Управління освіти Тернопільської міської ради



Скачати 72.66 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір72.66 Kb.
ТипКонспект

Тернопільська спеціалізована школа I-III ступенів № 3

з поглибленим вивченням іноземних мов

Тернопільської міської ради

Тернопільської області

Конспект уроку

з української мови

на тему:

«Всеволод Нестайко

«Тореадори з Васюківки».

Пригодницький захопливий сюжет.

Смішне і романтичне у творі.

Мрія і дійсність»

6 клас

Підготувала вчитель української

мови та літератури

Гандзій Н.Б.


Тернопіль - 2017

Мета: опрацювання зміст уривків з роману, вміщених у підручнику з української літератури; вчити учнів виділяти головне, визначати ідейно-тематичний зміст прочитаного; розвивати логічне мислення шестикласників, уміння аргументувати свої висловлювання; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги, любові до рідних, природи.

Тип уроку: урок – рольова гра, урок вивчення нового матеріалу.

Засоби навчання: художні тексти (Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки»), комп’ютер, телевізор.

Епіграф:

Дружба! Велике це слово-дружба!

Може, найбільше з усіх людських

В. Нестайко
Перебіг уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1) Переперевірка домашнього завдання:

  • Хто такий тореадор? (Головний учасник бою биків в Іспанії і в країнах Латинської Америки, який шпагою має завдати бакові смертельного удару).

  • Чому В. Нестайко головних героїв – Павлушу і Яву – назвав тореадорами (міркування учнів про пригоди хлопців, розповідь про “бій” і з коровою Контрибуцією).


ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Вступне слово вчителя.

Сьогодні в нас урок – рольова гра. Знайомтеся з дійовими особами:



  • Критик, Ява, Павлуша, Яринка, художники-ілюстратори.

  • Всеволод Нестайко вміє бачити в житті світле і радісне, смішне, комічне, романтичне.

  • У найпопулярнішому своєму творі письменник доводить нам, що найсвятіше людське почуття – це дружба. На його думку, воно навіть вище за кохання.

  • Робота з епіграфом.


3. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Коротко згадаймо, про що йдеться у розділі «Метро під свинарником. Тореодори з Васюківки. Собакевич». (Частина перша).

Учні. Йдеться про далеко не безневинну витівку Яви і Павлуші: копання метро під свинарником. Хлопці дійсно-таки зробили шкоду, і дід Варава нагримав на них «за діло».

Ява й Павлуша, лежачи в густих бур’янах, не усвідомлюють, що зробили шкоду, а переконують і себе, і читачів, що то «була прекрасна ідея – провести під свинарником метро».

Зворушує читачів останній епізод цього розділу: друзі рятують зі старого колодязя з журавлем цуценя, яке закинула на замулене дно чиясь безжалісна рука («Якась свиня кинула туди цуцика», - сказав Ява.) Він, ризикуючи життям, за допомогою Павлуші тільки витягнув песика з колодязя. («Першим на землю ступив “товариш Собакевич” – кудлате, клаповухе цуценя, а тоді вже Ява»).

У цьому епізоді виявляються доброта, благородство, краса душі Яви і Павлуші.



Критик. В одному з інтерв’ю журналіст запитала Всеволода Зиновійовича, чи не писав, бува, «Тореадорів…» для доньки Олени, коли та була маленькою, або для майбутніх онуків. Він відповів, що в далекому 1963 році, коли були опубліковані перші оповідання про Яву й Павлушу – «Пригода в кукурудзі» й «Тореадори з Васюківки», про онуків ще й гадки не було.

До речі, їх двоє: 22-річний Антон закінчив університет, а 20-річний Андрій ще навчається на третьому курсі юрфаку.

Так уже склалося, що ні дружині, ні доньці, ні онукам автор жодного твору не присвячував.

У молодості Нестайко любив їздити з друзями письменникам на полювання. Якось уночі, коли мисливці варили куліш, до них прибився хлопчик Ява Рень, меткий і кмітливий. Він і став прототипом книжкового Яви. Павлуша Загородній - вигаданий герой. Конкретних сіл – Васюківка, Дідівщина, Піски – насправді не існує. Це власна географія митця. Нестайко запевняє, що так захопився, що навіть сам повірив, в існування цих населених пунктів.


Усне малювання.

Учитель пропонує намалювати портрети Павлуші та Яви. Павлуша: «До четвертого класу я з Явою не дружив. Він був страшно вредний, бо він мене при всіх у калюжу пхнув, як я його картуза на вербу закинув. А я був у новісіньких шевйотових штанях. Мені мама лише вранці їх у раймазі купила. І тими новісінькими штаньми я в самісіньке рідке багно сів».



Учитель. Зверніть увагу, як ваш ровесник Павлуша пояснює, чому саме він дружить з Антончиком Мацієвським.

(Діти доходять висновку, що дружба з боку Павлуші була корисливою, бо залежала від… малини в садку родини Мацієвських, яку хлопець любив з молоком. «Я гадав, що дружитиму з Антончиком і їстиму малину аж до старості», - каже Павлуша).

Учитель. Як В. Нестайко описує баштан і кавуни на ньому? («Ви не були на нашому баштані? О-о! Тоді ви нічого не знаєте. Такого баштану нема ніде. Справді! Кінця-краю не видно! Від обрію до обрію. І кавунів – тисячі, мільйони… І всі смугасті…»

Павлуша. Баштанником був дід Салимон. «Він чогось не любив, як ми кали кавуни з баштана. Він любив, щоб ми просили. А ми не любили просити…»

Учитель. Чому дід Салимон не любив, коли хлопчики крали кавуни? Адже їх, за словами Павлуші, були мільйони? (учні впевнені, що дідові не шкода було кавунів і він би з радістю пригостив ними хлопців, якби вони про це попросили, старий не міг допустити того, аби діти змалечку привчалися безкарно красти чуже добро).

Ява. Спочатку ми їли кавуни донесхочу. Потім спробували кавуном у футбола грати, пробували у війни.

«Побомбили кілька хвилин, глянули – аж самим страшно стало, стало й совісно. Червоно-біло-зелена каша на землі.»



Учитель. Які почуття викликає у вас цей епізод?
Робота з підручником

Виконання завдання 11 (с.187)

Учитель пропонує підготуватися і взяти участь у читанні уривка, починаючи зі слів: «Хлопці. А давайте гратися в фараона і єгипетську піраміду» і закінчуючи такими словами: «Хлопці! Тікаймо! Дід!»

Усна відповідь на питання 8 (с.187)

Як змінилася мова Степана Карафольки, коли той почав здійснювати обряд поховання Павлуші – Гаменготепа? Обґрунтуй, чим викликана зміна стилю мовлення?

Критик. Павлуша, чому ти не відмовився бути «фараоном» у тій безглуздій грі? Ти ж не хотів цього?

Павлуша. Я дуже не хотів гратися у фараона і єгипетські піраміди й усіляко висловлював своє невдоволення. Чому погодився?

Не міг же я виглядати в очах хлопців слабаком і боягузом.



Учитель. Чи доводилось вам, граючись з друзями, робити щось проти своєї волі?

Ява. Побачивши діда Салимона, хлопці кинулися врозтіч, залишивши «Гаменготепа» напризволяще. Утік і Антончик, Павлушин «друг».

Що ж робити? Треба рятувати хлопця!Я кинувся до кавунів і почав їх жбурляти в діда. Він випустив з рук кийка й почав ловити величезні смугасті плоди. Коли в Павлуші звільнилися руки, тепер ми вже кидали в двох, а дід Салимон ловив. За кілька хвилин вже щодуху лопотіли п’ятами по баштану.


Робота з підручником.

Усна відповідь на питання 6 (с.187)

Про що свідчить те, що дід Салимон випустив з рук кийка й почав ловити кавуни?

Усна відповідь на питання 4 (с.187)

Про які риси вдачі свідчить Явина допомога замурованому в кавунах Павлуші? Ява рятував Павлушу один раз чи двічі? Знайди і прочитай ті рядки, що підтверджують твою відповідь.

Усна відповідь на питання 5 (с.187)

Яка ще позитивна риса вдачі Павлуші і Яви виявились наприкінці цього розділу?

Павлуша. Ви, звичайно ж, пам’ятаєте, з яким настроєм ми з Явою приїхали до Києва?

Учень. Мені сподобалось твої ж слова, Павлушо: «… радість, якої не можна розділити з найліпшим другом, - то не повна радість. І навіть не пів- радості. А якась четвертинка… Отож не дивуйтесь, що в нас був такий піднесений настрій”.
Усне малювання.

Опишіть Хрещатик: що ми бачимо, чуємо, відчуває?

Чи бували ви на цій славетній вулиці Києва? Яке враження вона справило на вас?

Ява. Чому я хотів бути міліціонером? Прочитайте цей епізод в II розділі другої частини.

Критик. Ява, чому ти так часто міняв професії, “як циган коні”?
Робота з підручником

Усна відповідь на питання 6 (с.192)

А на скільки часто тобі доводилося змінювати думку щодо вибору майбутньої професії? Чому так стається?

Учитель. Перекажіть уривок, де описано пригоди Павлуші і Яви в метро.
Робота з підручником.

Усна відповідь на питання 7 і 8 (с.192)

Чи засуджуєш ти Яву і Павлушу, які зникли з «місця злочину»? Обґрунтуй свою думку. Який момент у цьому розділі видався тобі найкумеднішим?

Критик. Як Яришка виявляла свою турботу про хворого брата? Пропоную послухати її розповідь.

Яришка. Ява спав ,а я сиділа біля його ліжка читала журнал «Барвінок». Побачивши, що брат прокинувся, дуже зраділа й миттю принесла йому сніданок : молоко, яєчню, сир і хліб з маслом.

- Будь ласка, рідний братику, їж! - припрошувала. (Ви ж, любі друзі пам’ятаєте, що я не вимовляю звук «р»?).


Робота з підручником.

Усна відповідь на питання 3 (с.196)

Прочитайте виразно фрагмент твору, в якому передано Явині переживання про стан здоров’я.

Усна відповідь на питання 2 (с.196)

Як реагував Ява на незграбне катання сестри на вже подарованому ним велосипеді у середині розділу та наприкинці?

Учитель. Порівняйте образи Павлуші і Яви. Які риси характеру є спільними для цих перснонажів?
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

Перевіряємо себе (підр., с .197)



V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

I група: інсценізація одного з фрагментів трилогії В. Нестайка “Тореадори з Васюківки”.

II група: письмово поділитися враженнями про прочитані розділи повісті (можливо, у формі листа до Всеволода Нестайка).

III група: домислити епізод, який автор нам не показав.



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка