Урок (7 клас) Тема. Способи творення прислівниківСкачати 37.62 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір37.62 Kb.
ТипУрок

УРОК (7 КЛАС)

Тема. Способи творення прислівників.

Мета: домогтися усвідомлення учнями основних способів творення прислівників; формувати вміння визначати спосіб творення прислівників та утворювати прислівники самостійно, удосконалювати вміння здійснювати морфемний та словотвірний аналіз прислівників; виховувати любов до природи.

Обладнання: підручник «Рідна мова. 7 клас» (Пентилюк М.І.), мультимедійне обладнання.

Хід роботиІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Завдання учням.

- Пригадайте способи творення слів. Наведіть власні приклади.ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ (СЛАЙД № 1)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Проблемне завдання. (СЛАЙД № 2) • Доведіть чи спростуйте твердження.

Оленка з Семеном посперечалися. Семен твердить, що прислівник жаль утворився шляхом переходу іменника чоловічого роду в прислівник, а Оленка запевняє, що прислівник жаль утворився від слова жалко безсуфіксним способом. Розсудіть, хто правий у даному випадку.

 • Яких знань не вистачає дітям?

ІV. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 1. Пояснення вчителя з використанням таблиці «Способи творення прислівників».

Способи творення прислівників

Первинних прислівників небагато: тут, там, тоді, сюди, де, куди, коли, скрізь, як, досі, доки, поки (утворилися давно від коренів та основ займенників, утрачених зовсім сучасною українською мовою).Прислівники походять (СЛАЙД № 3)

 • від прикметників – начисто, востаннє, по-людськи, голосно, вороже, зрідка, зліва, вліво, звисока;

 • від іменників – навесні, щоночі, надворі, напам’ять, верхи, кругом, підтюпцем, повагом;

 • від числівників – по-перше, двічі, втричі, натроє, вчетверо, заодно, утрьох, поодинці;

 • від займенників - чому, тому, надто, зовсім, потім, потому, нащо, чомусь, по-моєму, по-моєму;

 • від дієслів – гопки, лежма, нехотя, хвилююче, навпомацки, навстоячки, загодя;

 • від прислівників – кудись, куди-небудь, подекуди, відтоді, назавжди, дотепер, позавчора.

Способи творення прислівників (СЛАЙД № 4)

- Префіксальний: пізно – запізно, довго – недовго, тоді – відтоді, усюди – повсюди.

- Суфіксальний: низько, добре, рішуче.

- Префіксально-суфіксальний: по-іншому, вгорі, здалека.

- Складання слів (повторення слів, однакових чи близьких за значенням): де-не-де, подекуди, деінде, часто-густо, ледь-ледь, близько-близько.

- Лексико-синтаксичний (перехід у прислівники інших частин мови): лежачи, бігом, шкода, жаль, часом, гуртом. 1. Практична робота.

 • Прочитайте спроектований на екран текст, визначте його тему та головну думку. Випишіть прислівники, вкажіть їх спосіб творення. (СЛАЙД № 5)

Розкажи мені, смереко…

Однією з найбільших проблем карпатських лісів нині є всихання смерекових насаджень. Серед звичного для ока зеленого масиву, який вкриває Карпатські гори, видно вже неозброєним оком жовто-сірі плями, які протягом короткого часу значно розширилися. Карпати знаходяться на межі екологічної катастрофи, вважають фахівці, і якщо раніше ще можна було ліс вилікувати, то зараз уже треба просто вирубувати всохлі дерева на великих площах. Головною причиною всихання смерек науковці вважають штучне створення смеречників в умовах, де вони не можуть довго рости. Смерека має поверхневу кореневу систему і потребує високої вологості повітря, а також не дуже високих температур. За 20 °C,- і вона вже починає гинути. А свого часу на місцях, де споконвіку росли буки і ялиці, посадили смереки. Ці дерева надто примхливі, схильні до хвороб, тому за 30-40 років, після того, як їх висадили, починають усихати. Цьому сприяють і буревії, снігопади, вітри.V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з підручником.

Виконання вправ 287 (усно), 290 (письмово).

2. Тренувальні вправи.

З а в д а н н я І: з’ясувати способи творення поданих нижче прислівників.

Угору, вдвоє, наполовину, дбайливо, гаряче, сьогодні, миттю, часто-густо, по-батьківськи, внічию, навприсядки. (СЛАЙД № 6)

З а в д а н н я ІІ: від поданих нижче прислівників утворити зменшено-пестливі прислівникові форми. З’ясувати, від яких прислівників можливе утворення таких форм.

Глибоко, мало, близько, високо, далеко, помалу, тут, вогко. (СЛАЙД № 7)

З а в а н н я ІІІ: вмотивувати відмінність прислівників від однозвучних з ними іменників, прикметників, числівників і займенників з прийменниками, скласти речення з поданими словосполученнями.

Працювати удвох – у двох відрах; стояти скраю – з краю вічної мерзлоти; востаннє перечитати – в останнє число місяця; покладатися на пам'ять – вивчити вірш напам’ять. (СЛАЙД № 8)

З а в д а н н я IV: замінити словосполучення прислівниками. Скласти 4-5 речень з прислівниками.

Зразок: кожного понеділка – щопонеділка. Щопонеділка ми ходили на екскурсії.

З далеких країн, з усіх місць, кожного разу, українською мовою, в три рази; не зовсім прокинувшись, не розміркувавши. (СЛАЙД № 9)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Гра «Хто швидше». (СЛАЙД № 10)Клас ділиться на дві команди. І команда утворює прислівники префіксальним способом, ІІ- суфіксальним.

Завдання для І команди: В- (день, голос, плав, низ); на- (добре, гарно, багато, весело, радісно); ні- (коли, звідки, де, як); на- (перед, чисто, ново, пам’ять).

Завдання для ІІ команди: Два, швидкий, тихий, легкий, коли звідки, де, три, старанний, щоденний, самовідданий, поважний, серйозний, глибокий, точний.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (СЛАЙД № 11)

Написати твір-мініатюру «Мій робочий день», використавши слова звечора, щодня, вранці, швидко, відразу, день у день, опівдні, дружно, ввечері, або виконати вправу 291.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка