Він так співав, що мав у горлі мозолі. Він так співав, що крилами йому став голосСкачати 51.25 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір51.25 Kb.
ТипУрок

Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань з теми «Складнопідрядне речення»
Мета уроку: узагальнити й систематизувати вивчений матеріал про складнопідрядні речення; удосконалити пунктуаційні навички, уміння аналізувати, систематизувати, доводити й обґрунтовувати; розвивати творчі вміння самостійно розв’язувати пізнавальні завдання; виховувати почуття поваги до українського художнього слова, його краси й сили.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Форма проведення: урок-віртуальна мандрівка.
Обладнання: індивідуальні картки з завданнями, презентація.

Хід уроку

І. Емоційне налаштування учнів

Доброго дня, шановні колеги!. Дуже приємно, що сьогодні ми разом з вами будемо працювати. Надіюся, що наше спілкування принесе усім лише приємні враження.


Зазвичай у себе в щколі я розпочинає урок з того, що цікавого цей день залишив в історії, або просто у житті. Або читаємо історії з книги Бруно Ферреро. Учні, користуючись Інтернетом, самостійно готують повідомлення про цей день. Сьогоднішній урок не буде винятком. Ну, все по порядку. Але перегорнемо ми з вами сторінку останнього дня осені, тобто 30 листопада.
Утворіть асоціативний ряд зі словом «Червона рута».
Отож, ви вже зрозуміли, що мова піде про геніального артиста Назарія Яремчука, який народився 30 листопада 1951 року. Так як однією з форм уроків з використанням ІКТ, то ми проведемо віртуальну мандрівку на Буковину.
Епіграфом нашого майстер – класу будуть слова Андрія Демиденка
Він так співав, що мав у горлі мозолі. Він так співав, що крилами йому став голос.
ІІ. Оголошення теми уроку. Колективне формулювання мети уроку, очікувань учнів від уроку
Інтерактивна вправа «Очікування»
Чого кожен з вас очікує від уроку?
Я очікую, що …
Цей урок навчить мене …
Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку:

ви повинні узагальнити й систематизувати вивчений матеріал про складнопідрядні речення;

удосконалити пунктуаційні навички, уміння аналізувати, систематизувати, доводити й обґрунтовувати ;

уміти використовувати складносурядні речення в усному й писемному мовленні.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Отож, вирушаємо у нашу подорож. Та будьте уважними, щоб усе побачили, почули, нічого не проґавили, назбирали гарних вражень й повернулися назад з високими балами. Рушаймо.

ІV. Виконання творчих завдань


  1. Прочитайте текст. Яка його тема? Відшукайте складнопідрядні речення. Доведіть, що воно складнопідрядні. Визначте вид речення.

Пісня для мене – це все. Це вираження людських почуттів. Без пісні я не уявляю свого життя. Цим почуття пронизано все: моя родина, друзі, колеги по роботі, творчості. Тому пісня завжди з нами. Кожний теплий прийом знімає втому. Людина щаслива тим, що приносить радість людям, дарує їм задоволення. Хочу співати для вас гарних пісень, що западають у душу, в пам’ять серця, несуть гарні думки, зачаровують красою мелодій.
2. Випишіть складнопідрядне речення. Складіть схему. Виконайте синтаксичний розбір речення.
Буковина щедра на талановитих людей, які виростали під шелест букових та смерекових лісів. Мелодійний плескіт Черемоша і Прута, дзюрчання гірських струмочків, спів трембіт і української пісні. Саме пісня розбудила у у Назарія Яремчука дар, який був даний йому Богом.
Ну ось ми і завітали на Буковину у місто Вижниця (колишня назва селище Рівня), де народився Назарій Назарович Яремчук в селянській родині Назарія та Марії Яремчуків. Мав братів Степана, Богдана та сестру Катерину. Свою четверту дитину батьки назвали Назарієм (це ім'я означає «присвячений Богові»). Він народився коли батьку вже було 64-роки. Сама родина була музичною. Ще маленьким хлопчиком Назарій також почав співати. В дванадцять років Назарій пережив перший тяжкий удар — помер батько.

Після закінчення школи Назарій подав документи в Чернівецький університет на географічний факультет, але не пройшов по конкурсу. Тільки з другої спроби у 1970 році, вже будучи солістом «Смерічки», Назарію вдалося вступити до університету.

Знайомство з молодим буковинським композитором, студентом медінституту Володимиром Івасюком відіграло велику роль у житті Назарія. Глядачі почули «Червону руту» та безліч інших пісень молодого автора. Влітку 1971 року взяв участь у зйомках музичного фільму "Червона рута". Цей фільм зробив солістів Назарія Яремчука та Василя Зінкевича народними улюбленцями. Але після зйомок сталася друга трагедія в житті Назарія — померла його мати Марія Даріївна, велику любов до якої проніс через усе своє життя.

Перше мистецьке визнання принесли пісні «Червона рута» та «Водограй» Володимира Івасюка, «Горянка» і «Незрівняний світ краси» Левка Дутковського.

Назарій закохується в солістку «Смерічки» Олену Шевченко, цього ж року вони одружуються. Первістка назвали Дмитром, а згодом народився Назарій. Та цей шлюб не приніс йому щастя, і Яремчук розлучився.

У 1978 році Яремчуку присвоєно звання Заслуженого артиста УРСР.

Коли трагічно загинув Володимир Івасюк, Назарій був одним із перших, хто незважаючи на заборону влади, приїхав на похорон до Львова. Тоді це могло коштувати всього: кар'єри, спокою, репутації. Траурна колона починалася з великого вінка з білих квітів, який Яремчук ніс із Левком Дутковським. Це було дуже небезпечним в той час, та Володимир був їхнім великим другом, і наслідки їх не цікавили.

Під час Афганської війни Назарій кілька разів їздив у Афганістан і виступав перед українськими солдатами.


1986 року після Чорнобильської катастрофи співак тричі побував у 30-кілометровій зоні відчуження, де виступав перед ліквідаторами аварії.

1987 року Назарію присвоєно звання Народного артиста України.

Другу дружину, Дарину, Назарій знайшов у селі Тюдів. Весілля відбулося 2 лютого 1991 року.

2 березня 1993 року і Яремчуків народилася дівчинка, що назвали на честь матері Назарія — Марічкою. Старші діти відразу полюбили дитину і гралися з нею. А Назарій на гастролі брав із собою маленьку подушечку дочки, що вважав своїм талісманом. Але раптом Назарій дізнався, що хворий на рак.

У 1995 році друзі Назарія допомогли йому виїхати в Канаду, сподіваючись, що західна медицина зможе допомогти. Але операцію зробили занадто пізно, і вона не допомогла. Та навіть важко хворим Яремчук продовжував виступати. Після повернення з закордону Назарій з'явився на вечорі Юрія Рибчинського, і всі відзначили, як він схуд.

30 червня 1995 року після довготривалої хвороби Назарій Яремчук помер у Чернівцях. Співця поховали на центральному кладовищі Чернівців.

У березні 1996 року Указом Президента України Назарію Яремчуку посмертно присуджено Державну премію України ім. Т. Г. Шевченка

Нині у рідному місті знаходиться музей – садиба Назарія Яремчука, який став родзинкою Чернівецького краю. Приїздять сюди із далекого і близького зарубіжжя, щоб торкнутися пам’яті видатного співака.


  1. Встановити відповідність

1. Краще я зберу джерела, зроблю з них цимбали,

Щоб тобі, дівчино мила, вони красно грали.

2. У тім саду без тебе йду,

Коли горять стожари.

3. Ми зайдемо в чисту воду біля водограю

І попросим його щиро, нехай він нам зіграє.
А. Складнопідрядне з підрядним часу.

Б. Складнопідрядне з підрядним мети.

В. Складнопідрядне з’ясувальне.


  1. Такою побачили ми Буковину. Чарівна природа українських Карпат надихала Назарія Яремчука. А які враження залишаться у вас після перегляду пісні, яку у свій час виконував буковинський соловейко. За відео сюжетом складіть твір – мініатюру, використовуючи складнопідрядні речення.

V. Метод «Шість капелюшків»

Використовуючи відому методику Едварда де Боно висловіть свої враження


  • Ваше ставлення до віртуальних екскурсій на уроках української мови.

Підсумок


Дерево Бажань

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка