Урок української мови 6 клас Тема: Джерела українських фразеологізмів. Ознайомлення із фразеологічним словником Мета: повторити



Дата конвертації06.01.2018
Розмір51.8 Kb.
ТипУрок

Урок української мови

6 клас

Тема: Джерела українських фразеологізмів. Ознайомлення із фразеологічним словником

Мета: повторити відомості про фразеологізми, формувати вміння вирізняти їх у реченнях та тексті, розкривати їхнє значення; формувати вміння користуватися фразеологічним словником; розвивати логічне та образне мислення; сприяти збагаченню та уточненню словника учнів; виховувати пошану до усної народної творчості.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, фразеологічний словник, презентація «Джерела українських фразеологізмів»

Хід уроку

І. Організація класу до роботи:

Перевірка готовності учнів до уроку

  • Чи готові ви до уроку? Якщо так, тоді розпочнемо нашу роботу. Нехай вона стане для вас корисною й цікавою, а кожне слово, почуте вами, западе вам у серце й проросте там чудо-зернятком. Як колос зростає з маленького пшеничного зернятка, так і шлях до знань починається з роботи на уроці. Тому я бажаю вам успіху і натхнення. Отже, почнемо.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Позитивна установка на роботу.

- Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з фразеологізмами, але перш ніж перейти до вивчення теми, давайте спробуємо пригадати все, що вивчили на попередньому уроці. Не соромтеся відповідати, будьте старанними й активними – і ви досягнете мети.



Бесіда «Закінчіть речення»

  • Фразеологія –це ….

  • Фразелогізм – це…

  • Крутиться з ранку до вечора як…(муха в окропі)

  • Нові будинки ростуть як …(гриби після дощу)

  • Місто він своє знає як…(свої п`ять пальців)

  • Схожі ми з сестрою…( як дві краплі води)

ІІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. Робота біля дошки. Записати прислів’я. Назвати й пояснити значення фразеологізмів.

Не вмієш пекти хліба – будеш пекти раків. Брехня завжди боком вилазить. Таке меле, що вуха в’януть. Лестощами душу вийме. Недуга хоч кого до печінок дійме. Не хочу, щоб на мене усіх собак вішали. П’ятами накивав – аж залопотіло (Народна творчість).



Довідничок! Пекти раків - червоніти від сорому. Вішати усіх собак на когось – зводити наклеп. Вуха в’януть – про відчуття прикрості від почутого. Вийняти душу - спричинити сильне хвилювання, зворушити, розчулити. До печінок дійняти – вразити, засмутити. Боком вилізти – завдати неприємностей, призвести до покарання. П’ятами накивати – втекти.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

V. Вивчення нового матеріалу.

(Презентація «Джерела українських фразеологізмів»)

(Слайди 2-7)

  1. Робота з підручником.

Прочитайте. Визначте в реченнях фразеологізми. Які з них походять із мовлення трудівників; із творів усної народної творчості? Що означають ці фразеологізми сьогодні?

За батька Хмельницького текли по Вкраїні медовії ріки (П.Куліш). З чужих турецьких берегів на ясні зорі і тихі води привозили невольників-братів! (Є.Гуцало). Мешкав у Січі , а тоді пішов на свій хліб (П.Загребельний). Українська мова – давня й молода . Світить рідне слово, як жива вода (М.Сингаївський). Чоловіче, повертай голоблі назад, щоб менше сорому захопити (М.Стельмах). Майбутнє не стригтиме людей під одну гребінку, як це уявляється вам (Олесь Гончар).

Витлумачте значення фразеологізмів казка про білого бічка (курочку рябу); битий небитого везе; ловися ,рибко, велика й маленька .


  1. Робота біля дошки.

Записати й пояснити значення поданих фразеологізмів, за потреби звернувшись до фразеологічного словника. Два-три фразеологізми ввести до самостійно складених речень .

Наговорити сім мішків гречаної вовни; побити горшки; гнути кирпу; задніх пасти; бити байдики; передати куті меду; залити сала за шкуру; крутитися, як білка в колесі; знати  на зубок ; бігати як курка з яйцем. 



  1. Пошуково-вибіркова робота в групах «Дерево пізнання»

(Слайд 8)

- На цьому дереві ростуть плоди, не прості, а чарівні. Шлях до знань гіркий, зате плід солодкий. Спробуйте знайти свої плоди знань.

Представник кожної групи зриває плід з дерева пізнання (завдання на аркушах у формі плоду) й групи починають працювати. Кожна група виписує свої фразеологізми .

Подані фразеологізми розподіліть на чотири групи.

1) з мовлення військових;

2) з мовлення моряків;

3) з мовлення музикантів;

4) з мовлення спортсменів.

Вийти на фінішну пряму; поле битви; фальшива нота; триматися на плаву; честь прапора; кинути якір; чекати біля моря погоди; удар нижче пояса; заключний акорд; друге дихання; грати першу скрипку; забити гол у свої ворота; брати на буксир; викинути за борт; співати в унісон; офіцерська честь; штрафний майданчик; передати естафету; заборонений прийом.
VІ. Виконання вправ на закріплення вивченого.

4. Диктант із коментуванням.

Фразеологізми підкреслити, пояснити їхнє значення.

1. Так це нас козаки, мабуть, убрали в шори? (П. Куліш.) 2. Кіт Мурлика до дороги добре взяв за пояс ноги. (І. Франко.) 3. Не говоріть: “Він до роботи злий”. Який він злий? Він до роботи добрий. (А. Бортняк.) 4. Мій Києве рідний! Я першості пальму тобі віддаю! (Л. Дмитерко.) 5. Друже мій! Не соромся, гордися любов’ю! Якщо любиш Вітчизну, то й мову люби. А не любиш – буває… То що ж – Бог з тобою. Чи не Бог із тобою, а хрест на тобі… (Ю. Бедрик.) 6. З захмарних, із захмарених висот дощ не проллється манною небесною (Д. Кремінь.)

Гра «Знайди пару» (Слайд 9)
1) Ловити гав А Не заплатити за проїзд

2) П`ятами накивати Б Марнувати час

3) Проїхати зайцем В Запам`ятати

4) Запасти в душу Г Тікати

5) На руку ковінька Д Зручно
VІІ. Підсумок уроку

   Інтерактивна вправа «Мікрофон».

- Цей урок був для мене корисними, тому що… 

- Знання, здобуті на уроці, я зможу застосувати для…


VIІІ.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1)   Вивчити теоретичний матеріал



2)   Складіть і запишіть міні-твір за темою «Ведмежа послуга»
- Діти, ми сьогодні плідно попрацювали , ви молодці! Дякую за урок. (Слайд 10)

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка