Вчимося запобігати пожежамСкачати 100.41 Kb.
Дата конвертації14.02.2019
Розмір100.41 Kb.
ТипУрок

Розробка уроку “ВЧИМОСЯ ЗАПОБІГАТИ ПОЖЕЖАМ”

Навчальна мета. З'ясувати основні причи­ни виникнення пожеж, роз'яснити поняття «вогонь добрий — вогонь злий», вивчити основні правила по­жежної безпеки.

Виховна мета. Виховувати в учнів потребу повсякденного дотримування правил пожежної без­пеки, бути обережними і слухняними.Унаочнення. Плакати, гасла на пожежну те­матику: «Під час пожежі дзвони по телефону 01!», «Дотримуйся правил пожежної безпеки!», «Іскру га­си до пожежі — бо вогонь не знає меж».

Хід заняття

І. Організація класу.

II. Виклад навчального матеріалу.

1) Вступ.

2) Поняття «вогонь добрий — вогонь злий».

3) Відмінність між пожежею і вогнем.

4) Причини виникнення пожеж.

5) Основні правила пожежної безпеки.

III. Закріплення вивченого матеріалу.

IV. Підсумок заняття.

V. Домашнє завдання.

Учитель уточнює наявність учнів у класі. Черго­вий доповідає про готовність класу до роботи.

Учитель. Дякую вам, діти, за добру підготовку класу до занять. Маю на увазі охайність приміщення класу, власноручне виготовлення унаочнення та оформлення кімнати. Усе це допоможе нам краще зрозуміти і засвоїти матеріал теми «Учимося запо­бігати пожежам» (учитель записує тему на дошці).

Вогонь — давній супутник людини. І в минулі ча­си, і в наш час вогонь сприяє людині в побуті, роботі, збереженні здоров'я. Вогонь потрібний всюди: в жит­лових будинках, навчальних закладах, на заводах, фаб­риках. За допомогою вогню плавлять і ріжуть метал, обігрівають приміщення, завдяки вогню ми можемо приготувати страву. Вогонь є символом Олімпійських спортивних ігор, перед вогнем біля могил Невідомо­го воїна люди схиляють голови, віддаючи шану загиб­лим за Батьківщину. Як бачите, без вогню життя на землі було б неможливим. Уважно послухайте про що говориться у віршованому тексті.

Вогонь дарує людям світло,

Вогонь дарує їм тепло.

Коли б тепло і світло зникли —

Життя б на світі не було.

Як ви розумієте сказане?

Учень. У тексті говориться про вогонь, як ве­лике благо. Якщо людина стає володарем світла і теп­ла, вона може подбати про себе. Без тепла і світла люди жити не зможуть. Вони загинуть від холоду і темряви.

Учитель. Так, важко уявити, як можна про­жити навіть незначний відрізок часу без світла і теп­ла, що дає нам вогонь. Але, на жаль, вогонь прино­сить людям не тільки добро, радість, утіху, а й прикрощі. Можливо, хтось із вас пояснить, що маєть­ся на увазі, коли говориться про прикрощі?

Учень. Йдеться про пожежі, які завдають лю­дям великих збитків.

Учитель. Саме так. Кому із вас доводилось ба­чити наслідки невгамовної стихії?

Учень. Біля нашого будинку бавилися хлопці. Вони так захопилися грою «Палаючий змій», що не помітили, як загорілися ящики з-під овочів. Вогонь охопив увесь склад. Пожежників викликали праців­ники овочевого магазину. Та до їхнього приїзду склад майже згорів. Від великого полум'я попеклися розкішні дерева, що знаходилися неподалік. Дим і сморід заповнив подвір'я, проник у квартири. На щастя, ніхто не потерпів.

Учитель. Цей приклад засвідчує, що причиною пожежі стала безвідповідальна гра дітей з вогнем. Такі ж наслідки дають і незнання правил пожежної безпеки. Пожежа сама собою не виникає. Тільки ха­латність, нехтування обережністю поведінки з вогнем породжують таке небезпечне явище, як пожежа. І, та­ких прикладів навести можна багато. Запам'ятайте, діти: першопричиною виникнення пожеж є непра­вильна поведінка людини з вогнем. Протягом уроку ми неодноразово вживали слово «пожежа». А чи за­думувались ви над тим, яка різниця між вогнем і по­жежею? Можливо, хтось пояснить нам?

Учень. Вогонь — це невелике багаття, а поже­жа охоплює велику територію чи приміщення.

Учитель. Доповню відповідь учня. Вогонь не буде вважатись пожежею до тих пір, доки він буде піддаватись контролю, тобто буде керованим. Як ро­зуміти вислів «керований вогонь»? Це той випадок, коли вогонь можна приборкати власними силами, тобто примусити полум'я погаснути, заливши його водою, засипати землею або піском чи накрити пок­ривалом. Зверніть увагу на плакат (демонструє, як керувати вогнем). А текст саме про це говорить:

Як тільки спалахнув вогонь

І є посуд під рукою,

Наповніть відра і в ту ж мить

Залийте полум'я водою.

Коли ж вогонь охоплює значну частину території чи помешкання, і ми без допомоги пожежників не в змозі дати ради горінню, тобто вогонь виходить з-під нашого контролю — це вже пожежа. Саме перехід ке­рованого вогню в некерований демонструє цей плакат.

Якщо виникла пожежа,

Все навколо охопили, —

І вогонь та їдкий дим

Ти не справишся один.

Пожежу власними силами не здолати. І чим дов­ше будемо зволікати з викликом пожежників, тим більше збитків завдасть стихія. Як за таких обставин ми повинні діяти?

Учень. Викликати пожежників.

Учитель. Можливо, ти розкажеш, як викли­кається пожежна служба?

Учень. Потрібно негайно зателефонувати за номером 01, вказати адресу, де виникла пожежа, і назвати прізвище, ім'я та по батькові того, хто зро­бив виклик.

Учитель. Правильно. Під час виклику пожеж­ного наряду для гасіння пожежі саме так необхідно діяти, як дітям, так і дорослим: назвати обов'язково адресу об'єкта, що горить, прізвище, ім'я та по бать­кові заявника. Хочу застерегти вас від фальшивих дзвінків до пожежних частин. Такі дії розцінюються як злочин і суворо караються законом. Повернемося до попереднього плаката і використаємо вже відо­мий нам текст для закріплення правила виклику по­жежного наряду:

Учень (читає).

Якщо виникла пожежа, Все навколо охопили,

І вогонь та їдкий дим Подзвоніть по «нуль-один».

Учитель. Як бачите, вогонь в одних випадках приносить людям добро, а в інших — зло. Тому час­то вогонь називають і добрим, і злим. Ми повинні не допускати появи злого полум'я, передбачити його ви­никнення. Для цього слід знати і чітко дотримувати­ся правил пожежної безпеки. Нехтування правилами призводить до гірких наслідків.

На превеликий жаль, багато пожеж виникає з ви­ни дітей. Дуже велику небезпеку створюють пустощі підлітків із сірниками, запальничками, петардами, надмірне захоплення багаттями. Зверніть увагу на малюнок і текст ось цього плаката (вчитель запро­шує учня проаналізувати зміст плаката).

Учень. На плакаті намальовано, як діти, бавля­чись сірниками, сприяли виникненню вогню в квар­тирі, який може перерости в пожежу. А текст під малюнком попереджує дітей:

І малятам, і звірятам Сірники не для забави,

Дуже добре треба знати: Небезпечно ними гратись.

Учитель. Дуже небезпечними джерелами по­жеж є нагрівальні та електропобутові прилади. Які електропобутові прилади ви маєте вдома?

Учень. Ми вдома маємо праску, камін, електрочайник, телевізор, електропилосос, електропаяль­ник, настільну лампу, магнітофон...

Учитель. Кожна сім'я має чимало електропо­бутових приладів, і всі вони потребують умілої експлуатації. Один із найнебезпечніших побутових при­ладів — електропраска. Вона завдає клопоту вдома і в школах. З нею потрібно поводитись особливо обе­режно. Що мається на увазі? Під час прасування ре­чей праска повинна стояти на металевій чи ке­рамічній підставці, її не слід перегрівати і не забувати вимикати з розетки після закінчення прасу­вання. Під час вимикання електроприладу з розетки категорично забороняється висмикувати контакт за шнур, а також братися за вилку мокрими руками.

Учень (читає з плаката):

Розігрілась праска дуже,

За гаряче не хапай

Що робити будем, друже?

І з розетки вимикай.

Учитель. Усі електроприлади «бояться» пере­нагрівання. Експлуатація таких приладів обмежуєть­ся часом. Це слід завжди пам'ятати. Поширеним джерелом пожеж є коротке замикання в елект­ричній мережі. Що являє собою коротке замикання? Це непередбачене умовами роботи явище, що вини­кає між електропровідниками. Провідники нагріва­ються, загорається ізоляція, виникає полум'я. Причи­ною короткого замикання може бути порушення ізоляційного покриття провідника, експлуатація нес­правних електропобутових приладів, використання саморобних електропристроїв, перенагрівання елект­роприладів під час експлуатації. Коротке замикання небезпечне тим, що з ним занадто важко боротися. Ліквідувати коротке замикання може, принаймні, добре обізнана з електричними явищами людина. Ознаками короткого замикання є горіння електро­мережі з іскрінням та значним виділенням їдкого диму, почорніння штукатурки вздовж прокладеної в стіні електромережі, перенагрівання з виділенням диму з розетки. (Вчитель запрошує учня прокомен­тувати плакат з сюжетом про коротке замикання в електромережі).

Учень. На плакаті зображене коротке зами­кання, спричинене використанням саморобного за­побіжника.

Загорівсь електропровід, Небезпечно! Ти не гайся —

Іскри, дим пішов кругом. Тут же старшим повідом.

Учитель. Чому текст плаката рекомендує не­гайно повідомити старшим?

Учень. Дорослі краще знають, як поводитися в такій ситуації, їм відомо, де знаходиться Щитова з ви­микачами, який саме вимикач вимкнути або ж вико­ристати інші способи ліквідації короткого замикання.

Учитель. Особливо небезпечно користуватися електропобутовими приладами дітям удома, коли відсутні дорослі.

Учень (читає).

Телевізор у роботі

Йдеш на вулицю гуляти —

Сам на сам не залишай.

Телевізор вимикай.

Учитель. Діти люблять розводити багаття. Такі розваги вони проводять на узліссях, біля хлібних ланів, сінокосів, у подвір'ях будинків. Якщо в таких випадках не дотримуватись правил розведення багать, розваги можуть закінчитись пожежею. А правила пожежної безпеки вимагають, щоб місце для вогнища вибирати ретельно і на відповідній відстані від лісових насад­жень, хлібних масивів, луків, житлових і складських приміщень. Місце під багаття повинно бути обкопа­ним. Використане багаття не залишати тліючим. Його потрібно залити водою або засипати піском чи зем­лею. Зверніть увагу на цей плакат. Він радить: «Не роз­водьте багаття поблизу будівель!» А текст вірша, який нам зачитає учень, розкриває суть заклику.

Учень (читає).

Не розводьте у дворах На дах, у кватирку,

Вогонь, попелища, А для спалаху майна

Особливо, коли вітер Досить і хвилинки.

Між будівель свище. Як не будеш за цим стежить,

Бо понесе вітром іскру Може виникнуть пожежа.Учитель. Правила пожежної безпеки вимага­ють умілого користування газовою побутовою пли­тою. Слід пам'ятати, що газ не тільки горить, він от­руйний і вибухонебезпечний. Тому дітям категорично забороняється користуватися газовими плитами, особливо, коли вони самі вдома. Не дозволяється су­шити над газовими комфорками білизну. Вона може спалахнути і призвести до пожежі. Не забувайте вчас­но вимикати газові плити. При появі запаху газу в квартирі потрібно негайно повідомити газову службу за телефоном «04». Але коли спалахнув газ і створи­лась небезпечна ситуація, необхідно викликати по­жежну службу за телефоном «01».

Учень (читає),

Якщо пахне газ в квартирі,

То дзвоніть по «нуль-чотири».

Якщо з'явивсь вогонь і дим,

То дзвоніть по «нуль-один».

Учитель. Буде неповним вивчення правил по­жежної безпеки, якщо не поговорити про горючі ріди­ни: бензин, ацетон, розчинники, лаки та фарби. З цими рідинами і фарбами слід поводитись дуже обережно. Більшість із них отруйні, вибухонебезпечні, дуже го­рючі. Вони важко піддаються гасінню. Бензин, наприк­лад, погасити водою неможливо. Він легший за воду і горить на її поверхні. Полум'я від бензину накривають, тобто відмежовують його від повітря, тоді воно гасне. Зберігати горючі рідини потрібно якнайдалі від джерел тепла, прямого світла і щільно закупореними.

Учень (читає).

Фарба ацетонова — Це дорослі знають всі,

Вогненебезпечна. Та не зна малеча.

Учитель. Як слід поводитися дітям, що потра­пили в складну ситуацію, пов'язану з вогнем? Дуже важливо в таких випадках уміти володіти собою, не розгубитися. Перелякана людина, а тим більше — ди­тина, не в спромозі організуватись і протидіяти небез­пеці. Але коли мобілізувати себе, то можна врятувати як майно, так і власне життя. Якщо полум'я невелике, його потрібно негайно погасити водою, піском, зем­лею або чимось накрити. Слід пам'ятати, що водою не можна гасити коротке замикання в електромережі (вода є провідником електричного струму, що може спричинити навіть смертельне враження організму людини). Не можна погасити водою бензин, ацетон,

розчинники, які горять, їх можна накрити покрива­лом з брезенту, рядном, ковдрою. А палаючу електро­мережу потрібно негайно відключити від основного постачальника струму, а потім можна використати пісок, землю чи інші вогнегасні суміші.

Якщо ви опинилися в приміщенні, переповнено­му димом, негайно лягайте на підлогу і повзком до­бирайтесь до виходу. Коли вас заблокував вогонь у квартирі на високому поверсі, звертайтесь по допо­могу до перехожих через вікно або балкон.

Коли ви стали свідком пожежі, негайно повідом­те пожежну службу за телефоном «01» і за можли­вості допоможіть врятуватись молодшим від себе і літнім людям. У присутності дорослих чітко виконуй­те їхні розпорядження.Запитання для закріплення вивченого матеріалу.

1. Назвіть основні причини виникнення пожеж.

2. Від експлуатації яких електропобутових при­ладів може виникнути пожежа?

3. Яких заходів протипожежної безпеки потрібно дотримуватися вдома, у школі, на подвір'ї?

4. Які вогненебезпечні рідини ви знаєте і як із ни­ми потрібно поводитись?

5. Які первинні (найпростіші) засоби гасіння вог­ню ви знаєте?

6. Як правильно і за яким телефонним номером викликається пожежний загін?

7. Чи можна заливати палаючу електромережу водою?

8. Як поводитися під час пожежі?

9. Назвіть основні правила пожежної безпеки. Під час закріплення вивченого матеріалу можна використати такі загадки:

Без рук, без ніг, а вгору повзе. (Вогонь).

В кімнаті скатертина, на подвір'ї стовпом. (Вогонь і дим).

Шипить, злиться — води боїться. (Вогонь).

З язиком, але не лається,

Без зубів, але кусається. (Вогонь).

Як розуміють діти зміст таких приказок: Вітер — рідний брат вогню.

Не жартуй з вогнем — обпечешся.

Вогонь — не вода, схопить — не випливеш.

Від іскри до пожежі — один крок.

Підсумок заняття.

Учитель. Сьогодні ми вивчили основні правила пожежної безпеки. Відтепер ви знаєте, як поводити­ся з вогненебезпечними приладами, рідинами. Як не допустити виникнення пожежі вдома, у школі, у природному середовищі. Ви знаєте, як діяти під час пожежі, як викликати пожежну службу. Але знати все це — мало. Потрібно дотримуватись правил по­жежної безпеки і завжди виконувати їх вимоги.

Запам'ятайте, пожежі кожен рік завдають нашій державі величезних збитків. У вогні гинуть майно, люди, тварини, рослини. Значні кошти витрачає дер­жава на гасіння пожеж. Щоб уникнути таких трагіч­них наслідків, усі, в тому числі й діти, повинні пос­тійно дотримуватись вимог пожежної безпеки. Тільки за таких умов наше життя і матеріальні над­бання будуть збережені.Домашнє завдання:

— доберіть твори українських письменників, у яких описуються пожежі; зачитайте в класі відповідні уривки і проаналізуйте їх;— проаналізуйте твори українських художників, у яких вогонь зображується як добрий, лагідний і ба­жаний супутник людини, або навпаки — злий, нев­гамовний, руйнівний.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка