Урок 30. Урок зв’язного мовлення. Складання тексту-міркування «Життя прожити не поле перейти»



Скачати 46.73 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір46.73 Kb.
ТипУрок

УКРАЇНСЬКА МОВА

4 клас

Урок 30. Урок зв’язного мовлення. Складання тексту-міркування «Життя прожити – не поле перейти».

МЕТА. Розширити знання учнів про особливості будови тексту-міркування; вчити школярів складати власні міркування; розвивати зв’язне мовлення, мислення, увагу; вчити складати оцінні судження на основі прослуханого тексту; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати людські чесноти, любов до життя.



ХІД УРОКУ

I . ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II . АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Фронтальне опитування

-Що таке текст?

-Які типи текстів вам відомі?

-Розкажіть все, що знаєте про текст – розповідь (опис, міркування)

-Які особливості будови тексту – міркування?

2. Продовжте речення – міркування

«У школі треба добре вчитися для того, щоб…»

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Сьогодні ми будемо складати текст-міркування



«Життя прожити – не поле перейти» (за поданим планом)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

Поясніть назву твору, як ви її розумієте.

Гра «Шкала думок».

Продовжте речення одним словом іменником

«Життя – це…(успіх, щастя, доля, можливість, пісня, нива, досягнення, поле…)»

Опрацювання твору В. Сухомлинського «П’ять дубів» .



П’ять дубів

Дмитрик і Сергійко ходили з учителем до лісу. Вчитель викопав їм по три маленькі дубочки й сказав:

-Несіть додому, посадіть біля хати.

Приніс Дмитро. Викопав ямку, посадив дубок. Узяв другий дубок, глянув, і, здалося йому, що корінець кволий. Викинув того дубка на дорогу. Глянув на третій дубок. І здалося Дмитрикові, що гілочки в нього слабкі.

Викинув Дмитрик і того дубка на дорогу.

А Сергійко посадив свої три дубки,виходить на дорогу, аж бачить: два саджанці у пилюці лежать. Підняв їх, посадив поруч із тими трьома дубками.

Поливає Сергійко дубки, ростуть вони, зеленіють.

А Дмитрик забув про свій дубок. Засохло маленьке деревце.

Минуло багато років. Стали Дмитро і Сергій дорослими людьми . У Дмитра вже є синок, а в Сергія – Сергійко.

Питається якось Дмитрик у батька:

-Тату, чому біля Сергійкової хати росте п’ять дубків , а біля нашої жодного немає?

Мовчить батько. Мовчить. . .

Аналіз змісту твору.

-Чому мовчав Дмитриків батько?

-Яким він був у дитинстві? А Сергійко?

-Чого навчає нас це оповідання?

Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Новорічні вітання».

-Послухайте оповідання і скажіть, як прожив життя учитель?



Новорічні вітання

В одному селі жив старий самотній учитель Іван Михайлович. Коли вже несила стало працювати , відвезли вчителя в будинок для престарілих . Сумно прощався він зі своїми третьокласниками. Просив: «Не забувайте мене , діти» .

Минав рік , два , три. . . Щоразу перед Новим роком діти посилали своєму вчителеві привітання – барвисту листівку з Дідом Морозом. Учитель складав їх на своїй тумбочці.

Та ось старий учитель занедужав і помер.

На його ліжко поселили іншого дідуся, а листівки на тумбочці так і залишились.

Треба написати дітям, що вчитель їхній помер, - каже хтось із стареньких. Збирались написати, та так ніхто і не написав.

А час минав . Знов надіслали діти вчителеві новорічну листівку. Діди поклали її на тумбочку.

Ось і діти вже виросли, але не забули про вчителя, щоразу надсилали новорічну листівку.

-А нащо писати дітям, що їх учитель помер?- питається якось увечері один дідусь.

- Хай він живе у їхній пам’яті.

Пройшли роки. І щосвята з хвилюванням старі читали новорічну листівку, написану вчителеві й клали її на тумбочку. І коли комусь із них було тяжко, а старим людям буває важко часто,- підходили до тумбочки, дивились на листівку з барвистим Дідом – і відтавала душа.

Аналіз прочитаного твору.

- Як ви думаєте учитель прожив своє життя?

- Що ви можете сказати про цей твір?

- Чого він нас навчає?

- Чи підходять прислів’я до твору?

«Добре ім’я – найкраще багатство»,

«Хто людям добра бажає, той і сам має».

V. РОБОТА НА ВИВЧЕНИМ МАТЕРІАЛОМ.



Складання тексту-міркування за поданим планом.

План

1)Як ти хочеш жити?

2)Чим корисний будеш людям?

3)Як ти плануєш цього досягти?

4)Що для цього необхідно зробити?

СЛОВНИКОВА РОБОТА

Пам’ятайте про складові тексту - міркування:



твердження, доведення, висновок.

Намагайтесь правильно формулювати власні думки, використовуйте у творі мовленнєві звороти на зразок: «я вважаю…», «тому що…», «для того щоб…»,і т.д.

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Самостійна творча робота учнів з наступним обговоренням творів.



Твір – міркування «Життя прожити – не поле перейти»

ПРИКЛАДИ ТВОРIВ:

1). Життя дається людині лише один раз. Тому я хочу прожити його так, щоб мене поважали і любили люди.

Коли я виросту, то мрію стати вчителем,для того щоб давати дітям знання. Щоб коли вони виростуть ,були працьовитими,щирими. Для того щоб стати вчителем ,потрібно самому старанно й наполегливо вчитися. Щоб досягти великих вершин у навчанні, необхідно ще змалку стати хорошою людиною і бути добрим до людей. Адже людина живе, щоб бути щасливою.

2). Життя – це пісня, тому я хочу стати співачкою. Людям я буду корисна тим, що даватиму концерти і можливо хтось,навіть, піде по моїх слідах. Мені дуже подобається співати і танцювати, тому планую досягти своєї мети старанно навчаючись в музичній школі. Але для цього потрібно не лише співати, а й добре навчатись в школі під назвою «життя».

3). На мою думку, життя – це мить і треба не втратити її. Я хочу жити повним життям, зробити все про що мрію. А мрію я стати письменником. В своїх книгах розповідатиму про свої думки, почуття. Для цього я буду старанно вчитися і писати різні цікаві історії,тому що життя дуже цікаве.

Якщо відверто, то я хочу жити так, щоб мені та моїм рідним не було за мене соромно. В майбутньому я мрію стати вчителем, щоб бути корисною для суспільства. Щоб навчати дітей і пишатись тим, що саме я виховала цих діток.

Та щоб досягти цієї мети, потрібно наполегливо й старанно вчитись, а мені не вистачає наполегливості. Отже, я вважаю, що зможу здолати ці труднощі, бо народна мудрість говорить: «Вік живи, вік учись».

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Чи зрозуміли ви народну мудрість

«Життя прожити – не поле перейти»?

Пам’ятайте, що в житті не все дається легко… а щоб гарно жити, треба гарно працювати.



VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати твір-міркування «Для чого потрібні друзі?»

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка