Відділ освітиСкачати 108.08 Kb.
Дата конвертації25.10.2017
Розмір108.08 Kb.
ТипУрок

Відділ освіти

Жашківської райдержадміністрації

Хижнянська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів


Педагогічна скарбниця

З досвіду роботиУчителя бології

Ізотова Михайла дмитровича

З проблеми :

«Підвищення ефективності та результативності уроку біології шляхом впровадження

інформаційних технологій»


Три шляхи ведуть до знань:

шлях роздумів – це найблагородніший шлях,

шлях подражання – це найлегший шлях,

і шлях досвіду – це найважчий шлях.

Конфуцій


Я дякую долі, яка дала мені можливість ось уже 10 років щоденно спілкуватися з учнями найбільш морально чистою частиною нашого суспільства. Тому несу високу відповідальгість за те, які якості можу розвинути у своїх вихованців, адже від них залежить майбутнє життя планети. Запалити в їхніх серцях і головах жадобу пізнання, поклоніння перед чимось новим і незвіданим, навчити самостійно мислити – завдання моє, як учителя. Мисляча людина ніколи не допустить неправильних вчинків, непродуманих дій, така людина пройде через всілякі труднощі і вийде переможцем. Моє завдання як вчителя біології виховати таку людину.

Все, що зараз відбувається в суспільстві, як у дзеркалі відображається в школі. Якою повинна бути школа, освіта, учитель?

Сучасний урок неможливий без використання інформаційних і телекомунікаційних технологій особливо це стосується предметів природно - наукового циклу, оскільки саме вони формують єдину картину світу.

Біологія як предмет природничого циклу покликана формувати в учнів • цілісне уявлення про сучасну природничо-наукову картину світу;

 •  екологічний спосіб мислення; 

 •  роль і місце людини в довкіллі, її моральну відповідальність за збереження природи;

 •  здоровий спосіб життя.

  Все це ті компетенції особистості, яких потребує сучасне суспільство.

Як  сучасному  вчителю  стати  дійсно  СУЧАСНИМ?

Школа ХХІ століття… Про неї багато говорять, пишуть, сперечаються. Не вщухають дискусії щодо термінів навчання, стандартів освіти, новітніх педагогічних технологій, ролі вчителя у освітньому процесі. 

Вже давно стало зрозумілим, що для реалізації навчального процесу вчителю не достатньо тільки добре знати свій предмет й освітню галузь, до якої він належить, але ще й треба бути творчою особистістю, мати високий рівень загальної ерудиції, йти в ногу з часом, орієнтуватися в інноваційних концепціях та напрямках розвитку освіти, збагачувати свій досвід новими технологіями та методиками, яких вимагає сучасність. Окрім того, вчитель повинен активно використовувати інформаційні технології, володіти комп’ютерною грамотністю.

У зв’язку із реформуванням системи освіти, переосмисленням змісту і завдань навчання перед вчителем постає безліч питань, але головні з  них такі:

Як навчити школяра любити  навчатися? 

Як стимулювати  його до активного пізнання? 

Як створити умови для розвитку і реалізації особистості?

Як засобами предмету  формувати ключові життєві   компетенції? 

Такі ж питання свого часу постали і переді мною у моїй педагогічній діяльності.

Постала дилема: як побудувати свій урок, щоб він одночасно забезпечував 

•         відповідність вимогам  сучасних освітніх технологій;

•         забезпечення відповідно до вимог програми наукового рівня подачі навчального матеріалу і  в той же час

        - був цікавим, захоплюючим;

       - був ефективним і результативним;


 • був зорієнтований на розвиток творчого потенціалу учнів.

Необхідність підтримувати стабільну мотивацію навчання школярів змушує шукати більш сучасні засоби й методи навчання. Одним із таких засобів є застосування в навчально-виховному процесі інформаційно-комунікаційних технологій. Саме тому, удосконалюючи урок біології, я обрав науково-методичну проблему: «Підвищення ефективності та результативності уроку біології шляхом впровадження інформаційних технологій».

Не секрет, що використання комп’ютера у організації навчального процесу дає нові можливості для творчого розвитку дітей і вчителів, дозволяє звільнитися від нудного традиційного викладу, розробляти нові ідеї, вирішувати цікавіші і складніші проблеми. Сучасний урок  важко уявити без використання ілюстративно-демонстраційного матеріалу, дослідницько-пошукової роботи, проектної діяльності. І мені на допомогу приходять ІКТ.

            Я люблю свій предмет, який викладаю. Що може бути захопливішим, ніж відкриття учнями таємниць природи, пізнання життя у всіх його проявах, проникнення у таємниці свого організму зокрема і живої матерії взагалі? 

Сучасний урок біології – це урок інформаційно насичений, підкріплений ілюстраціями та демонстраціями природних процесів і явищ. Окремі процеси і явища можна проілюструвати тільки за допомогою комп’ютерних технологій. А якщо зважити на оснащення кабінету біології  технічним приладдям, яке вже давно застаріло і не витримує ніякої критики (зокрема, у нашій школі є лише декілька мікроскопів, яким вже понад 30 років), то стає зрозумілим, що комп’ютер для вчителя може стати надійним помічником при проведенні уроків. Зі мною, я думаю, погодяться не тільки вчителі біології, а й викладачі інших шкільних дисциплін. Хто ж з нас не мріяв про клас, оснащений інтерактивною дошкою чи мультимедійним проектором?

Цими засобами далеко не кожна школа може похизуватися . Ось і виходить, що сьогоднішній  рівень розвитку технічного забезпечення  надає нам безмежні можливості у організації сучасного навчального процесу, які для більшості вчителів так і залишаються «можливістю», нереалізованою, нереальною мрією.

Пригадую фразу, яку колись прочитав у одному із фахових журналів. Вона стосувалася стану матеріально-технічного забезпечення навчального процесу. Автор порівнював його із «вивченням автомату Калашникова на швабрі».

Ось так і ми, не маючи достатньої сучасної матеріально-технічної бази, продовжуємо «вивчати автомат Калашникова на швабрі». А так хочеться бути по справжньому СУЧАСНИМ вчителем, тобто використовувати максимум можливостей, які пропонує наше сьогодення. Бо чого варті всі інноваційні педагогічні технології без можливості їх практичного використання?

І скільки б ми не говорили про сучасну школу, самого ентузіазму і творчого  пошуку вчителя, мабуть, не достатньо. Хотілося б,  щоб наша держава нарешті  згадала про це. Надія є. Зрештою, МОН України обіцяє «розробити програми “Один учень — один комп’ютер”, забезпечити навчальні заклади системи загальної середньої освіти сучасними засобами навчання (комп’ютерні класи, ліцензоване програмне забезпечення, обладнання кабінетів з вивчення природничо-математичних дисциплін)» (наказ МОН України № 20 від 20.01.2010 р. «Про затвердження плану заходів щодо розвитку загальної середньої, дошкільної та позашкільної  освіти на період до 2012 року»). Може дочекаємося…

У своїй практичній роботі я найчастіше використовую презентації, створені з допомогою програми Microsoft Power Point. При цьому я використовую різні типи презентацій:


 • комп’ютерні фільми з використанням елементів анімації;

 • презентації для повторювально –узагальнюючих уроків;

 • класичні комп’ютерні презентації.

Компонування матеріалу програми в цьому випадку може слугувати своєрідною формою опорного конспекту. До речі, учні під час підготовки домашнього завдання широко використовують презентацію, вважаючи, що вона більш зрозуміла й логічна.

Уроки з використання інформаційних технологій я будую за такою структурою: 1. Мотивація уроку – це короткий вступний матеріал. Часто мотивація містить проблемне питання.

 2. Оголошення теми та очікуваних результатів уроку.

 3. Основна частина уроку – опанування навчальним матеріалом уроку: робота з поняттями, невеликі текстові фрагменти, що містять навчальну інформацію. По можливості об’єдную учнів у малі творчі групи і пропоную протягом певного часу знайти відповіді на поставлене питання. Питання можу пропонувати як усім групам, так і диференційовано. Працюючи над основним матеріалом уроку, учні можуть користуватися посібниками або звертатися по допомогу до вчителя, яка надається у вигляді уточнюючих запитань, аналогій, рекомендацій, порівнянь. Питання опрацьовуються під час уроку до готового результату – до повного засвоєння.

Комп’ютерні технології дозволяють «втиснути» в урок практичні завдання, не обмежуючись лише викладанням теоретичних засад. Основна частина уроку може включати і проведення невеликої навчальної дискусії.

4. Підбиття підсумків уроку – включає рефлексію почуттів ( наприклад, що

сподобалось на уроці найбільше), способів діяльності учнів (наприклад,

що робили на уроці) та відтворення учнями основних понять уроку.

Відповідні слайди з текстовими фрагментами доцільно знову

продемонструвати на екрані.

Може виникнути питання – а чи не є використання інформаційних технологій даниною сучасності, адже такі ж етапи можна запланувати й для звичайного уроку? Однак, уже перший досвід свідчить, що підвищується ефективність засвоєння матеріалу, інтенсифікується процес навчання, стимулюється інтерес учнів як до знань, так і до процесу їх отримання.

Систематичне використання комп’ютера на уроці, зокрема систем презентацій, призводить, на мою думку, до :  • підвищення якісного рівня використання наочності на уроці;

  • підвищення продуктивності уроку;

  • установлення міжпредметних зв’язків;

  • появи можливості організації проектної діяльності учнів зі створення навчальних програм під керівництвом учителя біології та інформатики;

  • змінюються на краще взаємини з учнями , «далекими» від біології, особливо тих, хто захоплюється інформатикою;

  • в учнів змінюється ставлення до комп’ютера. Діти починають сприймати його як універсальний інструмент для роботи в будь – якій галузі людської діяльності.

Урок з використання інформаційних технологій дає можливість комбінувати в одному уроці неймовірну кількість цікавих завдань, залучаючи все більшу й більшу кількість дітей. Насамперед, нам самим має бути цікаво те, що ми робимо, як ведемо урок. Коли ти задоволе­ний, щасливий від створеного уроку, то й твоя енергія обов'язково переда­ється дітям. І ти, напевно, зможеш заразити своїм бажанням пізнати щось нове, разом створити якесь диво.

Специфіка підготовки уроку-презентації безумовно визначається типом уроку. У своїй практиці використовую:Уроки – лекції. Інформаційно-комунікаційні технології на цьому типі уроку роблять лекцію більш ефективною і активізують роботу класу. Презентація дозволяє впорядкувати наочний матеріал. Можна ілюстрацію показати фрагментами, виділивши головне, збільшивши окремі частини, ввести анімацію, колір. Ілюстрацію можна супроводити текстом, показати її на тлі музики. Дитина не тільки бачить і сприймає, вона переживає емоції. К.С.Виготський, основоположник розвиваючого навчання, писав: "Саме емоційні реакції повинні скласти основу виховного процесу. Перш ніж повідомити те або інше знання, вчитель повинен викликати відповідну емоцію учня і подбати про те, щоб емоція зв'язувалася з новим знанням. Тільки те знання може зробити щеплення, яке пройшло через почуття учня".

В середній ланці презентація дозволяє навчити створювати опорні схеми і конспекти в комфортнішому комунікативному режимі (тези оформляються на слайдах). Проблемний характер лекції може задаватися не самим вчителем (проблемне питання), а самостійно усвідомлюється дітьми в ході роботи з різними матеріалами. В ході такого уроку діти обов'язково ведуть записи у своїх робочих зошитах, тобто ІКТ не скасовують традиційну методику підготовки та проведення такого типу уроку, але в певному сенсі полегшують і актуалізують (роблять практично значущими для учнів) технологію його створення.Урок аналізу тексту

На такому уроці презентація дозволяє реалізувати інтегративний підхід до навчання. Інтерпретуючи текст, учень може і повинен бачити різноманітність трактувань понять і визначень. Проблемно - дослідницьке навчання стає ведучим на таких уроках. На слайдах розміщується не тільки додатковий матеріал, але і формулюються завдання, фіксуються проміжні і підсумкові висновки.

На відміну від уроків-лекцій презентація не просто супроводжує слово вчителя, а є в деякому роді інтерпретацією тексту підручника. Візуальні образи презентації по суті розраховані на розвиток співтворчості читача. Зіставляючи відео або аудіо- ілюстрації, учень вже аналізує текст (прийом прихованого аналізу тексту).

Оформлення презентації до уроку аналізу тексту має бути більш ретельно. Фон може бути витриманий у колірній гамі тексту. Музичний супровід також має працювати на глибину розуміння тексту. Композиція презентації може відображати своєрідність композиції тексту

Необхідно пам'ятати, що на уроці аналізу тексту головною завжди залишається робота з текстом, а ІКТ лише різноманітять методи, прийоми і форми роботи, розвиваючі різні сторони особистості учня, допомагають досягти цілісності розгляду твори в єдності змісту і форми, побачити змістовність, смислове значення кожного елемента форми.

Узагальнюючі уроки

За допомогою презентації можна підготувати і узагальнюючі уроки. Завдання такого типу уроку - зібрати всі спостереження, зроблені в процесі аналізу, в єдину систему цілісного сприйняття теми, але вже на рівні більш глибокого розуміння, вийти за межі вже порушених проблем, емоційно охопити всю тему. Схеми, таблиці, тезисне розташування матеріалу дозволяють з економити час і, найголовніше, представити вивчений матеріал цілісно. Крім того, висновки і схеми можуть з'являтися поступово, після обговорення або опитування учнів.

Кожен раз, коли створюю черговий проект або урок, я відчуваю неймо­вірне задоволення від роботи, а ще більше — від результату. Бажаю кож­ному спробувати хоча б раз викорис­тати комп’ютерні технології, а далі ви вже не зможете інакше.

Вважаю, що основним показником того, що я на правильному шляху, — це очі дітей, які із захопленням і неймо­вірним бажанням працюють на таких уроках, а також беруть активну участь у їх розробці, підборі матеріалу.

Отже, на сучасному етапі розвитку шкільної освіти проблема застосу­вання комп'ютерних технологій на уроках біології набуває дуже вели­кого значення.

Комп'ютер в руках учи­теля стає дуже ефективним технічним засобом навчання. Одночасно впли­ваючи на зоровий та слуховий аналізатори, він оперативно відповідає на дії користувача, підтримуючи справ­жній зворотний зв'язок, тобто працює в інтерактивному режимі.

Застосовуючи на своїх уроках інформаційні технології, де­монструю: мікросвіт клітини; ріст і розвиток організмів, еволюцію живих систем, розвиток життя на Землі, тобто за короткий час демонструю процеси, які проходять упродовж мі­сяців, років і навіть століть; знайомлю з явищами, що мають звукове ві­дображення; проводжу практичні та лабораторні роботи. Усе це дозволяє вивести сучасний урок на якісно но­вий рівень: впроваджувати в навчальний про­цес інформаційні технології; розши­рювати можливості ілюстративного супроводу уроку; використовувати різні форми навчання та види діяль­ності в межах одного уроку; ефектив­но організовувати контроль знань, умінь та навичок учнів; полегшувати та вдосконалювати розробку творчих робіт, проектів, рефератів.

Сьогодні кожен із нас розуміє, настільки відповідальна місія вчителя і вихователя. За роки своєї педагогічної діяльності прийшов до висновку , що всі основні знання потрібно дати учням на уроці, тільки таким чином можна забезпечити високий рівень навчання і уникнути перевантаження .Кожен урок – це екзамен для вчителя. Знаю, витримати його зможе той, хто йде в ногу з часом, постійно збагачує себе, шукає нове, вміє захоплювати учнів своєю любов’ю до предмета.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка