Української народної казки



Скачати 94.53 Kb.
Дата конвертації17.01.2018
Розмір94.53 Kb.
ТипУрок


Донецький обласний інститут

післядипломної педагогічної освіти

Виставка методичних матеріалів педагогів області з теми:

«2017 рік – рік інтеграції українознавчого компонента в роботу вчителя філолога»


«Микита Кожум’яка». Драматичний твір на тему української народної казки
Автор:

Давидова Ксенія Сергіївна,

учитель української літератури

Часовоярської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 17


Часів Яр – 2017

УРОК № 39

Клас: 5.

Тема: «Микита Кожум’яка». Драматичний твір на тему народної казки»

Мета:

  • навчити учнів опрацювувати ідейно-художній зміст твору, визначати його тему й ідею, охарактеризувати головних персонажів та сюжет, збагачувати словниковий запас учнів;

  • розвивати вміння виокремлювати у творі найнапруженіші епізоди, творчу уяву, логічне мислення, культуру мовлення, виразне читання;

  • виховувати пошану до героїв нашого народу, зацікавити дітей історичним минулим українського народу, навчити розуміти його зв’язок із сучасністю, національну свідомість учнів, шанобливе ставлення до заповітів наших предків.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми: складання порівняльної характеристика, бесіда, виразне читання, пояснення вчителя, слово вчителя.

Обладнання: ілюстрації до твору, дидактичний матеріал.

Теорія літератури: драматичний твір і його будова, гіпербола.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.

1. Рефлексія.

Доброго дня, діти! Рада вас бачити. Сьогодні нас чекає напружена робота. А налаштуватися на неї нам допоможе аутотренінг.


Створення емоційного настрою. Аутотренінг для учнів

«Самоналаштування»

Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте про себе за мною: Я зможу сьогодні добре працювати на уроці!



Я думаю, замислююсь.

Я – особистість творча!

Я бажаю всім однокласникам успіхів сьогодні на уроці!
ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Літературний диктант за поезією Олександра Олеся «Ярослав Мудрий».







  1. За князювання Ярослава Україна зацвіла, як … (пишний сад).

  2. Греки, німці, італійці, чехи, угри в Київ поплили, щоб там … (купувати, продавати, жити).

  3. Київ став схожий на місто … (Царгород).

  4. Ярослав дбав про Київ, як про … (друга та сина).

  5. У палатах князь Ярослав сидів на … (пишнім троні).

  6. В час бенкету музики грали на … (бандурах, Гуслях, різних сопілках).

  7. Честь поріднитися із князем мали … (Королі, князі, царі).

  8. Мудрість князя Ярослава була у… (державнім будівництві, владі, устрою, в судах).

  9. Щоб не нищити народу і народного майна, князь … (не хотів воювати).

  10. Безсмертний вінок із пісень сплів Ярославу … (Боян)

  11. Своїм нащадкам великий князь заповідав … (не сваритися, жити в згоді).

  12. Діти заповіт Ярослава … (не довго пам’ятали, осміяли на весь світ).





IІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Вступне слово вчителя.

Українські народні казки – популярний фольклорний жанр (фольклор – «народна мудрість»). В народних казках передається з покоління в покоління мудрість народу, усе, що є вартим нащадків, життєвий досвід, мрії народу, його почуття.

У казках також знайшли відображення важливі історичні події. Казки мають повчальний характер, і в них є завжди певна мораль.

Тож сьогодні ми зможемо познайомитись із народною казкою «Микита Кожум’яка».

«Микита Кожум’яка» – твір про народного героя та уславлення перемог українського народу в боротьбі із загарбниками-печенігами.

Загалом у творчості О. Олеся наявні релікти народницької символіки, його ліричний герой є втіленням мужності та героїзму українського народу. Саме таким постає перед нами Микита Кожум’яка, персонаж однойменного твору О. Олеся.
2. Робота над твором «Микита Кожум'яка».

Тема: зображення мужності українського народу в боротьбі проти печенігів.

Ідея: уславлення патріотизму, мужності та сміливості українських народних героїв.

Твір Олександра Олеся можна поділити на дві частини – мову героїв і ремарки, авторські пояснення, що вказують на те, які дійові особи виступають, що вони роблять, які допомагають уявити персонажів та обстановку, у якій вони діють. Такий твір називається драматичним і вже пристосований для сценічної постановки. Основна його ознака – призначення для театрального спектаклю.

Будь-який драматичний твір, як правило, має поділ на дії та картини. Поділ на картини у драматичних творах викликаний тим, що зображуване може відбуватися в різних місцевостях.


3. Теорія літератури.

Гіпербола – художній засіб явного і навмисного перебільшення для посилення виразності і підкреслення сказаної думки.

Драматичний твір – це твір, написаний у формі мови персонажів і ремарок. Основною її ознакою є призначення її для театрального спектаклю. Текст драматичного твору розпадається на дві частини – мови героїв і ремарки, що вказують режисеру на декорації і дії персонажів.
4. Виразне читання твору «Микита Кожум’яка».

Пам’ятка «Як читати за ролями»


Фізкультхвилинка
5. Опрацювання твору «Микита Кожум’яка» у формі бесіди за питаннями.

  • Як автор зображує ворогів?

  • Чи знайшов Володимир героя серед своїх вояк?

  • Хто виголосився захистити батьківщину?

  • Що придумав хан? На що він очікував?

  • Як минав двобій? Знайдіть описання в тексті,

  • Хто переміг? Як ця непересічна подія назавжди увійшла в історію нашої країни?


6. Вікторина «Вгадай мене». Впізнайте персонажа твору за описом.

1. Боязливий, хитрий, але вірить у свою перемогу. (Хан)

2. Військовий, дужий, непереможний. (Воїн-печеніг)

3. Кремезний, сором’язливий, має неабияку силу. (Микита Кожум’яка)

4. Талановитий стратег та захисник батьківщини. (Князь Володимир)
V. Узагальнення уроку.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.



  1. Робота в групах. Дібрати цитати з тексту до характеристики дійових осіб: І група – Микити, ІІ група – змія.


Микита

Змій

«…найменший - щось страшне! 
Вже трилітком клав мене! 
... Раз колись коня мій син 
Перекинув через тин» 
«... А сердитий! Тільки слово -
І скипів, і вже готово! 
Що підвернеться під руку, 
Все потрощить, як макуху! 
Чулий хлопець він і добрий, 
І розумний, і хоробрий, 
І всіх любить нас, либонь, 
А зачепиш - як огонь!»

«…ледащо, 
Він не встане і з стільця»

«Наймиліш йому дитина...»

«…є ще в нас орли, 
Та не тут, не в цій палаті, 
А в мужицькій простій хаті!»

«Вхопить шкуру та як трісне -
Дух твій вийде, ані писне!»

«О, як шкурою він лясне - 
На добраніч, сонце красне!»

«Неймовірну силу має…»

«Не маю я охоти 
Розмовлять під час роботи»

«…дванадцять шкур роздер»

«Він і біса подолає»

«.,.той, що дуги гне»

«Сміється, крутить вус - 
Ні крихти переляку!»

«Залізну булаву 
Всю ніч йому кували»

«…хлопець він верткий 
І набік вчас відскочить»

«Микита не здригне»

«Микита наступає, 
Тримає булаву»

«Спіткнувся і Микита»

«…добре вшкварив! 
Микита змія взяв, 
Ще раз об землю вдарив»

«Микита в боки взявсь, 
Стоїть собі й сміється»

«Слава, слава Микиті!»

«Хай живе Микита!»

«Хай живуть Микита і князівна! 
Слава, слава!»

«…змій віки уже лютує»

«…має він залізні руки»

«…має безліч він голів»

«…великий володар, 
Землі й самого пекла цар»

«…він всіх нас переїсть»

«…кров з нас смокче змій»

«…лютий змій»

«…дужий, кажуть, змій»

«Прилетів на крилах гад 
І князівну вкрав з палат!..»

«На крилах змій прилинув»

«…сипле іскри з рота»

«…змій вогнем 
Микиті спалить очі»

«Який страшний та злий! 


І в сні таким не сниться»

«Посипав іскри змій, 


Горять, вгорі літають»

«Змій лапи потирає»

«…як розгнівавсь змій»

«Пустив, дивіться, пару, 


Мов курява знялась... 
О, знову кинув жару!»

«…змій упав!»

«…змій зваливсь»

«Як мертвий змій лежить... 


Лежить і не здригнеться...»



VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці.


  1. Що таке українська народна казка?

  2. Назвіть ознаки народної казки в творі «Микита Кожум’яка».

  3. Що таке драматичний твір? Назвіть його ознаки?




  1. Рефлексія настрою.

  2. Самооцінка.

Я брав (брала) активну участь у роботі.

Я доповнював ( доповнювала).

Я на уроці був (була ) пасивним (ою).
VІІІ. Домашнє завдання.

Скласти самостійно сценарій до уривка улюбленої казки.






Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка