Відділ освіти Підволочиської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Вчитель біології



Сторінка1/4
Дата конвертації26.12.2017
Розмір0.66 Mb.
ТипУрок
  1   2   3   4

Відділ освіти Підволочиської районної державної адміністрації

Районний методичний кабінет

Вчитель біології

Журавель О. П.

Городницька загальноосвітня

школа І – ІІ ступенів

Підволочиського району

Тернопільської області


Урок № 1.

Тема: Будова і функції опорно-рухової системи. Кісткова і хрящова тканини. Лабораторна робота № 1 «Мікроскопічна будова кісткової, хрящової та м’язової тканин»

Мета: розкрити значення опорно-рухової системи людини; вивчити особливості будови кісткової та хрящової тканин; формувати вміння робити висновки, складати схеми, працювати з підручником, додатковою літературою; розвивати творчу активність учнів, їх пізнавальні інтереси, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; розвивати вміння працювати в парах та групах; виховувати тактовне ставлення один до одного під час роботи в парах, працелюбність, старанність; продовжувати формувати гігієнічні навички, етичні стосунки в колективі, бажання вчитися і знати якомога більше.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Поняття та терміни: опорно-рухова система, скелет, м’язи, зв’язки, кісткова та хрящова тканини, остеоцити, хондроцити, гіаліновий хрящ, волокнистий хрящ, еластичний хрящ, охрястя, окістя (записані на дошці).



Обладнання: таблиці «Кісткова та хрящова тканини», «Будова опорно-рухової системи», мікроскопи, мікропрепарати тканин, зошити, підручники, роздатковий матеріал.
Хід уроку

  1. Організаційний момент.

  • Виявлення готовності учнів до уроку.

  • Створення позитивної психологічної аури.

Учитель. Здається, що в цьому світі немає нічого вічного. Пам’ятаєте: «все тече, все змінюється…»? на зміну зимі завжди приходить весна. Ніч, якою б довгою вона не була, скінчиться, і настане ранок. Доки існують люди, вони будуть прагнути щастя і кращої долі. Нехай усі наші надії збуваються! Я бажаю, щоб у ваших домівках запанувало порозуміння, а в наших серцях оселився вогник надії і сяяв протягом усього життя.

  1. Актуалізація опорних знань.

Ми з вами починаємо вивчати нову тему. Вона тісно пов’язана з тими знаннями, яких ми вже набули. Давайте їх згадаємо.

Бесіда.

  • Що таке орган?

  • Що таке система органів?

  • Які системи координують роботу інших систем?

  • Попрацюємо з німими схемами.


Відповідь: тканини внутрішнього середовища, лімфа, кісткова, хрящова.
Відповідь: опорно-рухова система, кістки.
А ще, вивчаючи сьогоднішню тему подумайте над такими проблемними питанням:

  • Чому в малих дітей кістки гнучкі, а у літніх крихкі та в них бувають частіше переломи?




  1. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

  • У фантастичному романі Герберта Уеллса «Їжа богів» розповідається про особливий харчовий продукт, що впливає на ріст організму. Люди, які вживали його, виростали до гігантських розмірів. Але, що цікаво, пропорції тіла зберігалися. А це вже привід для роздумів: чи можна збільшити довжину і товщину кістки пропорційно, не боячись знизити її міцність? Виявляється, використовуючи «природний матеріал» - просочені сполуками кальцію кістки, це зробити не вдасться.

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Які ж вони, кістки? З чого вони побудовані?

Відповідь на це питання ми знайдемо на сьогоднішньому уроці. А ще ми дізнаємося про те, які функції в організмі людини виконує опорно-рухова система, яка її будова?

  • Отже, як ви вже здогадалися тема нашого сьогоднішнього уроку: Будова і функції опорно-рухової системи. Кісткова і хрящова тканини. Лабораторна робота № 1 «Мікроскопічна будова кісткової, хрящової та м’язової тканин»

  • На вашу думку, чому вивчення систем ми починаємо з опорно-рухової системи?

Учитель. І дійсно, головна функція опорно-рухової системи – це опора, місце розташування та захист організму в цілому.



  1. Вивчення нового матеріалу.

Учитель пропонує учням фіксацію нового матеріалу у вигляді схем та таблиць.

  • Функції опорно-рухової системи (Самостійна робота учнів з підручником, складання опорної схеми).




  • Хімічний склад кістки.

Учитель: Чи відомо вам, що скелет людини містить близько 530г фосфору. Смертельна доза фосфору для людини становить 0, 1г, тобто в скелеті міститься достатньо фосфору, щоб отруїти 5300 людей. Чому ж тоді не відбувається самоотруєння людини?

Звичайно, окрім фосфору кістка має надзвичайно цікавий та різноманітний хімічний склад, що впливає на її властивості, однією з них є надзвичайно велика її міцність. Розгляньте будь ласка таблицю «Механічні характеристики різних матеріалів» та визначте, які матеріали є міцнішими за кістку.


Механічні характеристики різних матеріалів


Матеріал

Міцність на стискування, Н/мм2

Міцність на розтягування, Н/мм2

Сталь

552

827

Кістка

170

120

Граніт

145

4,8

Фарфор

552

55

Дуб

59

117

Бетон

21

2,1

Учитель на дошці заповнює схему «Хімічний склад кісткової тканини».




Учитель. Значення органічних та неорганічних речовин у складі кістки вчені довели за допомогою простого досліду. Мінеральні речовини, які входять до складу кістки, розчиняли за допомогою 10%-го розчину хлоридної кислоти. Кістка ставала гнучкою та пружною, її можна було зв’язати у вузол. Для видалення води й органічних речовин, кістку прожарювали на вогні, при цьому вода з неї випаровувалася а органічні речовини згоряли і кістка ставала дуже крихкою.

Демонстрація дослідів.

  • Зав’язування у вузол кістки, що пробула в 10% хлорид ній кислоті добу та порівняння з дослідом з крейдою.

  • Реберну кістку риби прожарити у полум’ї спиртівки, поки вона не обгорить. Кістка набуває білого кольору і стає ламкою.


Зробіть висновок про взаємозв’язок хімічного складу кістки та властивостей.

Висновок. Органічні речовини надають кісткам гнучкості і пружності, а неорганічні – твердості і міцності.


  • Хрящова і кісткова тканини. (Робота у групах. Учні по-черзі проводять перекличку «остеоцити - хондроцит», таким чином, формуючи дві групи).

Завдання для групи «Остеоцит».

  • Розвиток кісткової тканини.

  • Склад кісткової тканини.

  • Види кісткової тканини, їх будова та місцезнаходження.

Картка для роботи групи «Остеоцит»

Кісткова тканина:

розвивається з мезенхіми;

складається з:

клітин — остеобластів, остеоцитів і остеокластів;

волокон — осеїнових;

основної речовини, що містить багато солей, до складу яких входить кальцій, магній і фосфор.

Остеобласти містять багато РНК, виділяють міжклітинну речовину, поступово замуровуючись у ній і перетворюючись на остеоцити.

Остеоцити — клітини зірчастої форми, не здатні до поділу. У них мало органоїдів. Відростки клітин зв'язані з кістковими канальцями.

Остеокласти — багатоядерні клітини великих розмірів, які містять багато лізосом у цитоплазмі. Виділяють ферменти, що розчиняють кісткову речовину. Беруть активну участь у руйнуванні обвапнованого хряща та кістки, впливають на розвиток кісток. При патологічних процесах у кістковій тканині їх кількість значно зростає.

Будова та місцезнаходження кісткової тканини

Залежно від структури основної тканини розрізняють 2 види кісткової тканини: грубоволокнисту (ретикулофіброзну) і пластинчасту.


Вид кісткової тканини

Будова

Місцезнаходження

Грубоволокниста

Осеїнові волокна сплітаються в густі сітки або утворюють пучки, розташовані один до одного під різними кутами

У місцях зростання черепних швів і прикріплення кісток до сухожилок

Пластинчаста

Осеїнові волокна розміщуються паралельними пучками

Утворює кістки

Кістка завжди вкрита окістям — різновидом сполучної тканини з великою кількістю остеобластів та пучків волокон. Окістя бере участь в утворенні кісткової тканини після переломів та забезпечує ріст кістки в товщину. Містить багато кровоносних судин і нервів.

Завдання для групи «Хондроцит».


  • Розвиток хрящової тканини.

  • Склад хрящової тканини.

  • Види хрящової тканини, їх будова та місцезнаходження.


Картка для роботи групи «Хондроцит»

Хрящова тканина:

розвивається з мезенхіми;

складається з:

клітин — хондробластів і хондроцитів;

волокон — колагенових та еластичних;

основної речовини — хондромукоїда.

Хондробласти — клітини веретеноподібної форми, які під час росту організму постійно діляться і забезпечують ріст хряща. Під час росту збільшується і кількість міжклітинної безструктурної речовини.

Хондроцити — клітини овальної форми, які сильно вакуолізовані і становлять основу хряща.

Залежно від структури міжклітинної речовини розрізняють 3 види хрящової тканини: гіаліновий, еластичний та волокнистий хрящі .

Будова та місцезнаходження хрящів.


Вид хряща

Будова

Місцезнаходження

Гіаліновий

Хондроцити знаходяться в міжклітинній речовині в особливих порожнинах поодинці чи групами. Форма клітин здебільшого овальна. У центрі клітин — велике ядро. Волокна — колагенові

Укриває суглобові поверхні кісток; міститься в ребрах, у стінці дихальних шляхів; утворює носову перегородку

Еластичний

Відрізняється від гіалінового тим, що у хрящовому матриксі, крім колагенових волокон, є значна кількість еластичних

Утворює вушну раковину, надгортанник, ріжкоподібний і клиноподібний хрящі гортані

Волокнистий

Відрізняється від гіалінового тим, що колагенові волокна утворюють пучки

Побудовані міжхребцеві диски; знаходиться в місцях прикріплення сухожилків і зв'язок

Хрящ завжди вкритий охрястям — різновидом сполучної тканини з великою кількістю хондробластів. У хрящі немає кровоносних судин — живлення відбувається шляхом дифузії через охрястя.




  1. Узагальнення вивченого матеріалу.

  • На початку нашого уроку перед вами стояло проблемне питання, пригадайте його будь ласка. (учні пригадують)

А тепер дайте на нього відповідь узагальнивши сьогоднішній матеріал.

Відповідь. У дітей кістки еластичніші та гнучкіші, у них більше білка осеїну, а в літніх людей навпаки.

  • Виконання лабораторної роботи №1. (Частина 1. «Будова кісткової та хрящової тканин»)




  • Написання термінів.




  1. Підсумок і домашнє завдання.

Вивчити параграф підручника. Терміни . підготувати повідомлення «Фактори, що впливають на ріст та розвиток кісток»


Урок 2.

Тема: Будова і розвиток кісток. З’єднання кісток. Практична робота № 1. Частина 1 «Будова суглобів».
Мета: навчитися визначати види кісток та їх місце розміщення у зв’язку з виконуваними функціями; з’ясувати особливості будови кісток, їх росту та розвитку; розглянути способи з’єднання кісток та їх зв'язок з виконуваними функціями, будову суглоба; формувати вміння робити висновки, складати схеми, працювати з підручником, додатковою літературою; розвивати творчу активність учнів, їх пізнавальні інтереси, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; розвивати вміння працювати в парах та групах; виховувати толерантне ставлення один до одного під час роботи в групах, уміння тактовно аналізувати відповіді однокласників.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування практичних знань, умінь і навичок.

Поняття та терміни: шов, суглоб, напіврухоме з’єднання кісток, суглоб, суглобова сумка.(записані на дошці).

Обладнання: таблиці «Скелет людини», «З’єднання кісток», мікроскопи, мікропрепарати тканин, зошити, підручники, роздатковий матеріал, моделі різних видів кісток людини., модель «Скелет людини».
Хід уроку

  1. Організаційний момент.

  • Виявлення готовності учнів до уроку.

  1. Перевірка домашнього завдання.

  • Біологічний диктант.

  1. Метаболічна функція опорно-рухової системи полягає у… (обміні мінеральних речовин)

  2. Захисну функцію опорно-рухової системи виконують… (череп і грудина)

  3. Основний білок кісток… (осеїн)

  4. Гнучкості і пружності кісткам надають… (органічні речовини)

  5. Твердості і міцності кісткам надають… (неорганічні речовини)

  6. За міцність і твердість кісток відповідають солі… (кальцію і магнію)

  7. Клітини зірчастої форми, не здатні до поділу… (остеоцити)

  8. Клітини овальної форми, що становлять основу хряща… (хондроцити)

  9. Існує три види хряща…

  10. Основне волокно гіалінового хряща… (колагенове)

  11. Зверху кістка покрита… (окістям)

  12. Зверху хрящ покритий… (охрястям)




  • Взаємоперевірка біологічного диктанту.

Повторення попарного визначення понять за правилом «Ти – мені, я - тобі» (учні по-черзі завдають одне одному питання, що стосуються минулого уроку і дають на них відповіді).

  1. Актуалізація опорних знань.

Постановка проблемних запитань.

  • Чому в разі захворювання крові роблять пересадку кісткового мозку?

  • Що спільного в кісткової тканини з Ейфелевою вежею? (учитель показує фотографію Ейфелевої вежі)




  1. Мотивація навчальної діяльності.

  • Чи знаєте ви, що кістковий мозок людини, який важить близько 2 600г, виробляє впродовж життя (≈70 років) 650 кг еритроцитів і 1000 кг лейкоцитів. А де ж міститься кістковий мозок?

  • Стегнова кістка упродовж життя витримує вантаж 1500 кг (легковий автомобіль). Чому вона при цьому не ламається?

Відповіді на ці та ще багато інших питань ви знайдете на сьогоднішньому уроці.

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами будемо розкривати тему: «Будова і розвиток кісток. З’єднання кісток.». Ми дізнаємося про те, як побудовані кістки, як вони розвиваються, як з’єднуються.

  1. Вивчення нового матеріалу.

  • Класифікація кісток.

Робота з підручником та роздатковим матеріалом у групах, складання схеми після обговорення результатів.

Перед учнями на партах лежать малюнки та моделі різних видів кісток. Учні опрацьовуючи відповідний матеріал підручника класифікують їх та обговорюють свої результати.

Складання схеми «Класифікація кісток за формою та структурою».



  • Анатомічна й мікроскопічна будова кістки.

Пояснення вчителя, аналіз малюнка на таблиці та в підручнику, розгляд розпилів кісток, замальовування схеми «Будова кістки».

Трубчаста кістка людини складається з тіла – діалізу та епіфізів – суглобових, розширених кінців. Епіфізи мають суглобові поверхні, позбавлені окістя, і складаються з губчастої речовини з червоним кістковим мозком і в дорослих і в дітей. Під окістям розташований шар компактної речовини, а центральну частину кістки займає губчаста речовина та кістково-мозкова порожнина заповнена жовтим кістковим мозком. (Обговорення проблемного питання)



Відповідь 1. Тому що, всередині кістки міститься кістковий мозок, який бере участь у процесах кровотворення.
Завдяки клітинам епіфізарного хряща кістка росте в довжину, а за рахунок клітин окістя – у товщину.

Основна структурна одиниця будови кістки – остеон. Це система кісткових пластинок, що розміщені навколо кісткового каналу. У каналі містяться судини і нерви.

З остенів побудовано перекладини кістки – трабекули, з яких утворюється компактна речовина кістки і губчаста речовина, в якій між трабекулами є порожнини. (Обговорення проблемного питання)

Відповідь 2. Французький інженер А. Г. Ейфель за основу проекту будівництва Ейфелевої вежі взяв будову кістки.

Центральна частина трубчастих кісток відрізняється в дорослих і дітей тим, що у дорослої людини губчаста речовина містить жовтий кістковий мозок, а у дітей – червоний кістковий мозок.

Плоскі кістки складаються з губчастої речовини та мають сплющену будову.

Губчасті кістки складаються з губчастої речовини. У їх комірках міститься червоний кістковий мозок.




  • Ріст і розвиток кісток.

Люди похилого віку дуже часто не можуть одягнути взуття, яке носили в молодості. Чому? Перш ніж відповісти на це питання послухайте таку інформацію.

На ріст і розвиток кісток людини впливає соматотропний гормон гіпофіза, який детальніше ми вивчимо пізніше. Цей гормон впливає на поділ клітин організму, сприяючи росту гіпофізарного хряща, що як вже було сказано, обумовлює ріст хряща у довжину. Нестача цього гормону викликає у людини карликовість, а надмірне виділення у молодому віці викликає гігантизм, у старшому – розростання частин тіла (збільшення кінцівок, носа, язика, нижньої щелепи, потовщення шкіри, кисті рук і стопи ніг стають широкими; результат – швидке старіння, порушення функцій інших залоз і смерть). Це захворювання має назву акромегалія.



Повідомлення учня «Фактори, що впливають на ріст та розвиток кісток»

Розвиток кісток залежить від багатьох факторів:



  • вітамін Д (ергокальциферол), який сприяє кальцієвому обміну в кістках. У немовлят при його відсутності кальцій не засвоюється організмом, а саме остеобласти не здатні замуровуватися. Кісткова тканина стає м'якою, а кістки деформуються. У дітей розвивається захворювання рахітизм, яке в основному проявляється у викривленні ніг. У дорослих при нестачі вітаміну Д виникає вимивання кальцію з кісток (остеомаляція) і вони стають м'якими;

  • іони Са, добова потреба яких становить 3—4 г, у присутності йонів ортофосфатної та вугільної кислот кальцій відкладається у вигляді подвійної солі: Са3(Р04)2 х СаС03;

  • гіпофункція паращитоподібної залози призводить до зниження рівня кальцію у крові, що, у свою чергу, спричиняє порушення росту кісток (особливо зубів);

  • нервова система регулює трофічну функцію кісток. При її посиленні у кістках відкладається більше солей і кісткова тканина стає щільнішою і компактнішою (остеосклероз). При послабленні трофічної функції — все навпаки (остеопороз);

  • фізичні навантаження. Робота м'язів, які прикріплюються до кісток сухожилками, приводять до утворення бугрів, відростків, виступів. Це створює особливий рельєф кістки. Кістки тренованих і нетренованих людей відрізняються. За скелетом можна визначити вид фізичної діяльності людини;

  • спадковість. Мармурова хвороба (остеопороз) передається генетично (аутосомно-домінантна ознака).

Ріст також регулюється і нашим ставленням до себе. Людина, яка веде здоровий спосіб життя, не має шкідливих звичок, росте дуже добре. Постійні прості фізичні вправи допомагають нашим кісткам розвиватися. Це такі приємні справи як:

  • ходіння пішки;

  • катання на велосипеді, роликах;

  • біг;

  • висіння на турніку та багато іншого.


(Обговорення проблеми.)

Узагальнення матеріалу і складання схеми.


  • Типи з’єднання кісток.

Кістки з’єднуються по-різному. Розрізняють три типи з’єднання кісток:



  • Рухоме;

  • Напіврухоме;

  • Нерухоме.

Але перш ніж будемо говорити про це, щоб усі кістки нашого скелету не стали нерухомими давайте проведемо невеличку фізкультхвилинку «П’ятипала кінцівка». Встати, ноги разом, руки вздовж тулуба. Очі заплющені, на обличчі легка усмішка. Руки згинати в ліктях, плече притиснути до передпліччя. Вести руки до середини грудей під прямим кутом. Випрямити руки долонями вниз, пальці кисті і злегка стиснути в кулаки і розтиснути. Дихання рівномірне. Вправа розвиває м’язи рук, заспокоює нервову систему.

Вправа «Назви мене».

Перед учнями на парті лежать по три моделі кісток з різними типами з’єднання. Поряд лежать картки-підказки з відповідними описами та назвами. Учень, розглядаючи кістки, називає типи з’єднання кожної кістки.

  • Будова та класифікація суглобів. (Складання схем)


Виконання практичної роботи № 1. Частина 1 «Будова суглобів».
Класифікація суглобів



  1. Застосування знань, умінь і навичок.

(Робота в групах над творчими завданнями).

І група. Учені вважають, що людині щодня потрібно споживати тверді сири та морські продукти, особливо рибу. Обґрунтуйте правильність такого твердження.

ІІ група. Чому довгі кістки легше піддаються переломам у поперечному напрямі, ніж у поздовжньому?
ІІІ група. У молодого півня видалили всю стегнову кістку, але зберегли її окістя. Через певний час кістка відновилася. Які висновки можна зробити із цього досліду?
ІV група. У скелеті людини є 206 кісток. Маса скелета у новонародженого становить 10-11% маси тіла. Коли дитина росте, маса її скелета поступово збільшується і у дорослої людини може досягти 20% маси тіла. Чому відрізняються співвідношення маси кісток у новонародженого і дорослої людини? Із чим це пов’язано?


  1. Підсумок і домашнє завдання.

Вивчити § підручника. Записати основні терміни теми у словник. Розробити ряд фізичних вправ, які будуть позитивно впливати на ріст і розвиток кісток.


Урок 3.



Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка