Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. МаяковськогоСкачати 149.24 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір149.24 Kb.
Управління культури і туризму облдержадміністрації

Одеська обласна бібліотека для юнацтва

ім. В.В. МаяковськогоБібліотечні ініціативи в роботі з молоддю

Аналітичний огляд

Одеса – 2011

Управління культури і туризму облдержадміністрації

Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В.В. Маяковського


Науково-методичний відділ
Бібліотечні ініціативи в роботі з молоддю

Аналітичний огляд

Підготувала: Т. М. Петелько,

зав. відділом


Відповідальний за випуск:

Л.Ф. Пономаренко

Редактор: Л.Д. Фоменко
Комп’ютерний набір

та оформлення:

Т.Г. Астаф’єва
Тираж 40 прим.

Ксерокс ОЮБКороткий статистичний аналіз звітів ЦБС області за 2011 рік та аналіз інформаційних звітів з метою виявлення бібліотечних ініціатив в роботі з юнацтвом.


Статистичний погляд

У 2011 році бібліотечне обслуговування населення Одеської області здійснювали 35 ЦБС (в т.ч. 2 дитячі ЦБС в містах Ізмаїл і Одеса). Мережа бібліотек скоротилася до 860 (-3). Закриті 3 с/б в Ізмаїльському районі без узгодження з Міністерством культури України.

В ЦБС діяли 800 юнацьких структурних підрозділів (ЮСП), в т.ч.:

766 груп (+5);

30 кафедр (-1);

2 відділи (м. Іллічівськ та м. Одеса);

2 бібліотеки-філії (м. Б.-Дністровський, м. Ізмаїл).

Кількість юнацьких груп зросла в наслідок відновлення роботи закритих сільських біббліотек у Фрунзівському районі, відкриття груп у дитячих бібліотеках (Балтська, В. Михайлівська ЦБС, Ізмаїльська ЦСМБ),

Припинила роботу юнацька кафедра в Котовській ЦРБ. Відділ обслуговування було реорганізовано в інформаційно-ресурсний центр. В результаті чого перестав існувати відділ абонементу, в т.ч. і кафедра обслуговування юнацтва.

Міська бібліотека-філія для юнацтва в м. Б. Дністровську працювала всього 6 місяців. Рішенням міської ради її було приєднано до дитячої бібліотеки (без узгодження з Міністерством культури України).

Протягом звітного року відбувалися зміни в мережі багатьох бібліотек: закриття приєднання, скорочення структурних підрозділів тощо. Місцеві органи влади не узгоджували свої рішення з Міністерством культури України, тобто не дотримувались діючого законодавства щодо закриття бібліотек. Тому на початок 2012 р. ЦБС звітували про роботу уже фактично закритих бібліотек.

2012 рік ймовірно покаже значне скорочення мережі бібліотек в разі якщо не буде впроваджено мораторій на їх закриття.

Умови, в яких працювали ЦБС області в 2011 році можна назвати стресовими. Вони не могли не відзначитися на роботі бібліотек. В 2011 році бібліотеки зареєстрували 97348 користувачів віком від 15 до 21 року, що на 8044 менше минулого року. Слід зазначити, що і кількість жителів даного віку по області (в т.ч. і м. Одеса) скоротилася на 22316 чол. й становить 265993 (цифра приблизна).

Кількість зареєстрованих користувачів зменшилась як в міських, так і в районних ЦБС. Так 7 ЦСМБ зареєстрували 32302 користувача (-3420), а 26 районних ЦБС – 65046 (-4624), в т.ч. 45496 в сільських бібліотеках.

Показники зареєстрованих і обслугованих користувачів юнацького віку знизилися у 13 із 33 дорослих ЦБС області.

В 2011 році читанням було охоплено 36,6% (-0,2%) населення юнацького віку. Сільські бібліотеки залучили 62,8%.

Протягом року бібліотеки області зафіксували 118617 обслугованих користувачів (-4646) юнацького віку, в т.ч. за групами:

учні 9-11 класів – 48403 (-4648);

учні ЗПТУ – 12564 (-701);

студенти вузів – 26407 (-2818);

студенти технікумів – 13430 (+2378);

робітники – 4991 (-206);

службовці – 3340 (-119);

працівники сільського господарства – 1105 (+64);

інші (безробітні, домогосподарки, військовослужбовці) – 8377 (+2).

Від загальної кількості користувачів молодь, що навчається, складає 85% (100804 чол.) обслугованих користувачів. Та кількість користувачів учнів 9-11 класів продовжує зменшуватись (-4648). За останні 2 роки їх стало на 10066 чол. менше. Тут очевидні наслідки демографічної кризи 90-94-х років. Серед важливих причин – падіння інтересу до читання, міграція молоді до великих міст, за кордон, відсутність в бібліотеках нових надходжень, періодичних видань, Інтернету, технічних засобів.

Не всі ЦБС використали свої можливості щодо залучення юнаків та дівчат до читання. Менше, ніж 50% населення юнацького віку охоплено читанням в Біляївській, Ізмаїльській, Котовській, Овідіопільській, Роздільнянській ЦБС.

Більше 80% охоплено в Ширяївській, Балтській, Кодимській, Савранській, Саратській ЦБС, хоча загальна кількість користувачів даного віку в цих ЦБС зменшилась.

Бібліотекам області необхідно вивчити та проаналізувати ситуацію в регіоні і вжити необхідних заходів щодо залучення користувачів.

Аналіз кадрового потенціалу дає змогу зробити висновок, що підлітків обслуговують в основному працівники з вищою і середньою фаховою освітою та значним досвідом роботи.

Із 36 працівників ЮСП вищу освіту мають 13 чол., в т.ч. бібліотечну - 4, середню фахову – 16, стаж роботи більше 10 років 28 чол., до 3-х років 5.

Бібліотечні ініціативи в роботі з молоддю

Інформаційні звіти ЦБС області все більше містять аналіз роботи. Вони стали змістовніші, кращі за оформленням. Звіти Арцизької, Кілійської, Ренійської та Б.- Дністровської міської ЦБС є зразками складання текстових звітів.

Головною подією 2011 року для 13 бібліотек області було відкриття Інтернет-центрів завдяки їх участі у конкурсах програм «Бібліоміст» та фонду «Відродження». На початок 2012 року 100 бібліотек області мають доступ до Всесвітньої Мережі. В бібліотеках стало на 85 комп’ютерів більше. Всього в бібліотеках налічується 298 комп’ютерів.

Нарешті і наша область проявила активність. Бібліотекарі зрозуміли, що без модернізації рухатися вперед неможливо.

Аналіз звітів ЦБС допоміг виявити цікаві бібліотечні ініціативи в роботі з підлітками та молоддю в Арцизькій, Іллічівській, Котовській міській та районній, Ренійській та ін. ЦБС. Вони заслуговують уваги та впровадження в практику роботи.

Ананьївська ЦБС залучає молодь до вивчення свого роду, історії своєї сім’ї. Бібліотекарі переконалися, що ця тема є популярною серед користувачів і запропонували їм цикл заходів «Родинний літопис – пам'ять поколінь». На одному із заходів цього циклу – «Ананьївські родини: від історії до сьогодення», учні 10-11 класів дізналися про дворянський рід Флоренських, мецената Євгена Чикаленка, місцевого поета О. Лукашевича, родину Дембицьких, яка надала бібліотеці матеріали сімейного архіву. Бібліотекарі провели анкетування «Пізнай своє коріння». Спогадами про свою відому в Ананьєві родину поділився Олексій Смирнов, онук поета О. Лукашевича. Його бабуся О. Смирнова, донька поета написала книгу «Мои сто лет», в якій розповіла про події в країні після 1919 року, в т.ч. про репресії, про нелегку долю своєї родини. Олексій розповів про бабусю і подарував кілька примірників її книги бібліотеці.

Арцизька ЦБС є організатором районних свят, конкурсів, бере участь у міських заходах. 30 вересня, у Всеукраїнський день бібліотек, бібліотекарі вирішили провести піар-кампанію. Весь день на місцевому радіо «Арсі» звучало привітання директора ЦБС, лунали пісні. ЦРБ підготувала буклети, листівки, флаєри, плакати про бібліотеку і разом з учнями ЗОШ №5 бібліотекарі пройшли вулицями міста, роздаючи свою продукцію і запрошення до бібліотеки.

Флеш-моб організувала Теплицька сільська бібліотека. В центрі села зібралися діти. В руках у них були їх улюблені книги. Разом з бібліотекарями вони пройшли вулицями села, запрошуючи жителів на свято в Будинок культури. Під час святкування Дня бібліотек в БК демонструвалися слайди про бібліотеку і було враження ніби свято проходить в її стінах. На сцені стояв макет великої книги, з якої по черзі виходили герої улюблених творів і виконували пісні, читали вірші, танцювали, загадували загадки. Всі 460 місць БК були заповнені.

На бібліотечних заходах Арцизької ЦБС все частіше застосовуються відеоролики, слайди, використовуються елементи театралізації. До їх проведення залучаються підлітки. Все це надає заходам більшої емоційності, допомагає кращому засвоєнню інформації.

Надзвичайно цікаво було підліткам спостерігати лицарські турніри, які проходять на території історичної пам’ятки – фортеці в м. Б.-Дністровському. Цей відеоролик демонструвався під час проведення заходу «Героїчна сторінка минулого України», присвяченого 390-й річниці перемоги в Хотинській битві.

До проведення прес-конференції на тему «Картопля – другий хліб» (бібліотека-філіал №25) бібліотекарі залучили учнів 10-11 класів. Вони виступили в ролі агронома, селекціонера, історика, біолога, лікаря, шеф-повара, які відповідали на різні, навіть каверзні, запитання журналістів. Учасники заходу згадали прислів’я, загадки про картоплю, давали корисні поради, а в кінці всі ласували стравами із картоплі.

Працівники Балтської ЦБС вирішили слово підкріпити конкретною справою. Година екологічного виховання в б-ф села Шляхове закінчилась відновленням історичної пам’ятки, гордості села – «Бойкової криниці». Бібліотекарі продемонстрували підліткам, що збереження та відновлення природних пам’яток – справа рук кожного з нас.Березівська сільська б-ф ознайомила підлітків з мистецтвом писанкарства, провела огляд книг з виставки «Христос Воскрес!», а потім всі разом сіли розписувати яйця. Народні традиції тут поважають. Купальські свята проводять на природі. На Катерину, Андрія збираються на вечорниці, відтворюють обрядові дії.

Всі заходи Б.-Дністровської ЦСМБ неодмінно містять інформацію про рідний край, бо мешканці міста люблять його і пишаються його історією. Це – фотовиставка «Моя добра мала Батьківщина», з якої можна було дізнатися про історичні місця, вулиці, про фортецю, про відомих людей міста; презентації книг С. В. Паламарчука «Забытая земля: историческая область Бессарабия», Б. Устіменко «Наш вечный город Аккерман» та ще багато інших. Та найбільшу увагу жителів в 2011 році привернув перший фестиваль художньої творчості «Пушкінфест». Долучилися і бібліотекарі. Серед заходів: літературно-музична композиція «Солнце русской поэзии», літературна вікторина «На солнечной поляне Лукоморья», виставка-подорож книгами В. Місюка «Пушкін в Аккермані», парад пушкінських героїв та ін..Болградська ЦБС має значний досвід застосування змагальних форм роботи як з користувачами, так із бібліотечними працівниками. 15-й річниці Конституції України та 20-й річниці Незалежності України було присвячено літературний конкурс «Квітуча славна Україна». Крім конкурсу в ЦБС проведено цикл заходів під назвою «Ми разом з України», який включав: конкурс «Від громадянина України до громадянина світу», виставку-діалог «Конституція – етапи становлення», тематичний вечір «З любов’ю до тебе, моя Україно», музичний вечір «Україно моя, Україно, я для тебе на світі живу», урок патріотизму «Моя країна – Україна» тощо.

Щорічно проводиться фестиваль «Буджакская династия».

Допомагаючи підліткам у виборі професії, бібліотеки використовують такі форми роботи, які б неодмінно привернули увагу юнаків та дівчат: фоторепортаж «Ярмарка профессий», бесіди-консультації «Как найти свое место», диспут «Знаешь ли ты свои способности?», день інформації «Подорож у світ професій», пізнавальна година «Выбор профессии – шаг во взрослую жизнь» та ін..

Ізмаїльська міська ЦБС до Всеукраїнського Дня бібліотек провела День відкритих дверей «Бібліотека – світ нових можливостей» та флеш-моб.

ЦМБ започаткувала в місті буккросинг. Наразі функціонують 3 пункти з обміну книг.

2011 рік було проголошено Роком Української Першокниги. До 450-річчя Пересопницького Євангелія міська б-ф №2 організувала зустріч зі священиком Ізмаїльського Свято-Покровського собору отцем Євгеном – «Пам’ятка духовної культури, писемності українського народу». Отець Євген розкрив унікальність та цінність цієї реліквії для українського народу, розповів про її значення для сучасної України. Учасники заходу переглянули відео сюжет про історію рукопису. Інформація сприймалася з великою зацікавленістю. Отець Євген відповів на численні запитання учасників зустрічі.

ЦМБ спільно з музеєм-діорамою до 450-річчя Пересопницького Євангелія оформила виставку «В начале было слово…»Ізмаїльська районна ЦБС провела літературно-історичні читання «Книги Київської Русі – вічне джерело духовності», «Пересопницьке Євангеліє: від княжих часів до присяги Президента України», історичну годину «Свято вічної книги» та ін..

Бібліотеки системи протягом року обговорювали такі болючі теми сьогодення, як ксенофобія: огляди періодичних видань «Прояви ксенофобії в українському суспільстві», «Молодь проти ксенофобії», інформаційна година «Серйозний погляд: ксенофобія», відверта розмова «Толерантність – це…».

Під час Днів краєзнавства «Моє село – окраса України – це часточка моєї Батьківщини» бібліотеки використали все різноманіття форм роботи: виставки творчих робіт, поетичні вернісажі, вечори поезії, години цікавих повідомлень, виставка-мрія, виставка-дослідження, експрес-подорож та ще багато інших.

Іллічівська ЦСМБ провела низку цікавих заходів до 140-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Конкурс «Іду до Тараса» зібрав кращих читачів міста та сіл Олександрівка, Мала Долина, Бурлача Балка. 4 березня в читальній залі ЦМБ зібралися учасники та авторитетне журі конкурсу з головуючим І. Д. Гаврюком, членом Спілки письменників України, головою літературного об’єднання ім. Домріна. Звучали вірші, пісні на вірші поета, сценки з його творів та твори, присвячені Т. Г. Шевченко.

Досить неординарно підійшли іллічівці до святкування 20-ї річниці Незалежності України. ЦМБ та ЦМДБ організували бібліотечний майданчик: розгорнуту книжкову виставку «Державні та народні символи України», виставку творчих робіт «Таланти твої, Іллічівськ!», книжкову виставку «Українська народна кухня». Молоді таланти П. Пугачов та М. Кваша виконували пісні, читали монологи, вірші. Бібліотекарі провели вікторину на знання історії української державності. А для маленьких підготували лялькову виставку. Ще був конкурс малюнку на асфальті. А на завершення – частування українськими стравами.

Незвичайним способом бібліотекарі ЦМБ вивчали читацькі уподобання. Вони оформили «Чудо-дерево». На листочках, квіточках, плодах читачі писали назву своєї улюбленої книги і вішали на це дерево. Можна уявити, яке це було дерево – дійсно чудо.

Напередодні Нового року ЦМБ провела майстер-клас «Зроби новорічну іграшку своїми руками». Бібліотекарі вчили підлітків виготовляти вироби із кольорового паперу, картону, обгорток цукерок та ін. матеріалів, познайомили їх з книжками, які допоможуть створити «Чудеса своїми руками».

Увагу підлітків привернула виставка «Подорож у світ рідкісних видань», яку підготували працівники відділу єдиного фонду. На ній були представлені книги з 1898 по 1940 роки. Слід зазначити, що такі виставки, а також екскурсії в книгосховища заслуговують на впровадження в практику роботи бібліотек.

Кілійська ЦБС при створенні проекту «Відкриваєш книгу, відкриваєш світ» ставила за мету підняти престиж читання. Проект розрахований на 2011-2015 роки і передбачає низку інформаційних, культурно-просвітницьких заходів, створення бази даних «Літературні обрії Кілійщини», видання буклетів, календарів та ін.. друкованої продукції, яка популяризує читання, проведення соціологічних досліджень тощо (див. сайт Кілійської державної районної адміністрації http://kiliya-rda.odessa.gov.ua). В рамках проекту вже проведені: Тиждень дитячої та юнацької книги «Серця відкриті книзі», Тиждень краєзнавчої книги «Славна ти, земле Кілійська», Тиждень бібліотек «До добра – через книгу», конкурс «З любов’ю до книги та читання», «Поетичний марафон Кілійщини» пям’яті В. Виходцева та ін. заходи.

Бібліотеки системи практикують і змагальні форми роботи: районний огляд-конкурс «Кілійщина: роки та долі», конкурс знавців української мови «Мово рідна, слово рідне» до Всеукраїнського дня писемності та мови.

Різноманітними є форми знайомства підлітків з колом професій: виставка-знайомство «Є така професія», урок профорієнтації «Вибір професії – крок у доросле життя», урок-презентація «Всі професії важливі», вечір-зустріч «Вірність професії», вікторина «Угадай професію», бесіди-дискусії «Моя професія – моє майбутнє», «Вибір професії – справа важлива» та ін.

Кодимська ЦБС допомагає своїм користувачам у вивченні шкільних програм. Бібліотекарі працюють разом з вчителями-предметниками. Серед заходів: ділова гра «Дій локально – мисли глобально», географічний поєдинок «Загадкова географія», літературні посиденьки «Слово – землі квітучої краса», історична година «Українське козацтво», урок народної мудрості «Чисті джерела», уроки народознавства та багато інших. Учні шкіл взяли участь у конкурсі «Найкращий читач», конкурсі малюнку «Якою я бачу свою Україну», фотоконкурсі «Майбутнє мого краю».

Котовська ЦСМБ. На одному з автобусів м. Котовська можна прочитати заклик «Читаєш ти, читаю я, читає вся моя сім’я!». В салоні автобусу в яскравих кишеньках пасажири можуть знайти буклети, закладки, пам’ятки про книги, читання. Тут висить плакат, інформація про послуги бібліотеки, про нові книги, тематичні списки літератури та ін.

Бібліотекарі Котовська сподіваються, що їх проект «Читаючий автобус» сприятиме підняттю престижу читання. Вони активно рекламують бібліотеку і на каналах місцевого телебачення.Котовська районна ЦБС вже 2 роки реалізує проект «Молодь і час», в рамках якого проходить щорічна акція «Я обираю життя».

Заслуговує на увагу ініціатива котовчан з проведення районного бібліотечного марафону «Бібліотечний диліжанс» (в рамках програми «Читаюча Одещина»). «Бібліотечний диліжанс» одночасно вирушив з сіл Любомирка та Куяльник в напрямку до ЦРБ. Прикрашений кульками та плакатами, з пасажирами-учнями старших класів сільських шкіл та бібліотекарями він зупинявся в кожній бібліотеці. Бібліотеки зустрічали гостей цікавими заходами, проводили екскурсії, відео презентації. Всі разом провели флеш-моб.Красноокнянська ЦБС до Дня Святого Валентина провела захід, родзинкою якого стала виставка «На любов своє серце настрою». На ній були представлені листівки-валентинки, які зробили читачі бібліотеки – учні ЗОШ та студенти ПТУ №50. Вони навіть презентували свої валентинки, кожна з яких була неповторна та ексклюзивна. Ця ідея бібліотекарів дуже захопила підлітків. Принесли на виставку і інші атрибути свята всіх закоханих – м’які іграшки, свічки, вироби з кераміки, композиції з квітів тощо. На літературному вечорі «Світ твориться на любові» йшла мова про історію свята і, звичайно, звучали вірші та пісні про кохання.

Любашівська ЦРБ до свята закоханих разом з членами клубу «Ровесник» організувала літературно-музичне шоу «На крилах любові». Захід проводився в ЗПТУ. Гостями шоу був ансамбль «Молодість», який підготував концертну програму, в кінці якої всі присутні випустили в небо кольорові кульки з написом «З Днем Святого Валентина!».

Овідіопольська ЦРБ одне з засідань клубу «Шанувальники українського слова» присвятила темі «Бджільництво – давнє українське ремесло». На засідання запросили бджоляра С. А. Черпатюка. На виставці «Медова скарбниця» присутні побачили весь реманент пасічника: найрізноманітніший мед – соняшниковий, липовий, з білої акації; віск, прополіс, рамку з запечатаним медом. Був навіть вулик, засушені бджоли, бджолина матка, трутні. Інше засідання «Жіночі руки творять цю красу» пройшло у вигляді майстер-класу по створенню ляльок-мотанок.

Ренійська ЦБС реалізує бібліотечну програму «Час книги» з популяризації літератури на допомогу вивченню шкільної програми. В рамках програми проведені: презентація інформаційної зони навчальної літератури на абонементі «Книжковій світ – він твій», «Обо всем – понемногу», презентація ілюстрованої енциклопедії «Держава», журналу «Економіка. Фінанси. Право», огляд літератури «Світ в шкільному портфелі», «В мире математики», «Українська література ХХІ століття», «У дзеркалі слова». Бібліотека інформує вчителів та учнів про краєзнавчі матеріали. В читальній залі оформлена інформаційно-краєзнавча зона «Бесарабія. Буджак. Придунав’я». Створена електронна база даних краєзнавчої тематики.

Популяризується творчість місцевих авторів. В районі пройшов ХХ-й фестиваль літературної творчості «Весняні вітрила», який відкрив нові дарування.

Бібліотеки допомагають школярам, які беруть участь в районних та обласних олімпіадах, Всеукраїнському інтелектуальному змаганні «На старт, кмітливі!», тим, хто пише МАНівські роботи, у підготовці завдань для участі у Всеукраїнському турнірі юних правознавців.

Краєзнавчі матеріали розміщені на веб-сторінці ЦРБ, яка створена на сайті Інформцентру м. Рені (http://reni-rda.gov.ua). Протягом 2011 року її відвідало більше 9 тис. користувачів Інтернету.

Бібліотеки беруть активну участь у Дні міста, Дні району, фестивалях української, молдавської культур, Днях болгарської культури. До цих свят бібліотека підготувала буклети, виставкові експозиції: «Ren. Рені: старовинні карти та хроніки», «Ренійський район: минувшина та сьогодення», «Українці на ренійській землі», «Рушник вишиваний на щастя, на долю…», «Moldovenii din Basarabia», «Българа да си останем».

Роздільнянська ЦБС. В рамках бібліотечної програми «Художньо-естетичне виховання» відбулась виставка дитячо-юнацького малюнку «Сонячні барви». Про свої роботи розповідали Олена Апухтина та Інна Лінкарчук.

Емоційно пройшла дискусія на тему «Правда о СПИДе» в Яковлівській с/б, бібліотекарі провели анкетування, підготували плакати, фото, малюнки, виставку матеріалів «Мета тисячоліття – зупинити СНІД».

Бесіда-обговорення «Зупинимо СНІД, доки СНІД не зупинив нас!» пройшла і в б-ф №2 с. Кучургани. Учні відповідали на питання вікторини. А під час гри «Міф чи факт» піднімали картки з відповіддю «Міф» чи «Факт» на запитання бібліотекаря.

Захід Бушнівської сільської бібліотеки має назву «Шкідливі звички – шлях у безодню». До нього учні написали реферати, підготували плакати.Ширяєвська ЦБС реалізує районний проект «Відпочивай – книгу не покидай!», в рамках якого пройшли різдвяні читання, тиждень дитячої та юнацької книги, заходи в літньому оздоровчому таборі, посвята в читачі тощо.

Читацькі салони «Територія радісного і вільного читання» діють в ЦРБ, бібліотеках сіл Жовтневе, Новоандріївка, Червоні Кути, Преображенка, Старомакіївка. Заходи, які там проходять, допомагають популяризувати українську літературу: «Українська книга крізь віки», «Ювіляри року», «Народжені Україною», «Знайомтесь: нові надходження», «Літературний калейдоскоп» та ін..

Протягом 2011 року в ЦБС області для юнацтва діяли 137 клубів за інтересами. (Нажаль повну інформацію про наявність клубів за інтересами надали не всі ЦБС). Серед них літературно-поетичних – 40, краєзнавчих – 24, народознавчих – 16. Найбільша кількість клубів за інтересами в Біляївській, Б. Дністровській, Кілійській, Любашівській ЦБС.

Знайомство із звітами ЦБС дає можливість зробити висновок, що бібліотеки відреагували на всі ювілейні дати року, календарні свята, активно популяризують краєзнавчу літературу, народні традиції, обряди, стали значно більше уваги приділяти юридичній освіті, допомагають підліткам у вирішенні соціальних питань, запроваджують сучасні інформаційні можливості для задоволення потреб користувачів.

Скачати 149.24 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка