Урок пошук істини



Дата конвертації20.01.2018
Розмір43.8 Kb.
ТипУрок

Урок - пошук істини
Тема уроку . Поема «Мойсей» І. Франка- геніальна проекція біблійного сю-

жету на українську історію, найвище досягнення українсько

го класика

Мета уроку:



розкрити зміст і духовне багатство поеми;

допомогти учням усвідомити монументальність образу

Мойсея- народного проводиря і пророка;

розвивати навики виразного читання, аналізу поетичних

творів;

виховувати в учнів любов до України.
Тип уроку: урок – пошук істини
Обладнання: портрет письменника, хрестоматії з текстом поеми,

Біблія,Закон Божий, видання творів І. Я. Франка, повідом-

лення учнів.

ХІД УРОКУ

І Мотивація навчання школярів

Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Учитель: Іван Франко - автор багатьох чудових , оригінальних поем, передусім глибокого філософського спрямування, але поемою всіх Франкових поем є його всесвітньо відомий «Мойсей». На сьогоднішньому

Уроці ми маємо доторкнутися до цієї поеми, розкрити її зміст і духовне багатство, спробуємо усвідомити монументальність одного з найскладніших образів у світовій літературі, а саме – образу пророка Мойсея, співвіднести його з образом самого автора, якого часто називають «українським Мойсеєм».

Хто ж був Мойсей? На це питання Гриценко В., який досліджував це питання.

Повідомлення 1(учень)

Учитель : До біблійного образу Мойсея зверталося чимало геніальних митців світу. Вважають, що найбільшим досягненням в цьому плані є драма Г. Гауптмана «Мойсей». В українській літературі вперше до образу легендарного пророка звернувся Успиянович, який створив картину (1888р.) і написав вірш «Мойсей» (1891 р.). В 1905р. з’явилася поема «Мойсей» І.Я.Франка.

Повідомлення 2 « Історія написання поеми» (Гришина Христина)

Повідомлення 3 « Образ пророка Мойсея в творчості Франка»(Іванова Надія)

Висновок : (учитель) Ми з вами дійшли висновку, що І. Я. Франко звернувся до образу біблійного Мойсея невипадково, й шлях автора до створення цього образу був довгий і тяжкий, бо це був шлях усього його власного життя. І сьогодні, працюючи над змістом плоеми «Мойсей» ви повинні дати відповідь на запитання, що є проблемним для сьогоднішнього уроку: чому академік

О. Білецький назвав пролог до поеми «Мойсей» «поетичним заповітом українському народові?»


ІІ Робота над змістом поеми.
Учитель: Ми сьогодні говоримо, що І.Я.Франко всебічно і широко зрозумів образ Мойсея. У 1913 р. у передмові до польського перекладу поеми він писав:»Мойсей стоїть перед нами як найвеличніша фігура старовинної історії людства, оточена такою силою глибоко правдивих і часто чудесних деталей, що як не для історика, то бодай для уяви кожної людини і для її поетичного відображення дає невичерпне джерело тем і натхнень. Мойсей народжений в неволі та у своїй молодості піднесений до життя у королівському палаці. Мойсей убивця і вигнанець, він пастир, що отримує об’явлення Божої волі. Мойсей проти своєї волі проводир народу, що виводить цей народ із урожайної і багатої Єгипетської землі на пустиню, а одночасно з неволі на волю, і нарешті, Мойсей – не признаний пророк, що 40 років вів свій народ по пустині і не міг із ним перейти невеликого простору від Єгипту до Палестини, який навіть тодішні мандрівники переходили протягом кількох днів – ось ряд чудесних тем для поета.

Складання асоціативного куща

Роботу над змістом поеми, яку ми прочитали, почнемо з того, що кожна група напише на окремому аркуші свої слова – асоціації до назви твору.

(групи записують і пояснюють свої асоціації)

Композиція поеми 20 пісень + пролог
ІІІ Робота над прологом
Учитель: Пролог до «Мойсея» - чи не найважливіша частина поеми. Внучка Каменяра З. Франко підкреслювала: «Пролог являє собою апострофу ( звертання) високого громадянського звучання з усіма формальними ознаками монологічної розмови, де автор ототожнюється із трибуном свого народу і веде розмову із слухачем і сприймачем драматичного прологу – народу».

Пролог написано терциною.

Повідомлення учнів про терцину (Осадча Людмила)

Учитель: Терцина звучить урочисто, піднесено, патетично. Учитель зачитує початок поеми:

«Народе мій …

Помилуйте, заснути я не можу»

Що змусило Франка саме такими словами звернутись до народу?

Така характеристика – це вина зневаги чи любові й болю?

Чому запитально – трагічні акценти переходять в оптимістично – стверджувальні?

Які два настрої поеми окреслюються?

Які художні засоби використовує при цьому автор?

У чому актуальність прологу у наш час?


ІV Робота над іншими частинами поеми. Робота в групах(скласти запитання за прочитаними частинами )
Складання сенкану

Учитель : Працюючи над текстом поеми, ми з вами часто стикалися зі словами «народ», «воля», « пророк». Пропоную групам скласти сенкани на ці слова:

І група – «народ»

ІІ група – «воля»

ІІІ група – «пророк»

(Зачитуються складені сенкани)

Далі групам пропонується скласти порівняльні характеристики

І група – Біблійний Мойсей – Мойсей у поемі

ІІ група – Пророк Мойсей – сам Франко

ІІІ група – Ізраїльський народ – народ України

(записати порівняльні характеристики у вигляді схеми)

Мозковий штурм

Хто є головним героєм поеми?
V Підсумок робить учитель
Можна відзначити величезну ерудицію Франка, його знання і відчуття Вічної книги, сміливість, з якою він звернувся до теми Мойсея, і вміння побачити її по-своєму. Гадаю, що це була чудова зустріч, і пророки різних часів та народів немов простягли один одному свої руки та підтримали вогнем сердець.

У поемі діють різні особи, звучать різні голоси, ставиться багато питань. Усе в ній реальне, як у житті або театрі. І якщо справедливо, що життя – театр, то поема Франка – величезна поетична містерія, поставлена за сторінками Вічної книги з органічним використанням біблеїзмів.


Домашнє завдання
І рівень – скласти цитатний план до прологу

ІІ рівень – обґрунтувати : « Як поєднуються в «Мойсеї» релігія і філософія?»



ІІІ рівень – написати твір « Як в поемі розкривається проблема «Моцсей і Україна»?

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка