Урок в 6 класі Тема семестру. Музика як мова почуттів Тема уроку. Майстер хорової музикиСкачати 85.82 Kb.
Дата конвертації14.04.2019
Розмір85.82 Kb.
ТипУрок

Урок в 6 класі

Тема семестру. Музика як мова почуттів

Тема уроку. Майстер хорової музики

Мета: поглибити знання учнів про творчість Миколи Леонтовича. Дати визначення та пояснити (закріпити) сутність термінів мішаний чотириголосий хор, аранжування, а-капела, щедрівки. Зосередити увагу учнів на особливості хорового співу і творів, призначених для хорового співу. Розвивати вокально-хорові навички, творчі виконавські здібності. Виховувати почуття співпереживання, інші позитивні якості особистості, розвивати інтерес до творчості М.Д. Леонтовича, до української народної пісні, української професійної музики, виховувати любов до Батьківщини.

Музичний матеріал: укр. нар. пісні в обробці М. Леонтовича «Пряля», «Щедрик» (фонозаписи); музика Г. Труха «Ой у лузі червона калина» (фонозапис, хоровий спів); музика А. Житкевича «Музика землі» (хоровий спів).

Обладнання: магнітофон, диски.

Наочні посібники: портрет М. Леонтовича, репродукція картини В. Тропініна «Пряля»; нотний та двохголосний ритмічний записи фрагменту української народної пісні «Щедрик», картки для технології «Інформаційні грона», картки для ігрової технології «Лото».

Хід уроку

Вхід до класу під щедрівку «Щедрик» в обробці М. Леонтовича.

Музичне вітання.

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльност

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

(Тема і мета уроку написані на дошці)

ІV.Актуалізація опорних знань

Вчитель. Діти, продовжуючи тему семестру «Музика як мова почуттів», сьогодні на уроці ми поговоримо про красу хорової музики, особливо народної хорової пісні і про творчість неперевершеного майстра обробки української народної пісні Миколи Дмитровича Леонтовича. Тема уроку «Майстер хорової музики».

Чи звернули ви увагу на пісню, під яку входили до класу? Що це за пісня, яку вона має назву?

В.д. (Це щедрівка «Щедрик»)

Вчитель. Так, це українська народна пісня «Щедрик», але цей твір має не просту невибагливу мелодійну лінію, а широку музичну палітру з новими звуковими барвами, насичену і яскраву. І створив цей хоровий шедевр український композитор Микола Дмитрович Леонтович.

«Так… Це пісня Леонтовича, що з материнським молоком

навіки влилась у життя моє», - писав український поет В.Мордань в поезії «Леонтович».

А що відомо вам, діти, про Леонтовича? Зараз ми зберемо інформацію про нього і разом ознайомимося з інформацією про композитора.

У вас на партах лежать виноградинки, ви поспілкуєтеся в парі між собою і напишете на цих папірцях слово або декілька слів, що мають розповісти нам щось важливе про Леонтовича або його творчість. (Технологія «Інформаційне гроно»).

Після того, як діти напишуть, вчитель збирає папірці-ягідки, оформляєї їх на дошці і оголошує учням зібрану інформацію.

V. Вивчення нового матеріалу

Вчитель. Уявіть собі маленький струмочок, ледве помітний у траві. Він усе більшає і більшає: аж ось перед вами широка річка. Спочатку ви чуєте лише дзюрчання потічка, поступово шум води наростає і стає дедалі гучнішим, потік води збільшується і перетворюється у велику широкоплинну і могутню ріку з бурхливими порогами і водоспадами. Отак і Леонтович брав маленьку просту народну мелодію і розгортав її в широку музичну картину з безліччю найрізноманітніших яскравих підголосків. Однією з таких пісень і став всесвітньовідомий «Щедрик». То ж давайте уважно прослухаємо цей твір.

(Звучить українська народна пісня «Щедрик» у обробці М. Д. Леонтовича)Вчитель. Які почуття викликала у вас ця пісня, діти?

В.д. Радості, піднесеності, захопленості, передчуття свят.Вчитель. А чи зрозуміли ви, хто виконував цей твір?

В.д. Цю пісню виконував дитячий хор.Вчитель. Так, діти. І не просто дитячий хор, а саме дитячий чотириголосний хор. У вас на партах є визначення, що таке чотириголосний хор.

Дитячий чотириголосний хор – це хор, до складу якого входять високі дитячі (сопрано І та ІІ) та нижчі дитячі голоси (альти І та ІІ).Вчитель. Витончені мелодичні лінії чотириголосся, сплітаючись у візерунок, збагачують твір, що розквітає новими звуковими відтінками. «Щедрик» зачаровує своєю неповторною красою і неперевершеною художньою досконалістю. Він радісний, піднесений, святковий, зоряний.

- Яка ця пісня за жанром?Вчитель. Ви щойно сказали, що ця пісня щедрівка і виконується без інструментального супроводу.

Перед вами на партах змішані розрізані папірці, на них визначення «щедрівки» та назва виконання вокального твору без інструментального супроводу. З цих папірців вам треба зібрати правильні визначення. (Робота в парах: ігрова технологія «Лото»).Вчитель. Давайте перевіримо, як впорались ви із завданням, яку ж назву має виконання вокального твору без інструментального супроводу?

В.д. А-капела – це виконання вокального твору без інструментального супроводу.Вчитель. Що таке щедрівки?

В.д. Щедрівки – це українські календарно-обрядові пісні різдвяного циклу.Вчитель. Так, відповіді правильні. Молодці! В щедрівках щедрувальники бажали господарям щастя, успіху в новому році, здоров’я, достатку. І хоч в «Щедрику» йдеться про ластівочку, нам треба знати, що у багатьох новорічних щедрівках звістку про успіх у новому році приносить весняна пташка – ластівочка або зозуленька (наприклад, щедрівка «Ой сивая та і зозуленька»).

Народна мелодія «Щедрика» проста і невибаглива, що складається із багаторазового повторення всього чотирьох звуків. Зверніть, будь ласка, увагу на нотний запис фрагменту пісні на дошці і назвіть ці звуки.


_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Вчитель пропонує учням проспівати цей фрагмент нотами, потім зі словами. (Хорове виконання фрагменту)

Вчитель. А ось, діти, дві партії ритмічного фрагменту цієї пісні.

Вчитель пропонує відтворити ритмічний рисунок першої партії, потім другої, потім, поділивши клас на дві групи, відтворити ритмічний рисунок першої і другої партії разом.

І _________________________________________________________________


ІІ _________________________________________________________________
Вчитель. Контрастною до «Щедрика» є обробка М. Леонтовича української народної пісні «Пряля». Вона також створена для чотириголосого хору. У пісні йдеться про нещасливу долю молодої жінки, яка потрапила в чужу непривітну сім’ю, до лихої свекрухи. До того ж вона стомлена важкою працею прялі. Прослухайте, будь ласка, хор «Пряля», зверніть увагу на характер твору і порівняйте його з репродукцією картини В. Тропініна «Пряля», що лежать перед вами на партах.

Слухання української народної пісні в обробці М. Леонтовича «Пряля».Вчитель.

 • Який характер має цей твір?

 • Чи схожий він з картиною В. Тропініна «Пряля»?

 • Чим схожі ці твори?

 • Які почуття вони викликають?

 • Чи має хор інструментальний супровід?

 • Як називається виконання вокального твору без інструментального супроводу?

 • Хто виконує цей хор?

Вокально-хорова робота

Розспівування.Вчитель. Сьогодні ми з вами слухали прекрасні хорові твори М. Д. Леонтовича. Давайте і ми поспіваємо українських пісень. Але спочатку, будь ласка, розспіваємося. Текст першої розспівки перед вами на партах:

«Наші славні запорожці Україну боронили і народ свій захищали від всіх ворогів».

(Вчитель показує, як звучить поспівка, розповідає, що кожного наступного разу вона звучить на тон вище.)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Вчитель. Наступне розспівування – це фрагмент пісні Г. Труха «Ой у лузі червона калина», а саме:

«А ми тую червону калину підіймемо,

А ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо».

Вчитель зосереджує увагу учнів на чистоті інтонування, звукоутворенні, маршовому характері фрагменту пісні.

Третє розспівування – приспів пісні В. Житкевича «Музика землі»:

«Співає чисте джерело, навколо вквітчане барвінком,

І пісня людям на добро лунає радісно і дзвінко».

Вчитель домагається чистоти інтонування, особливо високих звуків, м’якого наспівного виконання фрагменту.

Хорове виконання пісень.

Вчитель пропонує дітям виконати пісню Г. Труха «Ой у лузі червона калина», націливши їх на злагоджене, ритмічне виконання, зберігання маршового темпу, слідкування за дикцією та диханням, стриманого та урочистого виконання.

Після виконання пісні вчитель характеризує спів класу і пропонує дати відповіді на запитання:


 • Про кого і про що розповідає ця пісня? (Про січових стрільців, які за незалежність України ладні віддати своє життя).

 • Який характер має пісня? (Вольовий, рішучий, мужній, волелюбний)

Вчитель. Послухайте, як ця пісня звучить у виконанні професійного співака. (Слухання пісні Г.Труха «Ой у лузі червона калина» у виконанні Назарія Яремчука)

Вчитель пропонує учням за фрагментом впізнати наступну пісню, запропоновану для виконання.

В.д. Це пісня В. Житкевича «Музика землі»

Вчитель:


 • Про що розповідає пісня? (Про красу рідного краю, про життєдайну силу рідної землі, про те, що в музиці нашої землі сила нашого вільного народу)

 • Які почуття вона викликає? (Почуття ніжності, доброти до навколишнього світу, до рідного краю, до народу України)

 • Як потрібно виконувати пісню? (Ніжно, розспівано, лагідно, натхненно)

Вчитель пропонує учням виконати пісню В. Житкевича «Музика землі». Під час співу слідкувати за кантиленним співом, звукоутворенням, узгодженим хоровим виконанням. Після виконання пісні вчитель характеризує спів учнів.

V. Підсумок уроку.

Вчитель. Діти, ви чудові! Гарно і натхненно співали, уважно слухали музику, активно працювали.

 • З творами якого композитора ми познайомились?

 • Як вони називаються?

 • Що таке чотириголосний хор?

 • Які пісні виконували?

 • Назвіть авторів цих пісень.

Вчитель. Скажіть, будь ласка, діти, про що розповідають твори, які ми сьогодні слухали і співали?

В.д. (Про нашу землю, січових стрільців, обряди, побут нашого народу)

Вчитель. Як ви гадаєте, яке ставлення до Батьківщини виявили автори через свої твори?

В.д. (Любов до рідного краю, України)Вчитель. А які почуття до України, її пісні, музики прагнули прищепити вам ці композитори?

В.д. (Також віддано любити свою Батьківщину, берегти її, знати історію рідної землі, любити її пісні і музику)Вчитель. Чудові відповіді! Отже, співайте, діти, українських пісень, любіть українську музику, цікавтеся нашою культурою і будьте гідними нашого народу.

Вчитель. Домашнім завданням для вас буде: під час слухання музики за власним вибором особливу увагу звернути на хорову музику та українські народні пісні.

Вихід учнів з уроку у супроводі звучання української народної пісні «Щедрик» у обробці М. Леонтовича.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка