Урок позакласного читання. Сергій Єсенін. Вірші про природу



Скачати 78.71 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір78.71 Kb.
ТипУрок

Вчитель світової літератури Каховської ЗОШ №1 Степанова Л.М.,вища категорія, старший вчитель.

5 клас

Тема: Урок позакласного читання. Сергій Єсенін. Вірші про природу.



« І поллється в душі нам блакить» ( Павличко)

Мета: Ознайомити учнів з віршами про природу, дати поглиблене уявлення про тему, ідею художнього твору автора, засоби виразності; розвивати вміння учнів виразно читати й емоційно сприймати віршовані твори, формувати образне і асоціативне мислення, зв’язне мовлення; виховувати увагу до краси природи та інтерес до її відображення в мистецтві слова.

Обладнання: Географічна карта, фотопейзажі, репродукція картини І. Грабаря «Лютнева лазур» (1904) ,малюнки дітей, аудіо записи пісень на вірші

С. Єсеніна.



Хід уроку

Учитель: Добрий день, діти!

Сьогодні ви будете працювати у групах:

1 група - бібліографи;

2 група – дослідники;

3 група – теоретики;

4 група – лірики.

Діти! До нас сьогодні, як я вам і обіцяла ,завітає гість.

Будь ласка, слухайте його розповідь уважно, задавайте йому запитання і після зустрічі готуйтесь виконати завдання.

( Звучить мелодія. З′являється учень в ролі Сергія Єсеніна)

Єсенін:Добрий день шановні! Я – Сергій Єсенін, російський поет.

Народився я 3 жовтня 1895 р. в селі Костянтиновому Рязанської губернії ( показує на глобусі)

Мене виховували найрідніші для мене люди -дідусь Федір Андрійович, бабуся Наталія Євтихіївна Титові.

Мій дідусь навчив мене грамоті, читав мені Біблію, розповідав народні легенди, а моя рідненька бабуся розповідала мені народні казки, співала народні пісні, вона закохала мене в красу фольклору мого наряду.

Учень:Скажіть будь ласка, Сергію, а хто ще долучився до вашого виховання?

Єсенін:Мої дядьки. Вони вчили мене їздити верхи і плавати. Я був хлопчиком непосидючим часто брав участь у бійках, тож вони і вчили мене давати відсіч. Я з дитинства дуже добре засвоїв уроки виживання в суровому світі.

Учень: Але ж ми знаємо, що з дитинства ви співчували усьому живому в природі та «братам нашим меншим».

Ми читали про це у спогадах Всеволода Рождественського.



Учень в ролі Рождественського:

О животных Есенин говорил с неземной любовью.

И любое существо платило ему дружеской привязанностью

Однажды вместе с Сергеем мы возвращались из гостей и к нам пристал бездомный пёс. Есенин обернулся и тихо свистнул:

«Что, собачка, колбаски хочешь?»

Пёс понимающе вильнул хвостом.

В молочной лавке поэт купил круг дешевой колбасы и порядочную горбушку белого хлеба. Голодный пёс брал кусочки деликатно и с охотой выслушивал шутливые поучення Есенина.

Затем мы двинулись дальше. Собака не отставала ни на шаг. Затем к ней присоединилась вторая, третья…. Каждая из них получала свою долю, и все они бежали за нами, весело облизываясь. « Ну ладно, довольно,» - сказал Есенин, разделив кусочки хлеба и колбасы. Позавтракали – и ладно. А теперь – по домам!»

И он ,остановившись, свистнул каким-то особенным образом, и псы сразу же расзбежались в разные стороны . Есенин сказал: «Понимают… всякая тварь меня понимает. Я им – свой человек!»

Учень в ролі Єсеніна:

Я дуже любив тварин і співчував їм. Про них пізніше я написав багато віршів «Собака Качалова», «Корова», « Лисиця», « Песня про собаку»

Учні: Так , ми деякі з них знаємо. Я наприклад, знаю вірш «Табун»

- А як склалася ваша подальша доля?

Єсенін: У вересні 1904 року я виступив до 4- річної коли у рідному селі. Саме тут я і почав складати власні вірші. Негарно хвалитися, але я був дуже старанним учнем, кращім учнем у школі і закінчив її з відзнакою.

Я хотів стати вчителем молодших класів, для цього потрібно було вступити до учительської школи

Учень: Але ж ця школа була аж за 60 кілометрів від вашого рідного села! Ми читали, що в ній була дуже сурова дисципліна, суворі правила!

Єсенін: Так. Мені було дуже тяжко звикати до нових правил. Ми жили при школі і нам заборонялося виходити за її межі, а тому, мені соромно у цьому зізнатися, я втік звідки і помандрував додому. Але мене знову повернули до школи.

Учень: Як ми розуміємо, ви про це не жалкуєте! Адже ми знаємо ,там ви знайшли нових друзі, почали дуже добре навчатись, що вас поважали за відкритість і доброзичливість. А який предмет вам найбільше сподобався?

Єсенін: Найбільше мені подобалася література. Я читав російську та зарубіжну класику, багато творів знав напам’ять.

Учень: А хто був вашим улюбленим поетом?

Єсенін: Я захоплювався лірикою Пушкіна, Блока.

Учитель:Сергій Єсенін прожив лише 30 років, але за своє недовге життя він написав багато віршів і поем і більшість з них покладено на музику.

І зараз не вмирає інтерес до поета. Неначе до святині йдуть люди до невеличкого дерев’яного будиночку на високому березі Оки, де народився і часто туди подумки повертався народний поет.

Дякуємо Вам шановний, за цікаву розповідь! До побачення!

І так, ми послухали нашого гостя.

Бібліографи, із запропонованих мною рис характеру виберіть лише ті, які притаманні Сергію Єсеніну та виконайте на дошці вправу « Сонечко» -

« Сергій Єсенін. Який він?» ( додати лучики)

А для останніх дітей вмикаємо наш мікрофон.

Продовжіть речення: з розповіді мені найбільше запам’яталось те, що….

Робота з епіграфом

Учитель: Виразно прочитайте епіграф. Це вірш відомого українського поета Д.Павличка.

Лише твоя береза рано встане

Вмиє світ лише її роса

Море знов зеленим листям бризне

І поллється в душі нам блакить

У твоїй любові до Вітчизни

Сто віків є чим на світі жить!

- Діти! Як ви гадаєте, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці?

Учні: Я вважаю, про безмежну любов Єсеніна до Батьківщини, до рідної природи.

- А ще я думаю про те, що вірші поета назавжди залишаться в серцях людей.

-А мені здається , що мова ще йтиме і про незрівняну берізку.

Учитель: Я згодна з вами, діти.

(Пісня і танок "Во поле береза стояла" )

Учитель: Які народні інструменти звучать в пісні? (балалайка)

-Діти!А як ви уявляєте собі берізку?

Учениця:Я дізналась, що у фольклорі існує багато пісень про березу, яку порівнюють з молодою, вродливою дівчиною , її красою і грацією. Ми це побачили в таночку.

Берізка біла, ніжна, граціозна, струнка , красива, самотня і сумна.

Учитель:А коли ви виходите на повір'я школи,які дерева ви бачите під вікнами? (берези) Давайте підійдемо до вікон і подивимося на них. Які вони?

А зараз подивіться на дошку. Це ваші малюнки, прокоментуйте їх.

Учитель:Увага! Працюють дослідники . Що ви дізналися про красуню-березу?

Розповідь про березу

Наші пращури вважали її світлим божеством –Берегинею. Вона була символом Землі ,її відродженням після зимового сну .

У берези-богині просили доброго урожаю,прикрашали кольоровими стрічками , заплітали тони гілля в коси, водили навколо неї хороводи.

Із білого бересту виготовляли меблі, ложки ,тарілки ,кошики,іграшки.

А ще на білому бересті писали листи.

Учитель: Дійсно, діти. Міфологічна історія берези, її краса сприяли йому,що березу було обрано національним Символом Росії.

А чи знаєте ви ,яка рослина є нашим,українським символом?

А що ви дізналися про неї?

Учні: Калина – дерево українського народу. Колись, у сиву давнину, вона пов’язувалась з відродженням Всесвіту, Вогненної трійці, Сонця, Місяця, Зірки,тому і отримала калина таке ім′ я від старослов’янської назви Сонця –Коло. А оскільки ягоди червоного кольору, то стали символом крові та безсмертного роду . Калина - національний символ України . Вона уособлює красу, кохання, материнство, безсмертність роду, кров, вогонь, жіночність, любов до Батьківщини .Калина- жіночий символ, що втілює її жіночність, цноту, чистоту, незвичайність, кохання, красу, молодість.

Якщо під стріхою сільської оселі висіла калинова грона, це означало, що в хаті є наречена і можна засилати сватів. На весілля калиною прикрашали каравай, хату, одяг нареченої. ЇЇ ягодами дівчати підфарбовували губи та щоки.

Калина на рушнику була символом неперервного сімейного життя.

Учитель:Дякую, діти. Шановні, теоретики! Звертаюся до вас! Перед тим, як послухати вірш Єсеніна , давайте знайдемо що таке епітет, метафори.



Робота з словником

Учитель: У якому словнику ми можемо дізнатися значення невідомих нам слів? (тлумачному). Знайдіть у тлумачному словнику значення слів:

лазур, бахрама , кайма

Аналіз вірша Єсеніна «Белая береза»


Питання:

- Які кольори використовував автор у вірші?

( все поет змалював ніжно – білими фарбами і золотими відтінками ).

- Який час доби зображено в вірші? Зачитайте.( ранок)


- Знайдіть у вірші підтвердження того,що береза зображена, як жива істота ?
(Принакрылась снегом , стоит береза)

- Як ви вважаєте , з ким порівнюється деревце?

(Я вважаю,що вона схожа на фольклорний образ дівчини).

-Визначте, у якого місця на березу дивиться ліричний герой ? Зачитайте .

( «Белая береза под моим окном.»)

- Як ви вважаєте,діти, чи присутні у вірші легка печаль,смуток? Чому?

(Так,присутні , бо земля спить.)

-Поет у цьому вірші зобразив лише одне деревце, а що ми відчуваємо , коли слухаемо його?


(Поет показав, що дуже любить природу,землю ,Батьківщину , і дуже бережно до них ставиться.)

Порівняльний аналіз віршів Єсеніна і Сосюри

Учитель:Вірш Сергія Єсеніна переклав відомий український поет Володимир Сосюра. Давайте, ще раз послухаємо вірш Єсеніна , а потім переклад Сосюри.

(Читання віршів)

- Як ви вважаєте ,чи вдалося перекладачеві зберегти настрій ,почуття віршу Єсеніна? Давайте доведемо це.

Працюють групи: виписати на ці уявні віти беріз з тексту.

1 група – епітети з вірша Єсеніна


2 гр. - епітети з перекладу
3 гр. – метафори з віршу Єсеніна

4 гр. – метафори з віршу Сосюри

Учитель: А тепер давайте одягнемо наші уявні берізки.(Перевірка роботи учнів)

- Я к ви вважаєте , діти, чи можна між цими деревами поставити знак рівності?

Висновок:Так, але у вірші Єсеніна є ще і порівняння
Снег – серебро

Вчитель:Лірики !Звертаюся до вас!


З якою інтонацією потрібно читати цей вірш?

Учні: Я вважаю,що ці вірші потрібно читати спокійно,повільно, тому що зимовий спокій ,глибокий сон природи викликають відчуття печалі та смутку

- А я вважаю ,що до нього потрібно ще додати і радість, тому що вірші сповнені і радості при спогляданні на зимову природу.

Порівняльний аналіз віршу Єсеніна та картини Грабара.



  • А зараз ,діти,зверніть увагу на ілюстрацію картини Ігора Грабара, відомого російського художника , «Лютнева лазур»( 1904р.)
    - Давайте проведемо порівняльний аналіз вірша Єсеніна та картина Грабара, одночасно складаючи діаграму «Венна»

  • Які кольори використав художник на полотні?

  • Блакитні.

  • А поет?

  • Яскраво-білі

  • Звідки поет поглядає на берізку?

  • З вікна.

  • А художник?

  • Він дивиться на неї знизу , ніби стоїть під берізкою і дивиться на небо, а воно синьо - блакитне

  • Як ви вважаєте ,чому картина називається «Лютнева лазур»?

  • Тому що небо,яке бачить художник , у лютому лазурного кольору

  • Чим милується поет?

  • Берізкою.

  • А чим милується художник?

  • Небом.

  • А чи є щось спільне в вірші та на картині?

  • Так ,є . Це берізка

(Звучить пісня «Клен ты мой опавший»)

Вчитель:На урок ,діти,ви підготували вірші Сергія Єсеніна про природу. Давайте послухаємо їх. (Учні читають вірші самостійно обрані)

Учитель:Ось і добіг до кінця наш урок . Виконаємо вправу «Займи позицію»

Заповніть в групах табличку « Мені захотілося вивчити напам′ ять і інші вірші Сергія Єсеніна»



Так

Можливо

Ні

(Учні зачитують свої записи)

Дом. завдання : підготовка до слідуючого уроку позакласного читання.



Література:

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка