Уроку: «Уклонімось низько до землі тим, хто в серці буде вічно жити »Дата конвертації08.01.2019
Розмір193 Kb.
ТипУрок


Відкритий урок із зарубіжної літератури в 8 – А класі

Тема уроку: «Уклонімось низько до землі тим, хто в серці буде вічно жити. . .» (від античності до сьогодення). Гомер «Іліада». Тіртей «Добре вмирати тому, . . .». Поезія пам'яті Небесної сотні та воїнам АТО.

Мета уроку: формування патріотичних позицій учнів як головної умови всебічного розвитку особистості, її самореалізації як громадянина України через розвиток пізнавального інтересу до кращих зразків зарубіжної літератури; удосконалення читацьких навичок старшокласників шляхом використання духовно – морального потенціалу художнього тексту, введення інформаційно – комунікаційного освітнього середовища засобами ІКТ; спонукання учнів до розв'язання проблемних і дискусійних ситуацій, сприяння розвитку їх критичного мислення, логіки та творчих здібностей, здатності ефективно діяти в різноманітних життєвих і навчальних ситуаціях на основі набутих знань, умінь, сформованих цінностей і ставлень; вчити диференційовано підходити до виконання тематичних випереджальних домашніх завдань з вивченої теми.

Тип уроку: тематично – підсумковий урок – реквієм з теми: «Давньогрецька література»

Форми роботи:

 • Довідкове бюро (закріплення літературознавчих понять)

 • Написання листа письменнику та улюбленому герою твору

 • Створення портрету літературного образу через ланцюжок поетичних епітетів

 • Інтерв’ю з літературним образом (робота в парі)

 • Складання цитатної характеристики хороброго воїна та воїна – зрадника (за змістом поезії Тіртея)

 • Складання норм поведінки юного воїна – патріота рядками вірша

 • Відповідь на проблемне питання «Як наші сучасники сприйняли пораду античних поетів?»

 • Індивідуальне опрацювання матеріалів книги – реквієм «Небесна сотня»

Обладнання уроку: портрети Гомера, Тіртея, героїв – поетів Небесної сотні; книга – реквієм «Небесна сотня»; кадри кінофільму «Троя»; кліпи пісень «Плине кача», «Гімн воїнів АТО»; картки народної мудрості; авторитетна думка у подарунок; тематичний бюлетень про загиблих воїнів АТО – наших земляків «Ми пишаємось їхнім подвигом»; свічки пам'яті; власноруч виготовленні квіти до вінка пам'яті; тематичні назви груп; червоні маки – квітки пам'яті в петлицях учнів; запрошені гості – батько (учасник АТО), мати та брат випускника школи – учасника АТО.
«Авторитетна думка в подарунок»

1. «Патріотизм бідняків – це почуття обов'язку, патріотизм богачів – зазіхання, претензія на право»

(Ж.Мішле)

2. «Патріотизм – завжди й обов'язково любить народ»

(британський письменник С.Джонсон)

3. «Патріот той, чия публічна поведінка визначається одним мотивом - любов'ю до своєї країни»

(С.Джонсон)

4. «Ми мусимо протиставити російській політиці, як також і політиці рідних українських недорік, політиці роз'єднання – політику з'ясування, злиття в єдину цілість, бо це єдність всіх елементів українського суспільства нам конче потрібна»

(І.Багряний)

5. «Любити свою Батьківщину означає - полум'яно бажати бачити в ній здійснення ідеалу людства і в міру своїх сил сприяти цьому»

(В.Бєлинський)

6. «У кожному із нас, хочемо ми того чи ні, закладена частина Батьківщини. Не любити Батьківщину так само неприродно, як не любити себе»

(І.Шевельов)

7. «Той, хто не любить своєї Батьківщини, не може бути визнаний за повноцінну людину, адже, відірвавшись від власного народу, він тим самим, підрізав коріння власного нормального розвитку»

(Г.Ващенко)

Народна мудрість


 • «Найголовніше у світі три речі: пролити кров за Батьківщину, посадити дерево і збудувати криницю в пустелі» (Туркменське прислів'я)

 • «Хто втратив Вітчизну, той втратив усе» (Абхазька мудрість)

 • «Батьківщина – мати, вмій за неї постояти» (Українське прислів'я)

 • «Легше на своїй стороні кістьми лягти, ніж на чужій слави натягти» (Українська мудрість)

 • «За рідний край життя віддай» (Українське прислів'я)

 • «У людини, яка живе заради інших, навіть коротке життя буде сповнене щастям» (Індійське прислів'я)

 • «Той, хто в біді кидає свій народ, стає його ворогом»

 • «Рідну Україну захищай по – лицарські, до згину»

(У учнів на грудях квітка червоного маку – квітка пам'яті. Парти розставлені по групам. Кожна група висвітлює певну історично – літературну сторінку)

І група – шляхами героїчного епосу Гомера

ІІ група – наказ молодому поколінню від Тіртея

ІІІ група – всім тим, хто поклав життя за незалежність, єдність України, за наш український народ!

(Лунає пісня «Плине кача по Тисині»)

Учитель: Любі восьмикласники, я вітаю Вас і запрошую на урок відвертих роздумів про патріотичні почуття, про такі високі моральні якості, як сила духу, відвага, вірність обов'язку, почуття власної гідності. Тема нашого уроку: «Уклонімось низько до землі тим, хто в серці буде вічно жити». Саме цю тему ми спробуємо розкрити за допомогою героїчного епосу та поезії Давньої Греції і пам'яті героям Небесної сотні та воїнам АТО. Ми з вами вже розподілилися на групи. Спробуйте визначитися, кому сьогодні готові вклонитися наші групи.

І група поведе розмову про твори поета, який жив у VІІІ ст.. до н.е., його ім'я означає «сліпий». Сім грецьких міст сперечалися за право називатися його Батьківщиною.

Керівник цієї групи Рибалко Оксана. Вони поведуть нас стежинками давньогрецького епосу, сторінками героїчної поеми «Іліада»ІІ група проведе дослідження, спираючись на ім'я іншого поета. Афіняни прислали його на допомогу воїнам Спарти, коли їм було важко у війні з Месенією. Він був кульгавим шкільним вчителем. Наскрізною темою його віршів було прославлення захисників Вітчизни. Це - . . . (Тіртей)

Керівник ІІ групи Волошина Єлизавета спробує розкрити дві долі людини – воїна через вірш давньогрецького поета Тіртея «Добре вмирати, тому . . .»ІІІ група (керівник Юрченко Денис) дасть нам можливість низько вклонитися сьогоднішнім патріотам України – учасникам Революції гідності Небесної сотні та воїнам АТО, які захищають єдність України на Донеччині та Луганщині.

Вашій увазі авторитетна думка в подарунок про патріотизм, патріотичні почуття, народна мудрість. Я прошу команди із народних прислів'їв виберіть прислів'я, які співпадають з темою, які можуть стати епіграфом до вашої роботи.(Учні знімають написані ці прислів'я і переносять собі до столу – це є епіграф до їхньої роботи)

Вчитель: А мені хочеться розпочати урок із словникової роботи і запросити собі на допомогу довідкове бюро. Сьогодні ми повинні з вами замислитися, що означають слова «патріот», «патріотизм».

І учень: Слово «патріот» - грецького походження, «patriotus» - земляк, співбатьківщинник; той, хто любить свою Батьківщину, відданий своєму народові, готовий заради нього на жертви і подвиги.
ІІ учень: Патріотизм – це (показує опорну схему)


Готовність служити інтересам своєї Батьківщини

Відповідальність за долю Батьківщини

Любов до свого народу, до БатьківщиниІІІ учень: Уперше слово «патріот» з'явилося в період французької революції 1789 – 1793 р. «Патріотами» тоді називали себе борці за народну справу на противагу зрадникам Батьківщини з табору монархістів.

Вчитель: Як стверджував давньоримський поет Овідій, «Часи змінюються, і ми змінюємось разом з ними». Але через 3 тисячоліття і сьогодні стверджено звучать слова: «Хто, як не я?» Цю фразу можна прочитати на сторінках античної літератури; «Хто, як не я?» - питають очі з траурних фотографій Небесної сотні. «Хто, як не я?» - досі відлунює на Майдані. «Добре вмирати тому, хто боронячи рідну країну, поміж хоробрих борців, падає в перших рядах», - стверджує Тіртей. «Хай же зникне навік між богів і людей ворожнеча», - закликає основоположних давньогрецького епосу Гомер.

Спробуємо сьогодні низько уклонитися героям, які залишилися в пам'яті поколінь через тисячоліття (від VІІІ ст. до н.е. до ХХІ ст. н.е)І учень: Час безжальний . . . Він відділяє нас від минулого, яким би прекрасним воно не було. Завдяки літературним творам ми можемо полинути в давні часи і взяти все найкраще, щоб збагатити сьогодення.

ІІ учень: Античність заповідала наступним епохам: «Людина – міра всіх речей» і вказала, яких вершин може сягнути вільна людина. Прекрасні грецькі статуї стали еталоном краси людського тіла, грецька філософія – зразком людського мислення, а кращі діяння античних героїв – прикладами громадянського служіння і державного творення.

ІІІ учень: Давні греки не тільки цінували і шанували красу, а й надавали величезне значення патріотичному вихованню молодого покоління. Давньогрецькі співці з вуст в уста, з покоління в покоління передавали пісні про події легендарного минулого в Іонії, про похід на Трою. Легендарна поема Гомера «Іліада» і досі вважається неперевершеним зразком оспівування мужності і героїзму.

Вчитель: Я прошу довести це Рибалко О. завдяки свого листа, який вона написала автору цієї героїчної поеми.

(Учениця читає лист Гомеру)

Вельмишановний Гомере!

Дозвольте мені подякувати Вам за героїчний епос – взірець художньої творчості, зразок для наслідування. Адже ви один із перших почали складати не короткі пісні, а героїчні поеми – епопеї про героїчні подвиги та пригоди. Саме ви познайомили нас зі справжніми мужніми героями Давньої Греції Ахіллом, Гектором, Одіссеєм; розповіли про особливості менталітету давніх греків. Читаючи ваші твори, ми з впевненістю можемо сказати, що немає іншого народу, який був настільки захоплений ідеями доблесті і свободи, як греки. Герої ваших поем стали взірцем неперевершеної доблесті, а їхніми подвигами пишалися всі греки, і пишаємося і ми, молоде покоління ХХІ століття.

З ваших творів ми вчимося справжній демократії, розуміємо, що справжня людина може бути корисною державі тільки тоді, коли буде мати такі високі моральні якості, як справедливість, поміркованість, мужність та мудрість.

На прикладі своїх героїв ви вчите нас, - молодих – любити свою Батьківщину і бути готовим захищати її в суворий час.

Низький Вам уклін за це. Повірте, такі твори переживуть і будуть жити ще не одне тисячоліття, і поправу будуть зразком для наслідування.

З повагою, учениця 8 – А класу славного міста Дніпродзержинська Рибалко О.

24.11.2015 р.

Вчитель: Спасибі, Оксано, ти вдало підкреслила гуманістичний пафос поеми «Іліада», Гомер засуджує війну та її жорстокість, співчуває людському горю, поважає людину, поетизує її героїзм та подвиги. Тож ми з вами можемо уклонитися першому герою.

(Учні встають, поклавши руку на серце вклоняються, а авторка листа прикріплює біля портрета Гомера червоний мак). Перегляд відеосюжету кінофільму «Троя».

ІV учень: Найбільшу увагу автор приділяє образам Ахілла і Гектора, які є представниками ворогуючих сторін: ахейців та троянців.

Вчитель: Спробуємо створити їх портрети через підібрані вдома вами постійні епітети. Згадаємо, що називається «постійними епітетами»?

(Учні зачитують підібрані епітети)

Ахілл – богорівний, прудконогий, богорівний, любий богами, богоподібний, із воїнів всіх найстрашніший, завзятий, богосвітлий, найбільша окраса ахеїв, немилосердний, скажений, ясний, осяйний, коротко вічний

 • Хто він є?

 • Син богині Фетіди

 • Наділений від народження силою та відвагою

 • Але розумні рішення йому часто підказують боги

 • Якими рисами характеру володіє? Лише позитивним, чи ні?

Ні, з одного боку він мужній, відважний, безкорисний, відданий друг, благородний, великодушний, а з іншого жорстокий, мстивий, жадібний, покірний долі, богам, грубий.

 • Якби у вас з'явилася можливість зустрітися з Ахіллом, щоб ви в нього запитали, і як вважаєте, щоб він вам відповів? (Спробуйте це розкрити у вигляді інтерв'ю у парі)- Інтерв'ю з Ахіллом

 • Шановний, Ахілле, що стало причиною вашої сварки з вашим царем Агамемноном?

 • Я розгнівався на нього через прекрасну полонянку Бресіїду, яку він у мене викрав

 • Що змусило Вас забути свій гнів і повернутися на поле бою до ахейців?

 • Смерть мого друга Патрокла, якого я вважав за брата і який помер за підступності богів. Я не міг не помститися за його смерть з царевичем Трої Гектором.

 • Чи вважаєте ви Гектора гідним супротивником?

 • Так, він був справжнім захисником, відданим сином Вітчизни, сміливим, хоробрим воїном.

 • Ахілле, чи вірити ви в свою долю?

 • Так, адже вона дається богами, а протистояти їх законам ніхто не може

 • Ахілл, ви боялися смерті?

 • Ні, не боявся. Із вуст матері я дізнався, що приречений в бою на смерть, але мужньо йшов назустріч смерті, бо головним вважав за потрібне – помститися за смерть найкращого друга, майже брата. Адже я добре розумів, що він помер за мене.

 • Чому вас називали розлюченим звіром?

 • Бо я жадав помсти, жорстоко мстився заподіяне мені зло.

 • Що змусило Вас після жорстокого вчинка – знущання над мертвим тілом Гектора, віддати його тіло батьку Пріаму?

 • По - перше, я згадав свого старого батька, по – друге, був розчулений його сльозами та добрим ставленням до мене, адже я був вбивцею його сина, по – третє, мені здалося, що таке повелівають боги, а я ніколи не йшов проти їх законів.

Вчитель: Спасибі, діти.

Учень групи: Я прошу дозволити мені прочитати свого листа до Ахілла від імені покоління ХХІ століття.

ЛИСТ АХІЛЛУ

Добрий день, богоподібний Ахілле!

Звертається до тебе __________________________________________________

Я вражена вашою мужністю, сміливістю, хоробрістю, відважністю. Вирушаючи на Троянську війну, ви знали, що загинете, але, обираючи між коротким, але уславленим життям та довгим без діянням, ви обрали коротке. І це невипадково, бо ви справжній ахейський воїн і на вашому рахунку немало подвигів та перемог під час Троянської війни. Невипадково автор називає вас прудконогим, богорівним, порівнює з соколом, що полює на горлицю дику, з псом, який жене молодого оленя.

Ви красень, взірець воїна хороброго, але з деякими вашими вчинками я не можу погодитися. Я вважаю самим негативним у ваших діяннях те, що вами керує нестримний гнів, який часто породжує жорстокість. Самим негідним вчинком вбачаю жорстокість знущання над мертвим тілом Гектора. І саме в цей час погоджуюся із справедливими доріканнями Гектора, що у вас «залізне серце». Ви відмовилися виконати навіть останнє присмертне прохання Гектора. Страшна ваша помста. За моїм баченням, справжня людина не може і не повинна бути такою жорстокою, антигуманною.

Із – за особистого гніву ви пішли із війська, а потім, схаменувшись, повернулися до нього. Як це можна зрозуміти? Адже за цей час загинуло багато ахейських воїнів, яким була потрібна ваша допомога, а головне було вбито вірного друга (якого ви називали рідним братом), Патрокла. Якось не по – людські радієте ви і своїй перемозі над ворогом. Я здивована вашими двулікими діями. Треба, перш ніж робити вчинки, обміркувати їх, а ви навпаки: спочатку робите, а потім шкодуєте: повертаєтесь до війська і мужньо б'єтеся з троянцями за смерть Патрокла, плачете разом з Пріамом над спільною трагедією учасників війни. Я вітаю ваше правильне гуманне рішення: під час похорон Гектора на 12 днів припинити воєнні дії. Я вражена вашою гостинністю під час зустрічі старого Пріама – царя Трої. В цій поведінці прослідковується ваша повага до старших та дотримання законів гостинності, які в Греції не можна було порушувати.

В цілому я вважаю Вас справжнім героєм, найхоробрішим воїном, попри деякі негативні риси характеру. Адже перш за все ви людина, якій властиві й сила, й слабкість, й помилки. Тож для мого покоління – ви вічний герой античності, приклал справжнього воїна і героя.

Спасибі Вам за це!

З повагою учениця 8 – А класу СЗШ № 29 _____________________

(Учні віддають уклін герою, а на дошці з'являється ще один червоний мак)

Учень: Поховані давно руїни Трої

Але жили й живуть, немов боги,

Ахілл і Гектор – гомерівські герої,

Патріоти рідної землі.Вчитель: Спробуємо змалювати портрет супротивника, троянського воїна Гектора.

 • Який ланцюжок епітетів підібрали ви до його портрету?

ГЕКТОР – шагомосяйний, необачний, знаменито величний, кріпкодушний, славний, преславний, мужогубитель, прихороший, невгамовний, великий, ясний, переляканий.

(Інтерв'ю з Гектором)

 • Які питання при зустрічі задали б ви йому і які вважали б почути відповіді?

 • Добродію Гекторе, ви сподівалися, що Троя вистоїть?

 • Так, я був впевнений в цьому, адже поруч зі мною були самі хоробрі воїни. Впевненість в перемогу вселила в мене і перемога над Менелаєм.

 • Чи зрозуміли ви, що і для Вас цей бій може бути останнім, чому ви не залишилися з сім’єю?

 • Я все добре розумів, але я повинен був захистити честь молодшого брата Паріса, показати всьому війську приклад безстрашної боротьби за своє місто.

 • Йдучи на бій, що ви бажали своєму сину?

 • Я бажав йому бути справжнім захисником своєї Вітчизни, свого народу і ніколи не осоромити свій рід.

 • Чи могли ви повірити в страшну жорстокість вашого супротивника Ахілла?

 • Ні, адже ми обидва сильні, мужні супротивники. І згідно закону бою – перемогти мав сильніший. Як справжні греки, ми повинні були дотримуватися давніх грецьких законів, щодо поховання померлих воїнів.

Вчитель: Добре, спасибі. Діти, а листа Гектору ніхто не спробував написати? Є, будь ласка, зачитайте.

ЛИСТ ГЕКТОРУ

Шоломосяйний Гекторе!

Через тисячоліття до вас звертається учениця 8 класу ХХІ століття ____________________________. Я пишаюся вашою красою, мужністю, хоробрістю, людяністю. Перш за все вбачаю в вас відданого люблячого брата. Адже ви віддали своє життя за нерозважливе кохання свого молодшого брата Паріса до Єлени Присвітлої – дружини ахейського царя Менелая.

Ви люблячий батько й чоловік. Йдучи на смертельний бій ви особливо щирий і ніжний до своєї дружини та сина. Турботливо заспокоюєте любу дружину Андромаху, доводячи, що воїнський дух не дозволяє вам бути боягузом і ховатися від бою, адже ви завжди були в бою в передніх лавах і не могли допустити, щоб кохану жінку ворог лишив свободи, перетворив на рабиню, змусив проливати гіркі сльози у чужому краю. Востаннє пригортаючи до грудей свого маленького сина, ви, Гекторе, мрієте, щоб він виріс ще величнішим за Вас, був найкращим у троянському війську.

Ви готові померти без зойку і стону за те, щоб зберегти рідну Трою, близьких для вас людей.

Так, ви сміливий, безстрашний, відданий своїй Батьківщині, з честю боронити рідну змучену Трою. Невипадково Гомер порівнює Вас з високолетним орлом, який хоче вхопити ягня або зайця.

Ви добра і гуманна людина. З великою повагою, бережно Ви ставитеся до свого батька, навіть з ворогом Ахіллом довго не наважуєтесь стати до герця. Зрозумівши підступність богів, що богиня Афіна перетворила Патрокла в Ахілла і ви завдяки цьому вбили неповинного молодого супротивника, до останньої хвилини свого життя прагнете бути мужем, гідним поваги і захоплення. Помираючи, ви не соромитеся попросити свого ворога виконати народний звичай: віддати ваше тіло додому батькам, щоб вони традиційно «вогнем попаливши» могли його поховати.

За всі бойові і людські справи, великий Гекторе, я поважаю Вас як справжнього мужа і воїна. Разом з усіма троянцями я ставлюся до Вас з великою шаною і готова поруч з ними оплакати Вас я к справжнього воїна – захисника. Для нас, молодих, ви приклад патріотизму, високих моральних якостей, людяності та відваги. Низький вам уклін за те, що живете ви в нашім серці вічно.

З повагою та любов'ю учениця з далекого майбутнього

24.11.2015 р.

(Діти прикріплюють Гектору квітку)

Вчитель: Я дуже рада, що ви так глибоко зуміли розкрити характери головних героїв поеми Гомера «Іліада». Я відчуваю, що саме ці герої навчили вас виховувати в собі такі риси, як сила, відвага, вірність, обов'язок, почуття власної гідності та патріотизму. Тож нехай море, по якому пливли кораблі цих героїв, буде фіалково – синім для вас, безсмертні боги хай допоможуть вам, а самі ви завжди будте мужніми, як Ахілл і Гектор.

Учень: Хай ще багато поколінь пам'ятають титанів,

Хай говорять, що вони жили

В часи Гектора, в часи Ахілла.

Вчитель: В нас є перша половина вінка слави, а я запрошую до роботи ІІ групу

ІІ група: Ми запрошуємо вас до поезії давньогрецького поета Тіртея, вірші якого насичені ідеологією суворого воїна – спартанця, закликали до бою, уславлення обов'язку спартанського воїна

Головна думка вірша «Добре вмирати тому . . .»: для кожного воїна головним є чесно загинути в бою за Батьківщину, захищаючи її до останнього подиху, ніж вкрити себе безслав'ям боягуза.(Учні читають вірш напам'ять)

Вчитель: Діти в вірші змальовано дві людини – воїна: хороброго воїна і воїна – зрадника. Користуючись рядками поезії, спробуйте змалювати ці дві долі.

(складання цитатної характеристики)

ХОРОБРИЙ ВОЇН

ВОЇН - ЗРАДНИК


 • «Боронить рідний край»

 • Буде вигнаний з країни «місто своє і родючі ниви покинить»

 • «поміж хоробрих борців падає в перших рядах»; але ця смерть почесна, він залишається прекрасним, тому що загинув заради Батьківщини, захисту сім'ї і рідних

 • «піде жебракувати в світі»; взявши з собою діток дрібних і жінку смутну
 • «З матір'ю рідною, з батьком старим на чужині буде блукати»
 • Всім він буде ненависний
 • Гнатимуть його «лихо та злидні»
 • «Осоромить свій рід», «безчестям лице своє вкриє»
 • Усюди слідом за ним будуть йти «горе й зневага»
 • Ніколи не знайде він поміж людей «ані пошани собі», на співчуття, ні жалю


Вчитель: Тож дивлячись на вашу характеристику, зробіть висновки: яким воїном краще бути?

 • Так, правильно, автор хотів довести, що по чесніше бути хоробрим воїном, і, здобувши славу, загинути за свою Батьківщину, аніж осоромитися і заплямувати власну гідність, зробити удвічі нещасливішою свою сім'ю.

Учениця: Автор звертається до синівських, батьківських почуттів воїнів, намагається збудити громадянську гордість, говорить про сором, зневагу, які скрізь переслідуватимуть того, у кого прагнення до самозбереження сильніше за патріотичні почуття.

«Він осоромить свій рід і безчестям лице своє вкриє,

Горе й зневага за ним підуть усюди слідом.

Тож як справді не знайде втікач поміж людей ніколи

Ані пошани собі, на співчуття, ні жалю».

Вчитель: Заслуговує на увагу у вірші короткий виклад норм поведінки воїна – патріота, автор звертається до почуттів обов'язку юнацтва, до таких, як ви. Складіть рядками вірша ці норми поведінки

Норми поведінки юного воїна – патріота


 1. Будемо Батьківщину і дітей боронити відважно

 2. В битві мужньо поляжемо ми, не пожалієм життя

 3. О, юнаки, у рядах тримайтесь разом серед бою

 4. Не утікайте ніхто, страхом душі не скверніть

 5. Духом могутнім і мужнім ви груди свої загартуйте

 6. Хай життєлюбних між вас зовсім не буде в бою

Вчитель: Добре, я вважаю, що ці правила будуть дороговказом вам у житті

Учениця: Я хочу додати, що у фіналі вірша автор оспівує молодість і красу, доводячи що юнак «Буде тепер прекрасний, впавши у перших рядах».

Вчитель: Яка особливість твору?

Учень: Твір має кільцеву побудові. В останніх рядках автор повертається до думки, що висловив на початку

. . . юнакові все личить,

Поки ще днів молодих не осипається цвіт.

Чоловікам він був милий, жінок чарував за життя він –

Буде прекрасний тепер, впавши у перших рядах.

Вчитель: Твори Тіртея, сповнені пристрасного заклику бути готовим до самопожертви у боротьбі за Вітчизну, успішно виконували виховну роль. Патріотичні заклики Тіртея зміцнювали дух воїнів, виховували почуття громадянського обов'язку перед Батьківщиною, пробуджували в них мужність і хоробрість.

Вони були популярними у Греції, їх співали воїнам перед битвами, вивчали у школах за зразки поетичного висловлювання патріотичних почуттів. Вважалося, що патріотичні твори Тіртея так вплинули на молодь, що Спарта здобула перемогу.

Отож за це низький уклін від нас поету – патріоту Тіртею та всім воїнам – патріотам, оспіваним в його поезії. Вони будуть жити в віках.

(уклін дітей і вінок квіти героям).

Вчитель: Д/з вам було запропоновано довести «Як наші сучасники сприйняли пораду античних поетів?» Це випереджальне завдання спробує виконати ІІІ група.

І учень: Наша розповідь присвячується усім, хто стояв на Майдані України, вічній пам'яті Небесної сотні, всім тим, хто поклав і покладає своє життя в лавах АТО за незалежність і єдність України на Донеччині та Луганщині.

ІІ учень: Я родом із Алчевська. Сьогодні проживаю у вашому місті, але сумую за рідним домом і з гнівом засуджую російську політику щодо загарблення чужої землі. Все розбито, зруйновано. А скільки загиблих молодих людей, скільки гірких сліз пролито батьками, скільки обездолених людей залишилися без крову, їжі, права на життя.

Я хочу прочитати вірш Оксани Максимишин – Корабель, який був написаний на Майдані 12 лютого 2014 року і присвячується матерям загиблих героїв.

Мамо, не плач. Я повернусь весною

У шибку пташиною вдарюсь твою.

Прийду на світанні в садок із росою,

А може, дощем на поріг упаду.

Голубко, не плач. Так судилося, ненько,

Що слово «бабуню» вже не буде твоїм.

Прийду й попрошуся в сон твій тихенько –

Розкажу, як мається в домі новім.

Мені колискову ангел співає,

І рана смертельна уже не болить

Ти знаєш, матусю, й тут сумно буває –

Душа за тобою, рідненька, щемить.

Мамочка, вибач за чорну хустину,

За те, що віднині будеш сама.

Тебе я любив. І любив Україну –

Вона, як і ти, була в мене одна.

(Моя квітка загиблому герою)

ІІІ учень: А я пишаюсь своїм татом Валерієм Миколайовичем Коваленко, який гідно виконує обов'язок воїна – патріота, служить в АТО. Він для мене є прикладом мужності і відваги, а головне – я вчуся в нього патріотичних почуттів: любити свою Батьківщину, мужньо захищати її від ворогів. Його справа є для мене наказом, заповіддю – бути справжньою Людиною на Землі.

ІV учень: А мені хочеться прочитати рядки з вірша героя Небесної сотні Сергія Кемського. Цей вірш був його останнім, написав він його 16 лютого, а 20 лютого був вбитий снайпером на вулиці Інститутській.

На небо погляне вільна людина

З новими думками, творча, нестримна.

Ми стіни проб'ємо з міцного граніту,

Щоб тільки любов та мир панували у світі.

(уклін та квіти герою)

V учень: Я хочу прочитати вірш Миколи Котляра, батька 33 – річного промислового альпініста з м. Харкова Євгена Котляра, який загинув на Майдані свій вірш батько приурочив сину.

Моя кровинка, я горжусь тобой!

В тылу не ждал огонь заград отряда.

Ты мог уйти. Ты принял, этот бой,

Хотя свистели роем пули рядом.

Когда на землю падали друзья:

- С фанерками нельзя в такую драку! –

Казалось даже выстоять нельзя,

А вы поднялись, и вы пошли в атаку

Я б так не смог. Немногие б смогли.

Склоняюсь к дорогому изголовью.

Вы – гордость, совесть, честь своей земли,

И землю эту вы полили кровью.

Прости, я снова плачу, мой герой.

Ты принял не спонтанное решенье.

Как ты мне нужен здесь, сейчас, живой, -

Я ненавижу жертвоприношенья.

(Квітка герою Майдана – Євгену Котляру)

VІ учень: А я вклоняюся сьогодні своєму братові Шматченко Владиславу, який добровольцем пішов в АТО захищати побратимів Донеччини, допомогти зберегти єдність нашої неньки України. Коли від'їжджав, обняв мене міцно, погладив по голові, а радній матусі прошепотів: «Не плач, рідненька, хто ж – як не я».

(Виступ матері Нікіфорової Алли Василівни)

Вчитель: Молодці, діти на власному прикладі, на прикладі своїх рідних, сучасних юнаків – героїв «Небесної сотні» та АТО ви зуміли ствердити, що і сьогодні сучасники зуміли згадати поради античних героїв і з честю втілити їх в життя в тяжкі для нашої країни часи.

Любі діти, шановні гості! Стоячи прошу вшанувати пам'ять наших юнаків – земляків, які віддали своє життя за нашу країну, наше місто, за наше з вами мирне життя. Низький уклін всім мертвим і живим воїнам – патріотам України. Їм наші гарячі серця, наша пам'ять.(Хвилина мовчання, діти розміщують квіти біля бюлетеня «Герої АТО - дніпродзержинці», запалюють свічки пам'яті)

 • Слава Україні!

 • Героям слава!

VІІ учень: Сьогодні ми запевняємо всіх присутніх від імені покоління ХХІ століття:

Українці не будуть стояти на колінах,

Ніде і ні перед ким, нізащо та ніколи,

І ворог не буде танцювати на руїнах.

Упасти в прірву Україні ми не дозволимо!

Ці рядки з вірша «Про наболіле» героя Небесної сотні Олега Ушневича, який загинув 20 лютого 2014 року на Інститутській від кулі снайпера, яка попала в самісіньке серце. Низький уклін герою.(Приколює квітку у вінок слави)

(Звучить пісня «Гімн воїнів АТО» у супроводі кліпу. Діти беруться за руки, піднявши їх вгору, єднаються і всі разом виконують пісню)

Вчитель: Ось ми й пройшли шлях від античності до сьогодення і принесли наш учнівський уклін до землі тим, хто в серці вічно буде жити і буде прикладом для нас у формуванні патріотичних почуттів. Дякую Вам, діти, за підготовку до уроку і таке глибоке розуміння поставленої перед вами задачі. Наші всі домашні завдання з теми «Давньогрецька література – колиска європейської культури і літератури» завершено. Назавтра ми свою подорож продовжимо сторінками Давньоримської літератури. До нових зустрічей!(Оцінювання навчальних досягнень учнів)

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка