Уроки за твором «Друкар книжок небачених» Оксани Іваненко



Скачати 151.65 Kb.
Дата конвертації18.01.2018
Розмір151.65 Kb.
ТипКнига

ХОРОЛЬСЬКА О.В.,

учитель української мови та літератури,

спеціаліст вищої категорії Макіївської

загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів № 64



Урок української літератури, 6 клас
Тема. Оксана Іваненко. Коротко про письменницю. «Друкар книжок небачених». Повість про початок книгодрукування, сподвижників друкарської справ. Історична основа твору

Мета:

  • ознайомити з життєписом письменниці;

  • охарактеризувати історичну добу, описану у творі;

  • розкрити зміст твору;

  • розвивати уміння обговорювати прочитане; виділяти головні думки та їх відтворювати;

  • довести до свідомості учнів важливість історичної спадщини, причетності кожної людини до історії та культури;

  • виховувати шанобливе ставлення до книг, інтерес до нашої історії.

Обладнання: портрет письменниці, підручник, мультимедійна презентація, індивідуальні картки, картка із закодованим висловом.

Методи і прийоми: бесіда, перевтілення, «Мікрофон», мозковий штурм, робота в парах, групах, гронування, картки – сигнали, гра.

Тип уроку: екскурс в історію.

Епіграф уроку:



Книга - казкова лампа,

що дарує людині світло на далеких і

темних дорогах історії...

Г. Лейбніц

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

  • Рада вас бачити на уроці. Починаємо вивчати новий розділ «Я і світ». Будемо продовжувати пізнавати літературний світ, його творців, глибше проникнемо в мистецтво слова й душі. Щоб наша мандрівка була цікавою, прошу вас висловити свої побажання – очікування від уроку.

  1. Вправа «Побажання»

Учні символізують картками свій психологічний настрій, висловлюють бажання на урок.

3. Проблемне питання

- Викресліть однакові маленькі букви в кожному рядку і ви, прочитавши вислів, дізнаєтеся про що ми будемо говорити на уроці.



Закодований запис (завдання кожному учню).

Ї

д

о

ж

д

ж

Ї

о

к

к

В

о

т

Е

т

н

Л

і

н

И

і

я

я

Ч

Н

и

к

І

и

к

С

щ

Т

щ

Ь

и

у

п

К

у

Н

п

И

у

б

Г

б

А

- Саме книга стане предметом нашої розмови. Про це говорить і епіграф уроку. Зміст його розкриєте наприкінці нашої роботи.

Слайд 1. Епіграф уроку

4. Емоційне введення в тему ( прийом перевтілення).

Культурологи (учні-дослідники) презентують свою самоосвітню роботу.



1 уч. Я- в широкий світ дорога,

В щасті - радість, у біді - підмога

У мені скарби народів і віків,

Я - найдивніше диво з див…



2 уч. На урок прийшла до вас я,

Наш урок незвичним буде

Навіть трішки історичний

Це мандрівка у минуле,

Українське славне незабутнє.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

Слайд 2. Тема уроку. Оксана Іваненко. Коротко про письменницю. Повість про початок книгодрукування в Україні, сподвижників друкарської справи «Друкар книжок небачених»

Слайд 3. Завдання уроку.


  • Наше завдання - ознайомитися з життєписом письменниці (коротко), охарактеризувати історичну добу, описану у творі, розкрити зміст твору.

ІV. Сприйняття і відтворення навчального матеріалу

  1. Прийом перевтілення в образ письменниці

( дівчинка-українка презентує своє самостійне дослідження

«Мій шлях в письменство»)

С
Казкарка,оповідачка, повістярка, романіст

Полтавщина
лайд 4. Народження.





Журнал «Гриб»

Освічені батьки



Дуже здібна

Шевченко, Гоголь, Андерсен…

Любов до літератури



Захоплення літературою

Гімназія, інститут нар. освіти


Слайд 5. Захоплення.

Учні слухають розповідь учня і складають портрет.

- Я народилася 13 квітня 1906 року в Полтаві — місті, багатому на літературно-мистецькі традиції. Батько працював редактором газети, викладав літературу в школі,а мама була вчителькою в притулку для дітей-сиріт. Вона прищепила мені любов до рідного слова, до української поезії, до пісні.

У сім’ї було двоє дітей - я і старший на два роки брат Дмитро. Він став ученим-фізиком.

Писати я почала дуже рано, як тільки вивчилася читати, а читала я з чотирьох років... Крім ігор «в ляльки», дуже любила писати повісті. Псувала на своє писання безліч паперу,... і в шість років вирішила видавати свій журнал. Він називався «Гриб». У домі в нас була хороша бібліотека. Улюбленими моїми письменниками були Т. Шевченко, М. Гоголь, Г. Андерсен. Я дуже любила казки. Пишучи казку, я перевтілювалась абсолютно, жила мріями моїх героїв: пташок, комах, кисличок, берізки, верби; не могла думати про щось інше. Більшість моїх казок — результат копіткої праці письменника і вченого. Я стала засновником сучасної української літературної природознавчої казки. Моє життя завжди було пов’язане з дітьми.

У школі старанно вчилася. У 15 років вступила до Полтавського інституту народної освіти, потім продовжувала навчатись у Харківському інституту народної освіти на факультет соціального виховання.

Понад п'ятдесят років прожила я в дорогому серцю Києві. У глибині саду був «садовий кабінет»: блакитний столик і дві лавки – моє улюблене місце. Там легко писалося, можна було лишитися наодинці з собою і розмовляти з квіткою, деревом, птахом, друзями, Всесвітом. Мене називали великою трудівницею. Крім казок я цікавилась дуже історичною темою, шевченкіаною, сучасністю.


  1. Розповідь учителя «Оксана Іваненко – відома українська письменниця».

Учні продовжують роботу над літературним портретом.

- Письменниця Оксана Дмитрівна Іваненко — автор багатьох книжок: літературних казок, реалістичних оповідань і повістей, творець біографічних романів про життя і творчість класиків літератури. ЇЇ книги - це ріки, що наповнюють світ… Усе життя вона дружила з наукою, відкривала минуле століття і завершила його, проживши 91 рік. Народилася в краї, де жив і творив батько української сатири І.П. Котляревський, писав свої твори В.Г. Короленко, Панас Мирний, Микола Гоголь, Олесь Гончар, Павло Загребельний, Борис Олійник - усіх і не перелічиш. Вона мала різноманітний талант: і казкар, і белетрист, і поет, і історик. Нею написана велика кількість творів. Детальніше пізнати О.Іваненко можна за адресою в мережі Інтернет: chl.kiev.ua/95/writer_1/ivanenko/ivanenko-1.htm



Слайд 6. Творчість

1933 р. - перша казка «Сандалики, повна скорість!»

1934 р.- нові казки: «Чудесна квітка», « Казка про веселу Аль», «Три бажання», « Великі очі». Невдовзі були написані перші « Лісові казки». Усі казки її позначені певною «науковою фантастичністю». Близько 70 років працювала на літературній ниві. Її твори несуть знання, вчать людяності, патріотизму, доброті. У кожному з них відчувається глибоке розуміння дитячої душі.

1947 року була написана художньо-документальна розповідь « Друкар книжок небачених» — про першодрукаря Івана Федорова. Поряд з І. Федоровим змальовано образи інших прогресивних діячів XVI століття: Максима Грека, Костянтина Острозького, Петра Мстиславця. Цей твір, допоможе вам краще пізнати минуле України.



Слайд 7. Першодрукар Федоров

3.Вправа «Коло думок» (контроль сприйняття учнями матеріалу)

- Якою ж була Оксана Іваненко? Намалюйте її словесний портрет.

Слайд 8. О.Іваненко. Повість «Друкар книжок небачених»

V.Сприйняття й осмислення повісті «Друкар книжок небачених».

- Прослухавши літописця, ви зможете краще зрозуміти історичні події у творі, збагатите себе новими знаннями, зможете успішно працювати наступному уроці, дасте відповідь на питання «Що вас вразило у розповіді?»

  1. Розповідь Літописця

Слайд 9,10. Історія рукописної книги

Учень-літописець розповідає історію книги (на дощечках, зроблених з береста чи дуба; про «берестяні грамоти»; про прийняття християнства в 988 р. й появу й значення християнських книжок: Біблії, Євангелія, Апостола, псалтир, про мову цих книг (церковнослов’янська); про найдавнішу книжку Остромирове Євангеліє; про засоби й матеріали для книг:

гусяче перо, пергамент; про оклад (оправа), прикрашання книг, їх вартість, тривалість виготовлення; про нелегку роботу монахів- літописців, про роль

князя Ярослава Мудрого в появі книг, про скрипторій – майстерню книг при Софіївському соборі, про першу книгозбірню на Русі, про появу першого літописа - «Повість минулих літ» (автор Нестор), як він дійшов до нас, про що розповідає ( «звідки почалася Руська земля, хто в Києві перший став княжити і звідки Руська земля стала буть»; про користь людині від учення книжного: « учать і наставляють нас на путь покаяння, і мудрість , бо, і стриманість здобуваємо ми із словес книжних, бо се ріки, що наповнюють всесвіт увесь. Ними … в печалі ми втішаємося, вони є уздою стриманості; пошукаєш ти в книгах мудрості пильно, то знайдеш ти велику користь душі своїй; хто читає книги, то бесідує він з Богом або зі святими мужами»).



  1. Розповідь учня-друкаря про друкарство.

  • По смерті Нестора з’являються й друковані книжки ( були набагато дешевші за рукописні: папір коштував дешевше за пергамент, та й часу для виготовлення книг витрачалося значно менше).

Першими українськими друкованими книжками стали релігійні книги, надруковані у Кракові та Празі та інших містах слов’янами – друкарями

( Фіоль). Найвідомішим першодрукарем в Україні був Іван Федоров (1510—1583), був і засновником книгодрукування в Росії. За окремими даними, навчався у Краківському університеті. Друкування книг розпочав разом з

П. Мстиславцем у 1563 p. у Москві (Апостол мав 48 заставок та кінцівок, що були на високому художньому рівні, написана півуставом; «Часовник»).

У 1566 p. І. Федоров разом з П. Мстиславцем зазнав гоніння церкви й залишив Москву, переїхавши до України.

Свою діяльність в Україні він почав в Заблудові у маєтку гетьмана князівства Литовського Г. Ходкевича, де друкував «Учительнеє Євангеліє». Після від’їзду Петра Мстиславця до Вільно І. Федоров один випустив Псалтир з Часословом.

У 1573 році він переїхав до Львова, де заснував першу в Україні друкарню, а вже в 1574 p. Вийшов Апостол. В книзі є післямова «Повесть… откуда начася и како свершися друкарня сия», — це перший зразок української мемуарної літератури.

У 1574 році вийшла «Азбука» — перша українська граматика (повний примірник у Гарвардському університеті США). Видання цього підручника демонструє І. Федорова як просвітителя українського народу.

Слайд 11- 13. Друковані книги

Четверта його друкарня почала діяти в 1578 p. в Острозі, у маєтку князя К. Острозького, де було перевидано абетку для навчання дітей у школі. Там. Федоров випустив і першу повну слов’янську Біблію кириличного шрифту, так звану Острозьку Біблію ( відомо близько 250 її примірників. Це одна з найвизначніших пам’яток історії та культури слов’янського народу).

І. Федоров був різнобічно освічений, мав зв’язки з освіченими людьми Європи. Певний час працював у Кракові, Відні. Окрім всього відливав гармати Свій життєвий шлях І. Федоров закінчив у Львові в 1583 p..

Його ім’ям довгий час називався Український поліграфічний інститут у Львові (тепер Українська академія друкарства). У Львові та Москві є пам'ятники Івану Федорову. Від 1949 року іменем Федорова названо вулицю у Львові, де діє Ставропігійський професійний ліцей (до 1990 - ПТУ), що готує кваліфікованих робітників-поліграфістів.



  1. Обмін думками.

- Що вас вразило в розповіді Літописця й Друкаря?

- Які слова були незрозумілі? ( Учитель пояснює).



  1. Слово бібліотекаря.

  • Юні читайлики, приходьте до бібліотеки. Книги чекають на вас.

Книги, книги на полицях,

Завжди тихо поміж них,

Та яку ти не розгорнеш,

Щось цікаве в кожній з них.

Бібліотекар рекомендує учням для самоосвіти книги про минувшину.


  1. Робота в групах над текстом твору. Конкурс на кращого читача.

  • Ознайомимося з повістю О.Іваненко «Друкар книжок небачених».

Пориньмо у світ нашої минувшини. Підготуєтеся до аналізу тексту.

3 групи учнів отримують завдання, по черзі читають розділ «Максим Грек».

Учитель називає кращого читця, враховуючи зауваження учнів.


  1. Вправа «Мікрофон»( аналіз тексту)

Запитання 1 групі:

- Хто такий диякон? Про що він думає?

- Яке минуле було у Максима Грека?

Запитання 2 групі:

- Поясніть значення виразу: « Книги - це ріки, що напувають всесвіт»? Чому він вживається декілька раз у розділі?

- Перекажіть притчу про таланти? Яка її роль у розділі?

Запитання 3 групі:

- Про що думав Іван, повертаючись від Максима Грека?

- Відшукайте і прочитайте рядки, в яких говориться про любов Івана до книг.

Кожна з груп доповнює іншу. Учитель визначає самого уважного читача, самого кращого оповідача.


  1. Вправа «Мозковий штурм»

- Чим пов’язані між собою образи Івана Грозного і Івана Федорова?

  1. Робота в парах. Самостійне читання та складання монологу.

  • Скласти монолог Івана Грозного на основі самостійно прочитаних розділів «Ганза», «Гість із Данії».

9. Вправа «Гронування».

- Скласти гроно до теми «Іван Федоров і доленосні люди в його житті», вписавши персонажів, які оточували друкаря.




V. Рефлексія.

1. Дидактична гра «Так-Ні»

Учитель дістає з торбинки, згорнутий у сувій аркуш, на якому написані запитання.



Умови гри:

Синя картка – так, чорна –ні. Хто дає неправильну відповідь - вибуває з гри; хто залишився – переможець.



  1. Оксана Іваненко писала тільки книги для дітей.(Ні)

  2. Преподобний Нестор був літописцем.(Так)

  3. Іван Федоров друкував книги в Москві, Львові, Острозі.(Так)

  4. Максим Грек був дияконом. (Ні)

  5. Іван Грозний згодився, щоб книги друкували іноземці з Данії.(Ні)

  6. Друкуванням книг можна уникнути великої кількості помилок.(Так)

  7. Книги - це ріки, що напувають світ довкола нас.(Ні)

  8. Іван Грозний дозволив друкувати книги Івану Федорову.(Так)

2. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

Учитель мотивує оцінки, вказує на помилки і недоліки дітям.



Слайд 13. Звернення книги до учнів.

Я вам дарую цікаві знання,

                    Книгу читати треба щодня,

Зустріч із мною – свято,

                   Ви з сторінок моїх дізнаєтесь багато.

3.Вправа « Незакінчені речення». Слайд 14



  • На уроці я дізнався про …( Про талановиту письменницю. Про те, як з’явилися друковані книги. Про першодрукаря Івана Федорова).

  • Варто читати книгу, щоб… ( Щоб бути освіченим).

  • Слова епіграфа говорять мені...(Безмежна сила книги. Без неї людина безсила. Книга відчиняє перед людьми великий свiт).

VІ. Домашнє завдання. Слайд15

Завдання для всіх учнів:

  • Прочитати решту розділів повісті.

  • Скласти власні заголовки до розділів.

Завдання за вибором:

  • Підібрати 4 прислів’я про книгу і пояснити їх зміст.

  • Записати коло думок «Про що розповіла мені повість»

  • Скласти карту географічних назв, що зустрічаються у творі і побудувати розповідь.

Завдання ускладнене:

  • Написати листа Івану Федорову.

  • Складіть таблицю, вказавши, які риси характеру Федорова вас вразили, змусили замислитись. Випишіть із тексту цитати на підтвердження цих рис.

Персонаж

Риси характеру

Цитата

Іван Федоров













Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка