Узагальнення І ситематизація вивченого з теми «Писанкарство»Скачати 107.51 Kb.
Дата конвертації14.01.2018
Розмір107.51 Kb.
ТипРішення

Тема : Узагальнення і ситематизація вивченого з теми « Писанкарство»

Мета :


 • узагальнити знання про писанки як твори декоративно-прикладного мистецтва;

 • - розширити і поглибити знання учнів про народну символіку, історію писанкарства;

 • - навчити застосувати отримані знання та навики писинкарства,

 • розвивати почуття композиції у визначеній формі колірного рішення образу;

 • - виховувати повагу до традицій і звичаїв народу;

 • - формувати інтерес та повагу до історичного минулого людства, його легенд і вірувань;

 • - прищеплювати любов до народного мистецтва (писанкарства);

Тип уроку : урок контролю засвоєння знянь і навичок

Обладнання : презентація, кросворд.
ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент. Вітання

2. Актуалізація опорних знань

Сьогодні я запрошую вас до подорожі на чарівний острів назва якому «ПИСАНКА».

Людина за своєю природою художник. Усе що її оточує і до чого торкаються її руки, вона намагається внести красу.

У кожного народу є свої національні здобутки. У нас, українців, разом з вишитими рушниками, сорочками – писанка є однією з найдавніших галузей нашого народного мистецтва.

Чудові, чарівні, прерасні – такими епітетами нагороджують шанувальники оригінальні зразки народного мініатюрного розпису писанку.

У передмові до альбому « Пише писанку бабуся, пише мама, пишу я» народознавець Василь Скуратівський висловив таку думку щодо краси писанок «Якби наш народ не створив нічого іншого окрім писанок, то і цього було б досить аби зайняти почесне місце у пантеоні цивілізованих націй».

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Писанки в Україні завжди вважали зразками художнього смаку. Т. Г. Шевченко красу українського села прирівнював до краси писанки

« Село на нашій Україні –

Неначе писанка село…»

То ж метою нашого уроку буде поглибити знання про історію писанки, її символіку, кольорову гаму, орнаменти і найголовніше формувати інтерес та повагу до історичного минулого людства, його легенд і вірувань , прищеплювати до любов до писанкарства.
3. Узагальнення з теми « Писанкарство»

Писанка – це символ Сонця, любові, красоти, радості та народження нового життя. Якщо за часів язичництва яйце розписували до свята весни то зараз, за християнство, вона стала символом радості і віри в світле Воскресіння Христове.

Писанка – одна із стародавніх форм українського народного розпису, в якому наші пращури втілювали свої прагнення та віру. У давнину існувала ціла система виготовлення писанок. Було понад 20 різновидів техніки їхнього розмалювання. Нині побутують лише 5 з них.

1. Які саме?

1. Писанка

2. Крашанка

3. Крапанка

4. Скробанка або драпанка

5. Мальованка2.Давайте розглянемо їх детальніше. І так, який це вид писанки ?

Писанка – це розписані великодні яйця з незвичайними візерунками.

Крапанка – її техніка схожа із розписом писанки, тільки замість нанесення візерунків закрапуються воском місця на шкаралупі, що повинні залишитися незафарбованими.

Крашанка - пофарбовані в однин колір яйця. Використовують круто зварене в лушпинні цибулі яйце, яке після цього набуває жовто-коричневого кольору різної інтенсивності. Іноді до них прив'язують листочки петрушки, які залишають на шкаралупі світлі відбитки. Найчастіше крашанки фарбують у червоний колір .

Драпанка або скробанка - Яйця з видряпаними візерунками за допомогою гострого предмета .

Мальованка - Великодні яйця з нанесеними на шкаралупу різнокольоровими малюнками.3. Існує легенда чому крапанка отримала таку назву.

За традицією писанки пишуть лише дівчата і жінки. Писанок у іжу не вживають, їх не їдять, бо вони є оберегами. Їх тримають в оселі на почесному місці протягом багатьох років. Існує давня легенда що « Колись в холодному вогкому яру, посеред карпатських гір жив злий дух Пекун. Коли заходило сонце, він вибирався зі свого яру і полював на людські душі, переманюючи їх на бік зла.Але найбільше він любив молодих дівчат . Якось напередодні Великодня, нечистий мандрував світом, роблячи свої злі справи. У селі Пекун побачив молоду дівчинку, що малювала писанку. Зрадів нечистий і кинувся чаклувати.

Старався-старався, але нічого не зміг заподіяти дівчині. Дівчина так захопилася роботою, що навіть не помітила страховиська. Розгнівався Пекун! Вирвав писанку з дівочих рук і помчав до своєї схованки. Дівчина плакала, а нечистий радів. Кинувся трощити писанку ногами, аж раптом із шматочків побитої писанки утворились ланцюги і почали обмотувати злого духа. Чарівні ланцюги міцно обвили змія і прикували до дна ущелини.

З того часу нечистий не може покинути свого яру. Дванадцять ланцюгів намертво тримають його. Лише слуги приносять вісті. « А чи пишуть люди писанки, чи живуть у злагоді?2-розпитує він. Чекає він, коли люди пересваряться між собою і перестануть писати писанки, тоді нечистий зможе звільнитися.

Для нас, це подібне на казку, а ось наші предки справді свято вірили в силу писанки. За їхнім уявленням, маленьке розписане яєчко було здатне приносити удачу, оберігати від зла. Писанки, нанизані на нитку, вішали під образами, щоб у хаті панувала злагода і не мали сили злі духи.4. Звичай розмальовувати до Великодня яйця у кожному регіоні України має свої особливості. Для різних місцевостей характерний різний вид орнаменту та технології розпису. Тож давайте помандруємо деякими регіонами України. І так перший орнамент належить :

 • Херсонщина

 • Одещина

 • Запоріжжя

 • Буковина

 • Чернігівщина

 • Харківщина

 • Полтавщина

 • Гуцульщина

 • Кубань

 • Поділля

 • Закарпаття

5. Найдавнішими вважаються крашанки. – це писанки одного кольору. Згодом виникли і багатокольорові писанки, в яких застосовувались різноманітні природні барвники. Але колір в писанці зявився не лише заради краси , а й отримав своє символічне значення, походження якого не випадкове. То ж я пропоную вам помандрувати по кольоровій стежині. Я прошу стати на першу сходинку_______

 • Червона фарба означає радість життя , любов до молодих, надію на одруження.

 • Жовта фарба присвячена сонцю, зорям і місяцю, в господарстві урожай, тепло, приріст поголів’я.

 • Зелена фарба символізує весну, воскресіння природи, багатство тваринного і рослинного світу.

 • Чорна – нескінченість життя людини, продовження його в потойбічному світі.

 • Біла – це чистота і світлість людської душі.

 • Синя символізує силу і здоров’я, здоровий дух.

 • Коричневий – символ родючості землі.

6. Багатоколірна писанка була символом родинного щастя, миру, любові, здоров’я та успіху.

Весняно – великодні писанки принесли до нас різні прадавні знаки й символи. Дійсно писанка використовується як порівняльна ознака чогось винятково гарного. Ми віримо що вона має магічну силу – вона приносить добро, щастя і достаток. І тепер ми пригадаємо і розглянемо символи які ми малюємо на писанці.Сонце – символізує життєву силу і відродження в природі

Зорі, ружа, рожа, розета, зірка – є символами небесних світил: Сонця та Місяця

Вода – символізує життя

Хрестемблема страждання, смерті і воскресіння Христа. У давнину символізував Землю із чотирма сторонами світу.

Риба – символ здоров'я

Крапки - символізують сонячне світло, сльози Божої Матері

Дуб – ознака чоловічої сили й мужності, витривалості й довголіття

Птахи – уособлення вічної душі, священна істота

Дзвінички, церкви– втілює уявлення про будову Всесвіту

Трійця – поєднання трьох елементів: Землі, Води, Вогню

Квіти – символізують людську душу

Берегиня – символ божої мудрості

7. Наша писанка стала відома у всьому світі. Як найдорожчу пам’ятку брали з собою писанку українці вирушаючи в далекі краї.

А зараз невеличка вікторина.

1.В якому місті у світі є пам’ятник писанки.

2. Єдиний у світі музей писанки збудований …. ( Коломиї)

3. Найбільшу колекцію писанок має ….( Заслужена майстриня народної творчості України – Оксана Білоус)

4. Який і де мозаїка – образ з’явився в нас на Україні?(Софіївський собор у Києві, богородиці)

5. Коли починають писанкарю вати і хто ?(15 лютого – Стрітення )

6. Яка різниця між писанками і крашанками? (писанки пишуть , а крашанки фарбують)

7. Яка сучасна дитяча іграшка подібна до писанок і крашанок (кін дер – сюрприз)8. Писання писанок – дуже цікаве заняття, воно не лише виховує в дитині художника, майстра, творця а й дає урок любові і добра.

Тож які види писанок , сьогодення, вам відомі , назвіть їх.

- Писанки - солом’янки та наклеянки

- Оздоблені крупою

- орігамі

- великодні писанки в техніці квілінг

- Мотанки

- Пасхальні яйця Фаберже

- бісерні та скляні яйця

- яйця вишивки

- перфоровані яйця

- писанка – лінивка – яскраво, гарно але в усіх однаково.9. А зараз я б хотіла відкрити таємницю для нашої сильної чоловічої статі чому наші українські дівчата та жінки найкрасивіші в усьому Всесвіті.

10. І на закінчення я пропоную вам розгадати невеличкий кросворд. Розгадавши його ви прочитаєте в червоних клітинах слово, що потрібно для того щоб добре провести великий піст.

Прощення – слово - код

Великдень! Сама назва вказує на те, що це незвичайний, а великий день. Величне свято, яке нагадує нам про любов і милосердя, страждання і біль, одвічні людські цінності.

Не можна уявити собі великодніх свят без барвистих різнокольорових писанок, крашанок. У жодного народу немає таких прекрасних писанок, як в українців.

- Писанка – це неповторне багатство… Її треба берегти, як безцінний скарб. Нам слід пишатися нею перед усім світом, Українська писанка перемагає зло. Вона вічна, як сам український життєлюбний народ.4. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

Ось і підійшла до кінця наша подорож на казковому острові назва якому «ПИСАНКА»

- Я сподіваюсь, що ми досягли з вами даної мети – і вам обов’язково стануть у нагоді здобуті вами нові знання, адже наближається світле Христове Воскресіння. І пам’ятайте кладучи в великодній кошик писанку ви кладете не їжу , ви кладете добро.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

- Найбільша у світі писанка знаходиться у Канаді, у місті Вегревілі. Це двадцятиметровий пам’ятник українській писанці , що за розміром дорівнює триповерховому будинку. Пасхальне яйце створене у 1974 році. Щороку в липні у цьому містечку відбувається Український фестиваль писанки. • Єдиний у світі музей писанки збудовано в м. Коломия. Частиною музею є пам’ятник писанці, висота якого сягає 13.5 метрів і була збудована за 90 днів.

- У глибоку давнину з’явився дуже добрий чоловік – Ісус Христос. Він чинив людям тільки добро, ніс їм правду. Але злі люди, яким була невигідна правда, вирішили Ісуса посадити в темницю.

Та правда його не затихла. Тоді жорстокі люди розп’яли Ісуса на хресті. Ісус Христос не зробив жодній людині лиха, тому кілька днів він воскресав живим. А першим це виявила Марія, яка біля пустої гробниці побачила в мисці яйця, які з білих стали червоними. Враженні чудом вони стали розносити людям новину, і дарувати яйця взяті в печері, промовляючи при цьому «Христос Воскрес!» • Отже з прийняттям християнства, писанки стали символом Великоднього свята воскресіння Христа. Дарувати писанку означає бажати щастя, добра, здоров’я, доброї вдачі. • Усі символи ми можемо поділити на п’ять груп.

1 – Символи, які сприяють народженню дітей.

2 – Символи кохання.

3 – Символи, що лікують.

4 – Символи здоров’я і довголіття.

5 – Символи, що сприяють багатому врожаю.

Легенда.

« Колись в холодному вогкому яру, посеред карпатських гір жив злий дух Пекун. Коли заходило сонце, він вибирався зі свого яру і полював на людські душі, переманюючи їх на бік зла. Але найбільше він любив малих дітей. Якось напередодні Великодня, нечистий мандрував світом, роблячи свої злі справи. У селі Пекун побачив маленьку дівчинку, що малювала писанку. Зрадів нечистий і кинувся чаклувати.

Старався-старався, але нічого не зміг заподіяти дитині. Дівчина так захопилася роботою, що навіть не помітила страховиська. Розгнівався Пекун! Вирвав писанку з дитячих рук і помчав до своєї схованки. Дитина плакала, а нечистий радів. Кинувся трощити писанку ногами, аж раптом із шматочків побитої писанки утворились ланцюги і почали обмотувати злого духа. Чарівні ланцюги міцно обвили змія і прикували до дна ущелини.

З того часу нечистий не може покинути свого яру. Дванадцять ланцюгів намертво тримають його. Лише слуги приносять вісті. « А чи пишуть люди писанки, чи живуть у злагоді?2-розпитує він. Чекає він, коли люди пересваряться між собою і перестануть писати писанки, тоді нечистий зможе звільнитися.

Для нас, це подібне на казку, а ось наші предки справді свято вірили в силу писанки. За їхнім уявленням, маленьке розписане яєчко було здатне приносити удачу, оберігати від зла. Писанки, нанизані на нитку, вішали під образами, щоб у хаті панувала злагода

У Софіївському соборі в Києві з’явилась нова мозаїка-образ Богородиці, викладений з 15 тисяч писанок.

Легенда про крапанку.

На Гуцульщині оповідають, що Діва Марія писала писанки і дарувала їх Пілатові, щоб той змилувався над її сином. Беручи до рук яйце, Мати Божа плакала і слізьми обливала свою роботу і від тих крапаючих сліз зявилися цятки. Так виникли крапанки.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка