Урок №26. 5 клас Слайд Тема. Храми та ікони. Софійський собор І Києво-Печерська лавраСкачати 94.09 Kb.
Дата конвертації14.04.2019
Розмір94.09 Kb.
ТипУрок

Урок № 26. 5 клас

Слайд 1.

Тема. Храми та ікони. Софійський собор і Києво-Печерська лавра.

Мета: пояснити зміст понять «історична пам’ятка», «храм», «ікона», «фреска», «мозаїка», з’ясувати історію спорудження Софійського собору та Києво-Печерської лаври; навчити використовувати матеріал розповіді учителя, інформацію роздавального матеріалу та віртуальної екскурсії як історичне джерело; розвивати уміння аргументовано висловлювати власну думку; виховувати розуміння важливості збереження та примноження історичних пам’яток. 

Тип уроку: комбінований. 

Обладнання: підручник, роздавальний матеріал, ілюстрації, комп’ютер.

Основні поняття: історична пам’ятка, храм, ікона, фреска, мозаїка. 

Персоналії: Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Алімпій, Антоній Печерський. 

Дати:1037 – заснування Софійського собору; 1051 р. — заснування Києво-Печерського монастиря. 

Структура уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку з мотиваційним аспектом.

ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

План.

 1. Що таке пам’ятки історії.

 2. Як і навіщо створювали храми та ікони.

 3. Чому Софійський собор є частиною світової спадщини.

 4. Чому Києво-Печерська лавра є видатною історичною пам’яткою України.

VІ. Закріплення та систематизація вивченого матеріалу.

VІІ. Підсумки уроку.

VІІІ. Домашнє завдання.

Хід уроку.

Слайд 2.

І.   Організаційний етап.

Вчитель: Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

-   Прикріпляю на дошці смайлік "Радість" і бажаю всім учням гарного настрою та легкого засвоєння теми.- А зараз усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.

Щоб не просто слухали, а чули.

Щоб не просто дивилися, а бачили.

Щоб не просто відповідали, а міркували.

Дружно і плідно працювали.ІІ. Оголошення теми і мети уроку з мотиваційним аспектом.

Сьогодні ми з вами уявно перенесемося у добу Київської Русі, коли українці творили, писали, будували чудові пам’ятки архітектури, видавали гарні книги, щоб усю свою мудрість, свій досвід передати нам, своїм нащадкам.Слайд 3.

А назва нашого уроку «Храми та ікони. Софійський собор і Києво-Печерська Лавра»( записати в зошит).


Слайд 4.

Тому сьогодні ми з вами повинні ознайомитись з поняттями що таке «історична пам’ятка», «храм», «ікона», «фреска», «мозаїка», з’ясувати історію спорудження Софійського собору та Києво-Печерської Лаври; розвинути в собі вміння аргументовано висловлювати власну думку; виховувати у собі розуміння важливості збереження та примноження історичних пам’яток.  Та перш ніж ми потрапимо у минуле, нам слід довести, що ми маємо великий багаж знань, давайте з вами згадаємо що ми вивчали на минулому уроці.ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.

Слайд 5.

Завдання

Розташуйте написані на дошці букви у правильній послідовності та поясніть зміст утворених понять.

1. ЯЦЕТРОФ;

2. ЛАЦПА;

3. КОМАЗ.

Відповідь: фортеця, палац, замок.

Слайд 6.

Робота з ілюстраціями

(Продемонструвати зображення Бахчисарайського палацу, Кам’янець-Подільської фортеці, Маріїнського палацу та Генуезької фортеці.)

Які замки та фортеці України ви впізнаєте? Що вам про них відомо?

Слайд 7.

Вправа з хронології

Яка подія відбулася раніше: 1) заснування Генуезької фортеці у Судаку чи спорудження у Києві Маріїнського палацу; 2) спорудження Бахчисарайського палацу чи будівництво Кам’янець-Подільської фортеці?Слайд 8.

Робота з картою

Покажіть на карті місце розташування Бахчисарайського палацу, Кам’янець-Подільської фортеці, Маріїнського палацу та Генуезької фортеці.ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

А зараз ми переходимо до вивчення нової теми і будемо з вами працювати ось за таким планом

Слайд 9.

План.


 1. Що таке пам’ятки історії.

 2. Як і навіщо створювали храми та ікони.

 3. Чому Софійський собор є частиною світової спадщини.

 4. Чому Києво-Печерська лавра є видатною історичною пам’яткою України.

Слайд 10.

 1. Що таке пам’ятки історії.

Метод «Мікрофон»

Поміркуйте, які пам’ятки називають історичними.Розповідь учителя.

Слайд 11.

Світ надзвичайно багатий на історико-культурні та природні пам’ятки. Загальновідомо, що кожна історична епоха залишає після себе архітектурні пам’ятки, які німецький філософ Фрідріх Шеллінг поетично назвав «музикою, що застигла у просторі». Кожна країна, кожне місто і село пишаються своїми історичними пам’ятками.Слайд 12.

Тридцять років тому Асамблея Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць, створена при ЮНЕСКО, встановила Міжнародний день пам’яток та історичних місць. Завдання цього свята — ще раз нагадати людям про необхідність збереження культурної спадщини, створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства. В Україні це свято отримало назву «День пам’яток історії та культури» і щорічно відзначається 18 квітня.Слайд 13.

Бесіда

Назвіть історичні пам’ятки України, які ви бачили. Що вам про них відомо?Історичні пам’ятки — будівлі або їхні окремі частини, сади, мости та інші споруди, які, зважаючи на їхню важливість для архітектурної та історичної культурної спадщини, перебувають під захистом держави. (Записати в зошит)

 1. Як і навіщо створювали храми та ікони ?

Слайд 14.

Метод «Мікрофон»

Висловіть свої міркування за темою «Що таке храм ?».Слайд 15.

Розповідь учителя

Слово «храм» у перекладі означає «будинок, будівля, житло, дім». У зв’язку з тим, що слово «храм» у значенні «дім» вживалося здебільшого у релігійних текстах, воно набуло значення «Божий дім, церква, храм». Тобто храм — це архітектурна споруда, призначена для здійснення богослужінь і релігійних обрядів. Свої храми мають більшість релігій світу.Словник

Храм — архітектурна споруда, призначена для здійснення богослужінь і релігійних обрядів.( Записати в зошит)

Слайд 16.

Робота з ілюстраціями

(Учитель демонструє зображення православної церкви, католицького костелу, юдейської синагоги, ісламської мечеті, буддистської пагоди.) (стор.142 підручник.)

1)  Розгляньте ілюстрації і поміркуйте, чим відрізняється зовнішній вигляд храмів різних релігій. Які з них вам доводилося бачити?

Слайд 17.

(Учитель пропонує п’ятикласникам розглянути репродукції трьох картин, одна з яких — ікона. Наприклад, «Автопортрет» О. Мурашка, «Катерина» Т. Шевченка та ікона «Богоматір Одигітрія Волинська» (перша половина ХІV ст.).)

2)  Яка з трьох запропонованих репродукцій є іконою? Чому ви так думаєте?

3)  Що таке «ікона»?Слайд 18.

Розповідь учителя

Слово «ікона» прийшло в українську з грецької мови і в перекладі означає «малюнок, образ, зображення». Тобто, ікона — це зображення Ісуса Христа, Богородиці, святих і подій Святого Письма. Ікони можуть бути живописні, мозаїчні або рельєфні. Найдавніші українські ікони, які збереглися до наших днів, датуються ХІ—ХІІ ст. Найвідомішим іконописцем княжої доби був Алімпій.Випереджальне завдання.

Аліпій Печерський був одним з перших і найкращих іконописців на Русі. З молодих років трудився в Києво-Печерському монастирі.   Іконописанню преподобний Аліпій навчався у грецьких майстрів, які розписували Печерську церкву. Святий Аліпій був очевидцем дивного чуда: коли іконописці прикрашали живописом вівтар, то в ньому сама по собі зобразилася ікона Пресвятої Богородиці; при цьому ікона сяяла яскравіше за сонце, потім з вуст Пречистої Богородиці вилетів голуб, який, політавши по церкві, влетів у вуста Спасителя, зображеного на іконі, яка знаходилась у верхній частині церкви.
Преподобний Аліпій писав ікони безкоштовно і якщо дізнавався, що в якій-небудь церкві ікони занепали, брав їх до себе і реставрував. Дві з них збереглися до наших днів — «Печерська Богоматір з предстоящими Антонієм і Феодосієм» і «Ярославська Оранта». Святий ніколи не проводив час без роботи і залишав іконописання тільки заради Божественної служби. Ще за життя святий Аліпій був відомий даром чудотворіння. Преподобний зцілив киянина, страждаючого проказою, помазавши рани хворого фарбами. Багато ікон, написаних преподобним прославилися як чудотворні. Відомі деякі випадки, коли Ангели Божі допомагали йому писати ікони. Один киянин, побудувавши церкву, доручив двом ченцям замовити для неї ікони. Ченці втаїли гроші і нічого не сказали преподобному Аліпію. Прочекавши довгий час, киянин поскаржився ігумену на преподобного, і тут виявилося, що святий нічого не знав про замовлення. Коли принесли дошки, дані замовником, то виявилось, що на них вже написані прекрасні образи. Коли ж згоріла побудована церква, то ікони залишилися цілими. Іншим разом Ангел написав ікону на честь Успіння Пресвятої Богородиці, коли святий лежав в передсмертній хворобі. Той же Ангел прийняв душу преподобного Аліпія, який помер в 1114 р. і був похований в Ближніх печерах. Джерела розповідають: «Коли в Алімпія з’являлися гроші, він ділив їх на три частини: на одну купував необхідне для написання ікон; другу віддавав біднякам, а третю – монастирю».

Українці завжди мали у своїй хаті образи. Помешкань, де б не було святих зображень, у давнину, мабуть, не існувало. Ікони розташовувалися у «червоному» куті хати і були прикрашені най­гарнішими рушниками

Традиційність тогочасного образотворчого мистецтва пов’язана з його церковним характером, адже мозаїками, фресками та іконами оздоблювали храми. Що ж таке мозаїка, а що фреска?

Слайд 19.

Слайд 20.

Розгляньте ілюстрації і визначте, де фреска, а де мозаїка?Фізкультхвилинка.

Слайд 21.

3.   Софійський собор у Києві.

Віртуальна екскурсія (звучить дзвін колокольного дзвону)

Учитель пропонує учням здійснити віртуальну екскурсію Софійським собором у м. Києві.Розповідь учнів ( випереджальне завдання).

Слайд 22, 23.

Бесіда


1)  Коли та за часів якого князя було закладено Софійський собор?

2)  Чому він отримав таку назву?

3)  Чому Софійський собор було внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО?

4.   Києво-Печерська лавра

Перегляд художнього фільму

Учитель пропонує учням переглянути фільм ( із циклу Історія України «Києво-Печерська лавра»)

Слайд 24.

Бесіда


1)  У якому році було засновано Києво-Печерську лавру?

2)  За часів правління якого князя було споруджено Києво-Печерську лавру?

3)  Хто став засновником лаври? Що вам відомо про Антонія Печерського?

VІ.   Закріплення та систематизація вивченого матеріалу

Слайд 25.


 1. Робота з пазлами (дітям роздаються малюнки (пазли) на яких зображені храми, вони повинні зібрати пазли і сказати що за храм зображений на малюнку)

Слайд 26

 1. Робота зі стрічкою часу. ( Зобразити на стрічці часу дату спорудження Софійського собору та Києво – Печерської лаври, скільки років минуло з того часу до сьогодення).

Слайд 27, 28, 29, 30.

 1. Портретна галерея. (Ярослав Мудрий, Алімпій Печерський, Антоній, Феодосій)

Слайд 31.

 1. Робота з поняттями (храм, ікона, історична пам’ятка, мозаїка, фреска).

VІІ.  Підсумки уроку

Слайд 32.

Духовність... Ми знаємо, що починається вона з пpадавніх коpенів 
нашого pоду, нашого наpоду, пpо який весь світ дізнався, слухаючи 
чаpівний голос Укpаїни в дзвонах куполів величних
собоpів, збудованих десять століть тому. Стоять вони і досі під небом 
істоpії . Пишалися Софією і Києво-Печерською лаврою наші пpедки. То чи ж можемо ми не гоpдитися цією вічною кpасою сьогодні, чи можемо не відчувати тих духовних витоків, які йдуть до нас з неpозгаданих секpетів їх мозаїк та фpесок, їх витонченої оздоби?

Ми повинні цим гоpдитися. Ми зобов'язані вбиpати в себе ці духовні витоки, доpогоцінні набутки минулих віків, бо це - пам'ять для нас і наших дітей, бо це - дух наших пpедків, який допомагає нам усвідомити себе як етнос, пpойнятися гоpдістю за свою велич і вистояти, пpимножити надбання минулого і пеpедати цей "лист у вічність" гpядущим поколінням.Слайд 33.

VІІІ.   Домашнє завдання

1.   Підручник. § 21, відповідати на запитання.2.   Творче завдання. Напишіть твір-роздум за темою «Чому потрібно зберігати та примножувати історичні пам’ятки?».

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка