Урок української літератури, 10 клас



Сторінка1/5
Дата конвертації05.01.2018
Розмір0.67 Mb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5

Урок української мови, 5 клас

учитель української мови та літератури Рижикова О.В.

МЗШ І-ІІІ ступенів № 15

УРОК № 15

(українська мова – українська література)

Тема: Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова, його форми та речення. Головне й залежне слово в словосполученні. Граматика. Спостереження за використанням вивчених частин мови в ролі головного й залежного слова. Культура мовлення. Засвоєння словосполучень, у яких трапляються помилки у формі залежного слова

Мета: навчальна: засвоїти знання про словосполучення, його відмінності від слова і речення; сформувати навички аналізувати словосполучення, правильно використовувати його в мовленні;

- розвивальна: розвивати лінгвістичне мислення;

- виховна: виховувати увагу до милозвучної української мови. Внутрішньопредметні зв'язки: синтаксис, морфологія, культура мовлення.

Тип: змістовно-пошукові міні-модулі; інтегрований урок компаративного

аналізу (українська мова – українська література)



Унаочнення: таблиці, підручник, завдання на картках

Форми роботи: фронтальна, робота в групах, парах.

Методи та прийоми: слово вчителя, робота з таблицями та презентаціями.

ХІД УРОКУ

1-й міні-модуль

І. Організаційно-мотиваційний етап
1. Емоційна готовність учнів до уроку.

Притча про 5 мудреців:
П'ятеро мудреців заблукали в лісі.

Перший сказав:

- Я піду вліво - так підказує моя інтуїція.

Другий сказав:

- Я піду праворуч - недарма вважається, що «право» від слова «прав».

Третій сказав:

- Я піду назад - ми звідти прийшли, значить, я обов'язково вийду з лісу.

Четвертий сказав:

- Я піду вперед - треба рухатися далі, ліс неодмінно закінчиться, і відкриється щось нове.

П'ятий сказав:

Ви всі неправі. Є кращий спосіб. Зачекайте мене.

Він знайшов найвище дерево і виліз на нього. Поки він ліз, все решта розійшлися, кожен у свій бік. Зверху він побачив, куди треба йти, щоб швидше вийти з лісу. Тепер він навіть міг сказати, в якій черговості доберуться до краю лісу інші мудреці. Він піднявся вище і зміг побачити самий короткий шлях. Він зрозумів, що опинився над проблемою і вирішив завдання краще за всіх! Він знав, що зробив усе правильно. А інші - ні. Вони були вперті, вони його не послухали. Він був справжнім Мудрецем!

Але він помилявся.

Все зробили правильно. Той, хто пішов вліво, потрапив у саму гущавину. Йому довелося голодувати і битися з дикими звірами. Але він навчився виживати в лісі, став частиною лісу і міг навчити цьому інших.

Той, хто пішов вправо, зустрів розбійників. Вони відібрали у нього все і змусили грабувати разом з ними. Але через деякий час він поступово розбудив у розбійників те, про що вони забули - людяність і співчуття. Каяття деяких з них було настільки сильним, що після його смерті вони самі стали мудрецями.

Той, хто пішов назад, проклав через ліс стежку, яка незабаром перетворилася на дорогу для всіх бажаючих насолодитися лісом, не ризикуючи заблукати.

Той, хто пішов уперед, став першовідкривачем. Він побував у місцях, де не бував ніхто і відкрив для людей прекрасні нові можливості, дивовижні лікувальні рослини і чудових тварин.

Той же, хто вліз на дерево, став фахівцем по знаходженню найкоротших шляхів. До нього зверталися всі, хто хотів швидше вирішити свої проблеми, навіть якщо це не призведе до розвитку. Так всі п'ятеро мудреців виконали своє призначення.

Так от сьогодні ми спробуємо з вами відшукати тільки правильні рішення.

2. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація.

1. Виразно прочитайте текст. Як ви розумієте його зміст? Перепишіть. Визначте кожну частину мови, використану в ньому. Які слов'янські мови, окрім української, ви ще знаєте?

Червоно, зелено, лілово — В сто барв полийся із глибин, Має словечко, чесне слово, Я твій покірний слов'янин.

П. Засенко



Робота в групах.


2. Пригадаємо відомості про словосполучення з молодших класів:





3. Виконавчо-діяльнісний етап з використанням малюнків.

Скласти словосполучення за малюнком:






4. Усвідомлення нового матеріалу в процесі практичної діяльності.



V. Підбиття підсумків першого міні-модуля.

1. Складання асоціативного куща.



2-й міні-модуль

ІІ.Виконавчо-діяльний етап
1. Робота з таблицею:



2. АЛГОРИТМ синтаксичного розбору словосполучення

3. Фізкультхвилинка «Зозуля»
Облітала я лісок вздовж, ушир і навскосок.

Відпочила в холодку, на кленовому листку.

І росинок з тирличу напилася досхочу.

Діти йшли через лісок – подала їм голосок.

Налічила їм літа: двадцять, тридцять, аж до ста.

Щоб ні горя, ні біди, щоб росли, як із води.

(Діти усе виконують: махають руками, імітують пиття, піднімаються на носочках, витягують руки, повертають голову і т.д.)

4. Підбиття підсумків другого міні-модуля.

Із пропонованими словами утворіть словосполучення; запишіть їх. Визначте головне і залежне слово (з допомогою запитань). Вітер, телефонувати, десять, друг, наші, корисний, цікавий,

мені, одинадцять, працювати

3-й міні-модуль

ІІ. Виконавчо-діяльнісний етап.

Інтертекстуальна творча діяльність.

1. Постановка завдання.

► 3 указаними словами складіть словосполучення і речення. Запишіть їх. Що спільного і відмінного між словом, словосполученням і реченням?

Осінь, спілкуватися, мої, справедливий, виразно.

Вправа 4


► Прочитайте текст. Поясніть постановку розділових знаків. Із другого речення випишіть усі словосполучення і визначте в них головне й залежне слово. Чим вони виражені?

А сонце вже сідало. Високо, високо під небом вечірнім пролетіли величезним табуном дикі гуси у плавні на ніч і виповнили повітря дивним гуком, що, мов відгомін далекого дощу, пронісся понад тихим Дунаєм. Вербовий гай на тім боці повивсь у темряву, почорнів; блакитні гори стали синіми та хорошими... (М. Коцюбинський)

Вправа 5

► Виразно прочитайте уривок із вірша. Назвіть у ньому слова, словосполучення, речення.

Нас далеко чути, нас далеко видно. Дмуть вітри історії ті наші паруси. Розвивайся й далі, мово наша рідна, І про нас нащадкам вістку донеси.

О. Підсуха

Вправа б

► Розкриваючи дужки, утворіть словосполучення. З виділеними складіть речення і запишіть.

(Урок, світова література), (дякувати, батьки), (екзамен, математика), (сміятися вони), (службові, у, справи), (говорили, іноземна мова), (ходити школа), (кращий все).

Користуючись своїм щоденником, складіть словосполучення на матеріалі предметів, які ви вивчаєте в 5 класі.

Вправа 9

► Зіставте українські та російські словосполучення. Правильно вживайте їх у кожній мові. З виділеними словосполученнями складіть речення і запишіть.

Сміятися з нього — смеяться над ним

Питання з літератури — вопросьі по литературе

Дякувати батькам — благодарить родителей

їхати до міста — ехать в город

За два кілометри — в двух километрах

До ваших послуг — к вашим услугам

Вищий за мене — вьіше меня

ІІІ. Контрольно-корекційний етап

1. Підбиття підсумків.

Бесіда

- Розкажіть, що ви знаєте про словосполучення. Наведіть приклади.

- Що спільного й відмінного між словом, словосполученням і реченням?

(Столик, шаховий столик. Шаховий столик стояв біля книжкової шафи.)

2. Рефлексія.

- Що пізнавального для вас було сьогодні на уроці? Який вид роботи був найцікавішим? Що видалося важким, нецікавим?



Домашнє завдання.

Обов'язкове

► Виконайте вправу за підручником.

Підберіть текст із книги, яку ви зараз читаєте. Запишіть. Наведіть приклади словосполучень із тексту.

За бажанням

► Напишіть міні-твір на тему: «Культура мовлення моїх ровесників». Поясніть на матеріалі вашого тексту різницю між словом, словосполученням і реченням



Урок української мови, 5 клас

учитель української мови та літератури Рижикова О.В.

МЗШ І-ІІІ ступенів № 15
УРОК № 16

(українська мова – українська література)

Тема: Словосполучення лексичні і фразеологічні (практично). Граматична помилка та її умовне позначення (практично). Лексикологія. Засвоєння нових слів і фразеологізмів, прислів'їв, крилатих висловів. Культура мовлення. Синонімічність словосполучень різної

Мета: - навчальна: дати поняття про лексичні і фразеологічні словосполучення, сформувати вміння користуватись синонімічністю словосполучень, крилатими висловами;

- розвивальна: розвивати мовленнєву гнучкість;

- виховна: виховувати прагнення вміло користуватись образністю мови.

Внутрішньопредметні зв'язки: синтаксис, лексикологія.

Тип: міжпредметні зв'язки – мова, література

Унаочнення: таблиці, підручники, презентації, зошити.

Форми роботи: фронтальна, робота в групах.

Методи та прийоми: слово вчителя, бесіда, аналіз таблиць.
1-й міні-модуль

І. Організаційно-мотиваційний етап
1. Емоційна готовність учнів до уроку.



Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка