певним чином, моє «третє вухо». До того ж, часом діти звертаються до мене за порадами, коли над ними знущаються у школі або вони мають проблеми у навчанні. Таким чином, мій веб-сайт стає ще й серйозним інструментом, за допомогою якого я можу допомогти дітям розібратися у власних проблемах. Я завжди почуваюся дуже відповідальним щодо моїх читачів.Крім того, потрібно постійно пам’ятати: Інтернет є істотною частиною життя дітей. Вони весь час в Інтернеті. Якщо ти хочеш бути частиною їхнього світу,  – а тобі потрібно бути цією частиною, адже ти пишеш для них, – значить, ти повинен йти в ногу з часом».

 • Питання на розуміння та відтворення головних епізодів повісті «Розшукується ракета на чотирьох лапах»

 1. Хто є головним героєм твору? Чому ви так вважаєте?

 2. Яким ви собі уявили Тревора?

 3. Хто така Стрілка? Як її сприймають у родині Тревора?

 4. Що полюбляє робити Стрілка?

 5. У чому, на думку, Тревора вона неперевершена?

 6. Що означають слова батька до Тревора:»Стрілка – твоя. Ти нею й займайся»?

 7. З якої причини Тревор захотів відвідати свою приятельку Тіну?

 8. Яким був план Тіни у дресируванні собаки?

 9. Хто ще хотів дресирувати Стрілку? Що з цього отрималося?

 10. Що незвичайного сталося із Тревором та Стрілкою на ринку?

 11. Розкажіть про інші витівки Стрілки.

 12. Як Тревор намагається рятувати свою собаку?

 13. Що хлопчик постійно бачив в очах Стрілки, коли пильно вдивлявся в них?

 14. Які смішні епізоди повісті вам запам’яталися?

 15. Розкажіть, як Тревор рятує Ракету з карантинного майданчика?
 1. Якою ж ми побачили Ракету? Знайдіть у тексті слова, якими описуються собака та її дії. (Додаток 1)

 2. Як ставиться до Стрілки Тревор? Спробуємо це відобразити в схемі. (Додаток 2)

 3. Чого він боїться найбільше?

 4. Що було причиною товаришування Тревора і Тіни? Що їх об’єднувало?

 5. Яке ставлення оточуючих до собаки? Чому у них така думка?

(Додаток 3)

 1. Чи вважаєте ви дії Стрілки осудними? Висловіть своє ставлення до собаки-бешкетниці?

 2. Доведіть, що собака Стрілка розумна і безпосередня.

 3. Як закінчується повість? До чого спонукає таким фіналом автор?

 4. Розгляньте малюнки художника М.Паленка до повісті. Пригадайте епізоди і прокоментуйте їх. (Додаток 4)
  • Питання до характеристики художніх особливостей твору

 1. Яка особливість побудови повісті? (Розповідь ведеться від імені хлопчика Тревора)

 2. Визначте роль внутрішнього монологу Тревора в повісті.

 3. Випишіть із тексту епітети та метафори, якими нагороджено Стрілку.

 4. Знайдіть у тексті слова, що відносяться до дитячої мови чи дитячого сленгу.Творам Стронга властивий своєрідний легкий стиль, лагідний гумор, цікаві та несподівані повороти сюжету, зрозумілі для дітей смішні ситуації, у які потрапляють його персонажі.

Книги Джеремі Стронга – не з тих, що батьки нав’язують дітям, а з тих, що діти знаходять самі. Це розмова з дітьми наодинці, й певно, що вони прислухаються до тієї розмови. Що таке  ракета на чотирьох лапах? Може, це комета, болід чи реактивний літак? Ні, це всього лише собака Стрілка – справжня ракета на чотирьох лапах, суміш вихору, хорта і спортивного «Феррарі». Вона має фантастичну здатність втягувати в халепу свого одинадцятирічного господаря Тревора і його подружку Тіну. Чи цікаво це дітям? Цікаво!

Твори Джеремі Стронґа працюють, власне кажучи, за методикою рефлексів собаки Павлова. Діти сміються, читаючи його твори. А сміх – один із найбільш інтенсивних стимуляторів позитивних емоцій, які хочеш переживати знову й знову. Так вибудовується умовний зв’язок: сміятися добре, а отже читати також.«Коли моя письменницька кар’єра щойно розпочалася, я викладав у школі, і моїм учням було від семи до одинадцяти років – це той вік, коли діти стають самостійними читачами, коли вони вже здатні читати самотужки, – каже Стронґ. – Невдовзі я виявив, що чимало дітей, і мій син зокрема, нудяться, читаючи той страхітливо докучливий матеріал, який їм задають у школі, і припиняють читати взагалі. Тож я вирішив писати такі книги, які, як я сподівався, передусім заохочуватимуть їх читати самостійно. У цій справі моєю найжахливішою і найдієвішою зброєю став гумор. Коли люди сміються і насолоджуються чимось, їм хочеться пережити ці емоції знову і знову. Так само і з читанням. Це хороший прийом в освіті – вчити весело. Адже якщо діти сьогодні регочуться (маю надію!), читаючи одну з моїх історій, то років так через десять вони, ймовірно, читатимуть Дікенса, Шекспіра, Гете, Сервантеса, Кальвіно та інших. А читання – це ще й досі одна з найвагоміших основ освіти та розуміння світу, це людський багаж і спосіб осягнути всесвіт. Без читання, без книг процвітатиме хіба неуцтво».

Стронґ відкидає сприйняття дитячої книги як недолітератури – чогось спрощеного і поверхневого. Для нього вона не є проміжним етапом перед сприйняттям справді важливих дорослих творів. Письменник переконаний, що література для дітей – це фундамент, наріжний камінь розуміння дорослих текстів. «Як письменник я стою на початку читацької еволюції дитини і, сподіваюся, допомагаю закласти підґрунтя для того, щоб діти, які читають зараз, згодом перетворилися на дорослих поціновувачів книг», – стверджує Джеремі Стронґ.

Домашнє завдання: Скласти веселу пам’ятку «Як потрібно доглядати собак»

або Написати подяку Тревору від імені Стрілки.

Додаток 1

Стрілка - Ракета на чотирьох лапах

Додаток 2Думки Тревора про Стрілку
Додаток 3Що думають оточуючі про СтрілкуДодаток 4Малюнки художника М.Паленка до повісті

Д.Стронга «Розшукується ракета на чотирьох лапах»

Список використаної літератури
 1. 1. Д.Стронг. Розшукується Ракета на чотирьох лапах! Повість. Для мол. шкіл. в. / Пер. З англ. В Морозова; мал. М. Паленка. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2008. 

 2. Інтернет-джерела http://liturok.in.ua/ ; http ://zbruc.eu/

http://www.jeremystrong.co.uk ; http://litakcent.com/ ;

http://litakcent.com/2010/01/20/dzheremi-strong-vidsutnist-interesu-do-

knyhy-v-ditej
Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка