Урок ─ екологічна мандрівка в природу рідного краю „Подорожуємо до зимового лісу". Тема. Твори різні, але близькі за темою. „Ялинка"



Скачати 77.38 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір77.38 Kb.
ТипУрок



УРОК ЧИТАННЯ В 2 КЛАСІ
Урок ─ екологічна мандрівка в природу рідного краю „Подорожуємо до зимового лісу“.

Тема. Твори різні, але близькі за темою. „Ялинка“ С. Носань, „Ялинка“ Олександр Олесь.
Мета: вдосконалювати навички виразного читання, уміння швидко орієнтуватися в тексті; порівнювати зміст різних творів; збагачувати словник учнів; розвивати образне мислення; виховувати спостережливість, любов до природи; привчати учнів до мудрого використання багатств природи.
Обладнання: виставка учнівських зимових пейзажів, підписаних рядками з віршів або рядками власних віршів; виставка книжок; ілюстрації із зображенням зимового лісу; вірш Н. Забіли „Випав сніг“; картки і завдання для групової роботи; екологічний словник-довідник.
ХІД УРОКУ

I.Організація класу

II. Вступне слово вчителя

Вчитель

Вдягнулась тепліше

Морозним ранком

Мариночка, вийшла

І стала на ганку.

Як гарно навколо!

Все вкрилось кругом

Пухнастим та чистим сніжком.

У білім вбранні зелені ялини,

Під сніг, як під ковдру,

Сховались рослини,

Щоб їх не дістали

Морози страшні,

Щоб взимку заснути

Й ожить навесні.

III. Повідомлення теми і мети

На цьому уроці ми подорожуватимемо до зимового лісу.

Щоб ви були готові до подорожі, давайте подумаємо, зібравшись у групи, і з’ясуємо:

I група

Які зимові місяці ви знаєте?

Які зміни відбулись із приходом зими в неживій природі?

II група

Які зміни в житті тварин відбулися з приходом зими?

Які опади спостерігаємо взимку?

III група

Пригадайте загадки про зиму.



IV група

Згадайте прислів’я і приказки про зиму.



Звіт груп про виконане завдання.
IV. Робота над матеріалом уроку

Отже ми йдемо до лісу. А що там робитимемо взимку?



Відповіді дітей.

1. Опрацювання вірша О. Олеся „Ялинка“ .

1) Первинне ознайомлення.

Я пропоную послухати вірш Олександра Олеся „Ялинка“. Як і для чого ходив його герой до лісу, ви скажете після того, як послухаєте вірш „Ялинка“.

Інсценівка вірша заздалегідь підготовленими учнями.

2) Словникова робота.

(У пірамідах слів відшукати слова, значення яких незрозуміле, і розтлумачити їх за словником.)

на

сам



сюди

проси


ледащо

гратись


цяцьками

ти

він



став

встиг


проїхав

зрубати


сховатись

не

ліс



пущу

рубай


нізащо

кричить


запрягся
3) Самостійне читання (мовчки) та аналіз твору.

Чому зайчик напав на хлопчика?

Які почуття переживав зайчик?

А тепер, читаючи слова зайчика, передайте почуття, які, на вашу думку, відчував пухнастик.



4) Читання вірша за особами.

На що схожий вірш? Що тут казкового? А що справжнє?

А чи ходили ви до лісу взимку?

Як виглядає ліс у цю пору року?

Які дерева можемо побачити в лісі, якщо це ліс хвойний, листяний, змішаний?

5) „Родичі ялинки“

Впиши у клітинки назви родичів ялини.


С




С










С

М

Е







К

А

Я

Л

И

Ц







К




Д

Р



Яке значення мають ялинки для тварин лісу?

Давайте погріємось і пограємось у сніжки .

Фізкультхвилинка

Грались довго ми у сніжки,

Щоб не змерзли ручки й ніжки.

Щоб нам всім не застудитись ─

Треба добре розігрітись.

Зараз ми погрієм ручки…



(Розтирають ручки.)

Стрибу ─ стрибу─ стрибунці,

Скачуть дітки, як зайці.

6) „Плутанка“. Прочитайте строфу вірша.
кожушку,

Раз


в чобітки,

я в


одягнувся взувся саночки

сам


поїхав

в

ялинку



і запрягся по
Яка це його частина: зачин, основна частина чи кінцівка?

Що відбувалося в основній частині? Розкажіть.

Зачитайте кінцівку.

Чому зайчик не давав рубати ялинку?

Відкрийте свій екологічний словничок-довідничок, що принесли нам сніжинки - веселинки.

7) Робота з екологічним словничком-довідничком.

У парах виконайте завдання.

Складіть текст з 2─5 речень в науковому стилі про:

а ─ ялинку; б ─ зайчика; в ─ ліс, г ─ вирубку лісу.

Кінцівка тексту повинна бути повчальною, щоб це було прислів’я або приказка.

Перевірка.
2. Опрацювання оповідання Сергія Носаня „Ялинка“.

З лісу ми попрямуємо на передноворічний базар.

Послухайте оповідання, яке має заголовок „Ялинка“, а написав його

С. Носань.



1) Виразне читання вчителем.

Хто дійові особи в оповіданні?

В яку пору року відбувались події?

2) Словникова робота.

ми це болісно

аби два ялинка

вона жаль продавати

краса втіха прикрашаємо

кілька вікно смітник

хоче дядько заборонив

після базар щонайменше



3) Повторне читання тексту вголос.

Чому сім’я перестала купувати ялинки?



4) Аналіз змісту. Вибіркове читання. Читання в парах.

З ким зустрілися тато і Оленка? Ким працював Карпо Іванович?

Хто такий лісник?

Що несла сім’я з базару?

Прочитайте, які почуття оволодівали лісником.

Чому він пожалів деревце? Прочитайте.

Що б зробив Карпо Іванович, якби мав можливість виправити?

Що вирішив автор після розмови з лісником?

Яка головна думка твору?

Чи погоджуєтесь ви з думкою лісника? Чому?

Знайдіть діалог і перечитайте його парами.

Прочитайте виділені речення.

Що можна сказати про них?

Чи згодні ви з цими словами?


5) Вправа на розвиток уваги, швидкого читання.
Знайдіть і прочитайте речення, у яких використали такі вирази: „пишне деревце“, „погомоніли ми…“, „ялинку на свято“, „десять років чекати“, „якби моя воля“.

6) Порівняння прочитаних творів.

Що спільного у змісті вірша з оповіданням?
Хвилинка відпочинку.

Зимно зайчику стоять

Треба зайцю пострибать.
7) Робота в парах „Звернення ялинок“.
ЗВЕРНЕННЯ Я*****

Ми р*дість в*м дарує**!

М* рост*м д*я втіхи,

Не руб*йте, н* гу*іть─

Н*ш* гір*у д*лю,

Завжд* сер*е в н*с тр*мт*ть

П*ред Нов*м р***м!
ЗВЕРНЕННЯ ЯЛИНОК

Ми радість вам даруєм!

Ми ростем для втіхи,

Не рубайте, не губіть

Нашу гірку долю,

Завжди серце в нас тремтить

Перед Новим роком!
Хто до вас звертається? Чому серце у ялинок тремтить саме перед Новим роком? Які почуття переживають ялинки? А які почуття викликають у вас новорічні ялинки?

Чи зрозуміли ви, чому необхідно оберігати, а не рубати ялинки?


8) Робота в групах.

─ Що ви можете запропонувати замість пишного деревця на Новий рік, щоб було і гарно, і святково?



9) Гра „Добавляночки“.

Разом складемо вірші, які доповнять ваші відповіді.


Щоб ялинок не…(рубати),

Треба штучні…(купувати),

Штучні красуні разом з…(нами),

Новий рік можуть…(стрічати),

Радість людям…(дарувати),

Можна гілочку…(зірвати),

Та гарнесенько…(прибрати),

І тоді такі…(ялинки),

Будуть також…(веселинки).
А у нашому класі ялинка з картону, і ми на неї почепимо іграшки, які виготовили своїми руками.

Чим змогли б ми похвалитися ліснику під час зустрічі?


V. Підсумок уроку

Після такої цікавої та повчальної подорожі повертаємось додому.


А вдома мама запитує: „То як же твоя подорож? Що цікавого ти побачив, почув, запам’ятав?“.
Підсумок роблять діти.

─ Прочитали…

─ Дізнались…

─ Запам’ятали…


VI. Домашнє завдання

С. 96─98, виразно читати, відповідати на запитання. Підібрати загадки або скласти кросворд про живу природу взимку.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка