Урок української літератури в 9 класі тема. Літературна діяльність М. Гоголя, її значення для української культури. Вираження глибин національного духу у творчості Гоголя. Український фольклор джерело творів митця української тематики



Скачати 47.96 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір47.96 Kb.
ТипПовідомлення

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 9 КЛАСІ

Тема. Літературна діяльність М. Гоголя, її значення для української культури. Вираження глибин національного духу у творчості Гоголя. Український фольклор — джерело творів митця української тематики.

Мета: познайомити із постаттю Гоголя; оглядово познайомити із творчою спадщиною письменника; дати уявлення про його основні твори; визначити місце творчості письменника на порубіжжі культур двох народів — українського і російського; дати уявлення про культурно-історичні обставини, що впливали на мовний вибір письменника; познайомити з думкою Т. Шевченка про М. Гоголя; з’ясувати суть мистецької течії «магічний реалізм»; формувати літературну та життєву компетентності учнів; формувати усвідомлення того, що Україна – країна визначних мистецьких талантів; розвивати мовлення, мислення, творчу уяву і фантазію; виховувати любов до рідної землі, яка ростить таланти світового рівня, до української літератури, до української книжки; повагу до народних традицій.

Обладнання: підручники; мультимедійна презентація; схеми-таблиці; фонозаписи з фільмів «Вечори на хуторі біля Диканьки» та «Майська ніч, або утоплена»; кольоровий папір; портрети Гоголя Ф. Моллера та О. Іванова.

Тип уроку: комбінований.

Перебіг уроку



  1. Привітання, представлення. Організація навчального середовища

  2. Актуалізація опорних знань

  • Що вивчили на попередніх уроках?

  • Яких поетів-романтиків ви знаєте?

  • Якими жанрами вони збагатили українську літературу? (елегія, романс)

  • Який творчий ідеал романтиків?

  • Які характерні ознаки романтизму?

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Сьогодні ми продовжимо вивчення української літератури в річищі романтизму і познайомимося із найбільш загадковою постаттю не лише в українській, російській, а й світовій літературі. Його життя, його творчість і навіть його смерть оповиті таємничістю, містикою. Він сам про себе казав: «Я вважаюся загадкою для всіх…» Хто ж він?

  1. «Дерево передбачень»

  • Чого ви хочете навчитись, із чим познайомитися, про що дізнатися на уроці?

  • Напишіть на стікерах і приклейте до «дерева». У кінці уроку дізнаємося, чи на всі питання вдалося відповісти.

  1. «Малюнок музики»

  • Щоб налаштуватися на роботу, створити позитивну психологічну атмосферу, пропоную виконати вправу «Малюнок музики».

Протягом нетривалого часу ви слухаєте музичний уривок і пробуєте його зобразити на папері. Це можуть бути штрихи, лінії, цифровий код, плями, різні об’єкти, фігури, якийсь сюжет. Малювати треба одразу під час звучання музики.

  • Прошу прокоментувати намальоване.

  • Чому я вибрала саме такий уривок? (бо це музика до кінофільму «Вечори на хуторі біля Диканьки» у виконанні Державного симфонічного оркестру українського радіо. Отже, вона безпосередньо пов’язана з темою нашого уроку).

  1. Почнемо розгляд життя та творчості М.Гоголя. Я прошу вас в ході уроку бути дуже уважними і заповнювати таблиці-схеми, за якими вам потім буде необхідно розповісти про письменника.

Розповідь учителя про дитинство письменника.

Микола Васильович Гоголь (1 квітня 1809 – 4 березня 1852)



Перегляд відеофільму про творчість видатного митця слова.

  1. Робота в парах «Дует».

Прочитати уривки з біографії письменника, поділитися інформацією з сусідом по парті. Доповнити картку-схему.

Фронтальна бесіда за опрацьованим матеріалом.



  1. Створення власного висловлювання про життя і творчість Гоголя на основі схеми.

  2. Розгляд та порівняння портретів письменника різних авторів.

  3. Фольклорна основа творів Гоголя.

  • Хто впливав на формування світогляду?

  • Звідки М. Гоголь брав інформацію про народні обряди, про вірування українців?

  • З яким проханням він звертався в листах до матері?

  • Як Гоголь висловлювався про українську пісню? Прокоментуйте.

  1. Які ж найвідоміші твори на українську тематику написані Гоголем?

(«Вечори на хуторі біля Дикаьки», «Майська ніч, або утоплена», «Вій», «Вечір проти Івана Купала», «Тарас Бульба»).

  1. Яка основна ознака творів Гоголя на українську тематику?

Вони написані на народному матеріалі, відображають побут, культуру, мораль українців, їх вірування і традиції.

  1. Магічний реалізм. Що це за творчий метод?

Магічний реалізм — це художній метод, в якому магічні елементи включені в реалістичну картину світу. Це реалізм, у якому органічно поєднуються елементи реального та фантастичного, побутового та міфічного, дійсного та уявного, таємничого.

Ознаки:


широко використовується фольклор і міфологія;

герої приймають та не заперечують логіки магічних елементів;

часто використовуються символи;

казкове, фантастичне зображується як реально існуюче;

олюднюються сили природи, герої вірять в існування потойбічних світів.


  1. Вправа «Намалюй картину»

  • Чи був Гоголь художником? Так, художником слова.

Перегляд репродукції картини Архипа Куїнджі і прослуховування уривку з «Майської ночі».

  • Якою ви уявили собі ніч?

А тепер доберіть кольори до власної картини української ночі та прокоментуйте, що б зобразили цими кольорами.

(Учні вибирають із запропонованих кольорів ті, якими б вони намалювали українську ніч, пояснюють вибір).



  1. Гоголь і Шевченко.

  2. Чому Гоголь не писав твори українською мовою?

  • Хіба це питання вас ніколи не цікавило?

  • Вибір між російською і українською мовами означав для письменника вибір між повнотою й частковістю творчої реалізації в слові.

Оцінюючи вибір Гоголя з позицій сучасного рівня лінґвістичних знань, можна стверджувати, що його зумовив не так суб'єктивний фактор більшої відданості письменника російській мові, як об'єктивні умови її кращої на той час літературної опрацьованості.

  1. Сучасні ілюстратори творів Гоголя. Екранізація творів.

  2. Вшанування памяті митця.

  3. Підбиття підсумків. Рефлексія. Самооцінювання.

  • Чи на всі питання знайшли відповідь?

  • Що нового дізналися?

  • Чи задоволені ви роботою на уроці?

Оцінювання роботи на уроці: учні віддають червоне сердечко тому, хто, на їхню думку, найкраще працював, найповніші давав відповіді, висловлював цікаві думки.

Домашнє завдання: прочитати «Ніч проти Івана Купала»,

виписати фольклорні елементи, використані в творі, характеризувати образи, пригадати, що таке обрамлення, за бажанням скласти тести на знання змісту чи придумати творче завдання до тексту.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка