Виховна година 3 клас Вчитель Грінько Т



Скачати 97.04 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір97.04 Kb.


Виховна година 3 клас Вчитель Грінько Т. А.

Тема. Людські чесноти.

Мета. Розширювати знання учнів про загальнолюдські моральні якості –

людські чесноти.

Розвивати духовно – моральне мислення, зв’язне мовлення,

пізнавальний інтерес, вміння оцінювати власні вчинки та вчинки інших.

Виховувати бажання дотримуватись морально – етичних норм,

основних правил добротворення, прагнення виробити у собі кращі

людські якості.

Обладнання. Прислів’я, тексти, ребуси, вислови видатних

людей, макет сонечка, хмарки, дерева, запис пісні,, Якщо добрий ти’’ з

мультфільму,, Про кота Леопольда’’.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

Всі веселі і здорові?

До заняття ви готові?

Тож,,, гарний слід’’ залишимо усі

На занятті і в житті.

II. Актуалізація набутих знань учнів.


  1. Вчитель читає оповідання.

По вулиці йшли двоє перехожих. Одному – 72 роки, а другому – 8 років. У старшого в руках було п’ять речей: портфель, три книги, пакет.,, У вас упала книжка’’, - закричав хлопчик, обганяючи дідуся.,, Невже’’, - здивовано відповів той.,, Звичайно, - пояснив хлопчик, - у вас же було три книги, портфель, плюс пакет – всього п’ять речей, а тепер залишилося чотири’’.,, Я, бачу, ти добре навчився рахувати, - сказав перехожий, піднімаючи книгу, - але є правила, які ти так і не вивчив’’.

- Про які правила говорив старий чоловік? ( Про порядність, ввічливість. Бо ж хлопчик не допоміг підняти дідусеві книжку).



III. Повідомлення теми, мети виховної години.

- На сьогоднішньому занятті ми поговоримо про загальнолюдські якості – людські чесноти, про їх дивовижні властивості і магічну дію.



IV. Робота над поняттям,, людські чесноти’’.

1. Робота в групах. Вправа,, Синтез думок’’

Кожна група одержує завдання на аркуші:,, Людські чесноти – це…’’

Учні пишуть свій варіант відповіді, враховуючи думку кожного із членів групи. Колективно зіставляється все написане і робиться висновок.

( Звучать можливі відповіді груп ).

Людські чесноти – це високі моральні якості людини, сумлінне ставлення до обов’язків, щирість у стосунках з людьми.

Людські чесноти – це добрі вчинки та риси характеру. І т. д.

- Які ви знаєте людські чесноти?

- Як називають людину, яка дотримується чеснот? ( Ввічливою, вихованою).

2. Розповідь вчителя.

- Справді, сучасна, гармонійно розвинена людина повинна бути ввічливою.

- А що означає слово ввічливий?

Слово походить від давньоруського,,вьжа’’-,,той, що відає, знає’’.

Перше значення слова ввічливість -,, знання, досвід’’. Пізніше, приблизно в ХVI ст., слово набуває іншого значення – поштивість, дотримання норм поведінки з іншими людьми. Говорять,, Ввічливість нам двері відкриває.’’



,, Ніщо не обходиться так дешево і не ціниться так дорого, як ввічливість.’’

Суспільство з давніх – давен виробило правила поведінки. Насамперед

,, Біблія’’ та народна мудрість вчили, що і як треба робити, тобто дотримуватись вимог етикету. Етикет – це встановлений порядок, сукупність правил, які регламентують зовнішні прояви людських взаємин.

Звідки походить слово етикет? Вперше його вжив французький король Людовік XIV у XVII ст. на одному з прийомів у цього монарха гостям вручили картки, де перераховувалися правила поведінки, яких вони мали дотримуватися. Від назви цих карток ( етикеток ) і з’явилося поняття етикет.

Чітко дотримувалися етикетних правил при дворах французьких, англійських та особливо іспанських королів. Історія пам’ятає трагічний випадок, що стався з іспанським королем Філіпом III. Якось він сидів біля каміна, в якому сильно розгорілося полум’я. Король нікому з придворних не дозволив поставити заслінку, бо це мав зробити відповідальний за церемоніал вогню, а він саме кудись відійшов. Однак Філіп III згідно з етикетом гасити вогонь не мав права і не рушив з місця, виявляючи стійкість своєї монаршої честі. Від серйозних опіків він загинув.

Траплялися й веселі курйози. Так, французький король Людовік XIII приїхав до кардинала Ришельє вирішувати невідкладне важливе питання, а той був хворий і лежав у ліжку. Але ж король не міг розмовляти з підданим, стоячи або сидячи, коли той лежить. Зрештою, король знайшов оригінальний вихід – ліг поряд із кардиналом і так спілкувався з ним.



3. Заповнення,, Сонечка щастя’’.

Наше життя – смугасте. У ньому зустрічаються і білі, і чорні смуги. Білі смуги – це наші гідні вчинки, дотримання кращих моральних якостей – чеснот, а чорні – це негідні вчинки.

Щоб ми були щасливі, нехай побільше білих смуг буде у нашому житті.

- Які риси характеру повинна мати щаслива людина?

- Ось зараз ми і заповнимо,, Сонечко щастя’’.





( Життєрадісність, щедрість, ввічливість, мудрість, працьовитість, чуйність, скромність, доброта, милосердя, любов, чесність, правдивість ).



4. Робота з,, Хмаркою’’.

- Мабуть, вам траплялося чути вислів,, сім смертних гріхів’’. Справді, наші предки, дбаючи про високу моральність підростаючого покоління, застерігали юних від зла, вчили жити чесно й совісно, дотримуючись усталених норм поведінки. Страшних смертних гріхів було сім. Ними вважалися: лінь, обжерливість, заздрість, скупість, гордість і хтивість.

На смужці паперу напишіть свої шкідливі звички, негативні риси характеру, які вам не подобаються, заважають жити. Помістимо ці смужки на хмарку і уявимо , що вона віднесла їх далеко і більше вони до вас не повернуться.

( Лінь, брехливість, жадність, боягузтво, байдужість, нерішучість, підлість, лицемірство, зрадництво, агресивність …).



5. З’ясування сутності чеснот. Доброта.

- Сьогодні ми спробуємо розкрити сутність найважливіших людських чеснот.



а) Прослуховування пісні з мультфільму,, Про кота Леопольда’’.

- Про що співає Леопольд? ( Про добро ).

- Ще з давніх часів доброта і милосердя були найціннішими моральними якостями. Цілком закономірними і природним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитися шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість і немічність, порятувати хворого чи каліку, захистити скривдженого.

Милосердя і доброта – як два крила, на яких тримається людство.

В Україні проживає близько 2 млн. самотніх людей. Майже 200 тис. з них інваліди. Багато існує за межею бідності.

* Вправа ,, Доберемо друзів ‘’до слова доброта.

1) Добро + зичити ( Доброзичливість ).

2) Ребус

,,

Д + ДЯ ( Добросердя ).
3) Вставте пропущені букви.

Л аска

л ю бов



д оброта

св я тиня

со н це

чуйн і сть

раді с ть

турбо т а ( Людяність ).

- Люди страждають не тільки від того, що не мають щодня свіжого хліба, а й через те, що не чують необхідного доброго слова. Отже, нехай всі люди зараз скупаються під нашим,, дощем компліментів’’.

б) Вправа,, Дощ компліментів’’.

Кожна група змагається, хто більше скаже ввічливих хороших слів.



в) Хвилинка доброти.

Діти заплющують очі, кладуть голову на парту. Учитель пропонує згадати саме добру людину, подумки звернутися до неї, висловити їй найкращі побажання.



6. Продовження роботи над зясуванням сутності чеснот.

а) Поетична хвилинка. Вправа,, Мікрофон’’. ( Перша група ).

1 й учень.

Колосок

Виріс вищим колосок,

Тому й загордився,

На братів своїх малих

Навіть не дивився.
Ті, наповнені зерном,

Хилять вниз голівки,

А порожньому одно:

Пнеться вгору тільки.


Може, хто такий колись

Колосок зустріне

Ви скажіть йому тоді

Ввічливо і просто:

Щоб зерном він похваливсь,

А не тільки зростом!

- Яка риси характеру висміюється автором у цьому вірші?

- Яку рису їм можна протиставити? ( Скромність ).

2 – й учень.

б) Словник.

Скромність – це слово фіксується в українських словниках з початку XVIII ст. Запозичене з польської мови. Скромність – відсутність звички підкреслювати свої позитивні якості, хвалитися своїми заслугами.

3 – й учень.

- А якщо цього немає? У такому випадку говорять:

в) Прислів’я.

* Гречана каша сама себе хвалить.

* Не все те золото, що блищить.

* Добрий товар хвалити не треба.

* не дивись високо – запорошиш око.

г) Читання казки,, Хлопчик – пастух’’.( Друга група ).

- Щоб розкрити суть інших чеснот, друга група підготувала нам казку.

- Слухаємо і думаємо над питанням:,, Що неправильно зробив молодший брат?’’

Троє братів пасли отару овець. Двом старшим потрібно було зійти з гори в село. Вони залишили молодшому ріжок і сказали йому, що як тільки буде загрожувати небезпека, одразу дути в ріжок. Не встигли брати відійти, як пролунали звуки ріжка, що сповіщав про небезпеку. Вони швидко повернулись назад, але виявилось, що малий просто пожартував.

Брати знову вирушили в дорогу, та невдовзі змушені були повернутись назад, бо знову почули звуки ріжка. Їх зустрів живий – здоровий брат.

Брати дуже розсердилися. Пішли знову в село. Почувся звук ріжка, але брати не зважали, вони думали, що це витівки малого пустуна. Та на цей раз небезпека була насправді: на отару напали вовки. Брати не надали допомоги, бо не повірили.

Два рази збрехавши, на третій не чекай, щоб повірили.

- Що б ви порадили під час зустрічі з цим хлопчиком?

- Отже, яку людську чесноту назвемо? ( Правдивість ).

- Іноді наслідки від брехні, як бачите, бувають непоправними. Як це і трапилося в казці.

д) Інсценування підготовленими учнями смішинки П. Кальченка

,, Мій тато’’.

Батько й мати поїхали з дому, а Данилко, лишившись на господарстві, до школи не пішов. Раптом – телефонний дзвінок…

Данилко впізнав по голосу свою вчительку.

- Чому сьогодні Данилко не прийшов у школу?

- Тому, що захворів.

- А хто це зі мною розмовляє?

- Мій тато…

- Як можна назвати вчинок Данилка?

- Як би ви вчинили на його місці?

- Яку рису характеру ми запропонуємо хлопчикові виробити в собі?



( Чесність ).

- Запам’ятайте, діти: краще сказати правду, якою б вона не була, тому що, як мовить народ, ,, брехнею світ пройдеш, а назад не повернешся’’. Та й вертатись буде нікуди, тому що брехунів чекає безслав’я. Про них ще й так кажуть:,, Бійся цапа спереду, коня – ззаду, а брехуна – з усіх боків’’.

- Навіть сказавши один раз неправду, людина втрачає частку довіри серед оточуючих, втрачає моральне право вимагати правдивого ставлення до себе.

е) Робота з тлумачним словником.

Діти знаходять слова чесність і правдивість, читають їх тлумачення.

- А рядом з чесністю і правдивістю – порядність: не ображати інших, не кривдити, не говорити образливих слів. Бо,, Шабля ранить голову, а слово – душу’’. А ще надійність. Говорити і робити одне. Бо ж підлеслива людина,

,, як гадюка між квітами’’.



є) Робота над прислівями. ( Третя група ).

- Прослухаємо прислів’я і скажемо, яку людську чесноту ми оберемо для себе.

* Без охоти нема роботи.

* Маленька праця краща за велике безділля.

* Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.

* Праця годує, а лінь марнує.

* Навчання і труд все перетруть.

* Лінивому завжди ніколи.

Чого вчать, що висміюють ці прислів’я? ( Працелюбності ).

V. Закріплення матеріалу.

- Ви вчилися сьогодні розпізнавати найкращі моральні явища. Думаю, що ви зможете тепер оцінити власні вчинки, вчинки товаришів.

1. Розв’язування морально – етичних завдань.

Вправа,, Заморочки з листочка’’
1 група.

* На великій перерві учні гралися на вулиці. Після дощу лишилися калюжі. Учениця 4 класу Оленка підсковзнулася і впала в калюжу. Хлопці, її однокласники, почали голосно сміятися. Оленка не могла підвестися, бо дуже боліло коліно. На очі наверталися сльози. Раптом до дівчинки підійшов третьокласник Сергій, її сусід по будинку. Він подав їй руку, допоміг підвестися, почистити одяг, поцікавився, чи їй не боляче.

- Як вчинив Сергійко?

- Які риси характеру йому притаманні?

- Як можна назвати поведінку однокласників Оленки?
2 група.

* Петрик дуже любить ходити в гості до свого однокласника Андрійка. Андрійко живе у великому будинку, в якому багато кімнат. Дуже цікаво Петрику ходити по кімнатах, розглядати різні речі, заглядати у шафи, шухляди стола.

- Чи можна сказати, що Петрик допитливий хлопчик? ( Він просто невихований ).
3 група.

* У Миколки була подружка Ніна. Одного разу, коли вони гралися недалеко від річки, побачили на березі велику жабу. Хлопчик підняв камінець і вбив нещасну тваринку. Ніна зойкнула і побігла геть. З того часу вона більше не дружила з Миколкою.

- Чому?

- Невже жаба дорожча за дружбу? ( Він жорстокий ).



VI. Підсумок.

_ Чого навчилися на занятті?

- Ви стали розумнішими і мудрішими. І зараз ми виростимо Яблуньку мудрості.

Діти називають заповіді за якими добре жити і прикріплюють до деревця яблучко.



Заповіді


  1. Наодинці з собою роби так, як ти робив би на людях.

  2. Не лінуйся.

  3. Добросовісно виконуй свої обов’язки.

  4. Будь щедрим, гостинним.

  5. Будь скромним.

  6. Поважай працю батьків.

  7. Будь правдивим і чесним.

  8. Захищай молодшого і слабшого від себе. І т. д.

- Бажаю вам, щоб сонце усміхалося до вас, люди привітно зустрічали. А ще бажаю вам любові. Любити – це брати участь усім своїм єством у радості чи горі ближнього. Той, хто любить, відкриває в собі безмежні можливості розради і співчуття. Якщо хтось поруч тебе страждає, плач разом з ним. Якщо хтось радіє, радій разом з ним. Ми – ангели тільки з одним крилом. Отже, ми можемо літати тільки тоді, коли когось обіймаємо.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка