Урок № озветься в музиці душаСкачати 141.27 Kb.
Дата конвертації31.12.2017
Розмір141.27 Kb.
ТипУрок

Урок № 1. ОЗВЕТЬСЯ В МУЗИЦІ ДУША    
Вступ
Ви прокинулися вранці і весело посміхнулися сонечку або сумно зітхнули: „Знову дощ!”. Почався новий день, насичений радощами і хвилюваннями, надіями і тривогами, сподіваннями і розчаруваннями – так життя дарує безліч почуттів. Деякі з них (любов, відданість, дружба) супроводжують людину все життя і є найважливішою частиною її духовного світу.
Ви посміхаєтеся батькам і друзям, хвилюєтеся на уроці, смієтесь із дотепного жарту, сумуєте разом із героєм улюбленої книги... Ваші почуття відбиваються в емоціях через посмішки, сміх, сльози, а іноді проявляються у мелодіях, піснях, наспівах...
Прослухайте українську народну пісню „Летіла зозуля” і спробуйте підспівати.

Слухання і підспівування пісні „Летіла зозуля”

Аналіз прослуханого твору
Про що йдеться в пісні?
Якими засобами музика передає сум, тугу, горе дівчини?
До кого звертається дівчина у важку хвилину і чому?

Споглядання репродукції картини „Українська мати” Г. Тарасенка


Про що замислилася жінка, зображена на картині?
Які почуття матері передав художник?
Поміркуйте, чи пронизані спорідненими почуттями пісня „Летіла зозуля” та картина „Українська мати”.

Бесіда про школу


Школа... Це слово поєднує хлопців і дівчаток, дітей і батьків, бабусь і дідусів, оскільки хтось навчається у школі зараз, а хтось був або ще буде школярем. Усі ми – старанні і не дуже, відмінники і не зовсім, слухняні і майже навпаки – обов'язково згадаємо колись шкільні роки як найкращу сторінку дитинства, а школу — як другу родину, що дала нам путівку у велике і цікаве доросле життя.
А ще тут звучать такі гарні пісні, як, наприклад, „Хлоп’ята і дівчата”.
Розучіть і заспівайте її.

Демонстрація пісні „Хлоп’ята і дівчата”

Розучування пісні „Хлоп’ята і дівчата”

Караоке. Пісня „Хлоп’ята і дівчата”


1. Ровесники, ровесниці,
дівчата і хлоп'ята,
однакові в нас пісеньки
і знань жага завзята.
Приспів:
Дівчата, хлоп'ята,
хлоп'ята, дівчата,
шкільна незабутня пора.
Хай в нашому любому класі
завжди буде дружба, ура!
2. Знов кличуть нас шкільні дзвінки,
і знову, як на свято,
злетілись однокласники,
хлоп'ята і дівчата.
Приспів
3. Ровесниці, ровесники,
хлоп'ята і дівчата,
хай буде дружби вісником
ця пісенька крилата.
Приспів

Жак Брель. Шансоньє


Жак Брель — відомий французький шансоньє, композитор, актор, режисер. За походженням – бельгієць, народився у Брюсселі; з дитинства захоплювався співом, ще у шкільні роки почав писати пісні. Щоб стати співаком, молодий Жак покинув рідне місто і поїхав до Парижа.
Справжня популярність прийшла до співака з його власними піснями, найкращими з яких є: „Амстердам”, „Коли одна лише любов”, „Не покидай мене”, „Вальс на всі часи”. Ці пісні набули світової слави; з ними Жак Брель виступав у багатьох країнах — Іспанії, Англії, Швейцарії, Тунісі, Єгипті, Росії, Канаді та інших. Його проникливі пісні увійшли до репертуару багатьох популярних виконавців, серед яких Рей Чарлз, Девід Боуї, Том Джонс, Френк Сінатра.
Шансоньє — французький естрадний співак, виконавець жанрових пісень, часто автор слів і музики до них.

Відомості про пісню „Вальс” Ж. Бреля


Пісня „Вальс”— це яскрава музично-поетична замальовка, присвячена прекрасному старовинному, однак вічно молодому танцю. Розпочинається вона плавною мелодією старого повільного вальсу, яка раптово переривається. Невелика пауза – і слухачів захоплює новий вальс: рухливий, веселий, нестримний у своєму легкому кружлянні.

Слухання. „Вальс” Ж. Бреля

Аналіз прослуханого твору
Визначте характер кожної частини пісні окремо.
Які почуття автора і виконавця передала пісня?
Яку роль у створенні музичного образу відіграють динаміка та темп?

Споглядання репродукції картини П. Ренуара „Бал у Мулен де ла Галет”


Що, на вашу думку, зображено на картині?
Які почуття і настрій передав художник, як відобразив святкову атмосферу балу?
Порівняйте емоційні колорити картини Ренуара і пісні Жака Бреля.
Що ви знаєте про вальс?

Підсумки уроку


Музика з давніх-давен супроводжує людину: підтримує, надихає, втішає. Вона може надзвичайно тонко передавати найрізноманітніші почуття, що сповнюють і бентежать людські серця. Настрої та думки озиваються в музиці щирою проникливою піснею, суворим та мужнім маршем, гомінким і нестримним або ніжним і граціозним танцем.
 

Урок 2. ТАНЕЦЬ, ЯКИЙ ПОЛОНИВ УВЕСЬ СВІТ    


Вступ. Бесіда про вальс
Вальс – це чарівний і вічно молодий танок, який існує вже понад три століття. За цей час він перетворився з простонародного селянського на витончений, елегантний бальний танок.
Вальс виник на теренах Німеччини, Австрії та Чехії, але поступово поширився майже в усіх країнах світу. Це улюблений танок багатьох композиторів. Визнаним майстром вальсової музики був видатний австрійський композитор і диригент Йоганн Штраус.
Вальс — парний бальний танець у тридольному розмірі.
Музика вальсів надзвичайно різноманітна і може передавати безліч настроїв і почуттів. Автором багатьох вальсів був видатний польський композитор Фрідерік Шопен.

Відомості про композитора Ф. Шопена


Фрідерік Францішек Шопен – видатний польський композитор і піаніст, основоположник класичної музики Польщі. Із семи років він почав писати музику, а з восьми — виступати перед глядачами як піаніст. Гастролюючи з концертною програмою, ще зовсім юний Фрідерік опинився у Відні, а потім – у Парижі.
Майже всю тогочасну Європу полонили вальси славнозвісного Йоганна Штрауса. Захопився цим прекрасним танцем і Шопен, однак вальси молодого польського композитора не танцювали, їх слухали і дивувалися мелодійності, виразності, різноманітності та глибині почуттів, виражених у музиці. Шопенівський вальс залишив танцювальну залу і вийшов на концертну сцену.

Слухання. „Вальс мі-мінор” Ф. Шопена

Аналіз прослуханого твору
Який характер твору?
Поміркуйте, чи відчуваються у вальсі інтонації польських народних танців
В якому темпі звучить музика?

Відомості про М. Лисенка


Микола Віталійович Лисенко – славетний український композитор, основоположник української класичної музики, диригент, піаніст і музичний педагог ХІХ-ХХ століть.
Микола Лисенко народився на Полтавщині, звідки широкими калиновими рушниками простелилася творча доля багатьох українських митців. Він був високоосвіченою людиною, навчався в Харківському та Київському університетах, а також у Лейпцизькій консерваторії.

Слухання. М. Лисенко. Концертний вальс ре-мінор

Аналіз прослуханого твору
Які настрої, почуття передала музика?
Чому композитор назвав твір вальсом?
Поміркуйте, що спільного та відмінного між вальсами Ф. Шопена та М. Лисенка.

Робота над піснею А. Островського „Хлоп’ята і дівчата”

Караоке. Пісня „Хлоп’ята і дівчата”
1. Ровесники, ровесниці,
дівчата і хлоп'ята,
однакові в нас пісеньки
і знань жага завзята.
Приспів:
Дівчата, хлоп'ята,
хлоп'ята, дівчата,
шкільна незабутня пора.
Хай в нашому любому класі
завжди буде дружба, ура!
2. Знов кличуть нас шкільні дзвінки,
і знову, як на свято,
злетілись однокласники,
хлоп'ята і дівчата.
Приспів
3. Ровесниці, ровесники,
хлоп'ята і дівчата,
хай буде дружби вісником
ця пісенька крилата.
Приспів

Підсумки уроку


Вальс — улюблений танець багатьох композиторів. Видатний німецький композитор Франц Шуберт за своє коротке життя створив майже 300 вальсів. Також визнаним майстром вальсової музики був видатний австрійський композитор і диригент Йоганн Штраус. Згодом „королем вальсу” став його син Йоганн Штраус-молодший. Штраус-батько створив більше 150 вальсів, а Штраус-син — понад 460.
Музика вальсу вже давно «вийшла» з танцювальної зали і посіла чільне місце на концертній сцені. Ритми вальсу поступово проникли в різні жанри музичного мистецтва: пісню, романс, оперу, симфонію.
 

Урок 3. ЧЕРЕЗ БОРОТЬБУ – ДО ПЕРЕМОГИ    


Вступ
Сьогодні ми дізнаємося про композитора, для якого тема нашого уроку була девізом життя. Це – Людвіг ван Бетховен.

Розповідь про Л. Бетховена


Людвіг ван Бетховен — великий німецький композитор, представник Віденської класичної школи. Усе життя видатного музиканта було сповнене тяжкими випробуваннями та мужньою боротьбою. Людвіг народився в дуже бідній, майже нужденній родині. Першим учителем хлопчика став його батько – людина брутальна і жорстока. Він хотів зробити з сина „другого Моцарта”, змушував його займатися музикою навіть ночами. Такими важкими були перші кроки Бетховена у світі мистецтва, яке невдовзі стало його найдорожчою цінністю і найбільшою любов'ю у житті.
Коли Бетховену не виповнилося ще й 30 років, трапилося горе: він почав втрачати слух. Глухота посилювалася, а лікарі виявилися безпорадними перед хворобою.
Втратити слух молодому, талановитому музикантові, людині, для якої музика є сенсом життя! Навіщо тоді жити?! Композитор був у відчаї: він соромився хвороби, почав цуратися людей, його коханням знехтувала гордовита панянка, зрадили близькі люди.
Бетховен не хотів жити. «Один, зовсім один!..» – гірко вигукував він у листі-заповіті до своїх братів. Єдине, що врятувало тоді композитора, – музика. «Мистецтво! Тільки воно лише й утримало мене. Мені здавалося неможливим залишити цей світ раніше, ніж я виконаю те, до чого я вважав себе покликаним», – писав Бетховен.
Його біль і страждання виливалися в музику, а вона допомагала жити і боротися – з хворобою, самотністю, нерозумінням оточуючих.
Історія цієї мужньої боротьби за життя і перемоги над собою відчутна у багатьох творах великого Бетховена, зокрема у знаменитій П'ятій симфонії.

Відомості про класичний тип симфонії

Симфонія – це великий твір для симфонічного оркестру
«Віденські класики» Гайдн, Моцарт та Бетховен створили класичний тип симфонії з 4 частин:
1 частина – швидка, активна, іноді з повільним вступом, містить експозицію, розробку і репризу основних тем – головної і побічної;
2 частина – повільна, може бути спокійною, задумливою, пасторальною, зосередженою, скорботною тощо;
3 частина – рухлива, весела, енергійна, танцювальна;
4 частина – урочистий, святковий або переможний фінал.

Бесіда про Симфонію № 5 Л. Бетховена


Сьогодні ми прослухаємо першу частину симфонії № 5 Бетховена. Вона розпочинається короткою, могутньою і грізною темою. «Так доля стукає у двері», — говорив про неї композитор.

Слухання. Тема „Так доля стукає у двері” із Симфонії № 5 Л. Бетховена


Тема долі пронизує всю музичну тканину симфонії. Вона є основою стрімкої і схвильованої головної теми першої частини, тривожною тінню невідступно супроводжує світлу, ніжну, наспівну побічну тему.
«Від темряви — до світла, через боротьбу — до перемоги!» Ці слова стали девізом П'ятої симфонії та усього життя великого німецького композитора.
Трагедія і боротьба однієї людини виростає у творі Бетховена до рівня трагедії і боротьби цілого народу. І це невипадково, адже композитор жив у часи Великої французької революції, і в його музиці відлунюють думки і настрої тих буремних часів.
Прослухайте першу частину симфонії № 5 Л. Бетховена. Початок нових музичних тем і звучання «мотиву долі» позначайте підняттям рук.

Слухання. Перша частина „Симфонії № 5” Л. Бетховена

Аналіз прослуханого твору
Який характер музики?
В якому темпі звучить перша частина симфонії?
Яка ідея симфонії?
Які переживання великого композитора відбилися у звучанні напруженої головної теми і наспівної побічної?
Як ви вважаєте, в чому полягає сила цієї музики? Чому вона майже два століття вражає мільйони людей?
Проспівайте «мотив долі». Спробуйте надати виконанню різних відтінків: могутнього, грізного, тривожного, знесиленого.

Відомості про смерть Л. Бетховена і пам’ятник


Коли Л. Бетховен помер, в останню путь його проводжали понад десять тисяч чоловік. На могилі згодом поставили пам'ятник: скромну піраміду; на ній викарбували сонце, ліру та лише одне слово — „Бетховен”. Смерть композитора стала початком його безсмертя.

Вплив музики на людину


Події розгортаються дуже швидко (а разом із ними і суспільство швидко розвивається), а музика є відображенням життя. Музичні твори набувають нових інтонацій, створюються нові напрями, з’являються нові музичні інструменти. Музика, як і раніше, несе величезний потенціал і впливає на людину.
Так що ж таке музика? У кожного це щось своє. Можливо, ми знайдемо відповідь у новій пісні Юрія Рожкова „Музика”.

Демонстрація пісні „Музика” Ю. Рожкова

Розучування пісні „Музика” Ю. Рожкова

Караоке. Пісня „Музика”


1. Що заспокоїть нас у горі,
печать журби змахне з чола
і викреше вогонь із серця?
Це може тільки — Музика!
Поглянь, у неї сильні крила,
підхопить будь-кого вона.
І вже немає місця злому там,
де з'явилась Музика!
Приспів:
Музика, музика -
вона легка, прозора й ніжна.
Музика, музика -
як вітерець весняно-свіжий.
Музика, музика —
без неї щастя не буває.
Музика, музика -
серця закоханих єднає.
2. Вбирається у пишні шати,
завжди красива й молода.
Нікому в світі непідвладна
чудова й горда Музика.
Не відає вона кордонів,
із вічністю заручена.
Весь світ об'єднує любов'ю,
в житті панує — Музика!
Приспів.

Підсумки уроку


Бетховен мав гордий і незалежний характер і був переконаний, що розум, талант і працьовитість вищі за багатство та знатне походження.
Якось після гострої розмови з чванливим вельможею композитор написав йому: «Князю! Тому, ким ви є, ви зобов'язані випадковості народження. Тому, ким я є, я зобов'язаний самому собі. Князів є і буде тисячі. А Бетховен — тільки один».
 

\

Урок 04. ПЕРШЕ ЗАВДАННЯ З КОМПОЗИЦІЇ    


Вступ. Пісня Ю. Рожкова „Музика”
Як ви вважаєте, коли можна стати відомими композиторами?
Потрібно вчитися розуміти музику, яку створили до тебе.
Пригадаймо, наприклад, яку пісню ми вивчали на попередньому уроці.
Пісню „Музика”
У ній розповідається про музику, її місце та роль у житті, силу впливу на людину.

Робота над піснею Ю. Рожкова „Музика”


Перші дві фрази пісні проспівайте, називаючи ноти.
Проаналізуйте їхній ритмічний рисунок.

Караоке. Пісня „Музика”


1. Що заспокоїть нас у горі,
печать журби змахне з чола
і викреше вогонь із серця?
Це може тільки — Музика!
Поглянь, у неї сильні крила,
підхопить будь-кого вона.
І вже немає місця злому там,
де з'явилась Музика!
Приспів:
Музика, музика -
вона легка, прозора й ніжна.
Музика, музика -
як вітерець весняно-свіжий.
Музика, музика —
без неї щастя не буває.
Музика, музика -
серця закоханих єднає.
2. Вбирається у пишні шати,
завжди красива й молода.
Нікому в світі непідвладна
чудова й горда Музика.
Не відає вона кордонів,
із вічністю заручена.
Весь світ об'єднує любов'ю,
в житті панує — Музика!
Приспів.

Відомості про прелюдію (прелюд)


Музика дуже різноманітна. Живописець, наприклад, може використати для втілення свого художнього задуму олію, акварель чи олівець, а композитор — будь-яку комбінацію звуків. Музика може бути вокальною (пісня, романс, кантата) чи інструментальною (симфонія, соната, прелюдія); вона звучить без слів у виконанні скрипаля, піаніста, флейтиста, трубача або різних груп музикантів.
І всі ці жанри різноманітні за ступенем складності. Деякі з них сприймаються легко, інші потребують більшої уваги та зосередженості. Таким є жанр інструментальної музики – прелюдія.
Прелюдія (прелюд) — це невеликий музичний твір імпровізаційного складу.
Прелюдія може бути вступом до основної частини твору (наприклад, прелюдія і фуга) або самостійною, переважно фортепіанною п'єсою.

Відомості про В. Барвінського


Василь Олександрович Барвінський – видатний український композитор, піаніст, диригент. Народився в Тернополі, у шляхетній родині.
Його першою вчителькою музики стала мама; батько особисто був знайомий з Миколою Лисенком, перед яким відбувся музичний „дебют” п'ятирічного музиканта. Саме за порадою видатного композитора хлопчика віддали до музичної школи.
Василь Барвінський продовжив музичну освіту у Львівській консерваторії та Празькому університеті: слухав лекції музикознавців, займався грою на фортепіано та композицією.
Одним із перших завдань із композиції були фортепіанні прелюдії, написані Василем у 20 років. Ці вісім прелюдій стали першими зрілими творами молодого композитора. П'ять із них набули широкої популярності.

Прелюдії В. Барвінського


Василь Барвінський за це завдання отримав відмінну оцінку, адже кожна з прелюдій була цілком самостійним музичним твором, не схожим на інші. Наприклад, перша прелюдія складалась із виважених, стриманих варіацій. Однак композитору найбільше подобалася друга прелюдія - «Пасторальна». Її музика – ніби куточок тихої лагідної природи. А вже у третій прелюдії яскраво звучить українська народна коломийка. Музика примхливо і безупинно кружляє у вихорі веселого гуцульського танцю.
Четверта прелюдія — «Хоральна» — піднесена та мальовнича. Серед різноманітного мелодичного матеріалу твору можна почути українські пісенні інтонації. Остання, п'ята прелюдія — «Героїчна» — навіяна композиторові «Революційним етюдом» Ф. Шопена.
Усі п'ять прелюдій відтворюють безліч людських емоцій - від спокійних і стриманих до яскравих і романтичних.
Прослухайте четверту прелюдію В. Барвінського „Хоральну”.

Слухання. В. Барвінський. Прелюдія № 4 („Хоральна”)


Гомофонія - тип музики, де один, як правило верхній голос, є головним, а інші супроводжують його, виконуючи роль акомпанементу.

Аналіз прослуханого твору


Який характер прослуханої прелюдії?
Поміркуйте, які почуття, настрій, думки передані у прелюдії
Чи вдалося вам зрозуміти програму прелюдії? Які роздуми вона у вас викликала?
Чи можна відчути і зрозуміти духовний світ композитора, його настрій і почуття, слухаючи цю музику?
Чи можна назвати прелюдію гомофонною?

Підсумки уроку


Сьогодні ми пригадали пісню Юрія Рожкова „Музика”, а також познайомилися з творчістю композитора Василя Барвінського; зокрема прослухали та проаналізували його прелюдію „Хоральна”...
Розгадайте загадку – і ви дізнаєтеся, що стало першим професійним твором і одночасно першим завданням із композиції композитора Василя Барвінського.
 
Урок 05. БЛИЗЬКА МУЗИКА ДАЛЕКОГО КОНТИНЕНТУ    
Вступ. Колискові пісні
Музика — це мова звуків, якою людина виражає свої думки та почуття. Через мелодизм, динаміку, темп і ритм вона може по-різному впливати на нас – збуджувати чи заспокоювати, бентежити чи заколисувати, створювати певний настрій. Найпершою мелодією нашого життя є колискова. Дитина ще не розуміє розмовної мови, однак слухає спокійну, світлу мелодію — і засинає. У колисковій пісні передано почуття великої любові та ніжності до немовляти, а ліричний настрій створюється завдяки плавним погойдуванням та спокійним ритмам.
Багато колискових є народними піснями, наприклад, „Котику сіренький” чи „Ой ходить сон”.
Сьогодні ми прослухаємо колискову з опери американського композитора Джорджа Гершвіна „Поргі і Бесс” і порівняємо її з українськими колисковими.

Відомості про композитора Дж. Гершвіна


Американський композитор і піаніст Джордж Гершвін мав російське коріння. Його батько приїхав до Америки з Росії слідом за коханою дівчиною, з якою він побрався і виростив чотирьох дітей. Джордж народився в бідному районі Нью-Йорка і часто називав себе «вихованцем нью-йоркських негрів». До шести років хлопчик не виявляв музичних здібностей, та згодом, почувши прекрасні мелодії, він забув про дитячі ігри та друзів. Коли старшому братові купили піаніно, Джордж майже самотужки навчився грати.
Унікальний слух, чудова пам'ять і щоденна копітка робота над собою принесли результати: Гершвін без спеціальної музичної освіти став блискучим піаністом-віртуозом.
У його творчості яскраво і колоритно озвалася музика джазу.

Слухання. Дж. Гершвін. „Колискова Клари” з опери „Поргі і Бесс”

Аналіз прослуханого твору
Який характер прослуханого твору?
В якому темпі звучить музика?
Чи зрозумілою є музична мова колискової Дж. Гершвіна без перекладу з англійської? Чи впливає вона на емоційний стан слухачів?
Порівняйте колискову Дж. Гершвіна з українськими колисковими „Котику сіренький” та „Ой ходить сон”.

Відомості про оперу Дж. Гершвіна „Поргі і Бесс”


НАРОДНА ОПЕРА АМЕРИКИ
Якось Джордж Гершвін узяв до рук новий модний роман, перегорнув кілька сторінок і одразу захопився драматичною історією про життя негритянського робочого поселення.
Сюжет був яскравим і динамічним — про дружбу і зраду, любов і ненависть, життя і смерть. Сподобалися образи головних героїв — негритянської дівчини Бесс та її вірного друга та захисника убогого каліки Поргі.
А ще в романі Дюбозе Хейворда жила музика: пісні, що супроводжували веселі і сумні події, тихе перебирання струн гітари, бадьорі марші і ніжні колискові... За кілька днів композитор і письменник уже обговорювали лібрето і побудову опери за романом. Назву вирішили не змінювати — «Поргі і Бесс»... Так розпочалась робота над одним із найвидатніших творів у історії не лише американської, а й світової музичної культури.
Щоб надихнутися народною музикою, композитор деякий час жив у маленькому острівному негритянському поселенні. В опері Гершвіна вперше в історії музичного театру США негри викликали глибоку повагу і співчуття.

Розучування пісні. „Колискова” з опери „Поргі і Бесс” Дж. Гершвіна

Караоке. „Колискова”
Баю, бай,
Спи, маленький мій бейбі,
Баю, баю,
Швидше, швидше засни.
Бідно ми живем,
Бідний батько твій, бейбі...
Засни, мій хороший,
Баю, бай, бай.

Відомості про джаз і спіричуел


Колискова, як і вся музика Дж. Гершвіна, пронизана джазовими інтонаціями.
Джаз — жанр професійної музики, що виник на початку ХХ ст. в південних штатах США внаслідок взаємодії африканської та європейської музичних культур.
Джерелами джазу були імпровізаційні форми негритянської народної музики, а також танцювально-побутова музика білих переселенців. Для джазової музики характерні імпровізаційність, емоційність, складний гострий ритм та оригінальна гармонія.
У цьому ж середовищі народився ще один жанр музики, - спіричуел.
Спіричуел — це жанр духовних співів афроамериканців, один із безпосередніх попередників джазу.
Спіричуели глибокі за змістом, поетичні, часто передають почуття трагічної самотності. Одним із перших джазових виконавців був Поль Робсон - американський співак і актор афроамериканського походження, борець за рівноправність негрів. У 27 років молодий музикант розпочав кар'єру співака. Він виконував музику свого народу: негритянські народні пісні, спіричуели, джаз.
Прослухайте спіричуел у виконанні Поля Робсона.

Слухання. Спіричуел у виконанні П. РобсонаПідсумки уроку
Америка – це далекий континент, де багато людей живуть зовсім інакше, а ми все одно здатні їх зрозуміти завдяки музиці. Незважаючи на те, що інтонації різні, музика близька нам. Так само, як у нас, люди інших національностей і кольору шкіри мріють про щастя; так само, як у нас, матері бажають своїм дітям щасливої долі; так само, як у нас, співають ніжні, ліричні колискові.
 

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка