Урок української літератури 9 клас Тема. Т. Шевченко. «І мертвим, І живим…» Мета. Допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору



Скачати 65.91 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір65.91 Kb.
ТипУрок

Урок української літератури

9 клас

Тема. Т. Шевченко. « І мертвим, і живим…»

Мета. Допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору,

його моральні настанови, суть роздумів поета про причини

тяжкого життя поневоленого народу;

розвивати вміння висловлювати власні судження з приводу прочитаного, проведення паралелей з реальним сучасним

життям;

виховувати активну громадянську позицію, патріотизм, почуття поваги до людської гідності.
Методично-дидактичне обладнання уроку: вишитий порт-

рет Т. Шевченка, додаткова література про поета та його

творчість, український рушник, інтерактивна дошка.
Теорія літератури: послання, композиція.
Тип уроку: комбінований.

Епіграф.

Обнімітеся ж, брати мої,

Молю вас, благаю!

Т. Шевченко.
Хід уроку

І. Мобілізуючий початок уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.Прийом « Гронування»: на інтерактивну дошку проектується

ключове слово « Кавказ» Т.Шевченка.

Завдання класу: назвати слова та фрази, які асоціюються з

поезією Т.Шевченка «Кавказ»

2.Завдання класу (проектується на інтерактивну дошку).

Розшифруйте вислів із поеми «Кавказ», співзвучний з головною


!

п

-

Б
думкою твору.

Бртс-пбрт! або

--1—

(Відповідь: боріться-поборете!)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1.Актуалізація опорних знань.

Учитель:

  • Чому 1843-1847 рр. називають золотою сторінкою життя

Т. Шевченка?

- Які його твори цих років ви вже вивчили?

- Про що писав поет у цих творах?
2.Твір Шевченка « І мертвим, і живим, і ненародженим землякам

моїм…» написаний водночас із уже відомими вам поемами і

віршами періоду «трьох літ». Послання продовжує міркування

Шевченка про долю України, її народу, відновлення державності,

збереження української мови.
ІV. Мотивація навчального матеріалу.

1.Слово вчителя.

- Прозріння Шевченка – напруження внутрішнього життя.

Як ви знаєте, у 1843 р. Шевченко здійснив першу подорож в

Україну. Восени 1843 р. побував поет у Суботові, колишній резиден-

ції Б.Хмельницького, змалював козацькі хрести на полях, збудовану

гетьманом церкву і розриті москалями підземелля – залишки

гетьманських палат. У 1844 р. в листі до Я. Кухаренка Шевченко

писав : « Був я торік на Україні: був у Межигірського Спаса, і на

Хортиці, і скрізь був, і все плакав. Сплюндрували нашу Україну като-

вої віри німота з москалями, щоб вони показилися».

Поет усім єством відчув рабське становище українців, сором

повної національної неволі, ганьбу національної зради цілих поколінь.

Страшне було те прозріння. Шевченко бачив, як національна

інтелігенція зраджує матір- батьківщину і наживається на праці

кріпаків. Для нього було очевидним: ті, хто за народні гроші позакінчували університети, дбали про власні багатства, а не про

порятунок України.

Отже, освічені пани не стали національною елітою – розумом і

совістю народу. Інтелігенція не стала проводирями нації.

Шевченко стає сам рятівником. Як справжній поводир, пророк,

він пише до всіх, хто здатен чути… Пише «Послання…»
-2-

2. Лексична робота: визначення значення літературного терміну

«послання».

V. Засвоєння учнями нового матеріалу.

1.Показове читання вчителем послання Т. Шевченка «І мертвим, і

живим…»

2.Словникова робота; обмін враженнями щодо прочитаного.
3.Бесіда з учнями (питання для учнів проектуються на інтерак-

тивну дошку). – Додаток № 1 Слово учителя.

  • Отже, у назві твору Шевченко виділив три групи персонажів,

що уособлюють різні верстви українського суспільства, і наголо-

сив на властивих їм головних рисах. Ці образи й будуть у центрі

нашого аналізу.


актуальною:

  • Проблема правди і брехні, щирості та лице-

мірства, ставлення до «свого» і «чужого», до

історичного минулого, взаємин між різними

верствами українського суспільства як нації.


  • Кайдани, ярмо – символи неволі, Господь – непорушна святиня.


VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Учитель.

-«Обніміте ж, брати мої, найменшого брата» - звернення до всіх

представників суспільної верхівки. Нагадуючи, що за Біблією всі

люди – брати, поет і до всіх українців звертається так само.

Примирення, єднання – це, на думку поета, єдиний шлях до

здобуття державності.


  1. Робота в парах.

Завдання: створити своєрідну композиційну єдність (обрамлення)

до поезії Т. Шевченка «І мертвим, і живим…» за схемою (схема

-3-

проектується на інтерактивну дошку). – Додаток № 2.

  1. Бесіда з учнями.

Дати відповідь на питання:

  • Чи потрібне сьогоднішнім українцям Шевченкове «Послання»?

  • Які рядки з твору звучать у наш час особливо актуально?

  • Яким ви уявляєте сучасного героя, з яким характером і мораль-

ними принципами?

  • Яке напуття дає нам Шевченко своїм твором?

  • Над чим змусив вас задуматись цей твір?


VІІ. Підсумок уроку.

  1. Рефлексія.

Відповіді на питання:

  • Чи захотілося вам після закінчення уроку продовжити або зміни-

ти своє висловлювання: «На мій погляд, поезія Т. Шевченка цікава тим, що…»

  • Які рядки з вивченої на уроці поезії вас найбільше вразили?

  • Чи справдилися ваші очікування щодо уроку?

  • Я згоден (згодна) з думкою Т. Шевченка про…




  1. Оцінювання знань учнів.




  1. Домашнє завдання (учні виконують за вибором).

- Міні- твір « Хто ми? Чиї сини? Яких батьків?»(усний).

  • Підготувати історичний календар до вивченої поезії Т. Шевченка

«І мертвим, і живим…» , використовуючи різні інформаційні

джерела.

  • Усім учням вивчити напамять уривок із твору Т. Шевченка

« І мертвим, і живим…» ( за вибором учителя).

-4-

Додаток № 1

  • У якого російського письменника слово «мертві» винесене в назву твору?

  • Кого Т. Шевченко у своєму творі розумів під мертвими?

  • А хто такі живі?

  • Кого автор називає ненародженими?

  • А до кого звертається поет у тексті?

  • Що у творі на першому плані?

  • Якою є форма викладу думок?

  • Як змальовано поміщиків?

  • Як змалював поет простих українців?

  • У чому автор звинувачує українську інтелігенцію?

  • Яку злободенну проблему порушує Т. Шевченко?

  • Яку найважливішу проблему поет порушує вже на початку твору?

  • Яке бачення історії пропонує Шевченко?

  • Яке лихо було найстрашнішим?

  • Що (який образ) ставить автор на найвищий щабель ціннос-

тей?

  • Яку форму національної злагоди виводить Шевченко у творі?


-5-

Додаток № 2

Завдання

Створити композиційну єдність (обрамлення) за схемою.

Розкуйтеся,

братайтеся

Обнімітеся ж,

брати мої,

молю вас, благаю!

(на початку твору)

(наприкінці)


-6-

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка