Урок позакласного читання



Скачати 55.43 Kb.
Дата конвертації14.01.2018
Розмір55.43 Kb.
ТипПлан-конспект


План-конспект уроку

з позакласного читання

Тема: Казка- вигадка,

та в ній щось повчальне розумій

Блажиєва Олена Пилипівна,

вчитель вищої категорії,

старший вчитель

Кучурганської ЗОШ І-ІІІ ступенів

імені П.М. Каплуна


2012-2013 н.р.
Урок позакласного читання
«Казка – вигадка, та в ній щось повчальне розумій»

Тема. Комплекс тренувальних вправ для формування відповідних навичок оптимального читання, їх автоматизації. Читання казок В.О.Сухомлинського «Співуча пір’їнка» та «Пісню нікому не вбити».

Мета. За допомогою вправ сприяти розширенню бічного периферійного зору дітей, розвитку мови, мислення, мовного апарату, оперативної пам’яті; продовжувати виробляти вміння концентрувати увагу, володіти голосом; пробуджувати інтерес до казки, образної мови, її естетики.

Обладнання. Портрет В.О.Сухомлинського, картки для зчитування складів зі збігом двох-трьох приголосних з голосним(демонстраційні, індивідуальні), саморобні дидактичні тренувальні засоби (таблиці слів, таблиці для гри «Знайди пеньок» ), малюнок стрепета.

Оформлення дошки: портрет В.Сухомлинського, ім’я автора, поряд з ім’ям записані назви казок для уроку. Нижче напис: «Казка – вигадка, та в ній щось повчальне розумій». Ще нижче – взяті з казок слова, що потребують пояснення, зокрема:

Стрепет- степовий перелітний птах, дуже рідкісний, полювання на нього заборонено, знаходиться під охороною.

Осоння – місце, освітлене сонцем.

Окремо на дошці – завдання, у ході уроку учні мають доповнити речення:



  1. У кожної людини є.....( у кого такої пір’їнки немає)

  2. Не щасливий той..... ( не вбити )

  3. Пісню нікому ..... (своя співуча пір’їнка )

Запис паліндрому – янесугусеня.

Хід уроку

1.Складова зарядка.

Показую картку. Діти зчитують склади різних груп приголосних з одним, вказаних вчителем, голосним.

2. Вправа «Водолаз». Зацією ж карткою діти читають на одному диханні одну групу приголосних з усіма голосними.

3. Самостійне читання- вправляння. Учні читають «гудінням» аналогічні склади зі збігом інших двох-трьох приголосних, записаня на індивідуальних картках.

4. Вчимося читати мовчки. Учні, тримаючи пальчик біля губ, читають очима на картках записані слова:

струна злива

стріла злість

стрічка узлісся

стрибок розлука

страва зламав

зустріч зловити

айстри розлючений

стрепет злочинець

Після прочитання з’ясовую, чи всі слова зрозумілі за значенням, чи є потреба розтлумачити певні слова.

5.Гра «Знайди пеньок».

На 30 секунд показую дітям картку з написаними словами, серед яких є і «пеньок»:

ніс ріс рис руки

ніс рис рис руки

ніс ріс сир роки

ріс ріс рис руки

6.Артикуляційна зарядка.

Тренуємо мовний апарат, промовляючи вивчені на попередніх уроках скоромовки.

7. Робота над новою скоромовкою:

Наш Прокіп зварив окріп,

До окропу вкинув кропу,

Буде юшка для Прокопа.


  • Що означає слово Прокіп? (Чоловіче ім’я).

  • Що таке окріп ? (Вода, що кипить, кип’яток).

  • А кріп ? (Запашна, ароматна рослина, яку додають у страви).

Учні читають скоромовку: колективно; пошепки; вголос і швидко. Повторюють скоромовку кожен окремо.

8. Читання анаграм.

- прочитайте та назвіть «зайве» слово:

у з е т г а и с л т

у р ж а н л а ш а к

( Відповідь: газета, журнал, лист, каша ).

9. Робота за таблицею складів. Прочитавши склади, утворюють з ними слова.

А У О Е И І

М

Н

В



Л

С

Ґ



10. Фраза- паліндром (перевертень).

Розмежуйте слова, відділіть їх усно:

Янесугусеня

-Прочитайте цей запис, він містить цікавинку. Пригляньтесь, можливо хтось її помітить.

(Якщо виникнуть труднощі при виконанні завдання, то пропоную пригадати, чим цікаві слова: дід, біб, коток, Пилип... Отже, цей запис можна читати зліва направо і справа наліво).

11. Вчимося володіти голосом. Інтонаційний етюд.

На дошці речення: Хлопчик подарував мамі квіти.


  • Яке це речення за метою висловлювання? Прочитайте його. А тепер заплющіть очі на мить. (Змінюю розділовий знак на ?). Що змінилося? Яке речення стало?

  • -Прочитайте речення так, щоб питання містилось в першому слові (прикріплюю зверху над словом знак питання).

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.

  • На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над творами вже відомого вам автора. Хто цей автор та до якого жанру відносяться твори ви визначите самі.

  1. Розглядаючи портрет письменника, учні пригадують ті відомості про нього, що отримали на попередніх уроках.

  2. Словникова робота.

Розглядаючи малюнки стрепета, скрипки, хлопчика з пір’їнкою, учні пояснюють тлумачення слів.

ІУ. Опрацювання казки.



  1. Читання казки сильними учнями. Після прослуховування діти визначають жанр твору, пояснюючи свій вибір.

-Що ви відчули, слухаючи казку?

2. Читання казки «ланцюжком».

-Як ви зрозуміли думки Сергія, коли він став дорослим?

-Всі люди від народження талановиті. Але одні можуть знайти цікаве, улюблене заняття, без якого не можуть жити, а інші – ні. Нещасливий той, у кого такого захоплення немає.

У. Фізкультхвилинка.

На мелодію пісні В. Шаїнського «Посмішка».

Ця хвилиека дуже дорога

І легенька, і гарненька, як пір’їнка,

Наша праця цього вимага,

То ж звучи для всіх дітей, фізкультхвилинко!


Щира пісенька у нас про веселий дружний клас,

І звучить вона так виразно і дзвінко,

Щоб бадьорість була в нас,

Посміхаємось в цей час.

Посміхнись і ти до нас, фізкультхвилинко!

VІ.Вибіркове читання.

Учні самі ставлять запитання один одному та надають на них відповіді.

VІІ. Розповідь вчителем казки В.Сухомлинського Пісню нікому не вбити».

-Як Живоїд хотів знищити пісню?Чому йому не вдалося це зробити?

VІІІ. Робота в групах.

Учні читають казку самостійно, попередньо отримавши свій уривочок твору. Після прочитання «спікери» груп міняються та стисло розповідають про прочитане. Після чого групи задають один одному запитання за змістом прочитаного. Визначають переможця на найкраще запитання.

ІХ. Бесіда за змістом.

-На що хотів звернути нашу увагу В.Сухомлинський, назвавши так казку?

- Пісню нікому не вбити, бо пісня – це душа народу, це краса і доброта. А краса й доброта – вічні. Ми, українці, -найспівучіший народ. Адже за легендою, коли Бог обдаровував діточок, малій україночці в дарунок дісталася ласкава, ніжна, задушевна пісня. Жоден народ немає стільки пісень, як у нас. Народна пісня, чк і хліб насущний, не вийде з людського життя. Її нікому не вбити. Про це хотів сказати відомий педагог, даруючи нам таку казку.

Х. Застосування набутих знань.

1. Доповнення речень. (Використовую заздалегідь заготовлене завдання на дошці).

2. Вікторина «З якого твору взяті ці рядки?»Робота в групах.

Кожна група отримує картки з висловами та визначають назву творів, з яких взяті вислови. (оповідання В.Сухомлинського).

а) Серце заболіло і волосинка посивіла .(Сива волосинка)

б) Моє тобі побажання: будь справжньою людиною. (Іменинний обід)

в) Якби в світі все було однакове, то не було б і краси. (Пурпурова квітка)

г) Навіщо ти забрала сміття? Це ж у лісі. Ніхто не бачить.(Соромно перед соловейком)

д) Будемо хату переносити в інше місце. (Дуб під вікном)

е) Вона зняла з ніг матусі взуття й принесла їй води в мисці – помити ноги.(Сьома дочка)



ХІ. Підсумок уроку.

-Про що ви почули вперше на уроці? Що було цікавим?
Каталог: attachments
attachments -> Профтехосвіти у луганській області
attachments -> Загальна характеристика доби Відродження
attachments -> “ Історія виникнення комп'ютерної мишки ” Загадки про комп'ютерну мишку
attachments -> М. Донецьк-2012. Формування, розвиток і реалізація соціально активної особистості
attachments -> Настилання підлог керамічними плитками
attachments -> Обладнання
attachments -> Урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок
attachments -> С. О. Рачкова, А. М. Кушнірчук Методичний посібник Система роботи школи щодо формування навичок здорового способу життя

Скачати 55.43 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка