Урок -сповідь (до 80 річчя від дня народження)Скачати 114.96 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір114.96 Kb.
ТипУрок

Тривожні дзвони Івана Драча c:\users\library\desktop\драч\den_xreshennya_rysi.jpg

Урок -сповідь

(до 80 річчя від дня народження)

Мета. Познайомити учнів із життям і творчістю І.Ф. Драча; навчити сприймати та розуміти філософську поезію поета; розвивати художнє творче мислення; розкрити для себе самобутність і неповторність лірики І. Драча;  виховувати любов до рідної мови, до читання, до української друкованої книжки, до прекрасного;

Обладнання. Портрет І. Драча, мультимедійна презентація; виставка поетичних збірок; вислови з поетичних творів автора; пісня групи «Океан Ельзи» - «Життя починається знов», відео «Чорнобильська мадонна» уривок пролог.

Епіграф. Навіщо я? Куди моя дорога?

І чи моя тривога проросла

Од сивої печалі Козерога

В гливке болото рідного села?

Іван Драч«Я землі належу. Весь. До дна…іван драч

До кісток. До майбутніх буйних пелюсток»
« В мого роду – сто доріг,

Сто століть у мого роду…»
«Поезіє, сонце моє оранжеве!

Щомиті якийсь хлопчисько

Відкриває тебе для себе,

Щоб стати навіки соняшником»

І. Драч

Художнику — немає скутих норм.

Він — норма сам, він сам в своєму стилі…

І. Драч


Ведуча. «Його поезія - органічна, природна, вона не з самопримусу писана в риму, а з необхідності душі та серця існування саме в такому вигляді, саме в такій формі», - писав про свого побратима по перу Івана Драча Євген Гуцало.

Про поета, чиї невтомні шукання відкривають нам світ поезії по – новому, ви дізнаєтесь сьогодні на уроці.Бібліотекар. 17 жовтня у селі Теліженці Тетіївського району, Київської області заплакала новонароджена дитина, хлопчик. Батьки похрестять сина. І дістане він ім’я Іван. Так, саме в цей день народився Іван Федорович Драч –український поет, кіносценарист, драматург, перекладач, політик.

Іван Драч увійшов у літературу творчою і надзвичайно самобутньою особистістю. Імпульсивність, відчайдушність, доброта – ось ознаки його характеру.

Коли маленький Іван побачив світ, його родина, земляки ще не вірили у свій порятунок в пеклі колективізації. Та ще не уявляли, які випробовування очікують на них. Батькові новонародженого в післяреволюційній суєті навіть прізвище обрізали. Був Сушко-Драч. Але одного разу якийсь червоний несумлінний чиновник не переписав одну частину –Сушко. Лишився Драч. І як вважає Микола Жулинський, символічно. Саме такий Іван, як той кущ – драч, колючий, невклонимий та незламний: «Осінній Драч з вогненним жалом весняної кропиви»

Учень. Виріс майбутній письменник у солом’яно – русій хаті. І дорослим буде згадувати про неї зі світлом у серці. Не пригадує, коли навчився читати, пам’ятає, як світив безсонними ночами маленьку гасову лампу, щоб читати, читати, читати…

Улітку 1941-го в дитинство Івана прийшла війна: « Під час війни в нашому селі німці зробили у школі стайню, а бібліотеку викинули та підпалили. Мені тоді було шість років. Пам’ятаю, як горів той величезний стос. Ми, малі хлопці, обов’язково мали щось звідти потягнути. Я вкрав тоді дві книги. Це були « Большая советская енциклопедия» і Пушкін. Забрав їх додому. Любов до енциклопедій супроводжує мене все життя.»Учень2. «Зрозумів, що життя дуже цікаве»

1954рік. Тетіїв. Закінчення школи. «Я готувався, що мені дадуть золоту медаль, але її дали доньці першого секретаря райкому партії. Більше, ніж одного випускника школи нагородити – зась! Тоді я зрозумів, що життя дуже цікаве. Я відмовився брати атестат зрілості –мені його тільки потім передали». В цей час зароджується письменницький бунтарський дух.

Упертий Іван їде до Києва. І там схопив другого облизня. Подає документи на факультет журналістики Київського університету ім. Тараса Шевченка. Спочатку іспити складає на відмінно. На останньому, його зрізають, ставлять «чотири». Недобирає одного бала до суми прохідних. Розуміє, що шлях до наук стелиться йому казарменним плацом. До армії в 1954-1955рр. викладає російську мову в селі Дзвіняче на рідній Тетіївщині. З 1955-58рр.служба в армії. А вересень 1958 року зустрічає у вже знайомому Київському університеті. Першокурсник філологічного факультету вирізняється з-поміж інших однокурсників. У пригоді стали вже життєвий досвід, ерудиція, теліжинська вдача.

Іван Драч був найбільшим революціонером слова з-посеред шістдесятників, як його називали, «вічний єретик», поет, який шукав нових масштабів художнього мислення. В українській поезії він є продовжувачем традицій Михайла Коцюбинського, Павла Тичини.

«Є люди, які вміють бути нетиповими»

Критик. Іван Драч учився, умів, прагнув бути нетиповим. Як згадує Марта Дзюба «в травні 1962року три вільнодумці з Києва (М. Вінграновський, І. Драч, І. Дзюба) розповідали і обговорювали вголос такі теми, до яких тоді львів’яни зверталися тихцем у власному колі. Той, хто матиме бажання відкрити для себе Драча або хтось вдосконалює власне красномовство, може повчитися в Івана Федоровича умінню формулювати і виговорювати мислі. Досить передивитися його виступи в You Tube. У тому ж 1962році С. Параджанов «…запросив декількох молодих письменників у Спілку кінематографістів і став розказувати, що кіно – це мистецтво майбутнього. Тоді він кожному вручив по троянді. І як я вколовся тою трояндою, до сих пір болить…» Це стало поштовхом до навчання на Вищих сценарних курсах у Москві.

Учень. Драч навчався на Вищих сценарних курсах у Москві з 1962 по 1964рік. Всюдисуще око чекістів пильнувало поета і в Москві.

- Вигнати непокірного і довгоязикого геть!

-Ваню не чіпайте, він- мій. - відповів керівник курсу.

Лишився на курсах, і пізніше він уже відомий і як кінодраматург: за його сценаріями поставлено фільми «Криниця для спраглих», «Камінний хрест» (на основі новел В. Стефаника), «Іду до тебе» (про Лесю Українку), «Пропала грамота», «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» (за оповіданнями М. Гоголя), «І в звуках пам’ять відгукнеться», «Зона» (у співавторстві з М. Мащенком; за однойменною п’єсою М. Куліша).

І. Драч перекладає твори вірменських, грузинських, башкирських, литовських, латиських, російських та західноєвропейських поетів. У той же час його твори перекладені багатьма європейськими мовами. Критичні статті І. Драча зібрані у книжці «Духовний меч»

У середині 80-х pp. поет був обраний до правління Київської організації Спілки письменників України, далі — його головою, а ще згодом — Головою Народного руху України та депутатом Верховної Ради України, керував товариством «Україна», очолював Світовий конгрес українців та Конгрес української інтелігенції (КУІн), був міністром в уряді В.А. Ющенка, брав активну участь у подіях Помаранчевої революції.іван драч життєвий та творчий шлях

І

Бібліотекар. Поет Іван Драч — постать неординарна в нашій літературі. Адже його творчість — це постійний пошук, постійне новаторство.

17 жовтня 2011року за визначний особистий внесок у збагачення національної культурно-мистецької спадщини , за багаторічну плідну творчу та громадсько –політичну діяльність нагороджений Орденом князя Ярослава Мудрого ІІІ ступеня.

Але давайте спробуємо повернутись у далекий 1961рікУчениця. У «Літературній Україні» друкується поема І. Драча «Ніж у сонці» (1961) з передмовою І. Дзюби. Це була Бомба! Фурор! Поему прихильно зустріли читачі. Особливістю поетичного світу Івана Драча є його постійний, безупинний рух, змінність, розвиток. Ніби кожного разу народжуючись знов і знов, провідна зірка його поезії прагне якомога ясніше, виразніше висвітлити драматизм людей другої половини XX ст., віднайти гармонію в круговерті страждань і перемог, відкриттів і страхів, злочинів і надій, любові й ненависті, переслідувань і визнань, чеснот і падінь, добра і зла.

Бібліотекар. Художнику немає скутих норм

Він — норма сам, він сам в своєму стилі…

«Балада про соняшник»

(«Балада про соняшник» інсценізація твору у виконанні учнів)

Бібліотекар. Із появою сонця оживає соняшник і починає слідкувати за ним. Так прокидаються люди, які знайшли поезію у своєму серці.

Бесіда – Якими кольорами ви розмалювали б цей твір ?

Чому? Яким ви бачите життя?

Відповіді - (жовтими, оранжевими, світлими позитивними, теплими, сяючими.)

Послухаємо ще одну поезію І. Драча «Етюд про хліб» результат пошуку зображень за запитом

(учень читає «Етюд про хліб»)

Яйце розіб'є, білком помаже,

На дерев'яну лопату - та в піч,

І тріскотітиме іскрами сажа -

Мініатюрна зоряна ніч.

На хмелі замішаний, видме груди,

Зарум'янілий, круглий на вид.

Скоринка засмалена жаром буде,

Аж розіграється апетит.

В підсохлому тісті кленова лопата

Вийме з черені, де пікся в теплі, -

І зачарується білена хатаЗ сонця пахучого на столі.

«Етюд про хліб» це яскравий словесний малюнок. Змальований образ «мініатюрної зоряної ночі» надає зображенню особливої святковості й значущості. Цікаво, що «головний герой» твору — тобто хліб — у тексті жодного разу, окрім заголовку, не названий, але настільки яскраво зображено автором оце дійство – випікання хліба.

На хмелі замішаний, видме груди,

Зарум‘янілий, круглий на вид, скоринка засмалена…

Бесіда.

Як на вашу думку – Чому автор порівнює хліб із сонцем? (…пахучого сонця)

Бібліотекар. Характеристика хліба образ «пахучого сонця» ненав’язливо підкреслює ставлення людини до короваю, до хліба, що нарівні із самим сонцем несе життя. Тільки людина, яка бачила як випікається хліб, причетна була до цього дійства, може так поетично передати іншим. Драч народився і виріс у селі і як пам’ять про рідні місця, про свій рід пише «Лист до калини»

Учениця читає поезію «Лист до калини, залишеної на рідному лузі в Теліженцях»

«Я чув твій голос» читає учень  

Ведуча. У 1988 році світ побачила емоційно насичена поема – «Чорнобильська Мадонна». Як проходила робота над таким складним твором? Запитаємо в автора:
Драч. Я у свій час написав цикл «Подих атомної», де оспівував будівництво атомних станцій. Я ніколи не задумувався над можливістю вибуху. І коли сталася аварія, я сприйняв це як свою вину за оспівування. Мій син, будучи студентом, отримав променеву хворобу, працюючи на ЧАЕС. І тому, цей біль, чорнобильський біль, спонукав мене до написання цієї поеми.

Літературознавець. І. Драч в поемі «Чорнобильська мадонна» змалював знедолену, покривджену чорнобильську землю, горе, смуток, скалічені долі та величезну трагедію, що сталася внаслідок самозаспокоєння, байдужості, безвідповідальності й прорахунків людей. Драч застерігає нас від Чорнобилю в душах людей.

Відео Іван Драч «Чорнобильська мадонна»

Поява поеми «Чорнобильська мадонна» була сприйнята як спокута й прозріння дорогою ціною. Основну увагу автор приділяє не стільки екологічній катастрофі, скільки людині в умовах цього не баченого в світі страшного лиха – аварії на Чорнобильській АЕС – та найпекучішим проблемам, які постали перед людиною: як жити далі? як продовжувати рід? як зберегти батьківську землю? Поема змушує читача заново пережити потрясіння, осмислити трагедію і стати над нею.

( композиція за поемою «Чорнобильська мадонна»)

Соловей-розбійник ч.1 поема «Чорнобильська мадонна»

«Всі криниці затушковані» уривок з поеми «Чорнобильська мадонна»

Ода молодості –поема «Чорнобильська мадонна»

Відео Хто вона Доля? За поемою «Чорнобильська мадонна» читає актор Олексій Загородній

Ведучий.    «Чорнобильська мадонна» - це поема – трагедія, скорботна пісня народу. Сучасна, масштабна , інтелектуальна, емоційно - насичена поема спонукає читача подумки повернутися в минуле і, зазирнувши в майбутнє, перейнятися усіма тривогами нашого неспокійного часу.

Учень. Суть творчості І. Драча — рух до глибин правди про людство і людину, життя і смерть, пошук ідеалу, істини й краси та форми вираження її. І. Драч постав новатором у зображенні життя, утверджуючи загальнолюдські ідеали та цінності.

Його твори виховують національну свідомість, розвивають історичну пам’ять, є глибоко патріотичними. На початку 60-х років їх неодноразово критикувало вище партійне керівництво республіки. І. Драч зазнавав переслідувань.

Його поезія відкриває для нас незвичні обрії мрій, надій, фантазій, розкриваючи мужність і совість у своїх героях. Він незвично зображує дійсність. У поезії «Смерть Шевченка» письменник писав:

«Художнику — немає скутих норм,

Він — норма сам, він сам у своєму стилі…

В цьому весь І. Драч.Експрес-опитування на тему: Біографія Івана Драча

• Де й коли розпочався життєвий шлях Івана Драча? (17 жовтня 1936 р. в селі Теліжинці на Київщині).

• Яку освіту він отримав? (Середня школа в Тетієві, Київський університет (не закінчив), вищі сценарні курси в Москві)

•  Де й ким працював Іван Драч? (Викладач російської мови одразу по закінченню школи в сусідньому селі, журналіст газети «Літературна Україна», «Зміна», журнал «Вітчизна», кінодраматург на студії ім. О. Довженка)

• Які факти з біографії Івана Федоровича Драча говорять про його активну громадянську позицію? (1966 р.— процеси над українською інтелігенцією. Протест — участь в усіх акціях. Був головою Народного Руху (перше скликання), нині очолює Конгрес української інтелігенції, товариство «Україна», Світовий конгрес українців)

• Чим відрізняється поезія Івана Драча від поезії інших авторів? (Оригінальність тематики, образів, незвичайність метафор, порівнянь, і ще — жанрова різноманітність: етюди, балади, сонати, пісні, романси, симфонії, а поруч — вірші, елегії, поеми, оди, замовляння, некрологи й навіть пейзажі — і все це в кольорі, у звуці, у русі.


Бібліотекар. Нині І. Драч — автор численних видань: збірок поезій, драматичних творів, літературно-критичних статей, кіноповістей, художніх перекладів. Він є лауреатом Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка 1976 року. Неодноразово і нині на весь голос заявляє про необхідність відродження української мови, друкованої української книжки, українських звичаїв і традицій. Твори І. Драча перекладено багатьма мовами світу. Ось одна з них «Наближення»

(бібліотекар представляє книжкову виставку творів І.Ф. Драча).

Я запрошую всіх вас долучитися до вивчення творчості письменника, до його самобутності, адже саме цим він вирізняється між іншими авторами і хочу порадити прочитати вам «Баладу про гени», яка, на мою думку, не залишить вас байдужими, як в цілому і вся поезія І. Драча.Література.

1.Загребельний М. П. Іван Драч / М. Загребельний ; худож. -оформлювач О. М. Іванова. – Харків : Фоліо, 2014. – 121с.

2.Драч І. Ф. Лист до калини : поезії : для ст. шк. віку / Передм. Д. В. Павличка; худож. Ю.А. Чеканюк. - 2-ге вид., допов. – К. : Веселка, 1994. -286с.

3.Гончарук О. Обрії поезії Івана Драча // Українська мова та література. - 2010. - №1-2. - с. 11

4.Драч І. Ф. Наближення : поетичні переклади й статті / І.Ф. Драч; упорядкування, вступ. ст. і комент. В.О. Брюггена. – Харків : Фоліо, 2012. – 380с.

5.Драч І. Ф. Вірші та поеми / Авт. передм. І. М. Дзюба. – К. : Дніпро, 1991. – 213с. (Шк. б-ка)

6.Драч Іван. Життя і творчість : Бібліотека української літератури [електронний ресурс] – Режим доступу : http://www.ukrlib.com.ua/bio/printout.php?id=63

7.Драч Іван. Чорнобильська мадонна [електронний ресурс] - Режим доступу :https://www.youtube.com/watch?v=6nMEIbHE2SE

Матеріал підготувала завідуюча бібліотекою БЗШ №22 м. Біла Церква Кваша Н.А.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка