Управління культури І туризму київської облдержадміністрації київська обласна бібліотека для юнацтва на вічнім шляху до ШевченкаСторінка1/11
Дата конвертації17.01.2018
Розмір1.53 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ

КИЇВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

КИЇВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА

На вічнім шляху до Шевченка

Київ 2013УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ

КИЇВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

КИЇВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА

До вшанування пам’яті, та підготовки

до відзначення в 2014 році 200-річчя

від дня народження Т. Г. Шевченка (ч.1)

«На вічнім шляху до Шевченка»

Методико-біобібліографічні матеріали

Київ 2013

ББК 83.3 4Укр

На 12

На вічнім шляху до Шевченка: методико-біобібліографічні матеріали. – Ч. 1 / [уклад. І. В. Кузнєцова]; Київська обласна бібліотека для юнацтва. – К., 2013. – 110с.Методико-біобібліографічні матеріали «На вічнім шляху до Шевченка» присвячені 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Видання складається з чотирьох розділів. Перший розділ містить біографічну інформацію про Тараса Шевченка, список вибраних творів, бібліографію літератури про життя і творчість митця. У другому – наводиться перелік окремих заходів по вшануванню пам’яті Кобзаря. Життя і творчость Тараса Шевченка на Київщині відображено у третьому розділі. Четвертий розділ представляє методичну літературу. А також видання містить цитати відомих людей про Кобзаря та афоризми з його творів.

Розраховане на широке коло читачів.

Укладач: І. В. Кузнєцова, Н. Я. Патенок

Відповідальний за випуск: Г. Й. Сорока

© Укладач : І.В. Кузнєцова, Н.Я.Патенок, 2013

© Київська обласна бібліотека для юнацта, 2013


1. Життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка

1.1. Біографія9 березня 1814 — 10 березня 1861
Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 р. в с. Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (тепер Черкаська область) у родині кріпаків Григорія і Катерини Шевченків. Батько Тарасів був не тільки добрим хліборобом, він ще й стельмахував та чумакував, до того ж умів читати й писати. У Тараса було 2 брати і 4 сестри. Після 2 років проживання в Моринцях сім’я Тараса Григоровича переїхала в с.Кирилівка, де він і провів все своє важке дитинство. «Важке», тому що його мати померла в 1823р., коли Тарасу Шевченку було всього 9 років. Після її смерті батько одружився вдруге, причому його обраницею була вдова, у якої було троє дітей. Не дивно, що вона недолюблювала Тараса Шевченка і ставилася до нього суворо, а часом і жорстоко. Єдиною людиною, яка ставилась до Тараса з розумінням і співчуттям, була його сестра, Катерина. Але після того як вона вийшла заміж її підтримка закінчилася. У 1825 помирає батько, а Шевченко тільки виповнилося 12 років. Інтерес до малювання і поезії у Тараса Шевченка проявився з самого дитинства. У 8-річному віці хлопчик поступає на службу до місцевого вчителя-дяка Павла Рубана, де і навчається грамоті. На 16 році його життя він потрапляє в число прислуги поміщика, генерал-лейтенанта Василя Васильовича Енгельгардта, спочатку в ролі кухарчука, потім козачка. Помітивши у Тараса пристрасть до живопису, поміщик вирішує зробити його придворним художником. Він віддає свого кріпака в навчання викладачеві Віленського університету — портретисту Яну Рустему. У Вільні юний Тарас пробув 1,5 року.

На початку 1831 року поміщик переїжджає в Санкт-Петербург, де триває навчання Тараса Шевченка вже у «мальовничих справ цехового майстра» В. Ширяєва. Саме там Шевченку, вдавалося (коли посміхалась вдача) змальовувати статуї в Літньому саду і відвідувати Ермітаж. Одного разу, змальовуючи чергову статую, Тарас Шевченко познайомився з І.М.Сошенко. Це знайомство зіграло величезну роль у біографії Тараса Шевченка. Адже саме завдяки Сошенко він познайомився з Венеціановим, Брюлловим, Жуковським. Ці люди і викупили Шевченка у поміщика Енгельгардта. На ті часи це було ціле багатство. І що б отримати його, Брюллов намалював портрет Жуковського. За допомогою графа Вьєльгорского був влаштований приватний аукціон, на якому продали цей портрет за 2500 рублів.

У 1838 році відразу після викупу з кріпацтва Шевченко вступає до Академії мистецтв, де жадібно вивчає живопис, малюнок і творчість російських і українських письменників. У доробку Т. Шевченка на кінець 1839 року були поеми «Гайдамаки» (найбільша робота), «Kатерина», «Тарасова ніч», «Іван Підкова», балада «Тополя», послання «До Основ'яненка», вірші «Перебендя», «Нащо мені чорні брови... ». Вони й склали першу його поетичну збірку - «Kобзар», яка побачила світ у 1840 році. Після закінчення в 1844 році Академії мистецтв письменник повертається в Україну, в Києві працює художником у Київській тимчасовій комісії з питань розгляду старих актів. У цей же період Тарас Григорович знайомиться з Костомаровим, формуються його політичні погляди. Він вступає в «Кирило-Мефодіївське» суспільство. За епіграму на імператрицю і революційний настрій віршів збірки «Три літа» в березні 1847 року поета заарештовують і відправляють на заслання до Орської фортеці, де він повинен служити солдатом. Крім того, Микола І своїм указом заборонив Тарасу Шевченку писати і малювати, що для нього було досить гнітюче.

Як художник Тарас Шевченко в 1848 році був включений до складу експедиції з дослідження Аральського моря, де активно малював аквареллю пейзажі і портрети. Завдяки нормальному відношенню лейтенанта Бутакова, Тарасу Шевченко було дозволено змальовувати пейзажі узбережжя. Та щастя тривало не довго, незабаром про сприятливе відношення до Тараса Шевченка дізнався уряд, як результат – Шевченко був відправлений в Новопетрівське, а лейтенант отримав догану. Тарас Григорович перебував у Новопетровському з 17жовтня 1850р. по 2 серпня 1857р. Перебування в цьому засланні було дуже важким (особливо перший час). Через неможливість малювати Шевченко почав пробувати себе в фотографії, але це, в той час, було дороге задоволення. Тому він кинув це заняття й знову взявся за перо і написав кілька російських повістей - «Княгиня», «Художник», «Близнюки». У цих творах Тарас Шевченко дуже багато написав автобіографічної інформації.

У 1851 році художник був включений у геологічну експедицію в горах Каратау.

Завдяки клопотанням віце-президента Академії мистецтв графа В. П. Толстого та його дружини, в 1857 році Тарас Шевченко повертається із заслання. Поет живе в Москві і Петербурзі. У 1859 році приїжджає в Україну, але перебуває під наглядом поліції. Постійне проживання в Україні йому заборонене, тому Шевченко повертається в столицю.

На початку 1857 р. друзі поета отримали царський дозвіл на його звільнення, але офіційного дозволу Шевченку довелось чекати аж до серпня. Повернення поета до Петербурга вітали всі прогресивні сили країни. Оповитий ореолом борця-мученика, він викликав велике захоплення, особливо у молоді. У 1859 р. Шевченко отримав дозвіл повернутися в Україну. Але за революційну агітацію серед селян його знову заарештували і звеліли виїхати до Петербурга.

4 вересня 1860 р. Рада Академії мистецтв надала Шевченкові звання академіка-гравера. Цього ж року виходить нове видання «Кобзаря». Шевченко багато працює: пише вірші, створює нові гравюри, стежить за поширенням свого «Букваря», планує видання кількох підручників.

10 березня 1861 р. Тарас Григорович Шевченко помер.
До цього часу здоров’я поета було підірване десятирічним засланням. Свій 47-й день народження письменник зустрічає тяжкохворим (водянка, проблеми з серцем, розлад печінки).

Тарас Григорович помер 10 березня 1861 року в Петербурзі. Його ховають спочатку на Смоленському кладовищі, але, згідно з «Заповітом», 10 травня того ж року його прах перезахований в Україні над Дніпром на Тарасовій горі (м. Канів).

Незважаючи на короткий життєвий шлях, Тарас Шевченко залишив великий відбиток у літературі і художньому мистецтві. Шевченко писав, в основному, в жанрі поеми («Гайдамаки», «Сон», «Катерина» та ін.), балади («Причинна»), повісті («Княгиня», «Музикант»). Загальновідомі збірки його віршів — «Кобзар» (рання творчість), «Три літа», «У казематі» (написані в ув’язненні). Тарас Шевченко — автор більше 1000 художніх робіт, в основному, це пейзажі, портрети, жанрові малюнки. Він досконало володів технікою написання картин олівцем, пером, аквареллю та олією. Шевченку було присвоєно ступінь академіка з гравірування. Випущений альбом картин Тараса Григоровича Шевченка «Живописна Україна».

Український народ шанує пам'ять свого видатного сина. З 1918р. щорічно відзначається День народження Т. Шевченка. По всій Україні встановлені пам'ятники поетові, відкриті музеї, його могилу оголошено заповідником, ім'я поета присвоєно учбовим закладам, науковим установам, театрам, вулицям, бульварам, площам, пароплавам тощо. Його праці перекладені на більшість мов світу. Починаючи з 1962 р., щорічно присуджуються Державні премії України імені Т.Г. Шевченка в галузі літератури і мистецтва. Масовими тиражами друкуються його твори, перекладаються багатьма мовами. За рішенням ЮНЕСКО, ювілеї поета відзначалися майже в усіх державах світу.


1.2. Бібліографія1.2.1.Твори Тараса Шевченка


 1. Шевченко, Т. Кобзар [Текст]: вибір популярних віршів / Тарас Шевченко; упоряд. О. Івах. – Вінніпег: Культура і освіта, 1944. – 192 с.

 2. Шевченко, Т. Повна збірка творів [Текст] : У 3 т. Т. 2. Повісті / Тарас Шевченко; редкол.: О. Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Державне видавництво художньої літератури, 1949. – 640 с.

 3. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 3. Драматичні твори. Повісті. 1841- 1855 / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1949. – 481 с.

 4. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 4. Повісті 1855- 1858 / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1949. – 475 с.

 5. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 1. Поезія 1837-1847 / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1951. – 613 с.

 6. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 5. Щоденник. Автобіографія 1857- 1860 / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1951. – 263 с.

 7. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко. – Київ: Державне видавництво художньої літератури, 1952. – 492с.

 8. Шевченко. Т. Художник [Текст]: повесть / Тарас Шевченко. – К.: Государственное издательство художественной литературы УССР, 1953. –113 с.

 9. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 2. Поезія 1847-1861 / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1953. – 574 с.

 10. Шевченко, Т. Поезії в двох томах [Текст] / Тарас Шевченко; ред. кол.: М. П. Бажан (голова) та ін.; вступ. стаття М. Т Рильського. – К.: Радянський письменник, 1955. – 501 с.

 11. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 6. Замітки. Статті. Листи. Записи народної творчості. «Буквар» 1839- 1861 / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1957. – 589 с.

 12. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 7. Живопис. Графіка 1830-1847. Кн. 1. / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1961. – 63 с.

 13. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 7. Живопис. Графіка 1830-1847. Кн. 2. / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1961. – 108 с.

 14. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 8. Живопис. Графіка 1847-1850. / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1963. – 95 с.

 15. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 10. Живопис. Графіка 1857-1861 / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1963. – 174 с.

 16. Шевченко, Т. Повне зібрання творів в десяти томах [Текст] : В 10 т. Т. 9. Живопис. Графіка 1851-1857 / Тарас Шевченко; редкол.: О.Є. Корнійчук (голова) та ін. - К.: Видавництво академії наук УРСР, 1964. – 110 с.

 17. Шевченко, Т. Твори [Текст] / Тарас Шевченко; вступ стаття Юрія Івакіна. - К.: Дніпро, 1971. – 622 с.

 18. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко. – К.: Дніпро, 1972. – 606 с.

 19. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; вступ. стаття О. Гончара. – К.: Дніпро, 1972. – 583 с.

 20. Шевченко, Т. Кобзарь [Текст] / Тарас Шевченко. – К.: Дніпро, 1974. – 622с.

 21. Шевченко Т. Твори в п’яти томах [Текст] : В 5 т. Т. 1. Поетичні твори 1837-1847 / Вступ. стаття та приміт. В. С. Бородіна. - К.: Дніпро, 1978. – 373 с.

 22. Шевченко Т. Твори в п’яти томах [Текст] : В 5 т. Т. 2. Поетичні твори 1847-1861. - К.: Дніпро, 1978. – 365 с.

 23. Шевченко Т. Твори в п’яти томах [Текст] : В 5 т. Т. 3. Драматичні твори. Повісті. - К.: Дніпро, 1978. – 416 с.

 24. Шевченко Т. Твори в п’яти томах [Текст] : В 5 т. Т. 4. Повісті. - К.: Дніпро, 1978. – 411 с.

 25. Шевченко Т. Твори в п’яти томах [Текст] : В 5 т. Т. 5. Автобіографія. Щоденник. Вибрані листи / Приміт. В.С. Бородіна. - К.: Дніпро, 1979. – 567 с.

 26. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; вступ. стаття О. Гончара; приміт. Л. Кодацької. – К.: Дніпро, 1980. – 613с.

 27. Шевченко, Т. Малий кобзар [Текст]: вибрані поезії для дітей / Тарас Шевченко. – К.: Веселка, 1981. – 384 c.; іл.

 28. Шевченко, Т. Поеми [Текст] / Тарас Шевченко. – К.: Дніпро, 1981. – 189 с.

 29. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; вступ. стаття О. Гончара. – К.: Дніпро, 1982. – 647с.

 30. Шевченко, Т. Садок вишневий коло хати [Текст] : вірші / Тарас Шевченко; грав. О. І. Івахненка; макет і орнаменти В. І. Юрчишина. – К.: Веселка 1982. – 46 c.; іл.

 31. Шевченко, Т. Кобзарь [Текст] : пер. с. укр. / Тарас Шевченко; предисл. Л. Н. Новиченко . – К.: Дніпро, 1983. – 646с.

 32. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; вступ. стаття О. Гончара ; приміт. Л. Кодацької. – К.: Радянський письменник, 1983. – 599с.

 33. Шевченко, Т. Тополя [Текст] / Тарас Шевченко; іл. І. В. Лопати. – К.: Дніпро, 1984. – 96 с.

 34. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; вступ. стаття О. Гончара; приміт. Л. Кодацької. – К.: Дніпро, 1984. – 606 с.

 35. Шевченко, Т. Г. Кобзарь [Текст]: стихотворения и поэмы ; пер. с укр. / Тарас Шевченко; примеч. В. Бородина. – М.: Худож. лит., 1984. –230 с.

 36. Шевченко, Т. [Текст]: повести / Тарас Шевченко; предисл. Е. П. Кирилюка; сост. и примеч. С. М. Шаховского. – К.: Веселка, 1984. – 359с.: ил.

 37. Шевченко Т. Твори в п’яти томах [Текст] : В 5 т. Т. 1. Поетичні твори (1837-1847) / Вступ. ст. Б. Олійника; приміт. Л. Кодацької- К.: Дніпро, 1984. – 351 с.

 38. Шевченко Т. Твори в п’яти томах [Текст] : В 5 т. Т. 2. Поетичні твори (1847-1861) / Приміт. Л. Кодацької.- К.: Дніпро, 1984. – 301 с.

 39. Шевченко Т. Твори в п’яти томах [Текст] : В 5 т. Т. 3. Драматичні твори. Повісті / Приміт. В. Бородіна.- К.: Дніпро, 1985. – 381 с.

 40. Шевченко Т. Твори в п’яти томах [Текст] : В 5 т. Т. 4. Повісті / Приміт. В. Бородіна.- К.: Дніпро, 1985. – 389 с.

 41. Шевченко Т. Твори в п’яти томах [Текст] : В 5 т. Т. 5. Автобіографія. Щоденник. Вибрані твори / Приміт. В. Бородіна.- К.: Дніпро, 1985. – 525 с.

 42. Шевченко, Т. Художник [Текст]: повість / Тарас Шевченко; пер. з рос. Б. Антоненка- Давидовича, М. Шумила, Л. Смілянського, О. Кундзіча. – К.: Молодь, 1985. – 368с.

 43. Шевченко, Т. Назар Стодоля [Текст] / Тарас Шевченко; післям. В. Шубравського. – К.: Дніпро, 1985. – 103 с.

 44. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; вступ. стаття О. Гончара ; приміт. Л. Кодацької; іл. худож. В. Куткіна. – К.: Дніпро, 1986. – 542с.

 45. Шевченко, Т. Три літа [Текст] : поезії / Тарас Шевченко; упоряд. передм. та приміт. В. Є. Шубравського – К.: Веселка, 1987. – 191 c.: іл.

 46. Шевченко, Т. Думи мої [Текст]: поезія / Тарас Шевченко; упоряд. і переклад Р. Чилачаєва. – К. : Дніпро; Тбілісі: Сабчота Сакартвело, 1987. – 232с. – укр., грузин.

 47. Шевченко, Т. Малий кобзар [Текст] : вибрані поезії для дітей / Тарас Шевченко; упоряд. і приміт. Є. С. Шубравського; вступ. ст. Є. С. Шабліовського; худож. Т. Г. Кудіш. – Дніпропетровськ.: Промінь, 1990. – 294 c. – ISBN 5-7775-0160-5.

 48. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; передм. Д. Павличка; післямова Василя Бородіна. – К.: Веселка, 1990. – 144 с.

 49. Шевченко, Т. Єретик [Текст]: поема: пер. рос. білорус. чес. словац. пол. та болг. мовами / Тарас Шевченко; упоряд., авт., передм. В. К. Житник. – К.: Дніпро, 1991. – 123 с.: іл. – ISBN 5-308-01071-4.

 50. Шевченко, Т. Буквар південноруський 1861 року [Текст]: для мол. та серед. шк. віку / Упоряд. М. М. Ілляша; вступ. слово О. Т. Гончара. – К.: Веселка, 1991. - 63с. – ISBN 5-301-01333-5.

 51. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; худож. В. І. Лопата. – К.: Всеукраїнське товариство «Просвіта», 1993. – 512 с. - ISBN 5-7707-4961-Х.

 52. Шевченко, Т. Повне зібрання творів [Текст] : У 12 т. Т. 3. Драматичні твори. Повісті / Тарас Шевченко; редкол.: Є. П. Кирилюк (голова) та ін. - К.: Наукова думка, 1993. – 400 с.

 53. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; вступ. стаття О. Гончара.– К.: Варта, 1993. – 640с. – ISBN 5-203-01443-4.

 54. Шевченко, Т. Три літа [Текст] : вибране: Поезії. Драми. Повісті. Листування / Тарас Шевченко; за ред. М. Совенко. – К.: Книговид. Центр «Посредник»Ltd., 1994. – 413 c. – ISBN 5-7101-0275-Х.

 55. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; за ред. Л. С. Шорубалки. – К.: Наукова думка, 1997. – 368с. – ISBN 966-00-0116-9.

 56. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко; худож. В. І. Касіян. – К.: Веселка, 1998. – 486 с. - ISBN 966-01-0030-2.

 57. Шевченко, Т. Кобзар [Текст] / Тарас Шевченко. – К.: Дніпро, 1999. – 672 с. - ISBN 5-308-01526-0.

 58. Шевченко, Т. [Текст] / Тарас Шевченко // Хрестоматія з української літератури: В 2 кн. Кн. 2; за ред. Є. І. Мазніченко, Н. М. Максименко. – К.: Наукова думка, 1999. – С. 9-171. – ISBN 966-00-0112-6.

 59. Шевченко, Т. Вибрані твори [Текст] / Тарас Шевченко; пер. словац. Юло Кокавець. – К.: Голов. спеціаліз. ред. літ. мовами нац. меншин України, 1999. – 77с. – Мова: укр., словац. - ISBN 966-522-141-8.

 60. Шевченко, Т. Вибрані твори [Текст] / Тарас Шевченко; пер. нім. А. Курелли, Е. Вайнерта, І. Франка, Г. Гупперта, Г. Роденберга. – К.: Голов. спеціаліз. ред. літ. мовами нац. меншин України, 1999. – 69с. – Мова: укр., нім. - ISBN 966-522-136-1.

 61. Тарас Шевченко і Крим [Текст] : енциклопедичний довідник / Упоряд. Г. А. Рудницький. – Сімферополь: Таврія, 2001. – 288с. – ISBN 5-7780-0828-7.

 62. Шевченко, Т. Повне зібрання творів [Текст] : У 12 т. Т. 1. Поезія 1837-1847 / Тарас Шевченко; редкол.: М.Г. Жулинський (голова) та ін. - К.: Наукова думка, 2001. – 784 с. - ISBN 966-00-0712-4.

 63. Шевченко, Т. Повне зібрання творів [Текст] : У 12 т. Т. 2. Поезія 1847-1861 / Тарас Шевченко; редкол.: М.Г. Жулинський (голова) та ін. - К.: Наукова думка, 2001. – 784 с. - ISBN 966-00-0708-6.

 64. Шевченко, Т. Повне зібрання творів [Текст] : У 12 т. Т. 3. Драматичні твори. Повісті / Тарас Шевченко; редкол.: М.Г. Жулинський (голова) та ін. - К.: Наукова думка, 2003. – 592 с. - ISBN 966-00-0683-7.

 65. Шевченко, Т. Повне зібрання творів [Текст] : У 12 т. Т. 4. Повісті / Тарас Шевченко; редкол.: М.Г. Жулинський (голова) та ін. - К.: Наукова думка, 2003. – 600 с. - ISBN 966-00-0746-9.

 66. Шевченко, Т. Повне зібрання творів [Текст] : У 12 т. Т. 5. Щоденник. Автобіографія. Статті. Археологічні нотатки. «Букварь южнорусский». Записи народної творчості / Тарас Шевченко; редкол.: М.Г. Жулинський (голова) та ін. - К.: Наукова думка, 2003. – 496 с. - ISBN 966-00-0186-Х.

 67. Шевченко, Т. Повне зібрання творів [Текст] : У 12 т. Т. 6. Листи. Дарчі та власницькі написи. Документи, складені Т. Шевченком або за його участю. / Тарас Шевченко; редкол.: М. Г. Жулинський (голова) та ін. - К.: Наукова думка, 2003. – 632 с. - ISBN 966-00-0726-4.

 68. Шевченко, Т. Повісті [Текст] / Тарас Шевченко. –Дніпропетровськ: Січ, 2003. – 690 с.- ISBN 966-511-270-8.

 69. Шевченкова Криниця [Текст]: збірник афоризмів із творів Тараса Шевченка / Вступ. слово Л. І. Андрієвського; упорядн. В. Дорошенко, Т. В. Майданович. – К.: Криниця, 2003. – 288 с. - ISBN 966-7575-35-7.

 70. Шевченко, Т. Повне зібрання творів [Текст] : У 12 т. Т. 7. Мистецька спадщина. Живопис і графіка / Тарас Шевченко; редкол.: М.Г. Жулинський (голова) та ін. - К.: Наукова думка, 2005. – 504 с. - ISBN 966-00-0216-5.

 71. Шевченко, Т. [Текст] / Тарас Шевченко // О. І. Борзенко, М. П. Сподарець. Українська література. 9 клас: Хрестоматія. – Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2005. – С. 341 – 506. – ISBN 966-624-205-2.

 72. Шевченко, Т. Усі твори в одному томі [Текст] / Тарас Шевченко; упоряд. Г. В. Латник. – К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 2007. – 824с. – ISBN 966-569-218-6.

 73. Шевченко, Т. Вибрана поезія. Живопис. Графіка [Текст] / Тарас Шевченко; упоряд., авт. прим. С. Гальченко; вступ. ст. І. Дзюби. - К.: Мистецтво, 2007. – 608 с. – Укр., англ. - ISBN 978-966-577-123-4.

 74. Шевченко, Т. Думи мої, думи мої [Текст] / Тарас Шевченко; пер. болгар. Димитра Методієва. – Одеса.: Маяк, 2008. – 77с. – Мова: укр., болгар. - ISBN 978-966-587-167-5.

1.2.2. Література про життя і творчість Т. Шевченка
 1. Анісов, В. Літопис життя і творчості Т. Г. Шевченка [Текст] / В. Анісов, Є. Середа; редактор Г. Сингаївська. – К.: Дніпро, 1976. – 392с.

 2. Бабинцев, С. Тарас Григорьевич Шевченко [Текст] / С. Бабинцев. – Ленинград: Просвещение, 1970. – 159 с.

 3. Белецкий, А. Тарас Шевченко [Текст]: книга для учителя / Александр Белецкий, Александр Дейч. – М.: Просвещение, 1989. – 144с.

 4. Бельчиков, Н. Тарас Шевченко [Текст]: критико-биографический очерк / Н. Большаков. – М.: Государственное издательство художественной литературы, 1961. – 224с.

 5. Билинская, М. Шевченко и музика [Текст] / М. Билинская. – К.: Муз. Україна, 1984. – 129с.

 6. Большаков, Л. «Все он изведал…» Тарас Шевченко: поиски и находки [Текст] / Леонид Большаков. – К.: Днипро, 1988. – 543с.

 7. Большаков, Л. Повість про вічне життя [Текст]: наук.-худож. кн. / Л. Большаков; для серед. та ст. шк. віку; авториз. пер. з рос. Н. К. Ніколенко. – К.: Веселка, 1990. – 214с. – ISBN 5-301-00723-8.


 8. Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка