Українська мова 8 клас Судовий процес по звинуваченню Дієслова Мета



Скачати 100.58 Kb.
Дата конвертації08.01.2019
Розмір100.58 Kb.

Українська мова

8 клас
  1. Судовий процес по звинуваченню Дієслова

Мета: - закріпити та узагальнити знання учнів про головний член

речення присудок, його види та засоби вираження;



  1. розвивати усне мовлення, спостережливість, критичне

мислення, творчу уяву;

  1. виховувати шанобливе ставлення до матері, прагнення

оберігати її спокій і здоров`я.
Перебіг уроку
I. Вступне слово вчителя.

Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми проведемо його на судовому засіданні.

Але для цього нам необхідно пригадати деякі “юридичні закони”.
II. Актуалізація опорних знань

Проведення тестування учнів.



  1. Дієслово – це…

Ж) член речення;

З) частина мови.

  1. Дієслово має такі форми:

А) інфінітив, особову, безособову, дієприкметник,

дієприслівник;

Б) інфінітив, особову та безособову;

В) відмінкові форми.



  1. Дієслово означає:

Щ) назву предмета;

Ю) ознаку дії;



Я) дію або стан предмета.

  1. Дієслово змінюється:

А) за числами і відмінками;

Б) тільки за родами;



В) за числами, особами, часами і родами у минулому часі.

  1. Дієслово і його форми у реченні виступають:

А) будь-яким членом речення;

Б) присудком;

В) другорядним членом речення.
Учні вибирають правильні варіанти відповідей і з букв отримують слово.


  1. Яке слово вийшло? (Заява)

Так, до суду звернулася пані Граматика із заявою про відкриття судової справи. Хто ж звинувачуваний? Здогадалися? (Дієслово) Пані Граматика звинувачує Дієслово, що воно, утискаючи права інших частин мови, захопило головні функції у реченнях, тим самим збіднюючи мовлення.
III. Постановка мети і завдань уроку.

  1. Яка ж буде мета нашого судового засідання?

(Учні самостійно визначають мету і завдання уроку)

  1. З`ясувати функції дієслова у реченні, повторити і узагальнити знання про присудок , його види і засоби вираження.


IV. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.

Секретар: Встати! Суд іде! Заслуховується справа “Граматика

проти Дієслова”!



Суддя: Панове присяжні! Наше завдання полягає не в тому, щоб

суворо покарати винного, а в тому, щоб знайти таке

рішення , яке б сприяло розвитку і збагаченню нашого

мовлення. Слово надається прокурору.



Прокурор: Роль Дієслова, безумовно, важлива у мовленні, але не

більш, ніж інших частин мови. Я викликаю свідка

звинувачення.

Свідок 1: (називає себе) На основі вивченого матеріалу можу

засвідчити ось що. Головним членом речення , зокрема

присудком, може виступати не лише дієслово. До того ж

існують такі речення, в яких дієслова зовсім немає.

Давайте розглянемо наступні приклади.

(Учень наводить самостійно дібрані приклади речень, у яких дієслова не несуть смислового навантаження, а виступають як зв`язки або відсутні зовсім)

Прекрасні сни спали на думку мені.

Наше місто наче сад.

Мій брат – художник.

Чоловік був сумним.

У класі хлопець був першим.

День сонячний, тихий.



Прокурор: На підставі всього сказаного вважаємо дії Дієслова правопорушними і неприпустимими. Вимагаємо виключення Дієслова з членів речення.

Суддя: Слово надається захиснику.

Адвокат: Ми не з усім сказаним згодні. У виступі свідка звинувачення

було розглянуто переважно один вид присудка. Тому

вважаю необхідним розглянути інші речові докази і

викликаю свідка захисту.



Свідок 2: (називає себе і наводить самостійно дібрані приклади

речень з простим дієслівним, складеним дієслівним та

складним присудком)

На землю насувались густі сутінки.

Бабуся продовжувала вишивати рушник.

Черешні тут росли високі.



Адвокат: Ми проти такого суворого вироку.

Суддя: Прошу секретаря представити інші документи по цій справі

для винесення справедливого рішення.



Секретар:

  1. З`ясування ролі дієслова у мовленні:

  1. послухати текст, визначити тип мовлення, насиченість тексту дієсловами; дати назву;

  2. виписати граматичні основи, визначити вид головних членів

речення;

- користуючись написаним, усно переказати текст;

- чого навчає ця розповідь?

Ідуть три жінки, несуть воду. Болять в них руки, але треба працювати. Раптом назустріч вибігли три хлопчика. Один через голову перекидається. Інший соловейком співає. А третій вирішив допомогти матері. Підбіг до неї, забрав важкі відра. Мати з сином пішли додому. А дві жінки стали допитуватись у старого, чий син найкращий.



  1. Я тільки одного й бачу,- відповів той.




  1. З`ясування ролі дієслова у реченні.

Зараз ми з вами проведемо слідчий експеримент. Необхідно скласти речення так, щоб дієслово і його форми виступали різними членами речення.

(Учні складають речення і записують їх на дошці та в зошит)

Захищати свій рідний край – благородний обов`язок.

Мрія танцювати не давала спокою Марії.

Мама попросила мене прибрати у кімнаті.

Ліжко, застелене барвистим покривалом, стояло у куті.

Хвилюючись, я заглянув у мамині очі.
Суддя: Присяжні, вам надається час, щоб винести вирок. Якщо ви

вже готові, прошу передати вирок для оголошення.



Вирок: обмежити Дієслово як головного члена речення, але надати

можливість виступати другорядним членом.


V. Домашнє завдання.

Скласти твір-мініатюру “Мамині очі”, вживши усі різновиди присудків.


VI. Підсумок уроку.

  1. Над яким матеріалом працювали?

  2. Що повторили?

  3. Чи є ще якісь запитання з цієї теми?

  4. Що в уроці було найцікавіше?


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка