Урок-подорож «Давній Єгипет»Скачати 93.58 Kb.
Дата конвертації21.03.2019
Розмір93.58 Kb.
ТипУрок

Урок-подорож «Давній Єгипет»

Цілі уроку: закріпити, узагальнити та систематизувати знання учнів з теми, перевірити, як школярі засвоїли програмовий матеріал, основні історичні поняття, події; розвивати історичне та логічне мислення, зв’язну мову, навички роботи з картою, історичними документами; виховувати: любов до предмета, почуття відповідальності, справедливості, дружби.

Тип уроку: урок узагальнення систематизації знань.

Форма уроку: гра подорож.

Обладнання: політична карта світу, розрізна карта давнього Єгипту, матеріали для проведення гри.
Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Протягом декількох уроків історію якої держави ми разом вивчали? (Давнього Єгипту).

- На першому занятті ви ознайомилися з географічним положенням цієї країни, а потім продовжили свою мандрівку в її далеке загадкове минуле. Крок за кроком піднімалися вище й вище вгору, здобуваючи нові знання, нарешті вивчена тема остання і ви – на вершині. Щоб краще збагнути, осягнути велич, могутність і культуру Єгипетської держави, а також усвідомити причини її занепаду, ми здійснимо «подорож у часі» і побуваємо у Давньому Єгипті. На уроці ви зможете перевірити свої знання з теми, закріпити основні історичні терміни і поняття, відтворити хронологічні рамки вивченого періоду, попрацювати з історичним документом. Наприкінці подорожі ви маєте відповісти на запитання: «Який скарб найдорожчий?»

Урок буде незвичайним. Щоб він був ефективним, нам необхідно обрати:

1) експертів, які будуть спостерігати за подіями на уроці, вестимуть облік змагання. (Це можуть бути учні, які протягом усієї теми, що вивчалася, добре працювали і опанували навчальний матеріал на високому рівні);

2) помічників (їх кількість залежить від кількості команд).

Умови і завдання подорожі:


  1. Час на проходження маршруту – 30 хв.

  2. Заробити якнайбільше пірамідок за правильні відповіді.

  3. Знайти скарб.

  4. Відповісти на запитання: «Який скарб найдорожчий?».

А щоб фортуна вам посміхнулася, візьміть у мандрівку знання, силу волі, вихованість, прагнення до перемоги, не завадить і вірний товариш, що виручить у скруті. Отож, уперед!

У храмі фараона Рамзеса ІІ, вирізьбленому в скелі, на вас чекає скарб. Але дістатися до нього можна, лише пройшовши підземний лабіринт. Спробуйте дійти до нього, але будьте обережними! (Додаток №1)


ІІІ. Основна частина

Учитель. Я ознайомлю вас із походженням Лабіринту. (Зачитую уривок із твору Б.Пруса «Фараон», с. 515-516).

Лабіринт. Він був теж побудований Аменемхотепом і мав форму велетенської підкови, що займала ділянку землі в тисячу кроків завдовжки і шістсот завширшки. Будівля ця була найбільшою скарбницею Єгипту. У ній покоїлися мумії багатьох прославлених фараонів, знаменитих жерців, полководців, будівельників, а також опудала священних тварин, особливо крокодилів. Тут зберігалися накопичені протягом століть багатства єгипетського царства, про які в наш час важко навіть скласти собі уявлення. Лабіринт не був недоступним зовні і не дуже пильно охоронявся: охорону його становив лише невеликий караул солдатів жрецької армії і декілька жерців випробуваної чесності. Безпека скарбниці ґрунтувалася, власне, на тому, що, за винятком декількох осіб, ніхто не знав, де шукати її серед Лабіринту, що складався з двох ярусів, - надземного і підземного, в яких налічувалося по тисяча п’ятсот кімнат.

Учні уважно розглядають лабіринт і вирішують, який шлях обрати. Обравши, ставлять стрілку-покажчик.Перший етап.

Учитель. Вам необхідно за 2 хв. поставити у відповідність дату і подію, а також пояснити термін.

(Усі події і поняття розташовані у правильному порядку, але на момент роботи в командах їх необхідно змінити).

Хронологічна розминка:

1-ша команда

3000 р. до н.е.

Об’єднання Верхнього і Нижнього Єгипту

1347 р. до н.е.

Смерть Ехнатона

ІУст. до н.е.

Завоювання персами Єгипту2-га команда

1551 р. до н.е.

Вигнання гіксосів із Єгипту

ХІІІ-ХІІ ст. до н.е.

Поява племен «народів моря» та їх напади на Єгипет

1750 р. до н.е.

Повстання рабівДати визначення історичним поняттям:

1-ша команда

Держава

Це така система влади, коли загальний порядок у суспільстві підтримується за допомогою спеціальних організацій і людей – чиновників, наглядачів, жерців, армії.

Амулет

Невелика фігурка, зроблена з коштовного каміння або фаянсу.


2-га команда

Династія

Це правителі, які належать до одного й того самого роду й успадковують владу один після одного.

Барельєф

Опукле зображення, викарбуване на кам’яній плиті.Другий етап

Учитель. Перша перешкода подолана. (Оцінювання. За правильну відповідь – 1 пірамідка). Але яка подорож без карти? Тому наступне випробовування: із частин скласти карту стародавнього Єгипту, а також назвати тогочасні головні міста (письмово). Потім показати експертам на політичній карті сучасний Єгипет і назвати, якщо це можливо, столицю країни. Час – 2 хв. Команди одночасно виконують однакові завдання.
Третій етап.

Учитель. Добре впоралися і з цим завданням. (Оцінювання. За правильну відповідь – 1 пірамідка). Проте час знову в дорогу! Шлях до мети скоротиться, якщо ви за 3 хв. дасте якнайбільше правильних відповідей, користуючись сигнальними табличками: а, б, в. Експерти уважно слідкують за відповідями учасників і ведуть чіткий облік.

Тести (подаю певний сигнал – команди піднімають сигнальні таблички).

  1. Єгипет розташований у:

а) Австралії; б) Африці; в) Антарктиді.

2. Річка, що протікає через Єгипет:

а) Дунай; б) Амазонка; в) Ніл.

3. «Кемет» означає:

а) «Чорна земля»; б) «Червона земля».

4. Єгипетський очерет:

а) пальми; б) папірус; в) пергамент.

5. Гарячий вітер хамсин дме:

а) 50 днів; б) 60 днів; в) 70 днів.

6. Пристрій для поливання землі на пагорбах:

а) шафадуши; б) шадуфи; в) шашифади.

7. У єгиптян існувала община:

а) родова; б) сусідська; в) державна.

8. Назви єгипетських областей:

а) мон; б) омн; в) ном.

9. Мемфіс означає:

а) «Фортеця біла»; б) «Білі ворота»; в) «Білі стіни».

10. Цар називався:

а) імператором; б) фараоном; в) цезарем.
Учитель. Добре впоралися із випробуванням, молодці! (Оцінювання. За правильну відповідь – 1 пірамідка. Помічники після кожного конкурсу проставляють стрілочки-покажчики руху мандрівки).
Четвертий етап

Учитель. Вам відомо, що одним із чудес світу, якими уславився Єгипет, є піраміди. Отже, наступні перешкоди пов’язані саме з ними. За 3 хв. (письмово) поясніть слова Т.Шевченка (команди одночасно виконують однакові завдання).

На голому піску стоять

По шнуру піраміди в ряд,

Мов фараонова сторожа,

І ніби фараонам знать

вони дають, що правда Божа

Встає вже, встала на землі,

Щоб фараони стереглися.

Учитель. (Зачитую відповіді дітей). Вам під силу вирішити будь-яке завдання. Ви і з цим успішно впоралися. (Оцінювання. За правильну відповідь – 1 пірамідка).
П’ятий етап

Піраміди гарно описані у творі Б.Пруса «Фараон» (зачитую уривок з твору,с. 439).

Піраміди, і особливо піраміда Хеопса, як творіння людської праці, вражають своїми розмірами. Остання є загостреним кам’яним горбом заввишки в тридцять п’ять ярусів (сто тридцять сім метрів), що стоїть на квадратній підставі, кожна сторона якої рівна майже трьомстам п’ятдесяти крокам (двісті двадцять сім метрів). Піраміда займає близько десяти моргів поверхні, а її чотири трикутні грані покрили б поверхню в сімнадцять моргів. На споруду її пішла така величезна кількість каменя, що з нього можна було б спорудити стіну, вищу за людський зріст і завтовшки в півметра, а завдовжки в дві тисячі п’ятсот кілометрів.

На вас чекає наступне випробування. Скласти спектр пірамід за 2 хв. від найменшої до найбільшої. Відповідно до цих кольорів написані і назви пірамід. (Назви пірамід заготовляються окремо).

Завдання

Назвати найбільшу піраміду (1-ша команда) і найменшу піраміду (2-га команда). (Додаток №2)

Якщо ви правильно виконали завдання, то ряд пірамід повторює послідовність кольорів веселки. Експерти перевіряють виконане завдання. (Оцінювання. За правильну відповідь – 1 пірамідка).
Шостий етап

Історична хвилинка-цікавинка.

Учитель. Крім пірамід у Єгипті є ще одна мовчазна пам'ятка древньої цивілізації – це Сфінкс. (Зачитую уривок із твору Б.Пруса «Фараон», с. 443).

Ось і сфінкс – це дітище жерців! Скільки б разів я не бачив його, вдень або вночі, завжди мене цікавило питання: що це таке і для чого? Що таке піраміди, я розумію. Спорудженням пірамід могутній фараон хотів показати свою силу або, що, можливо, розумніше, хотів забезпечити собі вічне життя в потойбічному світі, яке б не потурбував жоден ворог чи злодій. Але сфінкс? Звичайно, це емблема священної касти жерців: велика мудра голова і левові кігті… Огидний ідол, дволикий і неначе гордий тим, що ми поряд з ним подібні до сарани. Не людина, не тварина, не камінь… Що ж він таке? Яке його призначення? А усмішка… Дивуєшся непорушності пірамід – він посміхається, йдеш поговорити з трунами – він теж посміхається. Чи зазеленіють поля Єгипту, або шифон пустить у всі кінці своїх вогненних скакунів, чи невільник шукає свободи в пустелі, або Рамзес Великий переслідує переможені народи, - у нього для всіх одна й та ж млява посмішка. Дев’ятнадцять династій пройшли перед ним, як тіні, а він посміхається… і посміхався б, якби навіть висох Ніл і Єгипет зник під пісками. Ну хіба це не чудовисько, тим більше жахливе, що в нього покірлива людська подоба? Вічний, він ніколи не знав жалю до тлінного світу».

Отож, «батько жаху» пильно охороняє скарби фараонів і лише той продовжить свою мандрівку, хто подолає наступну перешкоду. За 4 хв. прочитати зашифрований документ і пояснити його зміст, використовуючи таблицю з ієрогліфами. (Додаток №3).

Учитель. Ви добре вмієте читати і пояснювати прочитане, а отже опанували навчальний матеріал. (Оцінювання. За правильну відповідь – 1 пірамідка).
Сьомий етап

Єгиптяни дуже любили свою річку Ніл, обожнювали її, складали про неї гімни. Поясніть про що говориться в цій пісні. Час – 4 хв.1-ша команда:

Слава тобі, о Ніле!

Вийшов ти з-під землі,

Щоб життя розлилось

По Єгипту.

2-га команда:

«Час рікою пливе».

(Вислів пов'язаний із винаходом єгиптянами першого годинника, який був водяним).

Учитель. Перешкоду подолано. (Оцінювання. За правильну відповідь – 1 пірамідка).
Восьмий етап

Чим ближче ми до бажаного скарбу, тим складніші завдання. (Команди одночасно виконують однакові завдання).

За 4 хв. (письмово) доведіть, що Єгипет був державою.., а причиною занепаду царства були …

Експерти оцінюють відповіді. (За правильну відповідь – 1 пірамідка).


Дев’ятий етап

Учитель. Мандруємо далі. І знову випробовування. Вам потрібно за 2 хв. скласти ієрархічну драбину Єгипетської держави (розташування подано у правильному порядку. Із поданих слів учням на парті потрібно викласти драбину правильно)

Фараон, вельможі, жерці, чиновники, воїни, селяни, ремісники, раби.

(Додаток №4)

Учитель. І це завдання виконано. (Оцінювання. За правильну відповідь – 1 пірамідка).


Десятий етап

Учитель. Скарб ніби вже ось у наших руках, але ще одне випробування. За 4 хв. треба виправити неточності в тексті:

Мова, якою розмовляли давні єгиптяни, існує до цього часу (зникла кілька тисяч років тому). У 1821 році французький учений Жак Шампольйон розшифрував клинопис (ієрогліфи) і прочитав стародавні написи. З єгипетського очерету робили лише легенькі човни – папіруси (потім навчилися виготовляти матеріал для письма). У єгипетських школах навчалися і хлопчики, і дівчатка (дівчат приймали до школи у виняткових випадках). Діти переписували різні повчальні тексти, вірші й казки. Вчитися у цій школі було легко (важко), адже ієрогліфів було лише декілька десятків (було кілька тисяч, а використовували 750). Єгипетські писарі писали загостреними олівцями (очеретинками). Працювали вони, сидячи на стільцях (на підлозі, схрестивши ноги). Писали чорною фарбою, яку робили із сажі. Початок нового рядка або дату позначали червоною фарбою. Найдавнішими науками у єгиптян були: землеробство, медицина, ремісництво, математика, фізика, астрономія.

Учитель. Подолана остання перешкода. (Оцінювання. За правильну відповідь – 1 пірамідка).

  • Що ж за скарб захований у скрині?

Учитель відкриває скриньку, де лежить скручений сувій з написом: «Немає скарбів, дорожчих за освіту, і, поки можеш, ці скарби збирай!» (Рудакі)
ІV. Підсумок уроку та оцінювання навчальних досягнень

Експерти підбивають підсумки подорожі. Відзначають кращих мандрівників.

За роботу в командах учитель виставляє оцінки відповідно до набраних пірамідок.

Учитель. Ось і закінчився наш незвичайний урок. Та народ Єгипту залишив про себе згадку, про яку українська поетеса Леся Українка сказала:

І кожна цегла, статуя, колона,

Мережечка, різьба і малювання

Незримими устами промовляє:

«Мене створив єгипетський народ

І тим навік своє імення вславив».

V. Домашнє завдання.

Скласти розповідь «Моє враження від подорожі до стародавнього Єгипту».

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка