Вічне Тарасове слово. (проводили) Презентація Всеукраїнського культурологічного тижневика «Слово Просвіти»Скачати 48.92 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір48.92 Kb.

Вічне Тарасове слово. (проводили)

Презентація Всеукраїнського

культурологічного тижневика

«Слово Просвіти».

Засідання

молодіжного клубу

«Юніор» 8-а клас,

ЗОШ№1, 17.01.2014р.


В. В історії залишаються імена, які з гордістю вимовляє, пам’ятає і шанує все людство. До них належить ті ім’я великого українського поета Т. Г. Шевченка. З метою розкриття величі і безсмертя українського майстра слова сьогодні ви присутні на презентації Всеукраїнського культурологічного тижневика «Слово Просвіти», в якій представлено цілий розділ присвячений Т. Г. Шевченку «Шевченкіада».
В. У наш час полум’яне слово Шевченка, його внутрішня сила, правдивість, ідеали добра і рівності, його політичні переконання, краса і мелодійність поезії, любов до свого народу нам дуже потрібні.
В. Як зазначив письменник Василь Гей статті «Наближення до таємниці Кобзаря» мелодія Шевченкового слова гріє душу, зацвітає одвічною українською мрією – «Садком вишневим коло хати»:

(Аня Бровченко читає вірш),

потім пронизує болем «Причинної»:(Мендєлєєва Яна читає вірш),

здіймається тривожною Дніпровою хвилею, вражає суворим життєствердним закликом «Заповіту» - «Поховайте та вставайте…»(Аня Бровченко читає вірш)

і раптом – як спалах – крик у темряві:

«Світе тихий, краю милий,

Моя Україно,

За що тебе сплюндровано,

За що, мамо, гинеш»(Розрита могила).
В. Коли проста людина у горі та безнадії відчуває крізь Тарасове слово і його розпач, розпач мученика, генія і Пророка, їй стає трохи легше.
В. Автор статті впевнений у тому, що Шевченко геній не лише тому, що Слово йому дароване Богом, а тому, що це слово завжди сучасне, що цього заява на світ була не випадковістю, а необхідністю, відгуком на благання і страждання народу. І слово його – це голос: пульс української крові, яка не дає заснути українському сумлінню, нашій гідності в жазі свободи.
В. Мова і пісня – дві фортеці, які повинен народ оберігати, плекати. Під геніальним пером великого Кобзаря заграла наша рідна мова всіма барвами, зазвучала ніжно й мелодійно, заполонила людські серця.
В. З рубрики Шевченкіани ми знайомимося з статтею Любомира Пирога – «Тарас Шевченко у світі музики очима філателіста». Поезія Т. Г. Шевченка, як відомо «драматургічна», але й не менш «музикотворча». Дослідники нараховують понад 2000композицій на слова Шевченка. Деякі створені композиторами пісні стали народними.
В. Одним із перших композиторів, який поєднав поезію Шевченка з музикою, був М. Вернадський, який створив хор-кантату: на слова поета «Заповіт». Загалом відомо понад 60 музичних інтерпретацій «Заповіту» Т. Шевченка.
В. Поставила оперу «Катерина» театральна трупа М. Кропивницького. Композитор написав музику на вірш Т. Шевченка «За сонцем хмаронька пливе». Йому присвячено поштову марку і конверт. Взагалі багатьох композиторів та співаків, що поєднали свій жанр з творчістю Шевченка відзначила пошта марками та конвертами з пам’ятковими штемпелями. Серед них композитори Ю. Мейтус, К. Данькевич, І. Левицький, К. Стеценко та інші.
В. До широкої публіки доводили омузичені слова Т. Шевченка численні співаки. В опері М. Аркаса «Катерина» виступала Оксана Петрусенко; Лариса Руденко виконувала роль Насті в кіно опері «Наймичка», матері в опері «Катерина», Стехи в опері «Назар Стодоля». Усі вони, а також А. Солов’яненко, М. Гришко, Б. Гиря були виконавцями пісень, романсів різних композиторів на слова Т. Г. Шевченка.
В. Як організатор, диригент сприяв популяризації творчості Шевченка з допомогою музики поза Україною А. Гнати шин. Не цурався української пісні, поважав ім’я Т. Шевченка славний російський співак Ф. І. Шаляпін

В. Великі заслуги в популяризації, прославленні поезії Шевченка піснею має Черкаський державний заслужений український народний хор, 50-річчя якого відзначено випуском конверта з пам’ятковим штемпелем.
В. Ім’я Т. Шевченка носить Київський національний театр опери і балету.
В. Перегортаючи сторінки тижневика «Слово Просвіти», розумієш яке все таки складне життя прожив поет. З 47 років життя, він 34 роки провів у неволі, 24 роки під ярмом кріпатства і понад 10 років – у найжорстокіших умовах заслання. А решту 13 – під невсипучим оком жандармів.
В. Здається усі обставини були проти того, щоб Шевченко став поетом і художником. Фізично надломлений в’язницею і засланням, він своє мистецтво проніс до кінця життя.

В. Вже більше 100 років пройшло, як перестало битися благородне, мужнє серце геніального поета. Та поезія Шевченка живе, розквітає! У наші дні з великою силою усвідомлюємо велич творчості Шевченка для українського народу, для всієї світової культури. Ми пишаємося ним і вивчаємо його творчу спадщину.

- І тепер поете любий,

В сім’ї вольній, новій

Тебе згадуєм з любов’ю

Теплим, щирим словом.
В. Зараз у Незалежній Україні мрії Шевченка поступово здійснюються. Піднявся рівень національної свідомості, відроджується козацька слава, дух лицарства, утверджуються національні ідеали, дух нації.
В. У наш час полум’яне слово Шевченка дуже потрібне нам. Необхідні його внутрішня сила, правдивість, ідеали добра, рівності, велике прагнення свободи, любов до свого народу, до своєї Батьківщини.

Світлий образ Великого Кобзаря безсмертний, як і сам народ, що породив його.


В. (Потряскова Ю. читає вірш «Мені тринадцятий минало…»,

Зубач В. «Плач Ярославни»).
Вікторина.


  1. Уривок з якого твору Т. Г. Шевченка стали піснею «Реве та стогне Дніпр широкий» (слова з балади «Причинна»);

  2. Героїня яких творів Т. Г. Шевченка має ім’я Катерина? («Катерина», «Наймичка», «Москалева криниця»);

  3. У яких творах Т. Г. Шевченка є дійова особа Оксана? (Гайдамаки, «Слепая», «Ми у купочці росли»);

  4. З яких творів митця взято рядки:

а).«Думи мої, думи мої,
Лихо мені з вами!
Нащо стали на папері
Сумними рядами?..»

(Думи мої, думи мої…),


б). Тією чайкою-вдовицею,
Та понад Доном полечу,
Рукав бобровий омочу
В ріці Каялі. І на тілі

(Плач Ярославни),

в). Я не знаю бога.
Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте.

(Заповіт),


г). Мов прокинувся, дивлюся:
Село почорніло,
Боже небо голубеє
І те помарніло.

(Мені тринадцятий минало).

5. Який твір Шевченка має назву квітки, а який – дерева? («Лілея», «Тополя»);

6. Згадайте три твори поета, що мають однакову назву? («Сон», «У всякого своя доля…»), («Сон» «Нам панщині пшеницю жала»), («Сон» «Гори мої високії…»);

7. Назвіть поезії Т. Г. Шевченка, не менше п’яти, покладені на музику. («Заповіт», «Реве та стогне…», «Садок вишневий коло хати», «По діброві вітер виє», «Думи мої», «Така її доля», «Як би мені черевики», «Я не здужаю», «Ой три шляхи широкії»);

8. Скільки років було поетові коли він пас ягнята за селом? (13 років);

9. Скільки років з дня народження виповнюється Т. Г. Шевченку в цьому році? (200 років);

10. Скільки років був поет на засланні? (10 років);11. А скільки під ярмом кріпатства? (24 роки);

Скачати 48.92 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка