Урок-конференція



Скачати 37.92 Kb.
Дата конвертації10.03.2019
Розмір37.92 Kb.
ТипУрок

Тема уроку

Життя й багатопланова діяльність Бориса Грінченка як митця і вченого. Утвердження прагнення людини до любові й добра в оповіданнях письменника

Мета уроку

допомогти учням пізнати, розкрити й осмислити творчість Б.Грінченка, показати масштаби творчості митця; розвивати вміння зіставляти й аналізувати факти ; виховувати прагнення до співчуття, любові, добра; зацікавити творчістю письменника.

Тип уроку

Урок-конференція

Обладнання

портрет Б.Грінченка, виставка його творів, словник, мультимедійна дошка, проектор, комп’ютер

Хід уроку

І

Повідомлення теми, мети, мотивація навчальної діяльності

ІІ

Робота над епіграфом до уроку:

… Цей діяч, обвівши духовним зором

Україну з краю в край, постеріг,

зрозумів тяжке її безпомічне становище –

і вирішив оддати життя своє

на службу їй, кинувшись самотужки потреби її духа.

М.Лисенко


ІІІ

Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя

О щедра і плідна, українська Земле! Скільки геніїв зростила ти на своїх чорноземах! Скільки талантів виплекала у своїх квітучих садах! Скільки творців прекрасного, вічного, мудрого народилося й зростало на твоїх колосистих ланах. Серед смутку і сліз, гноблення й болю, поневолення й цензури творили найталановитіші митці і творіння їх ставали безсмертними. Бо мудрість, духовність, краса неминають забуття!..

Сьогодні ми відкриваємо для себе ще одну непересічну особистість, багатогранний талант. Людину з великої літери- Бориса Дмитровича Грінченка.

Ми пройдемося його життєвими стежками, поринемо в безмежний світ його почуттів, дізнаємося про різні грані творчості, громадську діяльність цього невтомного трударя – Бориса Грінченка.



2. Знайомство з планом конференції

План


1. Життєвий шлях письменника .

а) Дитинство і юність;

б) Здобуття освіти;

в) громадянське життя;

г) діяльність на Херсонщині;

д) зрілість.

2. видавнича діяльність

3.Робота над «Словарьом української мови» 1997-1909рр.

4. літературна діяльність

а) поетична творчість

б) твори для дітей

в) проза


г)прекрасні й потворні якості людей в оповіданнях «Каторжна», «Батько та дочка», «Олеся».

5.Значення робіт Б.Грінченка



3. На фоні мультимедійної презентації учні виступають із доповідями, відповідно до плану.

4. Складання конспектів – таблиць десятикласниками під час осмислення інформації від доповідачів.

5. Передбачувані питання до учасників конференції:

  • Що спонукало п’ятнадцятирічного підлітка до участі у таємних політичних гуртках, організаціях? Юнацький максималізм? Бажання видаватися серйозним і дорослим? Надмірна обізнаність?

/Перш за все, Борис дуже рано осмислив вади суспільної нерівності, соціальну несправедливість, а знання, які він черпав із творів світових геніїв переконували в єдиному правильному шляху: боротьбі з антинародним устроєм/.

  • Які педагогічні ідеї Б.Грінченка утілюються в сучасних українських школах?

/виховання національної гідності у школярів; естетичне й культурне виховання; гуманізація освіти/

  • Що вас найбільше приваблює, цікавить у творчій спадщині Б.Грінченка.

/Найперше, Борис Дмитрович був непересічною особистістю: надзвичайно працелюбною, наполегливою, різносторонньо обдарованою і дуже доброю, гуманною людиною. Це не може не захоплювати, бо обдарованість помножена на наполегливу працю є безсмертною!/

IV

Підсумок уроку

  1. Слово вчителя

Творчість Б.Д.Грінченка піддавалася критиці, зазнавала утисків цензури, «тяжко» видавалося за життя письменника, кілька десятиліть його ім’я несправедливо вилучалося з літератури, а твори не друкувалися. І лише на початку 60-х років ХХ ст. творча спадщина Грінченка здобула право бути знову в українській літературі, а ім’я цієї людини стало в один ряд із Т.Шевченком, І.Франком, Л.Українкою і т.д.

У 2008 році мені пощастило відвідати лекції сучасного українського літературознавця, професора Василя Яременка. Характеризуючи розвиток літератури кінця ХІХ поч.ХХ століття вчений згадав випадок, що стався у 1963 році під час святкування 100-річного ювілею від дня народження письменника. Один із скептиків запитав тоді у М.Рильського: «…Невже Грінченко «повернувся» всерйоз і надовго?» На що Максим Тадейович відповів: «Серйозно і назавжди!»

З тієї пори минуло ще 50 років – півстоліття,- і наш урок є доказом твердження Рильського.

Ми перечитуємо біографію великого митця, вивчаємо його твори, користуємося словником, укладеним Грінченком, досліджуємо разом із його працями етнографічну культуру нашого народу, утішаємо його педагогічні ідеї. «Віддав себе він праці без вагання» і цим заслужив свою невмирущість – Людина і Митець з великої літери Борис Дмитрович Грінченко!. Дякуємо вам за сьогоднішню зустріч!



V

Оцінювання діяльності учнів на уроці.

Домашнє завдання

До уроку позакласного читання прочитати повість «Під тихими вербами»

Підготуватися до тематичної тестової роботи.




Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка