Урок компаративного аналізу. Порівняння літопису «Слово про похід Ігорів» та ліро-епічної пам’ятки «Слово о полку Ігоревім»Скачати 31.12 Kb.
Дата конвертації06.04.2019
Розмір31.12 Kb.
ТипУрок

Додаток А

Допоміжні матеріали до уроку.Тема. Урок компаративного аналізу. Порівняння літопису «Слово про похід Ігорів» та ліро-епічної пам’ятки «Слово о полку Ігоревім».

Узагальнювальна таблиця, за якою можна проводити порівняння , розвивати уміння й навички компаративного аналізу художніх творів, здобувати інформацію з історичного джерела та інтерпретувати отримані результати, підтверджуючи ними власні судження та узагальнення;
Літопис «Про похід Ігоря на половців»


Літературна пам’ятка давньої літератури « Слово про похід Ігорів»

Жанр

Літописна оповідь про невдалий похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославовича на половців весною1185року

Героїчна поема , хоча й близька до літописного оповідання

Джерела

Лаврентіївський , Галицький та Іпатіївський літописи

Копія пам’ятки, знайдена

О.І. Мусіним-ПушкінимКомпозиція

1.Ігор виступає в похід.

2.Сонячне затемнення.

3.Приєднання до війська Всеволода.

4.Перша сутичка з половцями й перемога Ігоря.

5. Головна битва й поразка Ігоря.

6.Поранення й полон .

7.Набіги половців на Русь.

8.Втеча Ігоря.
  1. Ліричний вступ. Заспів.

  2. Ігор рушає в похід, загрозливі віщування.

  3. Перша битва з половцями.

  4. Друга битва з половцями, поразка Ігоревого війська.

  5. Ліричний відступ про князівські міжусобні війни.

Тужіння за Ігоревим військом.

6.Сон і золоте слово Святослава.

7.Звернення до князів.

8.Плач Ярославни.

9.Повернення Ігоря.

10.Зустріч князя на Руській землі.
Ставлення до Ігоря

У Лаврентіївському літописі гнівно засуджують Ігоря як пихатого, самовпевненого князя.

В Іпатіївському літописі немає прямого засудження князя Ігоря. Його каяття викликають співчуття , а іноді й захоплення поведінкою в бою.
Київський князь Святослав засуджує необдумані вчинки Ігоря ,Всеволода та інших.

Образ Святослава

Факти, зібрані в літописах, показують, що великий князь Святослав Всеволодович насправді далеко не був ідеальним діячем. Найголовнішою його турботою було забрати якнайбільше земель для себе для своєї родини. Але для автора не це має значення, а те, що Святослав успішно воював з половцями, захищаючи Руську землю. А крім того, Становище Святослава як великого князя дає йому більші, ніж будь-кому з його родичів, можливості об’єднати князів для оборони Русі від ворогів. І от саме як об’єднуюче начало автор змальовує образ князя Святослава.


«Відповідно до ідейного змісту твору Святослава автор називає великим, грізним київським князем. Як видатного полководця, його вихваляють німці й венеційці, греки й «морава». Та й недаремно: це ж бо він нещодавно «своїми сильними полками і харалужними мечами» розгромив орди половців. Цю перемогу автор явно перебільшує: «Наступив на землю половецькую,притоптав горби і яруги, змутив ріки та озера, висушив потоки й болота. Святослав зображений піклувальником про долю рідної землі: Спустошення Русі через князівські міжусобиці напади кочівників відгукуються в його серці болем. Та й хіба можна бути байдужим, коли узбережжя рік «засіяні кістками руських синів», коли « «сумують голоси, поникли веселощі», не чути голосу орачів?

Святослав - видатний державний діяч, справжній патріот і благородна людина. Картаючи Ігоря й Всеволода за свавілля,що призвело до нового лиха, він звертається із закликом до інших князів помститися « за землю Руську, за рани Ігореві, сміливого Святославовича». Цим він хоче об’єднати всіх князів, щоб зробити її могутньою й незборимою. Автор «Слова..» оспівує мудрість і хоробрість Святослава, адже великий князь київський не лише об’єднав руські землі, а й успішно завоював ворогів» ( За Б. Степанішиним).
Образ Святослава в будь- якому трактуванні представлений як мудрий, далекоглядний політик, полководець і патріот.


Художні засоби

Відсутні художні засоби


Присутні художні засоби, образна мова твору

Є унікальною культурною, історичною, писемною пам’яткою давньої літератури періоду Київської Русі, а також зразок патріотизму, готовності захищати рідну землю від ворогів , шанування та дотримання внутрішньо-

державних законів і моральних принципів. Спільна патріотична ідея й заклик до об’єднання руських князів . Актуальність проблем.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка