Урок українська література музичне мистецтво



Скачати 173.38 Kb.
Дата конвертації14.01.2018
Розмір173.38 Kb.
ТипПовідомлення

Інтегрований урок українська література музичне мистецтво

6 клас Тема. Пісні зимового циклу: "Добрий вечір тобі, пане господарю!", "Щедрик, щедрик, щедрівочка".

Мета: ознайомити шестикласників з піснями зимового циклу, показати їх урочистість і розмаїття; ознайомити з професійною музикою, створеною на їх основі, - фортепіанним циклом «Колядки і щедрівки В.Барвінського; формувати вміння емоційно, виразно і творчо виконувати обрядові пісні; виховувати естетичний смак, доброту, щирість, бажання дарувати радість іншим.

Обладнання: музичний інструмент, ТЗН, фонохрестоматія, проектор,

презентація



Тип уроку: комбінований

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів.

1) Як називаються пісні, що виконуються під час обрядів?

2) Які календарно-обрядові пісні ви знаєте?

3) Коли виконують колядки, а коли щедрівки? Чи співаєте ви їх на свята?



II. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

Вступне слово вчителя української літератури

Ми продовжимо нашу мандрівку в минуле і розпочнемо більш ґрунтовне знайомство з народними обрядами. А допоможе нам у цьому чарівне «Коло Свароже», яке ви бачите на дошці.

Різдво

Свято Калити



Благовіщення

Боги-Спаси

Великдень

Обжинки


Зелена неділя

Івана Купала



III. Опрацювання теми уроку.

1. Бесіда

1) Хто ж такий Сварог?

За свідченням літописців, наші предки вірили в множинного бога. Ім'я його - Сварог, він є Бог Світла і Небесного Вогню. Від Сварога походять інші боги - Сварожичі. Серед них - Дажбог - Сонячний бог. Це його ім'ям протягом тисячоліть наші пращури називали одне з найбільших свят Кола Сварожого - Різдво Світла Дажбожого.

2) Отже ми потрапили на свято Різдва. Яким же обрядом супроводжується це свято?

Щороку близько 22 грудня, найдовшої ночі народжується молоде Сонце, починається новий Сонячний рік.

Свято Різдва супроводжується магічними обрядами. Найголовніші серед них: Свята Вечеря та Колядування.



2. Інсценізація «Різдво».

До дошки виходить учениця в українському вбранні господині, застеляє стіл скатертиною, ставить страви у глиняних полумисках.



Господиня. На різдвяному столі повинно бути дванадцять святвечірніх страв - це, так би мовити, жертвоприношення дванадцяти місяцям року, всі страви мають бути пісними. Найголовнішими є кутя (жертовна каша з нерушеного зерна із медом, маком, горіхами, родзинками) та узвар із сушені. Ще на столі стоять такі страви: варений горох, квасоля, смажена капуста, риба, голубці із пшоном, вареники, гриби, коржі з маком, картопля.

До господині підходить господар - учень в українському вбранні. Він заносить прикрашений синьою та червоною стрічками сніп жита або пшениці.



Господар. Вшановуючи Дажбога, котрий є ще й богом достатку, на почесному місці ставлять Дідуха. Він уособлює достаток. Коли сходить перша зірка - сідають до столу.

Господар та господиня сідають до столу.



Господиня. По вечері починають колядувати, співати колядки-пісні, які славлять бога, початок сонячного року, хазяїв оселі.

Чується стук у двері.



Господар. Хто там?

До класу входять діти. Вони одягнені по-зимовому, пристукують ногами, дмухають на руки, наче зайшли з морозу.



Колядники. Благословіть колядувати...

Господар. Колядуйте!

Колядники співають колядку «Нова радість стала».



Господиня. За колядування господарі обов'язково пригощають колядників - дають їм пироги, яблука, горіхи, цукерки або гроші. А чи знаєте ви ще якісь колядки?

Колядники. Знаємо!

Господиня. То колядуйте!

Колядники співають колядку «Добрий вечір тобі, пане господарю!»



Учитель (звертається до класу). Діти, хто з вас знає ще якусь колядку?

Учні розказують колядки.



3. Інсценізація «Новий рік».

Учитель. Ось ми й побували в гостях в українській родині, відсвяткували разом Різдво. Тепер я підійду до «Кола Сварожого», доторкнусь до нього, і ми продовжимо нашу подорож в минуле. А ви заплющите очі, щоб легше було подолати час.

Учитель підходить до дошки і торкається до середини кола. Звучить різдвяна музика. Учні заплющують очі. Діти, що брали участь у сцені «Різдво», прибирають зі столу. Біля дошки залишаються господар і господиня. Музика стихає. Діти розплющують очі.



Учитель. Коло Свароже не спрацювало? Ми знову потрапили на свято Різдва?

Господиня. Різдво залишилося позаду. Сьогодні переддень Нового року.

Учитель. І яким же обрядом супроводжується цей день?

Господар. А ось самі побачите.

Входять вдягнені по-зимовому хлопчики і дівчатка. Вони ведуть «козу» (один з учасників одягнений у вивернутий кожух та маску з рогами), несуть зірку на палиці. Щедрівники співають щедрівку «Щедрик, щедрик, щедрівочка».



Учитель музичного мистецтва

Дуже добре. Ми з вами побачили прекрасні обряди та почули пісні, які виконувалися під час цих обрядів. У народних обрядових величальних піснях-колядках та щедрівках втілився одвічний потяг людей до статків, щастя, добра, краси, високої моралі.

Видатний український композитор Василь Олександрович Барвінський протягом усього життя досліджував музичний фольклор різних регіонів України і використовував народні мелодії у власних творах, розкриваючи світові невичерпну скарбницю українського фольклору.

Одним із творів, у якому професійне поєдналося з народним, є фортепіанний цикл В. Барвінського «Колядки і щедрівки».

Узагалі, композитор створював цикли, у яких поєднував кілька п'єс. З 14 фортепіанних творів, написаних В. О. Барвінським, 12єциклами. На жаль, деякі з них утрачені.

Робота у зошитах

Музичний цикл — кілька вокальних або інструментальних творів, поєднаних загальним художнім задумом.



Слухання музики

Учитель музичного мистецтва

Цикл «Колядки і щедрівки» був створений із метою популяризації української народної пісні, щоб «видобути і підкреслити ту природну красу, яка криється не раз і в простенькій мелодії...»,— писав В. О. Барвінський у перед! до збірки.

Цикл містить 22 обробки українських колядок та щедрівок. Збірка місстить зразки національного фольклору східної та західної України, Закарпаття та Лемківщини. Частину мелодій він узяв із хорових збірок українських композиторів Кирила Стеценка і Філарета Колесси.

Барвінський аранжував колядки та щедрівки дуже обережно, прагнучі регти неповторну красу кожного народного твору. Тому фортепіанні п'єси; більшого є прозорими, із нескладною гармонією, що підкреслює самобутність народних пісень. Відповідно до народних традицій співу, композитор часто використовував поліфонічні прийоми розвитку мелодії, нібито огортаючи її голосками.

Завдяки яскравому національному колориту і майстерності художньої обробки творів фортепіанний цикл «Колядки і щедрівки» набув широкої популярності в Україні та за її межами ще за життя композитора.

Послухайте музику, опишіть її характер.

Слухання фортепіанного циклу «Колядки і щедрівки» В. Барвінського

Бесіда

Що могло спонукати композитора створити цикл на матеріалі народиш рядових пісень?

Які почуття автора ви відчуваєте у музиці?

Чи є у творі відомі вам мелодії? Спробуйте їх наспівати.



Тестові завдання

Оберіть правильні твердження.

1. Подія, яку оспівують у щедрівках:

а) настання Нового року;

б) народження Ісуса Христа;

в) хрещення Ісуса Христа.

2. Цикл «Колядки і щедрівки» В. Барвінського є:

а) хоровим;

б) симфонічним;

в) фортепіанним.



IV. Підбиття підсумків уроку.

Заключна бесіда

1) Які враження справили на вас обрядові пісні зимового циклу та обряди, що ці пісні супроводжують?

2) Чи дотримуються цих обрядів у вашій сім'ї?

3) Яке значення, на вашу думку, мають народні традиції для нашого життя?

4) Чому професійні композитори у своїй творчості звертаються до обрядових пісень?

V. Домашнє завдання

1. Вивчити напам'ять одну веснянку (на вибір).

2. Підготувати повідомлення (індивідуальні завдання).

7клас

Тема. Сила музики та слова Т.Г.Шевченка.

Мета: показати засоби та ступінь впливу музики та поезії на людину; ознайомити з пісенною творчістю Т. Г. Шевченка; продовжувати знайомство та розбір поезії Кобзаря; прищепити любов та інтерес до народної музики, до віршів Шевченка; розвивати музичний, метроритмічний слух, розвивати усне зв'язне мовлення, пам'ять і вміння зіставляти й аналізувати.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, українські рушники; книги поета, касети музичної фонохрестоматії 5 та 6 класів; магнітофон.

Тип уроку: комбінований

ХІід уроку

I. Організаційний момент.

II. Музичне привітання.

III. Актуалізація опорних знань учнів.

Учитель музичного мистецтва

- Діти, над якою темою ми працюємо у другому семестрі?

- Що ми обговорюємо на уроках музики?

- Отже, у чому ж сила музики?

- Сьогодні ми продовжуємо роботу над цією темою й поговоримо про те, як музика і поезія взаємодіють, як вони разом впливають на людину. Дуже доречно буде звернутись до особистості відомого вам українського поета Т. Г. Шевченка, творчість якого тісно пов'язана з музикою. А працювати ми будемо разом учителем української мови та літератури.

IV. Робота над темою уроку .

Поет (скептик). Добрий день. Я дуже люблю поезію. Мрію в майбутньому стати відомим поетом, і хочу вас запевнити, що поезія самодостатня. Вона може подарувати людині таку насолоду, що ніяка музика не потрібна. Недаремно ж Ліна Костенко писала: «Поезія — це завжди неповторність. Якийсь незримий дотик до душі».

1-а учениця (яка любить музику). Дмитро, ти не правий. Музика також дарує людині незабутні відчуття. Навіть О. С. Пушкін писав «З усіх насолоджень життя з любов'ю може зрівнятися одна музика, але й вона — сама любов».

2-й учень (друг поета). А я згоден з Дмитром. Тут нема чого сперечатися. Існує всього сім нот, тож чи можна з їх допомогою передати усе різноманітність світу? Ось література — інша справа. Наприклад, словник мови прозаїчних творів Шевченка налічує 20 тисяч слів, а поетичних — більш ніж 10 тисяч. Ось тут можливості необмежені.



Учитель української мови та літератури

Діти, а що ви знаєте про Т. Г. Шевченка?

(Відповіді дітей.)

Діти, а як ви вважаєте, чи був


сам Тарас Григорович Шевченко
музикальною людиною?

2-й учень (друг поета). Т. Г. Шевченко напрочуд сам гарно співав українські пісні. За словами П. Куліша, він був на ту пору найліпшим на всю Україну співаком народних пісень. Можливо, тому його пісні й стали народними.



Учитель музичного мистецтва

А які українські пісні на вірші Т. Г. Шевченка ви знаєте? («Реве та стогне Дніпр широкий», «По діброві вітер віє», «Зацвіла в долині», «Як би мені черевики», «Садок вишневий коло хати».)

Дуже добре. Послухайте пісню «Якби мені черевики», яку наші

дівчатка приготували до цього уроку. Поміркуйте, як музика доповнює


твір, чи збігається настрій музики із настроєм вірша. Чи, може, музика
тут зайва?

Виконання пісні

Відповіді на запитання вчителя.

Поет (скептик). Добре, ви мене майже переконали. Музика гарно доповнює вірші про природу, про кохання. Але ж ми знаємо, що Шевченко писав не тільки про це. Його вірші закликають до боротьби, а ще він був відомим мислителем. А тут вже музика безсила.

1-а учениця (яка любить музику). Хочу тобі заперечити, Дмитро. Бо ми знаємо чудову пісню «Думи мої» на вірш Т. Г. Шевченка. Музика там чудова. Й вона зовсім не зайва.

Учитель музики. Діти, ми з вами розучували цю пісню минулого уроку. Сьогодні ми послухаємо її у виконанні професійного хору. Коли ви будете її слухати, зверніть увагу на ритмічний малюнок твору.

Слухання пісні на вірш Т. Г. Шевченка

«Думи мої».

V. Робота над метроритмічним малюнком твору «Думи мої».

Учитель музичного мистецтва

Простукаємо пульс цієї пісні...



  • А зараз виділимо сильну долю.

  • Який вийшов розмір цього твору? (3/4) Дуже добре. Це розмір вальсу. А зараз ми спробуємо проплескати ритмічний малюнок куплету пісні.

  • Тепер зробимо накладення ритмічного малюнка на пульсацію пісні. Подивіться, що вийшло. На шо схожий основний ритмічний малюнок? (На биття серця)

  • Так, правильно. Бачите, як точно відобразила пісня головну думку цього вірша. Ну як, ми переконали тебе, дорогий друже поет?

VI. Робота над піснею та поезією «Заповіт».

2-й учень (друг поета). Не треба забувати, що у своїх віршах Шевченко завжди звеличував вільну людину. Він зазнав ще змалку кріпацтво, потім допити, каземати, кайдани солдатчини. І все це не зламало поета. Подивіться, як закликає до боротьби, наприклад, чудова поезія «Заповіт».

Діти читають «Заповіт» Т. Г. Шевченка.

Учитель української мови та літератури

Яке враження справив на вас вірш?

- Які думки і почуття викликав
вірш? До чого він закликає?

Бесіда за віршем.



Учитель музичного мистецтва

Діти, якби ви були композиторами, то яку б музику ви написали до цього вірша? (Міцну, горду, невеселу, повільну за темпом)

Давайте послухаємо, яку музику до цього вірша написав український композитор Г. Гладкий.

Слухання пісні Г. Гладкого на вірш Т. Г. Шевченка «Заповіт».

Бесіда за прослуханим.

- Чи правий наш поет, що музика


зайва у цьому творі?

VII. Висновки уроку.

Учитель музичного мистецтва

Які ми можемо зробити висновки? Чи обмежена музика у своїх темах? Чи може композитор виразити за допомогою музики стільки ж, скільки поет за допомогою слів?

(Відповіді дітей.)

Учитель української мови та літератури

А зараз ми подивимося, що ж ви винесли з цього уроку. Складіть усний твір-мініатюру за темою «Що важливіше для людини — музика чи поезія?»

Прослуховування творів-мініатюр, складених учнями. Оцінювання.

VIII. Рефлексія

— Що ж дають музика та поезія для людини? Яке з цих мистецтв силь


ніше впливає на вас та чому?

IX. Домашнє завдання Дописати твір-мініатюру.

Урок музичного мистецтва в 5 класі

Тема: « Пісня живе серед нас»

Мета: Ознайомити учнів з особливостями українських народних побутових пісень, розглянути розмаїття народних побутових пісень, ознайомитися з жанром варіації на прикладі творів композитора Л. ван Бетховена.

Розвивати вміння учнів виконувати народні пісні, розрізняти на слух засоби музичної виразності та впізнавати зміну основної теми у варіаціях, вміння надавати характеристику засобам виразності побутових пісень, порівнювати вокальні та інструментальні твори, що написані на основі народних

Виховувати інтерес до української народної пісні та класичних творів, що написані на основі народних пісень.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.

Обладнання: магнітна дошка, музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет Л. ван Бетховена.

Основні поняття для засвоєння: побутові пісні та їхнє розмаїття, особливості виконання та тематика, варіації.

Твори які вивчаються на уроці:


  • Л. ван Бетховен. Варіації на тему «Їхав козак за Дунай». Обробка пісні для голосу в супроводі фортепіано, скрипки та віолончелі, обробка пісні для фортепіано і флейти в збірнику «Варіації на російську тему».

  • Українська народна пісня «Їхав козак за Дунай» — розучування.

Хід уроку

1. Вхід під музику української народної пісні «Їхав козак за Дунай».

Організаційний момент. Мотивація до навчання. Дерево очікування. Подумайте, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку та запишіть свої очікування на осінніх листочках. Пам’ятаємо про правило збереження часу та користуємось ним.

2. Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування — особливості українських народних пісень осіннього циклу, жанр кантати, творчість М. Лисенка.

3. Бесіда про особливості побутових пісень.

Надзвичайним скарбом нашого народу завжди була пісня. Українці співали в будень і в свято, в рідному домі та на чужині, виливали свою радість і тугу. Пісні про родинне життя і побут, прагнення народу до волі та пошуки кращої долі становлять окремий пласт народної творчості і називаються побутовими. Побутові пісні надзвичайно різноманітні за тематикою, сюжетами та мотивами (використання магнітної дошки).



  • Виникнення козацьких пісень пов’язане з історією козацтва. В них оспівуються козацькі походи, туга за рідними і батьківщиною, сутички з ворогами й нелегка доля в полоні.

  • Кріпацькі пісні зображають тяжке підневільне життя селян.

  • Ліричні пісні розповідають про кохання, біль розлуки, щастя материнства і біль сирітства, сімейну злагоду та незгоду.

  • У жартівливих піснях особисті почуття, сімейні проблеми або життєві історії змальовуються з доброзичливим гумором.

  • Колискові пісні передають прагнення матері бачити свою дитину здоровою, щасливою, розумною, доброю і працьовитою.

  • Дитячі пісніце різноманітні забавляли, заклички, дражнилки, лічилки тощо.

  • У побутових піснях мелодія, як правило, нескладна, часто повторюються фрази або окремі слова, приспів іноді відсутній. Розповідь ведеться від головного героя або декількох осіб.

Музичний словничок

Побутові пісні – це пісні, в яких відображено почуття, переживання та думки людини, пов’язанні з її особистим життям та життям усього народу. Виділяють пісні: козацькі, дитячі, колискові, ліричні, танцювальні, жартівливі, весільні, кріпацькі та інші.

4. Історія про пісню. Доля відомої української пісні «Їхав козак за Дунай» має цікаву, майже трьохсотлітню історію. Українці співали її ще в середині XVIII століття, а невдовзі вона набула популярності й у Західній Європі.

Якось німецький композитор Л. ван Бетховен почув цей мотив у Відні. Так народився твір — варіації на тему пісні «Їхав козак за Дунай». Композитор кілька разів опрацьовував мелодію і створив обробки для голосу в супроводі фортепіано, скрипки та віолончелі й обробку для фортепіано і флейти, що увійшли в збірник «Варіації на російську тему». Згодом пісня долинула до Італії і залишилася там у творі італійського композитора Томмазо Траетта. Учень В. Моцарта — композитор Й. Гуммель та німецький композитор Й. Шнайдер теж написали обробки цієї пісні для інструментів і хору.

Слова популярного пісенного твору переклали французькою,чеською, англійською мовами; він навіть подолав відстань через океан і опинився в Америці. Яким же чином ноти пісні «їхав козак за Дунай» потрапили до рук європейських композиторів та хто насправді її автор?

Науковці з’ясували, що створив пісню Семен Климовський — козак Харківського полку. Отож авторська пісня, написана три століття тому, стала не тільки українською народною, а й підкорила увесь світ.

Так народна пісня поєднала народну творчість і професійну музику.

5. Поспівка.

Вправи для розвитку музичного слуху та голосу .



6. Розучування пісні.

Українська народна пісня «Їхав козак за Дунай».

Знайомство зі змістом пісні. Усвідомлення змісту і характеру твору, виявлення характеру мелодії, руху мелодії та ритмічних особливостей. Розучування пісні по фразах.



7. Музичне сприймання.

Л. ван Бетховен. Варіації на тему «Їхав козак за Дунай».

8. Аналіз твору мистецтва.

  • Опишіть свої враження від прослуханих творів.

  • Як змінилась українська пісня у творі Л. ван Бетховена?

  • Які засоби виразності використав композитор у своїх варіаціях? Охарактеризуйте їх.

  • Пригадайте, які твори Бетховена ви слухали раніше.

9. Відомості про композитора.

Людвіг ван Бетховен — видатний німецький композитор, творам якого властиві ясність і чіткість побудови, сила, неймовірне відчуття гармонії зі світом та утвердження життя. Він написав 9 симфоній, 11 увертюр, 5 концертів для фортепіано, сонати, балет, оперу «Фіделіо», чимало пісень та інші інструментальні й вокальні твори.

Про твори композитора. У творчості Л. ван Бетховена простежуються мотиви й інших українських пісень. Андрій Розумовський — син останнього українського гетьмана — навіть замовив композитору три квартети.

У першому з них Бетховен використав мелодію української народної пісні «Ой надворі метелиця», в другому і третьому — варіації на тему пісні «Від Києва до Лубен». Зацікавився композитор і українським танцем «Козачок», мелодію якого використав одразу в двох сонатах. А в славетній Дев’ятій симфонії звучать мотиви козацьких пісень.



10. Виконання творчого завдання.

Спробуйте самостійно виконати ритмічний супровід до пісні «Їхав козак за Дунай». Оберіть для цього улюблений ударний музичний інструмент. Намагайтеся створити різні варіації до кожного куплету. Імпровізуйте!



Згадаємо ж давайте у цю мить,

Що українці — це народ співучий —

Ніщо не може нашу пісню зупинить,

Наповним піснею наш край квітучий!

11. Виконання творчого завдання.

Доберіть до кожної запропонованої ілюстрації або репродукції картини побутову пісню, яка зможе озвучувати їх. Показ репродукцій картин, на яких зображено сюжет відомих українських побутових пісень.



12. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

  • Пригадайте, які пісні вважаються побутовими. Які їхні різновиди ви пам’ятаєте?

  • Які побутові пісні ви знаєте?

  • Для яких музичних інструментів композитор Л. ван Бетховен написав варіації на тему української народної пісні «Їхав козак за Дунай»?

13. Домашнє завдання.

Які пісні люблять співати у вашій родині?



Для допитливих — виконання музичного проекту.

Проект «Пісні моєї родини»

Мета: організація фольклорної експедиції, збір колекції народних українських пісень родини у сімейний музичний альбом.

Очікуваний результат: альбом пісень з ілюстраціями та фотографіями.

План створення:

  1. Візьміть диктофон та запишіть найулюбленіші побутові пісні, які співають члени вашої сім’ї.

  2. Зробіть власноруч альбом та оформіть титульний аркуш з написом «Пісні моєї родини».

  3. Запишіть з диктофона тексти пісень на окремому аркуші.

  4. Розташуйте на цій сторінці свої малюнки до пісні. Додайте фотографію виконавця.

  5. Розфарбуйте свій альбом в одному стилі.

  6. Зробіть орнамент кожного аркуша.

Корисна порада-деталь: за бажанням, кожну сторінку альбому можуть прикрасити цікаві деталі: бантики, тасьма або наклейки, календарики чи візитки — все, що допоможе розкрити таланти виконавця пісні. Або розмістить на сторінках маленькі нотки чи музичні знаки, картинки, реклами із популярних місць відпочинку родини, які ви намалюєте або знайдете в журналах. Альбом повинен бути найкращим!

14. Вихід з класу під українську народну пісню «Їхав козак за Дунай».

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка