Урок з літературного читання та образотворчого мистецтва



Скачати 76.98 Kb.
Дата конвертації15.12.2018
Розмір76.98 Kb.
ТипУрок

Відділ освіти Оріхівської райдержадміністрації

КЗ «Нестерянська СР ЗОШ І-ІІІ ступенів»

Інтегрований урок з літературного читання та образотворчого мистецтва

Т.Кара-Васильєва

«Співуча глина»

Вчитель: Мась О. М.

Мета: ознайомити учнів з мистецтвом опішнянських майстрів; навчати визначати в художньо-пізнавальному тексті найважливіші думки, передавати їх зміст; збагачувати словниковий запас; удосконалювати навички читання; розвивати творчу уяву, вміння розмальовувати гончарні вироби опішнянським розписом; виховувати повагу до рідної землі, народного мистецтва, праці людей.

Обладнання: вироби з глини, зображення виробів з глини, картки зі словами, мультимедійний комплект, фарби.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.Робота над заголовком тексту. Гра «Передбачення»

Вчитель тримає в руках глину.

- Що я тримаю в руках?

- Чи може глина співати?

- Давайте прочитаємо заголовок тексту зі здивуванням; з питальною інтонацією.

- Не в тридев’ятому царстві, тридесятому Чаклунстві, а в звичайному лісі жила собі глина. Невеселе ,скажу, було в неї життя. Та якось потрапила глина до рук чарівника-гончара. І ось, погляньте, що з цього вийшло.

Розгляд виставки виробів з глини.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми дізнаємося, чиї руки створили цю неймовірну красу за допомогою твору Тетяни Кара-Васильєвої «Співуча глина».

ІV.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу



1.Довідка

Слово глина означає «клейка».

Спеціальне місце добування глини – глинище.

Вироби з глини називають керамікою.

2.Розповідь вчителя.

За сорок кілометрів від Полтави, понад річкою Ворсклою, на семи мальовничих пагорбах розкинулося селище Опішня. яке ще називають «українським Римом». Уже кілька століть Опішню називають гончарською столицею України, адже споконвіку у селищі займалися гончарним промислом.

Саме тут розташований Національний музей-заповідник українського гончарства, так званий гончарський етнопарк, що є справжнім культурним осередком. До його складу входять три меморіальні музеї-садиби опішнянських гончарів та колекціонерів і Музей родини Кричевських. Знамените полтавське село, на території якого знаходяться унікальні пам’ятки археології, включене до «Списку історичних населених місць України».

Ще наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст. в Опішні працювало близько 1000 гончарів, продукція яких експортувалася майже на всі континенти світу. Саме тут функціонували найбільші в Україні гончарні заводи, а в 1894 р. було відкрито першу на Лівобережній Україні земську губернську навчально-показову гончарну майстерню.

Опішня стає справжньою українською «туристичною Меккою». Багато туристів щороку приїздять сюди на тиждень національного гончарського мистецтва «Здвиг». У його межах відбуваються Національні фестивалі ковальства і гончарства.

Опішнянські керамічні вироби славилися в усьому світі.

(Перегляд відеофільму «Музей гончарства з висоти пташиного польоту»)

3.Виразне читання твору вчителем.

- Чи сподобався вам твір?

- Чому люди здавна охоче розкуповували опішнянський посуд?

- Доведіть, що оповідання «Співуча глина» є науково-художнім.

(Пізнавальний твір, у якому доступно,з елементами художнього стилю, розповідається про досягнення науки, техніки,культури.)

4.Вправляння у правильному і виразному читанні слів.

Опішня , опішнянських, фантастичний, майстерності, соковиті, фігурний, гончарному, сорочинські.


5.Повторне читання тексту по абзацам.

1абзац.


-Який посуд виготовляли в Опішні?

- Виписати назви посуду, який виготовляли в Опішні в зошит,

завдання 2.

Словникова робота

Макітра - велика глиняна посудина у вигляді глибокої миски для розтирання маку, вареників та іншої їжі. c:\users\админ\desktop\опышня\12472272_1021520534583050_5891481531786128833_n_resized.jpg

Глечик –висока, кругла, глиняна посудина, злегка розширена в нижній частині.

c:\users\админ\desktop\опышня\2227400_glechik.jpg

Миска – глибока у вигляді широкої чашки посудина для страви.

c:\users\админ\desktop\опышня\i (13).jpg

Барильце – невелика посудина для рідини з двома днищами і опуклими стінками

c:\users\админ\desktop\опышня\i (34).jpg

Куманець – керамічна фігурна посудина для зберігання і подання на стіл різноманітних напоїв.

c:\users\админ\desktop\опышня\i (3).jpg

Баклага – невелика плоска посудина з вузьким коротким горлом для зберігання рідини

c:\users\админ\desktop\опышня\15042107505477.jpg

- Розглянути зображення виробів гончарного мистецтва; визначити назву кожного виробу та його призначення.

2 абзац.

- Опішнянський розпис – це … .

Записати в зошит що відображено в опішнянському розписі,

завдання 4.

3 абзац.

- Де продавали опішнянські вироби?

4 абзац.

- У чому складність виготовлення фігурного посуду?



c:\users\админ\desktop\опышня\i (19).jpg

V.Фізхвилинка.

VI.Розмальовування гончарних виробів опішнянським розписом.

- Славнозвісний опішнянський посуд вирізняється дво-трикольоровим розписом у вигляді кривулин, рисочок, крапок.

VII.Презентувати свій виріб на «ярмарці» .

(Скласти опис розписаного виробу, використовуючи подані слова.)


Жовтогарячі соняшники, невичерпна фантазія, розкішна природа, святковий посуд, буяння трав, досконалість форм, майстерність художника.


VIII.Підсумок уроку



  1. Технологія «Незакінчене речення»

-На уроці я дізнався, що...

-Для мене було цікавим...

2.Прочитати виділене речення в підручнику.

- Як ви розумієте зміст останнього речення?

-Як ви вважаєте, коли ж глина співає?

- Прочитайте заголовок з радістю, із захопленням.

3. Якщо виникло бажання дізнатися про давнє та сучасне мистецтво гончарства, відвідайте музей в Опішні. Спланувати свою подорож вам допоможе сайт Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному:



opishnemuseum.gov.ua

IX. Домашнє завдання

- Прочитати оповідання Т. Кара-Васильєвої «Співуча глина»,

скласти розповідь на основі прочитаного про перевтілення шматочка глини у

баранця від імені самого виробу.

Література

1.Гордієнко О.В. Серія «Візерунки України» Посуд. – ТОВ Видавництво «Ранок», 2016.

2. Іватьо М.Р., КострубаС.С., Коструба Т.М. Перлина: Навчальний посібник з народознавства для 4 класу чотирирічної та 3 класу трирічної початкової школи. – К.: навчальна книга, 2001 – с.106 – 108.

3.Луцук О.С. Знайомство з традиційною опішнянською керамікою, журнал «Трудове навчання в школі», № 1-2, 2017.

4.Савченко О.Я. Літературне читання, 4 клас К.: Видавництво «Освіта», 2015 – с.71-72.



5.Тименко В.П. Художня праця - 4 .Київ, Спалах, 2000 – с.15.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка