Урок №30 Тематичне тестування (тема: Складносурядне й складнопідрядне речення). Складання діалогів. Мета



Скачати 56.07 Kb.
Дата конвертації10.03.2019
Розмір56.07 Kb.
ТипУрок

Урок № 30

Тематичне тестування

(тема: Складносурядне й складнопідрядне речення).

Складання діалогів.

Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань, сформованості вмінь та навичок щодо теми “Складносурядне й складнопідрядне речення”; з’ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння складати діалоги; удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, вміння дотримувати етичних правил спілкування, орфоепічні навички; збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.

Тип уроку: урок перевірки й обліку здобутих мовних і мовленнєвих знань, умінь, навичок.

Обладнання: тестові завдання.
Хід уроку

І. Повідомлення мети і завдань уроку.
ІІ. Повідомлення мети перевірки й способів її проведення. Інструктаж щодо проведення тестування.
ІІІ. Проведення тестування.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ТЕМАТИЧНОГО КОНТРОЛЮ (зразки)
1. Складносурядне речення - це

а) складне речення, в якому прості речення обєднані за змістом та інтонацією без допомоги сполучників та сполучних слів;

б) складне сполучникове речення, яке складається з двох або кількох простих речень, що є рівноправними;

в) складне сполучникове речення, яке складається з двох або кількох речень, одне з яких є залежним від іншого;

г) конструкція з прямою мовою.

Скласти (пригадати) й записати складносурядне речення, підкреслити в ньому граматичні основи (напр.: Щастя має ноги, а біда має роги. (Нар.творч.) Біда приходить, та й вона минеться. (Ф.Війон.) Огонь пройшов, і залишився дим. (М.Рильський.)

2. Частини складносурядного речення поєднуються за допомогою сполучників

а) єднальних, протиставних, розділових (сурядності);

б) часових, причинових, мети (підрядності);

в) умовних, допустових (підрядності);

г) наслідкових, порівняльних (підрядності).

Скласти (пригадати) й записати складносурядне речення, частини якого поєднано сполучником а (але, проте, та) (напр.: Можна без хліба в світі прожити, а без Вітчизни згіркне життя. (Д.Луценко.) Ніколи ж ти погоді не годи, а будь собою ти, самим собою. (П.Тичина.) Герої живуть славно, а боягузи довго. (В.Куземко.)

3. Складнопідрядне речення, в якому залежна частина вказує на причину дії, про яку йдеться в головному реченні, це

а) складнопідрядне з підрядним означальним;

б) складнопідрядне з підрядним мети;

в) складнопідрядне з підрядним причини;

г) складнопідрядне з підрядним зясувальним.

Скласти (пригадати) складнопідрядне речення з рідрядним часу (напр.: А коли зацвітали бузки багаті, я маленьким виходив на стежку биту. (А.Малишко.) Доки у серці зернина вогню не погасне, доти людина воістину в дусі живе. (Б.Олійник.) або причини (напр..: Друзі, висівайте добpоту, бо вона, як хліб, потрібна людям. (Д.Луценко.)

4. Підрядність, при якій перша підрядна частина залежить від головної, друга – від першої підрядної частини, третя – від другої і т. д., - це

а) однорідна підрядність;

б) неоднорідна або паралельна підрядність;

в) послідовна підрядність.

Скласти (пригадати) й записати складнопідрядне речення з послідовною підрядністю (напр.: Я між братами щастя розділю, щоб всі були однаково щасливі, бо я – людина і людей люблю. ( Д.Луценко.) Люблю дивитись на Дніпро я з його стрімких, високих круч, коли здається, що рукою торкнутись можеш ти до круч. (В.Сосюра.)

5. Кома не ставиться між частинами такого складносурядного речення:

а) Пробіг автомобіль, і синя хмарка диму за ним розвіялась. (М.Рильський.);

б) Вже інші ми, і в наших голосах тепло якесь заграло оксамитне. (М.Рильський.);

в) Човни у пристанях, і згорнуто вітрила. (М.Рильський.);

г) Там дише стомлено безмежний океан і віє запахом прогнилих трав та йоду. (М.Рильський.)

Скласти (пригадати) й записати складносурядне речення, в якому є спільний для обох частин другорядний член речення (напр.: А в тій хатині сумує мати й лежить, нездужає сестра. (П.Грабовський.)

6. Складнопідрядним реченням з підрядним місця є таке:

а) Як не співать, коли нас світять зорі? (С.Черкасенко.);

б) Ви не забули пишний гай тоді, як липи розцвітали? (С.Черкасенко.);

в) Там, де цвів зелений гай, золоті горять пожари. (С.Черкасенко.);

г) Як сонечко сміється, то любо всім живеться. (С.Черкасенко.)

Скласти (пригадати) й записати складнопідрядне речення з підрядним місця (напр.: Біда вівцям, де вовк пастух. (Нар.творч.) Там, де ти колись ішла, тиха стежка зацвіла. (Б.Олійник.) Де пасіка була, трава зазеленіла. (Л.Глібов.) або з підрядним порівняльним (напр.: А зоря на сході руки вгору зводила, мов дівчина ясна із води виходила. (П.Тичина.) І дівчина, обсипана квітками, іде, немов пливе лебедонька в воді. (М.Рильський.)
ІV. Відповіді вчителя на запитання учнів (після того, як тестові завдання виконано).
V. Виконання ситуативних вправ на створення й розігрування діалогів.

* Скласти й розіграти діалог, можливий між однокласниками, які домовляються про спільне відвідання музею (виставки, районної бібліотеки, книгарні, компютерного клубу, дискотеки) найближчого вихідного дня. У розмові визначити мету й тривалість перебування у вказаному закладі, обгрунтувати вибір проведення дозвілля, вказати час та місце зустрічі.
* Скласти й розіграти діалог – обмін враженнями між двома (трьома) однокласниками, які відвідали музей (районну бібліотеку, книгарню, комп’ютерний клуб, дискотеку) або ж виставку художньої фотографії, концерт улюбленого співака, футбольний (хокейний) матч, змагання з баскетболу (регбі). У розмові висловити власні враження від побаченого, почутого, оцінку діяльності й рівня фахової підготовленості людей, з якими довелося спілкуватися.
*Скласти й розіграти діалог-обмін враженнями між однокласниками, які:


  • прослухали оперу М.Лисенка “Наталка Полтавка” в Національній опері імені Т.Г.Шевченка;




  • переглянули екранізацію твору І.Котляревського “Наталка Полтавка” (“Москаль –чарівник”) по телебаченню;




  • відвідали спектакль за мотивами поеми І.Котляревського “Енеїда” в Національному академічному драматичному театрі ім. І.Франка (іншому драматичному театрі).


У діалозі висловити думки щодо значення таких вистав та екранізацій для молоді, скласти оцінку сценарію, акторській грі, музичному й художньому оформленню тощо.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання. П. 9, вправа 157 (І.ІІ).

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка