Українська мова 5 клас



Скачати 69.19 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір69.19 Kb.

Українська мова 5 клас

ТЕМА. РЗМ №5. Діалог, його розігрування відповідно до запропонованої ситуації спілкування, пов’язаної із життєвим досвідом учнів (діалоги етикетного характеру, діалоги-розпитування), за поданим початком, малюнками
МЕТА: навчити п’ятикласників оцінювати діалогічне мовлення щодо його змісту, мовного оформлення, відповідності ситуації спілкування; сприяти удосконаленню мовленнєво-комунікативних вмінь складати й розігрувати діалоги (орієнтовно 6-7 реплік для двох учнів) з урахуванням мети й адресата мовлення, використовувати репліки для стимулювання й підтримання діалогу; підвищувати мовну й мовленнєву культуру п’ятикласників.
ТИП УРОКУ: урок розвитку комунікативних умінь

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення п’ятикласників з темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда-розминка



  • Яку роль у житті кожного відіграє спілкування?

  • Від чого воно залежить?

  • Як називається розмова двох і більше осіб?

  • Як називаються слова кожного учасника діалогу?

  • Як вести діалог?

  • У яких стилях мовлення найчастіше використовується діалог?


ІV. Сприйняття і засвоєння матеріалу
Спостереження над мовним матеріалом ( учням на парту подається текст, який містить діалог)

СКУПИЙ


Усі вважали мене добрим, та я був скупий. Мені, наприклад, було шкода віддавати свої речі, навіть непотрібні. Я казав: «Бери, будь ласка», а самому було жаль. Або приходив із гостей додому і починав шкодувати, що з’їв мало цукерок. Мені було дуже соромно, що я такий жадібний і скупий. Скоро мені стало зовсім тяжко віддавати свої речі.

Якось до мене підійшов Володя.



  • Дай книжку почитати…

  • Не можу. Сам читаю,- кажу.

  • А потім даси?- питає Володя.

  • Потім дам.

Петя попросив у мене олівці – помалювати, а Гена – шахи – пограти.

- Не можу дати. Сьогодні сам малюватиму,- сказав я Петі.

А Гені сказав:

- Увечері сам гратиму в шахи.

Через два дні Володя зустрічає мене і каже:


  • Прочитав?

  • Що?- запитую.

  • Книжку.

  • А-а-а! Ще ні. Я повільно читаю. Кожну сторінку.

  • Ну добре. А коли закінчиш, даси?

  • Дам.

Того ж дня до мене підійшов Петя.

Потім я зустрів Гену.

  • Ну як? Зараз даси?- питає

  • Ні, ні! Сам читаю! Тобто малюю! Тобто граю!

Після цього хлопці в мене нічого більше не просили.
Дати відповідь на запитання.

  • Як хлопчик характеризує сам себе на початку оповідання?

  • Яку людину вважають скупою, а яку жадібною?


РОЗРІЗНЯЙТЕ


Скупий

  1. Який уникає витрат. Скупому не хотілося витрачати гроші.

  2. Який неохоче дає щось. Такий скупий, що й снігу серед зими не випросиш.

  3. Стриманий у вияві чогось. Скупий на слова.

Жадібний

  1. Який прагне до чогось. Жадібний до знань.

  2. Який прагне до збагачення, наживи. Жадібний до грошей.

- Нічого, - усміхнувся я. – Скоро тато купить мені футбольний м’яч, і всі відразу почнуть зі мною розмовляти.

Мені купили м’яч, і я вийшов з ним у двір. Хлопці грали у настільний теніс. Я прибіг до них, показав м’яча і запитав:


  • Подобається?

  • Хороший м’яч!- сказали хлопці й знову почали грати в теніс.

Від здивування я не знав, що робити. Я бачив, що хлопцям дуже хочеться пограти, та вони не просили м’яча. Я пограв трохи сам, і мені стало нецікаво. Я пішов додому. На столі лежали мої речі: книжки, олівці, шахи. І раптом я зрозумів, що ось зараз, цієї миті, я можу втратити всіх своїх друзів назавжди.
Дати відповідь на запитання.

    • Який вид мовлення – монолог чи діалог – становить основу тексту?

    • Скільки осіб бере участь у діалозі?

    • Як виділяються на письмі слова кожного співрозмовника?

    • Чи є тут слова автора? Де вони? Які розділові знаки їх відокремлюють?

    • З’ясувати значення слів настільний, теніс.

Настільний. 1. Призначений для столу. Настільна гра. 2. Завжди потрібний і такий, що використовується постійно. Словник – моя настільна книжка.

Теніс. 1. Спортивна гра, суть якої в перекиданні ракеткою невеликого м’яча від одного гравця до іншого через низьку сітку. Настільний теніс – перекидання ракеткою м’ячика через сітку, натягнуту поперек невеликого прямокутного стола.
V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
( Учитель зачитує фрагмент твору, що містить діалог, і вказує назву твору. Якщо правильно, учні хлопають, якщо ні – тупотять ногами)

1.


І сказав їм Сварог:

- Ось піду я від коша до коша показувати, як ставити хатину, як піч мурувати, як жорна тесати.

- Коли ж се буде? – нетерпляче питали люди.

- Ось тільки закінчу ткацький верстат будувати. («Берегиня»)

2.

Пішов пес до вовка й каже:



- Вовче, брате, давай разом жити!

- Чому б ні!

Та згодом вовк каже до пса:

- Будь тихо, бо прийде ведмідь та з’їсть нас. («Чому пес живе коло людини?»)

3.

- Здоров, добрий чоловіче!



- Здоров!

- Скажи, будь ласкавий, чоловіче, як тепер лучче жити: чи правдою, чи неправдою?

- Е-е-е!... Добрі люди! Де ви тепер правду знайдете? («Про правду і кривду»)

4.


- Чого ви, тату, зажурилися? Що пан казав?

- Та тут, дочко, таку пан загадку загадав, що я й не надумаю, що воно й є.

- А яка ж загадка, тату?

- Та така: що є у світі ситніше, прудкіше, миліше над усе? («Мудра дівчина»)

5.

- Та от чого прийшли, пане: ночували ми обидва на полі, а як уранці повставали, то побачили, що моя кобила привела лоша.



А другий чоловік каже:

- Ні, брехня, - моя! Розсудіть нас, пане!

От пан подумав і каже:



VІ. Колективне складання і розігрування діалогу-розпитування

ЗРАЗОК


- Наталко! Що ти найбільше полюбляєш робити у вільний час.

- Я люблю читати.

- А які твори тобі найбільше подобаються?

- Казки. А чим ти займаєшся?

- Я люблю вишивати.

- І що ти вже вишила?

- Я почала вишивати рушничок.

- Колись навчиш і мене.


VІІ. Самостійне складання діалогів у парах.
ВАРІАНТ І. Придумати закінчення оповідання, використовуючи діалог.

ВАРІАНТ ІІ. Скласти діалог за картиною №1.

ВАРІАНТ ІІІ. Скласти діалог за картиною №2.

ВАРІАНТ IV ( Найслабші учні). Скласти діалог, використовуючи даний початок.

    • Привіт, друже!

    • Привіт!

    • Що ти робитимеш завтра? Я хочу запросити тебе на день народження. Чи зможеш ти прийти?

    • Вдячний за запрошення.


VІІІ. Розігрування діалогів у парах
Прослухати кінець оповідання «Скупий» і дати відповіді на запитання.
Тоді я схопив книжку для Володі, олівці для Петі, шахи для Гени, м’яч для всіх і вибіг у двір. І тепер я знаю: є речі, які не купиш ні за які гроші.


  • Чи траплялися схожі ситуації у вашому житті?

  • Чи зрозумів скупий свою помилку? Чи буде він таким і надалі?

  • У яких рядках сформульована основна думка оповідання?


ІХ. Підсумок уроку.


  1. Бесіда з учнями

    • Що називається діалогом?

    • Що таке репліка?

    • Що ви навчилися на сьогоднішньому уроці?

    • Чи важко складати діалог?

    • У яких стилях мовлення діалог використовується найчастіше?

    • Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

    • Що вам найбільше запам’яталося?

    • Що ви побажали б своїм однокласникам?

Х. Домашнє завдання. Скласти діалог етикетного характеру, використовуючи «чарівні» слова/
Додатки до уроку

СКУПИЙ

Усі вважали мене добрим, та я був скупий. Мені, наприклад, було шкода віддавати свої речі, навіть непотрібні. Я казав: «Бери, будь ласка», а самому було жаль. Або приходив із гостей додому і починав шкодувати, що з’їв мало цукерок. Мені було дуже соромно, що я такий жадібний і скупий. Скоро мені стало зовсім тяжко віддавати свої речі.

Якось до мене підійшов Володя.


  • Дай книжку почитати…

  • Не можу. Сам читаю,- кажу.

  • А потім даси?- питає Володя.

  • Потім дам.

Петя попросив у мене олівці – помалювати, а Гена – шахи – пограти.

- Не можу дати. Сьогодні сам малюватиму,- сказав я Петі.

А Гені сказав:

- Увечері сам гратиму в шахи.

Через два дні Володя зустрічає мене і каже:


  • Прочитав?

  • Що?- запитую.

  • Книжку.

  • А-а-а! Ще ні. Я повільно читаю. Кожну сторінку.

  • Ну добре. А коли закінчиш, даси?

  • Дам.

Того ж дня до мене підійшов Петя.

  • Сьогодні даси?- питає мене.

  • Ні, не можу. Сам читаю.

  • Що читаєш? – усміхнувся Петя.

  • Книжку.

  • Та я в тебе олівці просив,- нагадав він.

  • А-а! Малюю ще, малюю!

Потім я зустрів Гену.

  • Ну як? Зараз даси?- питає

  • Ні, ні! Сам читаю! Тобто малюю! Тобто граю!

Після цього хлопці в мене нічого більше не просили.
- Нічого, - усміхнувся я. – Скоро тато купить мені футбольний м’яч, і всі відразу почнуть зі мною розмовляти.

Мені купили м’яч, і я вийшов з ним у двір. Хлопці грали у настільний теніс. Я прибіг до них, показав м’яча і запитав:



  • Подобається?

  • Хороший м’яч!- сказали хлопці й знову почали грати в теніс.

Від здивування я не знав, що робити. Я бачив, що хлопцям дуже хочеться пограти, та вони не просили м’яча. Я пограв трохи сам, і мені стало нецікаво. Я пішов додому. На столі лежали мої речі: книжки, олівці, шахи. І раптом я зрозумів, що ось зараз, цієї миті, я можу втратити всіх своїх друзів назавжди.
Самостійне складання діалогів у парах. Варіант 4.

Скласти діалог, використовуючи даний початок.

    • Привіт, друже!

    • Привіт!

    • Що ти робитимеш завтра? Я хочу запросити тебе на день народження. Чи зможеш ти прийти?

    • Вдячний за запрошення.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка