Урок з образотворчого мистецтва і позакласного читання



Скачати 87.71 Kb.
Дата конвертації14.05.2019
Розмір87.71 Kb.
ТипУрок


Інтегрований урок

з образотворчого мистецтва і позакласного читання




Кз «НСЗШ №24»

Вчитель початкових класів

Варакута Т. А.
м. Нікополь, 2017 р.

Образотворче мистецтво. «Чарівна калина»

Позакласне читання. «Ой, калино, калинонько…»

Мета: ознайомити з легендами, віршами, загадками, прислів’ями про калину;

розвивати в учнів навички малювання з натури;

виховувати любов до рідної України та її традицій.

Обладнання: виставка книжок, гілка калини, малюнки.

Хід уроку:

  1. Організація учнів до уроку.

  • Доброго дня, діти! Рада зустрічі з вами.

Налаштування на урок.

  • Тож налаштуймося на урок. Сядьте зручно, розслабтесь. . Слайд Уявіть, що ви на березі річки в лісі. Дзюрчить вода, співають пташки, шумлять листки дерев. Пухнаста ялинка приваблює нас своїм неповторним ароматом. Вдихніть його глибоко. Ви спокійні. А он пташка злетіла з верби. Як легко парить вона в повітрі, як спокійно і легко набирає висоту. Ось і ви злітаєте як птах і набираєте висоту. Все вище, вище. Скоро і вершина. Нехай ця вершина сьогодні буде вашим найвищим досягненням. Бажаю вам пташиного польоту на уроці.

  • Потисніть один одному долоні, посміхніться і побажайте успіхів.

  1. Актуалізація опорних знань.

  1. Читання загадки.

Учень: За хатиною в садочку, 
У зеленому віночку 
Та в червоних намистинках 
Стала, наче молода. 
І збігаються всі діти, 
Щоб на неї поглядіти: 
За намисто кожен - смик! 
Та й укине на язик. 
Зветься ця рослина – 
Червона ... (Калина) 

  • Чим для українців є калина?

Учитель: З давніх – давен калина коло хати – найперша і найвизначніша ознака оселі українця, символ рідної землі, батьківської хати, невмирущості хати, щоб не переводився рід.



  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Кожен народ має свої символи. Є вони і в нас. Калина, верба, тополя, дуб, чорнобривці, барвінок, волошки – віддавна уособлюють красу України, і є святинями нашого народу.

  • Найбільше шанували в Україні калину. У нас на батьківщині висаджували її у кожній садибі. Вона була символом краси, любові, добра та сімейного щастя. На уроці ми розширимо свої знання про калину як символ України.

  1. Робота над матеріалом уроку.

  1. Робота з виставкою книг.

  • Що цікавого ви дізналися про калину? З яких книжок?



  1. Представлення прочитаних книг.



  1. Обговорення прочитаних книг.

«Калина» (українська народна казка)

«Калинова сопілка» (українська народна казка)

«Червона калина, чого в лузі гнешся?» (І. Франко)

«Калинка» (Г. Димченко)



А) Читання вчителем першої частини казки Г. Димченко «Калинка».

Колись давно-давно в одному селі жила привітна й ласкава дівчинка. Звали ту дівчинку Калинкою. Дуже вона любила квіти. Яких тільки квітів не росло у неї попідвіконню! Їх вона попереносила з лісу. Видно, й рослинам була до вподоби ця маленька дівчинка, бо ще жоден кущик, жодне стебельце не зів'яло. Всі люди в селі любили Калинку за її добре та щире серце.



  • Чи зрозуміли ви, про кого буде казка?

Б). Читання казки до кінця «калиновим ланцюжком».

Діти самі обирають скільки їм прочитати і передають калинку наступному читачу.(вчитель розкладає калину на серветках)



Навесні Калинка, як завжди, пішла в ліс. Нелегко було їй сюди добиратися. Довгий курний шлях пролягав од села до лісу. А обабіч ні деревця, ні кущика. «Дай,— думає Калинка,— посаджу тут щось, нехай росте». Так і зробила. Викопала в гущавині лісу тонюсіньке стебельце і посадила край шляху. А щоб прийнялося воно, Калинка аж від своєї хати з криниці воду носила та поливала.

Звеселилося стебельце. Росло воно в гущавині, ніколи не бачило ясного сонечка і водиці не пило доволі. А тут, на привіллі, швидко розрослося у великий крислатий кущ.

Іде якось шляхом подорожній. Стомився, піт витирає. Бачить — рясний кущ. Підійшов ближче. Під кущем трава зеленіє. Польові квіти привітно голівками кивають. Пташечки між віттям радісно щебечуть. Ну як ти не сядеш тут перепочити?

Усміхнувся весело подорожній і сказав:

Спасибі тим роботящим рукам, що цей кущ посадили, і тому доброму серцю, що його викохало!



Тут увесь кущ од сну стрепенувся.

Гіллячки напружились, листячко поширшало. Гульк — і враз укрився білим-білим цвітом.

Дивиться перехожий — що ж воно далі буде? Обсипавсь цвіт, замість нього ягоди червоні, як намистини, виблискують. І дивно — в кожній ягідці заховано зернятко, схоже на маленьке серце. Прийшла й Калинка до свого улюбленця — і здивувалась. Звідки такі зернятка?

А кущ нахиляється до неї і шепоче:

Це на згадку про твоє добре серце. А щоб люди тебе не забули, подаруй мені своє ім'я, Калинко.



Відтоді всі так і називають той кущ, ту рослину — калиною.

- Що вам нагадала ця казка? (Легенду) Чому?(про виникнення куща калини)

- Давайте роздивимося ягоди калини. Скуштуйте ягідку і подивіться на зернятко. Чи справді воно схоже на серце? Якщо його посадити – виросте новий кущ.

В). Гра «Слідопити». Знайдіть рядки і прочитайте:


  • Якою була дівчинка? (привітна й ласкава дівчинка)

  • Як калинка ставилася до рослин? (Дуже вона любила квіти)

  • З чого видно, що рослини любили дівчинку? (Жоден кущик, що посадила вона не зів’яв)

  • Як люди ставилися до Калинки? (Всі люди в селі любили Калинку за її добре і щире серце)

  • Що вирішила зробити дівчинка?

  • (…посаджу тут щось, нехай росте)

  • Де Калинка посадила стебельце?

  • (обабіч дороги)

  • Як Калинка доглядала за стебельцем?

  • (…аж від своєї хати з криниці воду

  • носила та поливала)

  • В що перетворилось тоненьке стебельце?

  • (…у великий крислатий кущ)

  • Що сказав подорожній? (Спасибі тим роботящим рукам, що цей кущ посадили, і тому доброму серцю, що його викохало!)

  • З якою інтонацією їх слід читати? (з великою вдячністю)

  • -Що сталося з кущем? (стрепенувсяіллячки напружились, листячко поширшало. Гульк — і враз укрився білим-білим цвітом.)

  • Що з'явилося замість цвіту на кущі?( Обсипавсь цвіт, замість нього ягоди червоні, як намистини, виблискують.)

  • Що прошепотів кущ Калинці? (Це на згадку про твоє добре серце. А щоб люди тебе не забули, подаруй мені своє ім'я, Калинко.)

  • Подумайте і скажіть, що тут казкове? (Квіти голівками кивають, звеселилось стебельце, кущ стрепенувся, кущ шепоче).

  1. Фізкультхвилинка.

Раз! Два! Всі присіли,

Три, чотири - нахилились

Потім вгору підлетіли.

Із струмочка дружно вмились.

П’ять, шість – всі веселі

Ніжками затупотіли.

Крутимось на каруселі.

Дев’ять, десять - відпочили

Сім, вісім – в поїзд сіли

Й за навчання дружно сіли.



  1. Виконання пісень про калину учнями.

  • Які пісні про калину ви знаєте? («Гей, у лузі червона калина» - козацька пісня; «Тече вода з-під явора» - Т. Шевченко)

  • Що символізує калина у цих піснях? (Дух боротьби за незалежність, рідну домівку, дівочу красу).

  1. Робота над прислів’ями.

  • А зараз нам з вами потрібно скласти прислів’я в одне ціле.

    Пишна та красива

    як кетяги калинові.

    Убралася в біле плаття,

    як калина.

    Щоки червоні

    як над ставом калинонька.

    Молода дівчина така гарна,

    як калина в білий цвіт.

    Стоїть у дворі дівонька,

    як червона калина

  • Про кого так кажуть?





  1. Читання та обговорення творів.

Робота в групах.

«Червона калина» за С. Івченком (I група)

«Калина» за В. Скуратівським (II група)


  • Які слова допомогли вам побачити красу калини?

(Розлогий кущ, червоні грона, кетяги, листя-самоцвіти).



  1. Розгляд і аналіз натури.

  • Якими словами ви можете описати красу калини?(Форма, розмір, колір).

картинки по запросу красивая картинка калиныкартинки по запросу красивая картинка калины

  1. Пояснення послідовності виконання роботи.

  • Визначте загальну форму натури. В яку геометричну фігуру її можна вписати? (Чотирикутник)

  • Як розташувати кетяги та листя? (Гілка – є діагональ, кетяг у правому верхньому куті, схиленні донизу; перший листок в правому куті, другий – в лівому).

Промальовування деталей. Розфарбування.





  1. Фізкультхвилинка «Годинник».

  • Ноги разом, руки на поясі. На рахунок „раз”- голову нахиляємо до правого плеча, на рахунок „два” – до лівого. Як годинник – тік-так, тік-так.

  1. Самостійна робота учнів.

Під час роботи вчитель нагадує, щоб вони дивилися на натуру.

  1. Підсумок уроку.

  1. Цікаві факти про калину.

1учень: Калина – це вологолюбивий кущ.

Росте вона у тінистих лісах, дібровах, на схилах, узліссях, галявинах.



2 учень: Жодне весілля не обходиться без калини.

Коли випікали коровай, неодмінно прикрашали його гілочками калини.

Гілку калини потайки дарувала дівчина майбутньому нареченому на знак згоди вийти заміж.

3 учень: Калина здавна вважалась лікувальним засобом від застуди.

Сік калини з медом або цукром пили від кашлю.

Відвар сухих ягід пили гарячим від застуди.

Відвар листя застосовували як заспокійливе. Відвар кори прикладали до ран – і вони швидше загоювалися.



  1. Виставка та аналіз робіт.

  • Ось такий прекрасний вигляд мають кетяги калини після дозрівання. Але вона прекрасна в будь-яку пору року. Калина оспівана у піснях, про неї складено багато віршів, оповідань, казок, легенд.



  1. Рефлексія.

  • Промайнув наш урок, як коротка мить,

Дуже швидко час біжить.

Час вже підсумки нам підбити,

Чого зуміли ми досягти.

  • Підіб'ємо підсумки вашої роботи на уроці, погравши в гру «Закінчіть речення»


Дізнався…



Я

Зрозумів…



Навчився…



Повторив…



Запам’ятав…



Зацікавився…




  • Усі ви добре працювали,

На уроці не дрімали,

Тож скажу вам у кінці:

Що в 4 – А класі діти просто молодці!


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка