Урок-тренінг «Хвороби цивілізації І реклама»Скачати 116.75 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір116.75 Kb.
ТипУрок

Урок-тренінг

« Хвороби цивілізації і реклама»Мета.

Формування загальної культури споживання, тренінг навичок критичного мислення і протидії рекламі тютюну та алкоголю, розвиток навичок розбудови стосунків та протидії негативному соціальному впливу, з’ясування причин і наслідків вживання нікотину, алкоголю та наркотиків, аналіз існуючих у молодіжному середовищі міфів про них, формування негативного ставлення до вживання нікотину, алкоголю та наркотиків.копия копия img


Результати навчання
Наприкінці заняття учні можуть:

навести приклади «хвороб цивілізації»; приклади правдивої, перебільшеної і відверто неправдивої інформації у рекламі;

розповісти про наслідки вживання нікотину, алкоголю та наркотиків для здоров’я людей ( негайні, протягом двох років, віддалені);

розвінчувати поширені міфи про нікотин, алкоголь, наркотики;

розпізнавати цілі рекламних повідомлень, зокрема в рекламі алкогольних і тютюнових виробів; розрізняти явні і приховані повідомлення, знаходити «пастки» для молоді;

демонструвати вміння відмовлятися від небезпечних пропозицій сторонніх людей, друзів, рекламних компаній, протидіяти тиску , планувати своє дозвілля без тютюну та алкоголю.
Обладнання і матеріаликопия (2) копия img
Папір, олівці, фломастери, маркери, таблички, скотч, клей.

Зразки друкованої реклами: журнали, фотографії вуличної реклами, проспекти.копия (3) копия img


Що підготувати заздалегідь
Підготувати з волонтерами сценку «Як полюють на мавп»;

Підготувати заготовки соціальної (антинаркотичної) реклами.копия (3) копия img


Домашнє завдання

Створення стенда антинаркотичної реклами.
 1. Організація класу, стартові завдання


Об’єднання в групи.
Під час тренінгу необхідно буде тричі об’єднувати учасників у групи, для цього на початку уроку роздамо їм вирізані з паперу геометричні фігури – кола, трикутники, квадрати, розфарбовані у три кольори – червоний, зелений, синій, на зворотному боці яких написані цифри – 1,2,3. Спочатку запропонуємо об’єднатися, наприклад, за кольором, потім – за формами геометричних фігур , потім – за цифрами.
Привітання і «криголами»
Учні, геометричні фігури яких зеленого кольору, привітають всіх присутніх та побажають їх гарного настрою.

Учні, геометричні фігури яких червоного кольору, скажуть якийсь комплімент своєму сусіду ліворуч.

Учні, геометричні фігури яких синього кольору, скажуть комплімент своєму сусіду праворуч.

2. Актуалiзацiя теми:
У давнi часи люди потерпали вiд холоду, спеки, нападiв хижих звiрiв, iнфекцiйних хвороб. Сучаснi люди живуть набагато довше i незрiвнянно комфортнiше. Уявiть один день iз життя первiсного i сучасного пiдлiтка. Як ви думаєте:


 • Хто з них харчується переважно натуральними продуктами?

 • Хто сильнiший i загартованiший?

 • Хто частiше лягає спати голодним?

 • Хто має бiльше шансiв одужати, якщо захворiв?

Висновок: хворобами цивiлізації називають такі малопоширенi у давнi часи захворювання, як ожирiння, рак i серцево-судиннi хвороби, оскiльки вони пов ‘язанi передусiм iз «досягненнями цивiлiзації» — малорухливим способом життя, споживанням перероблених харчових продуктiв, а також вживанням тютюну, алкоголю i наркотиків.


Тому на сьогоднішньому нашому занятті ми поговоримо про зв'язок хвороб цивілізації і реклами, навчимось розпізнавати цілі рекламних повідомлень, зокрема в рекламі алкогольних і тютюнових виробів; розрізняти явні і приховані повідомлення, знаходити «пастки» для молоді; відмовлятися від небезпечних пропозицій сторонніх людей, друзів, рекламних компаній, протидіяти їх тиску , планувати своє дозвілля без тютюну та алкоголю.
Впливи
Ми живемо серед людей i постійно перебуваємо пiд їхнiм впливом. У свою чергу, ми також впливаємо на них. Отже, взаємовпливи — це частина нашого життя. На нас, нашi рiшення і поведінку впливають батьки, друзi, вчителi, рiзнi правила i закони, i також засоби масової iнформацiї (ЗМI).

Деякi з них прямо вказують нам, що ми повинні робити, а чого робити не можна. Наприклад, усi дiти повинні ходити до школи, ніхто не має права порушувати Правила дорожнього руху. Це – прямі впливи.

Інші впливи є опосередкованими, коли люди чи ЗМІ надають нам інформацію, на основі якої ми приймаємо рішення. Вирішуючи щось, маємо упевнитись, що це в наших інтересах і нікому не зашкодить. Тому треба навчитися розрізняти позитивні і негативні впливи, а також маніпуляції – коли хтось намагається змусити нас прийняти рішення під тиском чи обманом, надаючи недостовірну інформацію.


 • Назвіть джерела, з яких ми отримуємо інформацію (батьки, друзі, газети, книги, телебачення…)

 • Як ви гадаєте, які з них найбільше заслуговують на довіру? Чому?


Рекламу називають рушійною силою торгівлі. Її мета – забезпечення виробникові прибутку. Інакше навіщо було б витрачатися на неї? Щодня ми бачимо і чуємо величезну кількість реклами: телевізійні ролики, рекламні щити на вулицях, повідомлення по радіо, друкована реклама в газетах і журналах, написи на стінах, автомобілях, упаковках тощо.
3.Самооцінка впливу реклами на прийняття рішень

(вправа «Континуум»)
Мета: оцiнити ступiнь впливу комерцiйної реклами на прийняття рiшень.

1. Слово тренера: «Сучасний свiт називають суспiльством споживання. Безлiч товарiв і послуг щодня пропонують з екранiв телевiзорiв, вуличної реклами, сторiнок газет i журналiв.

 • А як реклама впливає на вашi рiшення?

(бере участь група учнів за бажанням, наприклад, найсміливіші чи найактивніші. )

2. Провести в класi умовну лiнiю, на дошці – таблички з написами«Вплив великий» і «Вплив вiдсутнiй» .

З. Учнi займають мiсця уздовж уявної лiнiї (можна позначити її кольоровою стрiчкою).

4. 3 одного кiнця (бiля таблички «Вплив великий») стануть тi, хто завжди приймає рiшення пiд впливом реклами. (Пригадати і розповісти будь-який випадок, коли на ваше рішення вплинула реклама).

5. 3 протилежного (бiля таблички «Вплив вiдсутнiй») тi, хто на неї взагалi не зважає.

6. Решта стають ближче до того чи іншого кінця.

7. Бажаючi (двоє з крайнiх позицiй i один помiркований) пояснюють, чому саме обрали ту чи іншу позицiю.


4.Повідомлення, інсценування «Як працює реклама»
Учні-волонтери розігрують сценку «Як полюють на мавп» і розповідають, як працює реклама. Музичний супровід – пісенька «Какое небо голубое» з кінофільму «Буратіно».
Як працює реклама
Щоб змусити людей придбати товар, рекламодавці нерідко наводять не всі його якості, а лише ті, що показують продукт з кращого боку. Часто ці якості перебільшені, інколи – відверто неправдиві.

Найчастіше реклама містить два повідомлення. Одне з них явне (наприклад, купи ці міцні і недорогі колготки), а інше – приховане ( у них твої ноги будуть виглядати як у моделі, що їх рекламує)

Щоб продати більше товарів, фахівці рекламного бізнесу визначають цільову групу, наприклад, пенсіонери, батьки, бізнесмени, підлітки. Вони намагаються знайти те, що є важливим для цих людей ( для пенсіонерів – ціна, для батьків – користь для здоров’я дітей, для підлітків – те, що вважається сучасним, крутим, допомагає почуватися дорослішим.

Якщо товар корисний (як пральний порошок чи олія), рекламодавці намагаються привернути увагу до тих якостях, що вигідно вирізняють саме цю торгову марку (ціна, ефективність, смак). Коли ж людина не має природної потреби у його вживанні (наприклад, алкоголю чи тютюну), то рекламодавці використовують інші потреби, щоб вона почала вживати цей продукт і стала залежною.
5.Рекламні стратегії тютюнових і алкогольних компаній
Перед нами - зразки реклами тютюнових та алкогольних виробів.


 • На що вона націлює?

Об’єднавшись у 3 групи (за геометричними фігурами), прочитайте статтю «Рекламні стратегії тютюнових і алкогольних компаній» і проаналізуйте одну з реклам тютюну чи алкоголю, орієнтовану на підлітка з точки зору «виробника» - визначають бажання виробника (продати більше товару, розширити ринок збуту, забезпечити попит у майбутньому); та з точки зору «підлітка» - називають бажання підлітка (бути сучасним і модним, мати друзів, приймати дорослі рішення, бути популярним, досягти успіху).

 • Які «пастки» для молоді та підлітків можна в них розпізнати?

стратегії
Рекламні стратегії тютюнових і алкогольних компаній
Виробники тютюну та алкоголю отримують величезні прибутки і не мають наміру відмовлятися від них, хоч їхня продукція шкодить здоров’ю людей. Головне їхнє завдання – залучити до паління і вживання алкоголю якомога більше молоді замість тих, хто кинув пити чи палити чи вже помер.

Вони вдаються до різних хитрощів, щоб обійти закон про заборону чи обмеження реклами і переконати всіх у привабливості свого товару. Наприклад, будь-якими способами намагаються довести, що людину з сигаретою неодмінно супроводжує успіх, благополуччя, що пиво – це сучасний стиль життя, а той, хто курить і п’є, належить до особливого світового товариства, кращої частини людства.

Власники тютюнових компаній розраховують (і недаремно!), що молода людина спробує сигарету, звикне розважатися з пляшкою пива. Отже, неодмінно потрапить у нікотинову та алкогольну залежність і поповнить ряди тих, хто примножує їхні прибутки.

Так, для залучення підлітків до паління чи вживання алкоголю наголошують, тиснуть на їхні потреби у спілкуванні з друзями, належності до групи, самостійності, визнанні. Це видно з реклами пива і тютюну, де найчастіше зображують молодих людей і пропагують характерні для молоді цінності – свободу, незалежність, прагнення бути модним, сучасним, мати дорослий вигляд.

Тютюнові та алкогольні компанії борються з тими, хто проводить антинаркотичну пропаганду. Вони називають їх порушниками прав і свобод людини. Спеціально виступаючи спонсорами спортивних змагань, особливо з екстремальних видів спорту, вони використовують це, аби лукаво заявляти, що молодість не може існувати без азарту, ризику і зневаги до небезпек.
6.Міфи та правда про тютюн, алкоголь і наркотики


 • А що ж приховується за гарною картинкою?

Групи учнів-волонтерів (3 групи, які готувалися завчасно) розповідають по негативні наслідки вживання нікотину, алкоголю та наркотиків (наслідки негайні, протягом двох років, віддалені), розвінчують існуючі серед підлітків міфи про ці продукти, наводять приклади відомих людей, які померли через їх вживання. (Матеріали додаються)


7. Підсумки роботи


 • Паління призводить до порушення роботи серця, виникнення ракових, серцево-судинних, легеневих і шлункових захворювань, спотворює зовнішність.
 • Вживання алкоголю й наркотиків загрожує життю і здоров’ю людей. Вони не допомагають розв’язувати проблеми, а лише поглиблюють їх і породжують нові.
 • Мета реклами – збільшити продаж товарів. Іноді реклама надає неповну і навіть неправдиву інформацію.
 • Підлітки – головна цільова група для реклами сигарет і алкогольних напоїв.
 • Тютюнові та алкогольні магнати розраховують на те, що у молодих людей виникне залежність і вони збагачуватимуть їх до кінця свого життя.
 • У підлітковому віці людина прагне більшої свободи. То чи варто потрапляти у рабство до виробників тютюну і алкоголю, яких називають торгівцями смертю? (вивішуються на дошці)


8.Проект «Створення антинаркотичної реклами»
Об’єднайтеся в групи (за номерами цифр: 1- створюють рекламу про шкідливість вживання нікотину, 2 – алкоголю, 3 - наркотиків).
Створіть соціальну рекламу:


 • вказуючи на негативні психологічні аспекти ( наркотична залежність, вплив на відносини у родині, з близькими тощо);

 • підрахуйте, скільки коштів витрачає той, хто викурює пачку сигарет чи випиває пляшку пива за день, за місяць, за рік; скільки на ці гроші можна було б купити дисків, надіслати SMS- повідомлень тощо;

 • придумайте слогани про шкоду куріння та вживання алкоголю і наркотиків;

 • презентація груп та обговорення.


9.Завершення тренінгу
Мета: зняття психологічного напруження після засвоєння емоційно негативної інформації, позитивне завершення тренінгу.


 1. Станемо в коло та підсумуємо: у житті є багато речей, що можуть вивести людину з рівноваги. Дехто марно намагається розв’язати свої проблеми і поліпшити настрій за допомогою психоактивних речовин. Цього робити не слід. Краще прислухатися до мудрої дитячої пісеньки.

Прочитайте статтю і проаналізуйте одну з реклам тютюну чи алкоголю з точки зору «виробника» - визначте бажання виробника (продати більше товару, розширити ринок збуту, забезпечити попит у майбутньому); та з точки зору «підлітка» - назвіть бажання підлітка (бути сучасним і модним, мати друзів, приймати дорослі рішення, бути популярним, досягти успіху).

Які «пастки» для молоді та підлітків можна в них розпізнати?

Рекламні стратегії тютюнових і алкогольних компаній


Виробники тютюну та алкоголю отримують величезні прибутки і не мають наміру відмовлятися від них, хоч їхня продукція шкодить здоров’ю людей. Головне їхнє завдання – залучити до паління і вживання алкоголю якомога більше молоді замість тих, хто кинув пити чи палити чи вже помер.

Вони вдаються до різних хитрощів, щоб обійти закон про заборону чи обмеження реклами і переконати всіх у привабливості свого товару. Наприклад, будь-якими способами намагаються довести, що людину з сигаретою неодмінно супроводжує успіх, благополуччя, що пиво – це сучасний стиль життя, а той, хто курить і п’є, належить до особливого світового товариства, кращої частини людства.

Власники тютюнових компаній розраховують (і недаремно!), що молода людина спробує сигарету, звикне розважатися з пляшкою пива. Отже, неодмінно потрапить у нікотинову та алкогольну залежність і поповнить ряди тих, хто примножує їхні прибутки.

Так, для залучення підлітків до паління чи вживання алкоголю наголошують, тиснуть на їхні потреби у спілкуванні з друзями, належності до групи, самостійності, визнанні. Це видно з реклами пива і тютюну, де найчастіше зображують молодих людей і пропагують характерні для молоді цінності – свободу, незалежність, прагнення бути модним, сучасним, мати дорослий вигляд.

Тютюнові та алкогольні компанії борються з тими, хто проводить антинаркотичну пропаганду. Вони називають їх порушниками прав і свобод людини. Спеціально виступаючи спонсорами спортивних змагань, особливо з екстремальних видів спорту, вони використовують це, аби лукаво заявляти, що молодість не може існувати без азарту, ризику і зневаги до небезпек.


Створіть антинаркотичну (соціальну) рекламу


 • вказуючи на негативні психологічні аспекти (наркотична залежність, вплив на відносини у родині, з близькими тощо);

 • підрахуйте, скільки коштів витрачає той, хто викурює пачку сигарет чи випиває пляшку пива за день, за місяць, за рік; скільки на ці гроші можна було б купити дисків, надіслати SMS- повідомлень тощо;

 • придумайте слогани (гасла, девізи тощо) про шкоду куріння та вживання алкоголю і наркотиків;

 • намалюйте антирекламу тютюнового чи алкогольного виробу;

 • проведіть презентацію свого проекту.

Рекламні стратегії
 1. Голос зірки. Відомі люди, зазвичай, актори, співаки, спортсмени, вихваляють товар і розказують, що вони ним користуються. Складається враження, що цей товар справді хороший, і якщо ти хочеш бути схожий на зірку, тобі теж треба його придбати.

 2. Голос експерта. Лікарі, науковці (або актори в ролі експертів) розповідають про ефективність товарів. Оскільки люди довіряють експертам, вони купують саме цей товар.

 3. Факти і цифри. Наводяться докази ефективності продукту (наприклад, засоби для схуднення). Ця техніка часто комбінується з голосом авторитетної людини.

 4. Порівняльні тести й опитування. Наводять порівняльні якості рекламного продукту (А) з подібними товарами (В і С). Показують, що товар А набагато ефективніше за товар В і дешевший за С. Нерідко поєднується з опитуванням споживачів.

 5. Демонстрації. Демонструють, як ефективно діє продукт (зазичай за найсприятливіших умов). Деякі з таких реклам значно перебільшують позитивні якості товару – прального порошку чи пилососа.

 6. Апеляція до бажання належати до групи. Складається враження, що всі користуються цим товаром. А коли це так, то й ти маєш його придбати, щоб не бути «білою вороною».

 7. Експлуатація сексуальної тематики. Завдяки використанню привабливої моделі складається враження, що продукт додасть тобі сексуальності.

 8. Апеляція до прагнення бути дорослим. Складається враження, що вживання продукту зробить тебе дорослішим і респектабельнішим.

 9. Обіцянка насолоди. Складається враження, що без цього товару ти не зможеш по-справжньому повеселитись і відпочити.

 10. Прагнення популярності. Переконують, що коли ти купиш цей товар, то станеш набагато популярнішим.

 11. Ефект розпродажу. Оголошують, що кількість товару обмежена, а знижка діє лише кілька днів.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка