Урок 1 тема. Дивовижність та краса світу в повісті «Звук павутинки»



Скачати 78.08 Kb.
Дата конвертації14.01.2019
Розмір78.08 Kb.
ТипУрок

УРОК 1

ТЕМА. Дивовижність та краса світу в повісті «Звук павутинки»

Мета:

  • ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом Віктора Близнеця;

  • простежити у творі «Звук павутинки» зображення єдності людини з навколишнім світом, з’ясувати поширені засоби образності;

  • розвивати навики учнів працювати з текстом, критично мислити;

  • виховувати увагу, спостережливість, любов до природи.

Тип уроку:вивчення нового матеріалу.

Епіграф до уроку:

Віктор Близнець подарував нам

чародійний ліхтарик своїх творів. Світло його

торкається і ще буде торкатися багатьох душ,

навчати любити світ, в якому ми живемо.

Олександр Буценко

ХІД УРОКУ



І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Гра «Так чи ні» (перевірка домашнього завдання – знання біографії письменника Віктора Близнеця)


  1. В. Близнець народився 1933 р. в селі Володимирівці на Кіровоградщині. (Так)

  2. Точна дата його народження 10 квітня. (ні, дата не відома, бо у війну архівні дані згоріли, а мати лише пам’ятала, що її дитина побачила світ напередодні Великодня в голодний 1933 р.)

  3. Віктор був четвертою дитиною в сім’ї. (Так)

  4. У школі вчився абияк. (Ні, бо закінчив її з золотою медаллю)

  5. Після школи вступає на факультет журналістики Київського університету ім.. Т. Г. Шевченка. (Так)

  6. «Одна людина була для мене і Шекспіром, і Котигорошком, і Сагайдачним…» - ці слова були про його вчителя. (Ні, про батька)

  7. Повість «Звук павутинки», що вийшла друком 1970 р., мала величезний успіх у читачів. (Так)

  8. 1970 р. було видано ще одну повість «Женя і Синько». (Ні, у 1974р.)

  9. За повість – казку «Земля світлячків» Віктору Близнецеві було присуджено літературну премію ім.. О. Копиленка. (Так)

  10. З життя письменник пішов, коли йому було 48 років. (Так)

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Слово вчителя

На попередніх уроках ми вивчили поняття «повість». Давайте згадаємо визначення. (Учні згадують.) Скажіть, чи можна назвати твір Віктора Близнеця «Звук павутинки» повістю, доведіть свою думку.

  1. Виступ групи дослідників «Звук павутинки - повість»

Ознаки повісті у творі:

  • прозовий твір;

  • розгорнутий сюжет;

  • велика кількість другорядних та епізодичних персонажів;

  • розповідь ведеться від особи самого героя.

Учні коментують кожен пункт і наводить приклади з тексту.

  1. Ґронування

Учні разом із вчителем вводять у світ головного героя усіх його друзів, спираючись на текст розділів «Звук павутинки» , «Сопуха», «Адам», «Ніна»

Адам Сопуха

Ніна Льонька Вишневі

пушинки


Бумс Капітан

Вирвизуб



  1. Робота в групах

Учні об’єднуються в групи і виконують роль художників – портретистів, які уважно прочитали розділи повісті й готові розповісти про особливості створених портретів Сопухи, Адама і Ніни. Щоб скоригувати їх роботу, учитель роздає картки.

Картка №1

Завдання: прочитайте розділ повісті «Адам», випишіть цитати з тексту, які розкривають зовнішній вигляд Адама та назвіть художні засоби образності. Під час читання зверніть увагу на поведінку Адама та Льоньки, з’ясуйте спільні та відмінні риси.

Орієнтовна відповідь групи:

Таким постає вперше Адам: «На березі стояв тонкий цибатий чоловік, одягнений не по-тутешньому: у світлих сірих штанах, у білій нейлоновій тенісці, на голові небесно-легкий капелюх. Одяг на сонці просвічувався, і чоловік здавався безтілесним… У нього… не те що біле, і блідо – прозоре лице, гострий ніс, гостре підборіддя, де - не –де синюваті щетинки. Здавалося, він ніколи не виходив на сонце… у нього були світло – сірі холодні очі… Плечі у нього були опущені, висохлі руки, як неживі, висіли вздовж тулуба. Адам світився… світилося немічне тіло».

Під час своєї роботи ми виявили спільні та відмінні риси Адама та Льоньки (див. схему).

Що єднає цих героїв?

Картка №2

Завдання: прочитайте розділ повісті «Ніна», випишіть цитати з тексту, які розкривають зовнішній вигляд Ніни та назвіть художні засоби образності. Під час читання зверніть увагу на кольори, які використовував автор, з’ясуйте символіку кольорів. Які кольори пов’язані з настроєм самої Ніни та Льоньки?

Орієнтовна відповідь групи:

Вперше Ніна з’явилася така:

« Повертаємо до броду, і видно блакитний човник і блакитне весло, і сидить у човнику … дівчинка. Вона теж блакитна, очі великі й здивовані, у косах – біла стрічка… І звела на мене голубі очі.

… В блакитному платті, з білою стьожкою в косі, вона стояла в човні, освітлена сонцем, і здавалось – пливе по воді свічка з трепетним вогником…»

Вдруге Ніна змінилася: «Човник у Ніни інший, не голубий, а білий з темними рискам, наче зроблений з березових лубків. Човник березово – білий, і Ніна у білому сарафанчику, з чорною стрічкою в косі. І сьогодні вона смутна…., зажурена….»

Група під час своєї роботи з’ясувала символіку кольорів, що використовує автор.



Білий – символ невинності, чистоти й радості. Він - нейтральний: у ньому – чарівна сила денного сонячного світла, що виражає спорідненість із Божественною силою.

Білий колір багатий своєю чистотою, бо несе в собі всю гамму веселкових кольорів, на які розпадається, коли зустрічається з чистими краплями небесної води. Тож у його небесно – світлій чистоті – гармонія всіх кольорів, як у Богові – гармонія цілого світу.

За давнини білий був кольором Білобога, а також кольором ангелів, святих і праведників. Білий колір й небесне світло – поняття символічно однозначні, бо з ними пов’язані: сторона світу – Схід, пора року – весна, пора доби – ранок, а напрям руху – тільки вперед, бо попереду чекає світле і радісне, що нам приносить Сонце. Білий колір – осереддя світлого «правого» світу…

Голубий – близький за духом синьому кольору, символізує благородство, ніжність і вірність, і легкий сум через розуміння конечності прекрасного неповторного в людському житті та недосяжності вічного, як недосяжна небесна блакить…

Він – символ Божественних Небес. Його стихія – повітря, бо воно – і сама блакить, і шлях до голубого неба.



Чорний – символ темряви, зла і смерті. Взагалі, всіх злих сил, процесів гниття і затемнення.

Він – володар темного «Лівого» світу, де не лише прохолодно , а навіть і дуже холодно. Тому його сторона світу - Північ, а пора року – зима; пора доби, зрозуміло, ніч, а напрям – вліво і вниз, тобто в протилежну сторону від руху яскравого Сонця.

Чорний – ознака загибелі всього живого, бо живе любить і прагне світла, а він світло «ненавидить», тому постійно по – своєму знищує його – поглинає. Виступає символом глибокого трауру і тяжкого горя. В давнину – слуга Чорнобога і Мари та інших чорних демонічних і хтонічних (тобто підземних) лихих сил.

Картка № 3

Завдання: прочитайте розділ повісті «Сопуха», випишіть цитати з тексту, які розкривають зовнішній вигляд Сопухи та назвіть художні засоби образності. Простежте за допомогою яких слів у нашій уяві постає яскравий образ, доведіть свою думку, спираючись на текст. Знайдіть у тексті ще один образ, що постає перед нами як жива істота завдяки майстерному використанню метафор.

Орієнтовна відповідь групи:

Автор у творі лише одним реченням знайомить нас з Сопухою: «Сопуха – оте старе кудлате ледащо, оте сонне сліпко, що цілісінький день спить у корчах, а на ніч залазить до людей до хати».

Ми з’ясували, що автор зміг створити яскравий образ Сопухи в уяві читачів зо допомогою таких дієслів: «сопе, шкребеться, дмухає, чалапає, встає, чмихнула, суне до мого ліжка».

Крім того, головними героями сонячного кіно є Вишневі Пушинки, які «виходять із темряви, живуть у саду, сидять у чашечках квітів, ховаються,Ю сумують за сонцем, вони маленькі, але дуже горді».



  1. Виступ групи дослідників

Пригадайте твори, які ми читали зі схожими героями:

Григір Тютюнник «Дивак», Олександр Довженко»Зачарована Десна».

Учні пригадують героїв цих творів і називають спільні риси з Льонькою.

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Який же постає перед нами головний герой?



  • Характеристика персонажа за уривками з твору

  • «І я встав, і давай кричати на піратів» - сміливий, відважний, рішучий, хоробрий.

  • «Хотів стрибнути з ліжка, бігти на виручку, та схаменувся: темно,ще наступлю на когось» - далекоглядний, обережний, розважливий.

  • «Я один блукаю в саду, сам один купаюсь на річці» - самотній, самостійний.

  • «Я проклав вухо до призьби… Там.. кишіло таємниче життя. Напевно, там були свої комашині школи, були палаци, війська і відбувались святкові паради…» - фантазер, розвинена уява.

  • « Гуляй собі в нашій хаті… Я тебе не чіпатиму… Ось тобі крихти на лаві, ось молоко у блюдечку – їж, поправляйся. Чуєш, Бумсюк?» - турботливий, добрий.

  • «Я не питав її, не наважився, бо розумів: не любить вона бабських розпитів» - уважний, розумний, здатний розуміти інших.

  • «Я хочу померти. Тільки ненадовго. Хочу подивитися, що робиться там, під землею» - допитливий, наївний.

2.Літературне припущення (метод «ПРЕС»)

Ніна розкрила таємницю буття: «Люди не вмирають зовсім. Коли вони лягають у землю і самі стають землею, то з них виростає трава чи дерева. З добрих людей виростає щось добре – яблуні, бузок, маргаритки. А хто злий, завидющий, то буде реп’яхом, кропивою, лишаєм повзучим».

Як ви вважаєте, чим після смерті стане Адам? Льонька?


  • Я вважаю, що…

  • Тому що…

  • Наприклад,…

  • Отже,…

3. Висновки уроку

Зробіть висновки сьогоднішнього уроку, спираючись на епіграф.



V.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ДИФЕРЕНЦІЙОВАНЕ)

  • 1 група – прочитати розділ повісті «Глипа й Бакун», «Лікар Бусько»;

  • 2 група – скласти тести до цих розділів;

  • 3 група (дослідники) – з’ясувати символіку коня та лелеки, підготувати ілюстрації.

VІ. ПІДСУМКИ, ОЦІНЮВАННЯ

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка