«Використання сонячної енергії. У чому перевага енергії Сонця?»



Скачати 69.21 Kb.
Дата конвертації23.10.2017
Розмір69.21 Kb.

Тема: «Використання сонячної енергії. У чому перевага енергії Сонця?»

Мета: продовжувати формувати в учнів уявлення про необхідність використання енергії Сонця, довести її перевагу над іншими видами енергії та її значущість для життя на Землі;


розвивати спостережливість, увагу, пізнавальний інтерес, креативне мислення, уміння аналізувати і робити висновки;

виховувати бережливе ставлення до природи, бажання використовувати «чисту енергію», турботу про екологію.

Обладнання: - презентація «Сонячна енергія»;

- таблиця «Переваги і вади енергії Сонця»;

- свічка, скло, запальничка (для досліду);

- колекція корисних копалин;

- індивідуальні листівки;

- індивідуальні вироби машин на сонячних батарейках.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання з довкіллям

Здрастуй, день,

І хмарка в небі,

Ліс і школа, клас.

Вчитель наш і гості любі,

Ми вітаєм Вас!

Подаруємо тепло,

Посмішкою ми,

І додасться в білім світі,

Щастя і доброти.



ІІ. Фенологічні спостереження

1. Прогноз погоди

- Хто бажає повідомити результати спостережень за погодою сьогодні?



2. Результати досліджень за погодоЮ восени за три місяці (дослідницька група)

ІІІ. Перевірка засвоєних знань

1. Фронтальне опитування. Зворотний зв’язок

- Яку тему вивчали на минулому уроці?

- Якими джерелами енергії користувалися люди в давнину?

- Які джерела енергії найширше використовують у наш час?(енергію корисних копалин)



2. Робота в парах (Картки на парті)

- На які види поділяються джерела енергії?

На картках з’єднайте стрілочками, які джерела енергії є вичерпними, а які не- вичерпними, і доведіть свою думку.



Вичерпні джерела енергії

Невичерпні джерела енергії

Кам’яне вугілля

Сонце


Торф

Нафта


Природний газ

Рухома вода

Дрова

Вітер


- Чи можна розраховувати на те, що корисні копалини за нашого життя утворяться знову? Поясни.

3. Проектна діяльність (Творча група)

- Яким джерелам енергії мають віддавати перевагу сучасні люди і чому? (Невичерпним) Про це нам розкажуть учні, які досліджували цю тему у проектах.

(Презентація учнів з індивідуальними та груповими проектами.)

IV. Інтрига

Сьогодні ми будемо продовжувати ще глибше вести дослідницьку діяльність, спостереження, творчо мислити і робити висновки. А що буде об’єктом дослідження ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Загадка.

Хто однаково всіх любить,

Всіх однаково голубить?

Кожен скоса тільки гляне,

А обняти не дістане? (Сонце)

(Вчитель прикріплює на дошку Сонце, яке посміхається)



V. Актуалізація опорних знань

Пригадайте, яке значення має сонячна енергія для нашої планети?

(Завдяки сонячній енергії на Землі відбуваються різноманітні природні явища: випаровується вода, утворюються хмари, дме вітер, випадають опади, живуть рослини, тварини, люди.)

(Учні відповідають, а вчитель вивішує таблицю)

Таблиця

Сонячна енергія Творча група. я



Живуть рослини, тварини, люди

випадають опади



?

Випаровується вода

Утворюються хмари

Дме вітер

Випадають опади

VI. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми будемо вивчати тему «Використання сонячної енергії. У чому переваги енергії Сонця?»



1. Дізнаємось:

  • Чому вигідно використовувати енергію Сонця?

  • В які види енергії перетворюється сонячна енергія?

Навчимося:

  • Визначати переваги і вади сонячної енергії.

  • Берегти природу

2. Очікування

- Чого ви очікуєте від уроку?



3. Правила співпраці на уроці

- Пригадайте основні правила співпраці, які ми повинні виконувати?



  • Уважно слухай вчителя і співбесідника.

  • Поважай думку іншого.

  • Піднімай руку.

  • Подумай, а потім скажи.



4. «Мозковий штурм»

- Які найпоширеніші джерела енергії використовують у наш час? (Горючі корисні копалини.)



5. Дослідницька діяльність

А зараз завітаємо в дослідницьку лабораторію до головного еколога нашого класу. Проведемо дослідження і дізнаємось, як же спалювання корисних копалин і інших горючих джерел енергії впливає на довкілля.

Учень – лаборант

1) Запалю свічку.

- Яку енергію отримали?

2) Піднесу до полум’я скло.

- Що на ньому залишилося? (Кіптява)

- Як же це впливає на довкілля? (Міркування дітей)

Висновок лаборанта:

Кіптява є у повітрі, яким ми дихаємо. А це шкідливо впливає на здоров’я. Тому не тільки вчені, а й прості люди почали замислюватися над тим, як зберегти довкілля і зберегти енергію, без якої неможливе існування людства.



6. Робота з підручником (с. 70).

І ось саме цьому постало завдання відшукати «чисту енергію» або «зелену». Що ж це за енергія ми дізнаємося з інформаційного джерела – підручника. (с. 70 від слів «Для отримання…» до слів «Поміркуй і розкажи».)

- Так яке ж джерело дає нам «чисту енергію»? (Сонце)

7. Презентація вчителя

Поміркуй - Чому «чисту»?

- А чому «зелену»? (про рослини)

Слайд 2

Ось ми і довели, чому треба ширше використовувати сонячну енергію.



8. Фізкультхвилинка(пісня про сонечко у таночку)

Ми плідно попрацювали, проведемо фізкультхвилинку.



- Чи сподобалась вам пісенька?

- А яке сонечко?

9. Продовження презентації вчителя «Сонячна енергія».

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5



10. Сюрприз – презентація учнів

- А в яку енергію перетворюється енергія Сонця у роботах дітей ви скажете після захисту творчих проектів учнів. (Учні демонструють вироби з конструктора на сонячних батарейках.)

- Так в яку енергію перетворюється енергія Сонця? (В електричну.)

11. Продовження роботи з презентацією вчителя. Це цікаво знати.

Слайд 6

Слайд 7

Слайд 8



Слайд 9

Слайд 10



12. Робота в парах (заповнення листівки)

Ми провели довгострокову дослідницьку діяльність протягом двох тижнів. Тож тепер складемо першу сторінку книжки про використання енергії Сонця. Візьміть листівку і заповніть її. (Можна використовувати підручник (с. 70 – 71).



Листівка

1) Доповни речення

Енергія Сонця - _____________________ й ______________________.


Слова для вибору: *чиста *темна *світла *невичерпна *корисна *необхідна
2) Обери і встав пропущене слово

У сонячних батареях і на сонячних електростанціях енергія Сонця перетворюється на _______________ енергію.


А) теплову Б) електричну В) світлову
3) Заповни таблицю

Переваги
сонячної енергії


Недоліки
сонячної енергії
























































4)Перевірка за слайдом

Слайд 11

Слайд 12

VI. Підсумок уроку

1. Гра «Продовж речення»

Сьогодні на уроці

дізнався, що …

Я зрозумів, що … Я буду берегти…

навчився …

2. Здійснювання очікувань

- У кого очікування здійснились, візьміть сонечка і подаруйте їх нашим гостям. А в кого ні, нехай вони ще побудуть на дошці, можливо на наступному уроці ваші очікування здійсняться краще.



3. Висновок вчителя

Підбиваючи підсумки роботи в співпраці, я хочу сказати, що ви зробили ще один крок до чудової країни творчості, збагатили свою мову, розширили світогляд та відкрили широку дорогу у світ знань і навчились дружньо співпрацювати.



4. Домашнє завдання

Стор. 70 – 71, відповідати на запитання, скласти власний проект «Облаштуємо нашу планету» про використання сонячної енергії.



5. Прощання

Діти стають в коло, беруться за руки і промовляють за вчителем: «Люди, збережемо нашу планету Земля!»

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка