Урок у 5 класі на тему



Скачати 160.34 Kb.
Дата конвертації23.10.2017
Розмір160.34 Kb.
ТипУрок

Ветеринарний навчально-виховний комплекс

«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний заклад»

Інтегрований урок у 5 класі на тему:

« Православні канони. Храмовий етикет. Розвиток зв’язного мовлення. Презентація книг на тему «Православна культура Слобожанщини. Оцінка поведінки літературних героїв у церкві»

Учитель православної культури Слобожанщини Філатов О.О.,

учитель світової літератури Федоренко Л.М.


с.Ветеринарне , 2015 рік



Інтегрований урок православної культури Слобожанщини та світової літератури у 5 класі
Учителі: Федоренко Л.М., Філатов О.О.
Тема: Православні канони. Храмовий етикет. Розвиток зв’язного мовлення. Презентація книг на тему «Православна культура Слобожанщини». Оцінка поведінки літературних героїв в церкві.
Мета: Сформувати поняття про церковні канони; виховувати повагу до православних традицій; виховувати елементи етичної поведінки дітей, критично оцінювати поведінку літературних героїв розвивати вміння оцінювати вчинки товаришів; на слух співставляти задане і наявне в поясненні матеріалу.
Обладнання уроку: зошити, роздатковий матеріал, словники, виставка книг на тему «Православна культура Слобожанщини», виставка «Біблія – книга книг», твір Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра», повісь «Поліанна» Елеонор Портер.
Робоче місце учня: зошити, словники, роз даткові матеріали, книги, картка- самооцінка роботи учня на уроці.
Тип уроку: інтегрований.
Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань.

  3. Мотивація вивчення нового матеріалу.

  4. Вивчення нового матеріалу. Оголошення теми уроку.

План (слайд 4)

  1. Поняття «канон».

  2. Канони в іконописі.

  3. Канонічні молитви.

  4. Канони в архітектурі.

  5. Храмовий етикет.

6.Розвиток зв’язного мовлення учнів:

А) Презентація літератури;

Б) Оцінка вчинків літературного героя.

6.Узагальнення і систематизація знань.

А) Оформлення картки-самооцінки учнями

7. Підсумок уроку.
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку. Вступне слово учителів православної культури Слобожанщини та світової літератури.

Сьогодні ми завітали на урок православної культури Слобожанщини, і не просто на гостину а будемо плідно працювати, здобуті знання з православної культури закріпимо роботою на матеріалі літературному.

Ми будемо працювати над розвитком зв’язного мовлення, будемо вчитися складати міні конспект, розвивати навички усного висловлювання, давати оцінку діяльності літературних герої.
ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку. (слайд 1)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1.Фонтальне опитування



Учитель православної культури.

- Що таке благочинність? (Очікувана відповідь: Благочинність – безкорисна допомога нужденним) (слайд 2,3)

- Яка роль православної церкви в допомозі нужденним? (Очікувана відповідь: Турбота про нужденних була і є на першому місці у діяльності церкви. Це допомога людям, які її потребують. У ХІV- ХІХ столітті в слобідських церквах широкого розповсюдження набуло відкриття шпиталів, богоділень та церковно-приходських шкіл.)

- Кого з єпископів Слобожанщини ви знаєте? (Очікувана відповідь: Христофор Сулима, архієпископ Філарет (Гумілевський), Мелетій Леонтович) (слайд 5)

- Отже, які нові терміни ви запам’ятали? (Очікувана відповідь: благочинність, богодільня, церковно-приходська школа, архієрей, сиротинець, подвижник, чернець).
ІV. Мотивація вивчення нового матеріалу.

Учитель православної культури: -


  • Сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати, що керуючим принципом діяльності церкви є дотримання канонів, з’ясуємо, що таке канон і накреслимо стежки канонічних правил в іконописі, в молитвах, в архітектурі, з’ясуємо правила етикету поведінки в храмі.

Учитель світової літератури:

  • Сьогодні на уроці ми маємо проникнутися завданнями, на які нас націлять засади релігійної етики. А також оцінимо, як герої світової літератури дотримуються цих канонів, дамо оцінку їх діям і зробимо для себе висновок: так чинити не можна, а цей герой є для мене прикладом. А також будемо розвивати навички на слух сприймати і спів ставляти задане і наявне. Одним із видів роботи, який ми продовжимо – це навчатися складати міні конспект, і саме складання словникової роботи є важливий етап у даній роботі (учням дається завдання: за лекцією вчителя учні складають словник, зразок якого записаний на закритій дошці і учні в позаурочний час можуть звірити свої роботи із дошкою. Зразок словникової роботи:

Етика, канон, 7 Вселенських соборів, 85 апостольських правил, Всесвітність, непогрішимість, обов’язковість, незмінність,іконопис, молитва , архітектура, презентація, проповідь, притча.
V. Вивчення нового матеріалу.
Учитель православної культури:

Тези лекції:

(Слайд 5) Канон – слово грецького походження "тросник або очерет" що позначає в тому числі тростникову палицю, котру використовували у будівництві для точності вимірювання у якості еталону довжини. Також правило, норма церковного життя та життя християнина.До таких правил відносять: постанови Вселенських Соборів ( збори вищого духовенства та представників помісних церков, на котрих розроблялися та затверджувалися основи християнського віровчення, формувалися канонічні богослужбові правила. Скликання Собору є давня практика для вирішення спірних питань. Православна церква визнає 7 Вселенських Соборів).

(слайд 6) 85 апостольських правил ( один з найважливіших документів раніх століть церкви, котрий свідчить про те, що принципи життя і організації церкви, котрими ми користуємось у наш час, восходять майже незмінними ще до перших століть існування церкви).

Доповнені Вселенськими Соборами ці правила апостолів існують і в наш час.



(слайд 7) Отже канон або канони – це правила, за котрими живе церква. Вони визначають устрій життя Православної церкви. У широку вжитку епітет канонічний означає законний, визначений (канонічні книги Святого Письма, канонічні молитви).

(слайд 8) Ознаки канонів: Всесвітність – визначення всіма християнськими громадами. Непогрешимість – церква приймає канони, як непогрішимі правила. Обов'язковість – 11 та 14 правила VII Вселенського Собору. Незмінність правил – не можно відмінити, а можно тільки розвинути. (Запис ведеться учнями в зошиті з православної культури)

  1. Канони в іконопису.

(Слайд 9) Ікона прийшла на Русь через Візантію. Канони закріплюють символіку кольору. Премудрість Божа-Червоний світ, Прагнення світу до бога – блакитний колір, Гармонія Божественного Буття зелений колір Богоматір зображується в червоному одязі, як Мати, в голубому – як Діва Марія. Золото символ небесного світу.

  1. Канонічні молитви.

(Слайд 10) Молитва – це звернення людини до Бога. Існують канонічні молитви на будь-який випадок життя. Їх можна знайти в будь-якому молитвослові, Збірнику молитв. (на екран проектується таблиця «Види молитв», учні записують матеріали таблиці в зошит, звучить піснеспів «Врятуй сина Божого».

  1. Канонічна архітектура.

(Слайд 11) Згідно з апостольськими постановами храм будують прямокутним ( продовгуватим) подібно кораблю повернутим на схід, бо там знаходиться рай.

Учитель світової літератури

Підсумуємо щойно опрацьований матеріал, який синонім ми можемо дібрати до слова канон? (Очікувана відповідь – закон)

Вихованці 5 класу одержали попереднє завдання. Презентувати книги християнської тематики і дослідити на уроці: як у цих книгах звучить трактування християнських канонів. Тож, доведемо, що ми працювали вдома, уважно слухали пояснення і можемо закріпити те,що вивчили на уроці. До вашої уваги: Презентація книги. Що означає слово «презентація»? Де ми можемо з’ясувати це? (учні висловлюють свою думку, що означає слово презентація.
Учитель світової літератури:


  • Отже, презентувати з латині – представлення, вручення, публічне представлення чогось нового: фільму, книги, товару. Таким чином у наше спілкування входить слово «презентувати». Тож послухаємо уважно.

  • Як ви думаєте, якою є головна книга при презентуванні православних канонів? (очікувана відповідь: Біблія)

Слово для презентації Біблії надається учителеві ПК:

(Слайд 12) (На екран мультимедійної дошки проектуються різні видання Біблії і звертається увага учнів до виставки видань Біблії, які змогли знайти учні. ) (Виставка книг Біблія – книга книг).

Учитель православної культури називає цифровий матеріал про видання Біблії, будову твору.



Учитель світової літератури:

  • Чи зустрічалися ви з виданнями Біблії протягом 5 класу? Згадаймо екскурсію до музею Г.С.Сковороди. (очікувана відповідь: Так видання Біблії, яким користувався Г. С. Сковорода)

Звертається увага учнів на виставку видань Біблії.

Виступають учні:



1 учень

Презентація енциклопедії Християнських матеріалів.

Я презентую ось цю красиву книгу – енциклопедію православних знань. Що таке енциклопедія? Автор цієї книги Михалицин Павло Євгенійович. Особливо мене зацікавили матеріали, пов’язані з трактуванням молитви «Отче наш», тому, кого зацікавить цей матеріал – звертайтесь до цієї енциклопедії. Автор цієї книги підтверджує всі християнські канони.

Тут подані ікони, елементи канонічної архітектури

2 учень

Презентація книги «Буквар южноруський Т. Г. Шевченка»

Хочу презентувати книгу «Буквар южноруський Т. Г. Шевченка» Ви здивуєтесь: а до чого тут Шевченко?? А я ось тут знайшла, що в оцій книжці, яку уклав сам Т. Г. Шевченко є також дотримання церковних канонів, зокрема молитви. Цікаво вам? Мені дуже.



3 учень

Презентація православного календаря «Рік душі»

Я презентую ось цю книгу. «Рік душі», православний календар з читання на кожен день. Книга цікава, ми з дідусем довго перебирали сторінки її, кожна для нас значима. І ось після сьогоднішнього уроку, звертаю увагу присутніх ось на цей матеріал, сторінка за 23 листопада «Як дивиться церква на війну? Схвалює вона її? Ні! Засуджує категорично? Теж ні!». На війну церква дивиться як на зло, але яке може бути злом меншим, ніж потурання. Якщо можеш уникнути ти війни, не жертвуючи потребами твоїх громадян, - уникай. Але якщо війна стає вимушеною, і при ухилянні від неї можуть постраждати довірені тобі люди, тоді сміливо вступай у війну, і Бог буде з тобою. Пролиття крові людської для церкви завжди небажане і лише допустиме в безвиході.



4 учень

Презентація дитячого православного календаря «Єгорушка»

Я презентую книгу «Єгорушка». Це дитячий православний календар, перша книга для дитячого читання, для батьків, родичів. Показано зміст кожного дня. Знайдемо тут кращі художні твори для дітей, опис свят, розповіді про життя святих, Євангелійське читання для дітей, поезії. Отже, «Єгорушка» - читання для всієї сім`ї кожного дня.

З цієї книги (стор.36) я хотіла зупинитися вашу увагу ось на якій миті: Христос поруч. Як пояснити це дітям?

Зачитується стор.36 книги.

5 учень

Презентація книги «Здравушка»

Я презентую ось ці дві красиві книги «Здравушка», це календар - додаток до газети «Пантелеймонівський листок». Календар «Здравушка» підготовлений на основі книг, написаних сім’єю православних лікарів Лавренових, а також на основі актуальних матеріалів, які обговорювані в засобах масово інформації. Виходить він кожного року. Із матеріалом сьогоднішнього уроку, я думаю, пов’язані матеріали про молитву. Ось що я хотіла б прочитати на стор.3 «Молитва – головна підтримка при хворобі, при життєвих негараздах.» І в цій книзі є цікавий нам наказ (так мені наголосила мама). «Виправлення помилок у життя – неможливе без покаяння, дотримання постів і участі в усіх церковних Таїнствах».


6 учень

Презентація книги протоієрея Олексія Мокієвського «Велика книга притч»

Я презентую книгу протоієрея Олексія Мокієвського «Велика книга притч». Перш за все, що таке притча? Звернемось до наших записників. (Запис на мультимедійній дошці) . Так, притча – це повчальна оповідь, в якій завуальована загадка, яка потребує роздумів. Під час уроку звучало слово притча, та й ми зрозуміли, що священик під час проповіді використовує притчі. Книга цікава, моя бабуся радить нам цю книгу опрацювати. Ось яка думка звернена до нас: «Книга притч повинна бути в кожному домі. Вона з розряду настільних. Вона допомагає тримати свою душу в чистоті. Вона не нав’язлива. Можна відкрити будь-яку сторінку, прочитати притчу, посміхнутися, а найчастіше – замислитися.



7 учень

А я на сьогоднішньому уроці презентую не книгу, а декілька номерів нашої районної газети «Вісті Дергачівщини». Чому саме це? А саме тут я кожного разу знаходжу щось цікавеньке на урок православної культури Слобожанщини.



Учиетль світової літератури звертає увагу учнів на ілюстрації і учні прочитують символом яких канонів вони є.

Учитель православної культури Слобожанщини дає оцінку виступам учнів, коментує їх і виставляє оцінки. А учні, в свою чергу, поповнюють картки самооцінки заробленими балами.

Учитель православної культури звертається до вихованців з настановою про те, що уроки православної культури Слобожанщини – це не просто теорія, не констатація фактів, а це й ще поради, настанови, як вести себе в храмі, під час богослужіння, під час церковних відправ.

Учитель світової літератури:

  • Звернімо увагу на слово «етика», що воно означає?

  1. (Учні пояснюють своє розуміння значення, далі учням пропонується гра «У кого слово заговорить першим?». Зачитують статтю тлумачного словника. )

Яким словосполученням ми можемо доповнити словникову статтю? ( учні звертають увагу на храмовий етикет.)

  • Чи новим є це поняття для вас? ( учні висловлюють свою думку)

Учитель світової літератури.

  1. Звертає увагу учнів на роз даткові матеріали, які лежать перед кожним учнем. Ставить завдання: повторити відоме, визначити для себе нове з добірки матеріалів, осмислити їх, весь час керуючись питанням: «А я завжди дотримуюсь цих правил у церкві?» (учні працюють над роздатковим матеріалом) (під музичний супровід) (№10)

Вчитель світової літератури

(Підсумок)



  • 3. Якою ви бачите людину в храмі? (учні «ланцюжком» дають відповідь на питання вчителя. Очікувані відповіді:

1. Я бачу людину скромною.

2. Люди приходять в храм з надією.

3. Люди приходять, щоб освітитися добром.

4. Люди приходять у церкву з покаянням.

5. Люди приходять пом’янути померлих.

6. Люди приходять до церкви з проханням поліпшити здоров’я своїх близьких і рідних.

7. Я бачу людей, які моляться за мир на землі. )
4.Закріплення.

- Доведіть: канон і храмовий етикет – одне й те ж? Чи різні поняття?

- Доберіть синоніми до слів: канон - …, етика - ….

Учитель світової літератури звертає увагу учнів на екран мультимедійної дошки: (слайд №13)


  • Яка це канонічна архітектура?

  • Чи впізнали ви героя вашого улюбленого твору? Очікувані відповіді учнів (Це Том Сойєр – герой твору Марка Тверна «Пригоди Тома Сойєра».) У кожного з вас лежить ілюстрація із згаданого твору. (слайд 14)

  • Чому саме до нього ми звертаємося?

  • Хто є головним діячем даного уривку?

  • Чим зайнятий Том Сойєр цього недільного ранку?

  • Звернемо увагу, як ведуть себе діти, дорослі в церкві? Так, як вимагає канон церкви?

  • А яка тут різниця між поведінкою у церкві у нас, на Слобожанщині, і описаною Марком Твеном. (на мультимедійній дошці проектуються кадри занять недільної школи при храмі)

(Діти доводять своє бачення і запитують учителя православної культури: «Чому всі сидять, а не слухають стоячи, як у нас у церкві?»)

Учитель православної культури Слобожанщини коментує даний епізод і доводить, що так вимагають канони католицької віри.

Учитель світової літератури.

  • А як же веде себе в церкві ваш одноліток, Том Сойєр?

(- Учні переказують уривки з твору про поведінку з мухою, доводять, чому він не вбиває її, бо правиться молитва, а однією із заповідей канону є «Не убий!». Може, і це зіграло роль?

  • Розповідь про поведінку з жуком

  • Хто перебив гру Тому Сойєру? )

Учитель світової літератури

  • Чи все в поведінці Тома Сойєра відповідає вимогам церкви?

(Одні учні згодні з ним, інші – заперечують його вчинки, очікувані відповіді:

  • Я вважаю, що Том є для мене прикладом, як вести себе в церкві, особливо, на початку розділу.

  • Я вважаю, що Марк Твен настільки тонкий гуморист, що сміх його грає агітаційно - вбивчу роль: не смій вести себе так, як Том Сойєр.

  • Я вважаю, що хлопчик просто занудився в церкві і шукав розраду у мусі, жукові… я й не осуджую його повністю.

  • А мене вразила урочистість, з якою починала правитись молитва. Це ж так і в нас. Це чудово. Але хлопчика вистачило ненадовго. А тут цей пес узявся. Все як назло.)

Учитель світової літератури:

  • Звернімо увагу на сам текст. Я прочитаю вам з 5 розділу знайомі вам уже рядки. (учитель виразно читає уривок, таємниче ):

«Лише одна думка трохи затьмарювала йому душу: гаразд, нехай би той пудель погрався з його жуком, але ж ніхто не дозволяв йому забирати жука з собою.»

- Хто це говорить?

- Автор чи сам герой?

Підсумок


- Отже, тонкий гумор, доброта наповнюють все навколо, коли читаємо цей твір Марка Твена. А хіба це ті головні мотиви, які несе нам і православна культура і католицька, їх канони.

- Новаторською і справді чудовою сторінкою в творчості Марка Твена стали його «Пригоди Тома Сойєра» (1876р.). В основі повісті не помічені трюки професійного веселуна (хоча є в ній і жарти, що викликають сміх) і навіть не викриття затхлого побуту американської провінції (хоча в деяких місцях книжки відчувається глузування з цього побуту), а щось майже небачене у Твена досі (та й взагалі у літературі США). Найважливіша особливість «Пригоди Тома Сойєра» полягає ось в чому: гумор стає в цьому творі засобом реалістичного розкриття психології людини (перш за все дітей), а одночасно й засобом поетизації життя.

З бездоганною правдивістю автор відтворює внутрішній світ юних людських істот, які ще не втратили духовної чистоти й поетичної принадності. Твен володів геніальною здатністю розуміти дітей, знав їхній характер, їхню психологію.

(Слайд 15,16)

(На екран проектується портрет Поліанни, героїні повісті Елеонор Портер)

Учитель світової літератури.


  • Ви впізнали, хто завітав до нас на урок? (очікувана відповідь: це Поліанна – головна героїня твору Елеонор Портер «Поліанна»

  • Чи вплітається вона своїм життям, поведінкою, в розмову сьогоднішнього уроку? (Очікувана відповідь: учні наголошують на доброті, толерантності дівчини, героїня повісті вчить нас як вести себе в колі друзів, в церкві, як поважати людей старших.

VІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.

1. Учитель світової літератури націлює вихованців на написання твору-мініатюри на тему «Я вірю…» за поданим початком. «Я з цікавістю працюю на уроках етики, бо християнські канони мені близькі, цікаві і Том Сойєр, і Поліанна, і мої однолітки… Я вірю, що вони будуть з часом прекрасними людьми.» ( учням даються початки твору, дається час на обдумування змісту майбутнього твору.)



  • Своє бачення майбутнього твору пропонують учні.

(Зразок твору-мініатюри за поданим початком…..бо найкращим учителем є саме життя. А ще чудовим зразком для наслідування є мої тато, мама і бабуся.

І все ж, я думаю, доля кожної людини залежить від неї самої, як вона себе налаштує на життєву ниву, так і буде вона колоситися, переливаючись добром і злом, повагою і презирством, усмішкою і гримасами зла.

Тож давайте, друзі, візьмемо собі в дорогу щастя, радість, надію, упевненість і здоров’я. а ще будемо прохати всі миру на землі, і ніжного передзвону весняних пролісків, які, я упевнена, принесуть з весною спокій і лад у наші села і міста. )

2. Учитель православної культури Слобожанщини звертає увагу учнів до плану уроку, який був записаний на дошці на початку уроку, спроектований на мультимедійній дошці. (Слайд 4)



  • Чи всі питання з’ясовані?

  • Чи цікавим був урок? (мотивація вихованців)

  • Чи розуміємо ми поняття «канон» та «храмовий етикет»?

3. Інтерактивна вправа «Мікрофон»: (Слайд 17)

- Я з’ясував для себе….що…(учитель націлює учнів, що відповідь повинна бути лаконічна, бажано прислів’ям)

( очікувані відповіді:

1. Уроки православної культури – це уроки життя.

2. Книга багато чому навчить.

3. Літературні герої – мої друзі. Служать зразком для поведінки.

4. Я йтиму до храму з відчуттям упевненості.

5. Що й у нашому селі Ветеринарному потрібно побудувати хоч капличку.

6. Мені є що розповісти моїм меншим.

7. Треба не просто слухати на уроці, а й порівнювати, спів ставляти, вчитися.

8. Життя прожити не поле перейти

9. Що посієш, те й пожнеш.

10. Книга вчить, як на світі жить.

11. Без Бога і не до порога


VІІ . Домашнє завдання(Слайд 18)

Учитель православної культури Слобожанщини

Опрацювати додаткові матеріали, які ви принесли на урок, підготувати по 5 запитань (за вивченим матеріалом) для однокласників, які будуть звучати на наступному уроці.



Учитель світової літератури

Закінчити твір-мініатюру за поданим початком, використавши матеріали уроку.



Підсумкове слово учителя світової літератури та православної культури Слобожанщини. (Слайд 19)

  • Звернімо увагу на епіграф до уроку, слова Віктора Петровича Тимченка, нашого поета-земляка. «Не в тім біда, що народився із гріха, а в тім, що треба йти на небо без гріха»

  • Ми надіємось, що дані слова поета-філософа примусять замислитись над змістом сьогоднішнього дня.

  • І хай сьогоднішній урок послужить нам маленькою світлинкою, радужним промінчиком у житті і надією, вірою, що майбутнє наше увійде в правомірне русло. Добро огорне наше суспільство. (учні вручають гостям подарунки – сувеніри.)

  • Тож, за давньою традицією, на знак нашої віри, на знак нашої надії, давайте прослухаємо, прошепчемо молитву за Україну і запрограмуємо: «Дору бути!» (Сайт Молитва за Україну)

(Присутні на уроці повторюють пошепки слова молитви тісно сплівши руки в єдиний живий ланцюг)

Учитель православної культури, світової літератури дякують дітям за роботу, попереджають, що оцінки будуть виставлені при перевірці домашнього завдання та карток самооцінки роботи учнів на уроці.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка