Українська література



Скачати 206.86 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір206.86 Kb.
ТипПрограма

Навчальний предмет. Українська література. 7 клас

Розділ. Про далекі минулі часи

Тема. І. Франко. «Захар Беркут». Патріотична ідея у творі. Уславлення сміливості, патріотизму, вірності в образах Максима і Мирослави.

Тип уроку: застосування навичок і вмінь.

Мекеда Тетяна Валеріївна, вчитель української мови й літератури, Торчицький навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа I-II ступенів – дитячий садок».

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Українська література: 5-9 класи / Р.В.Мовчан, К.В.Таранік-Ткачук та ін. (зі змінами, затвердженими наказом МОН України від 29.05.2015 р. № 585).

Мета: розкрити патріотичний мотив твору, його зв’язок із розгортанням сюжету; схарактеризувати образи Максима і Мирослави, їхні моральні якості, ставлення до рідного краю; розвивати вміння характеризувати та порівнювати риси літературних героїв, творче мислення, інтелектуальну активність, пам'ять, увагу, спостережливість, уміння аналізувати, зіставляти, робити висновки; виховувати найкращі людські риси, почуття національної гордості; прищеплювати любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого.

Обладнання: портрет І. Франка, ілюстрації учнів до образів Максима, Ми­рослави, текст твору.



Методи, прийоми і форми роботи: слово вчителя, бесіда, складання характеристик героїв, написання асоціативного твору, робота з таблицею, інтерактивні ігри «Вільний мікрофон», «Займи позицію».

Перебіг уроку.

І.Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Побажайте успіху сусідові по парті, усім однокласникам і собі.



ІІ.Актуалізація опорних знань.

    1. Бесіда за питаннями.

  • З якою метою І. Франко звернувся у повісті «Захар Беркут» до історії?

  • Доведіть, що твір «Захар Беркут» І.Франка є історичною повістю.

  • Дайте визначення поняттю «герой художнього твору» . Як розподіляються герої в повісті?

  • Які герої твору реальні, а які вигадані?

  • Якому герою повісті ви симпатизуєте? Чому?

  • Чи хотіли б ви жити серед тухольців, героїв твору Ф.Франка?

  • Як вони виявляють свою любов до рідної землі?

    1. Гра «Розгадай кросворд».




1

6






















2

























3






















4



















5




















По горизонталі: 1. Як Т. Вовк називав тухольців? (Смердами) 2. Ім'я до­чки Т. Вовка. (Мирослава) 3. За соціальним станом Т. Вовк —... (Боярин) 4. Назва стовпа, який «пильнував» вхід у тухольську долину. (Сторож) 5. За родом діяльності Максим — ... (Гірняк)

По вертикалі: 6. Один із псевдонімів І. Франка (Мирон).



ІІІ.Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Героями моїх творів майже ніколи не

бувають люди темні і безпомічні, а коли

ті твори будять симпатію до них у читачів,

то певно не за їх терпіння, а за їх життєву

енергію, розум і чуття, яке вони

проявляють у життєвій боротьбі.

І. Франко

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

1.Слово вчителя

Патріотизм, подібно до любові, керує людською свідомістю, надихаючи людину на великі і малі звершення в ім’я батьківщини. Патріотизм - величний вияв невичерпної любові до рідного краю. Він, як і честь, виховує достойних, сильних людей, що здатні пожертвувати власним життям заради рідної землі. Патріотизм зроджує впевненість у собі, жагу до перемоги, віру у свій народ, він перетворює звичайну людину на безстрашного воїна, який не відчуває страху й болю, йдучи впевнено до поставленої мети. Патріот живе в єдності зі своїм народом, адже життя народу стає його життям.

Саме такими патріотами є персонажі повісті Івана Франка: Захар Беркут, його син Максим, Мирослава. Їх наділено найкращими рисами характеру, поведінки й зовнішності. Вони і в сучасного читача викликають повагу, захоплення та симпатію. Це - люди, в яких гармонійно поєдналися моральна й фізична краса.

2. Характеристика образів Максима і Мирослави з використанням створених удома ілюстрацій.



Максим.

А.Бесіда за питаннями.

  • Хто такий Максим?

  • Коли вперше ви зустрічаєтеся з ним у творі?

  • Яке враження справляє на вас цей герой?

  • Як тухольці ставилися до Максима?

  • Де познайомилися Максим і Мирослава?

  • За що Т. Вовк не полюбляв Максима?

  • Яким чином Максим опинився у ворожому стані?

  • В чому виявилася мужність Максима у битві з ворогом?

  • В результаті чого Максим потрапив у полон?

  • Що запропонував юнак тухольській громаді для подолання ворога?

  • Як сприйняв Максим звістку про оточення тухольцями монголів, пере­буваючи в полоні?

  • За що, на ваш погляд, Мирослава полюбила Максима?

  • Чи можна вважати молодого Беркута зрадником?

  • Чому, на вашу думку, Максим вижив, перебуваючи в полоні?

  • Чи буде Максим продовжувати справу батька?

  • Відповідь обґрунтуйте.

  • Якими рисами характеру наділив І. Франко свого героя?

Б. Гра «Вільний мікрофон».

Учні стисло висловлюють власну думку, відповідаючи на питання «Чим мені сподобався цей герой (Максим)?»

В. Цитатна характеристика.

Г. Орієнтовний план до характеристики образу Максима.

  1. Максим — «молодий гірняк... перший удалець на всю тухольську верхо­вину...»

  2. Портрет і зовнішність героя.

  3. Вольові якості: а) наполегливість; б) цілеспрямованість; в) мужність; г) ве­лика сила волі; д) незламність, твердість; е) готовність до самопожертви;

є) свідомість обов'язку.

4) Розум та кмітливість: а) володіння зброєю; б) військове вміння; в) риси начальника.

5) Почуттєві риси: а) справедливість; б) любов до вітчизни, коханої; в) гор­дість; г) волелюбність; д) вірність; е) розсудливість; є) витривалість; ж) са­мовладання.

  1. Значення образу Максима.

Мирослава.

А. Бесіда за питаннями.

  • Якою ви уявляєте Мирославу?

  • Хто виховував дочку боярина? Як це вплинуло на її характер, поведінку?

  • Як Мирослава поводила себе під час полювання?

  • Через що дочка не розуміла свого батька?

  • Чому Мирослава відстоювала інтереси тухольців?

  • Яким чином Мирослава намагалася визволити Максима з неволі?

  • Як Захар Беркут ставився до Мирослави?

  • Чому Мирослава не могла перебувати з батьком у ворожому стані?

  • Як Мирослава поставилася до загибелі батька?

  • Чи будуть, на ваш погляд, щасливими Максим і Мирослава?

  • Дослідіть, як сам автор твору ставиться до своїх героїв.

Б. Цитатна характеристика.

В.Орієнтовний план до характеристики образу Мирослави.

1) Мирослава — головна героїня повісті І. Франка «Захар Беркут», дочка боярина Тугара Вовка.

2) Портрет і зовнішність.

3) Риси вдачі: а) сердечність; б) доброта; в) скромність; г) ніжність; д) по­рядність; е) вірність.

4) Донька і батько.

5) Вольові риси: а) готовність віддати життя за щастя народу і за коханого; б) сила волі; в) мужність.

6) Палке кохання до Максима.

7) Мирослава — рятівниця Тухлі.

Г. Порівняльна характеристика Максима і Мирослави.

Спільні риси

Максим і Мирослава — сміливі й мужні.

  • Волелюбні, розуміють справедливість порядків, установлених тухольцями.

  • Виявляють військове вміння.

  • Готові віддати життя за щастя народу.

Відмінні риси

Різні умови виховання по-іншому впливають на їхні характери.

  • Син вождя тухольської громади Максим не згоден ні на які поступки, коли йдеться про щастя народу.

  • Дочка боярина Мирослава ладна відмовитися від справедливої кари во­рогові, аби зберегти життя коханому.

  • Максим твердий і непохитний; Мирослава слабкіша, іноді вагається.

  • У Максима над усім панує свідомість обов'язку перед народом; Мирослава насамперед думає про свого нареченого.

3. Робота над V розділом повісті.

А. Виразне читання окремих частин розділу.

Б. Визначення теми розділу: зображення мужньої боротьби тухольців, лучників, охоронців на чолі з Максимом проти монголо-татарських загарбників під керівництвом Т. Вовка.

В. Визначення ідеї розділу: уславлення героїзму, винахідливості, стійкості русичів та їх ватажка Максима; засудження жорстокості, жаги до збагачення, підступності, улес­ливості Т. Вовка та його прибічників монголів.

Г. Основна думка: найстрашніше для країни — це зрада; тільки той, хто про­ливає кров за неї, гідний бути її сином.

Д. Композиція.

Експозиція: виконання Максимом рішення громади; побратимство з луч­никами та охоронцями будинка Т. Вовка.

Зав'язка: боротьба русичів на чолі з Максимом проти монголів під керів­ництвом боярина і Бурунди.

Кульмінація: захоплення Максима у полон; смерть всіх прибічників мо­лодого Беркута.

Розв'язка: звернення Максима до сонця, яке не було милосердним до нього і його товаришів.

Е. Сюжет.

Максиму та кільком інших тухольцям було доручено виконати рішення громади — вигнати Т. Вовка з Тухлі, його будинок зруйнувати.

Однак боярина з дочкою не було, тільки охоронці та лучники біля його будинку намагалися чинити тухольцям опір. Незабаром тухольці та охоронці знайшли порозуміння і вирішили відсвяткувати цю подію. Недовго тривав бан­кет. Будинок Т. Вовка був оточений монголами. Відбувся бій, який складався з кількох етапів. Мужньо трималися тухольці, очолені Максимом. Врешті- решт усі були мертві, окрім Максима. Т. Вовк наказав монголам обов'язково взяти у полон того, кому він заздрив, ким пишався і водночас ненавидів.

Є. Обговорення змісту розділу за питаннями.

  • Які відчуття були у Максима, коли він ішов виконувати рішення гро­мади — прогнати з Тухольщини Т. Вовка?

  • Що думав Максим про боярина, йдучи до нього за рішенням громади?

  • Як це характеризує молодого тухольця?

  • Прочитайте, в яких умовах жив Т. Вовк у Тухлі. Про що це свідчить?

  • Від яких слів оборонців будинку боярина зрадів Максим?

  • Як охоронці будинку Т. Вовка організували святкування своєї зустрічі з тухольцями?

  • Розкажіть, як тухольці виявили свою готовність битися з монголами.

  • Що відповів Максим Т. Вовку на його пропозицію здатися?

  • Через що Т. Вовк страшно розлютився під час осади свого будинку, де переховувалися тухольці?

  • Кого бачив Максим у боярині?

  • Як відбувався бій тухольців з монголами?

  • До якого плану вдався Максим з останками оборонців у небезпечній для них ситуації?

  • Якої думки був боярин про Максима, спостерігаючи за ним під час бою?

  • Що відповів Максим Т. Вовку, коли його було схоплено?

  • Над чим розмірковував боярин після захоплення Максима?

  • Що сталося з полоненим Максимом?

  • Чому Максим заздрив товаришам, які загинули в бою?

    1. Робота над VI розділом повісті.

А. Переказ цікавих епізодів з розділу.

Б. Визначення теми розділу: відтворення страшних картин перебування монголів на Тухольщині, де ворог потрапив до пастки її оборонців.

В. Визначення ідеї розділу: уславлення мудрості, винахідливості, дружби, взаємопідтримки оборонців рідної землі; засудження підступності, жорстокості монголів, їх прагнення збагатитися за рахунок знищення всього живого.

Г.Основна думка: справжній син рідного краю ніколи не зрадить свою Бать­ківщину, свій народ, навіть якщо потрібно йому пожертвувати власним життям.

Д. Композиція.

Експозиція: страшна чутка про намагання монголів захопити Тухлю.

Зав'язка: мудре рішення Максима стосовно блокади монголів у горах; не­порозуміння між Бурундою і Т. Вовком.

Кульмінація: відчуття монголами тієї безвихідної ситуації, у яку вони потрапили під час захоплення Тухлі.

Розв'язка: відмова Максима зрадити свій народ.

Е.Сюжет.

Сон, який бачив 3. Беркут, був передчуттям неприємного — страшною чуткою про те, що на Тухлю рухаються монголи. Мирослава звернулася до громади з пропозицією від Максима стосовно боротьби з монголами. Тухольцям необхідно було покинути село і, як тільки монголи потраплять до нього, то «їх обступити і вирубати до останнього». Монголи увійшли у пусте село. Почалася боротьба: тухольці кидали каміння з гори на татар. Бурунда був незадоволений Т. Вовком, бо через нього монгольське військо поступово зменшувалося, план Пети не виконувався. Т. Вовк пропонує об­міняти Максима на те, щоб тухольці надали можливість монголам вийти з котловини. Мирослава хоче звільнити Максима, вона пропонує йому пере­одягнутися в її одяг і взяти перстень, подарований їй Петою. Саме він дозво­лить Максиму пройти всю монгольську сторону. Максим відхиляє пропози­цію Мирослави, а потім і батька. Мирослава порадила тухольцям у боротьбі з монголами використовувати машини, за допомогою яких можна кидати каміння (метавки).

Є.Обговорення змісту розділу за питаннями.

  • Який сон снився 3. Беркуту?

  • Як тухольці реагували на сумну вість пастухів?

  • У чому вбачав 3. Беркут призначення тухольців у боротьбі з монго­лами?

  • Чим пояснити те, що громада не підтримала промову 3. Беркута?

  • Яка допомога прибула тухольцям для оборони?

  • Як тухольці сприйняли приїзд Мирослави?

  • Що запропонував Максим для перемоги над ворогом?

  • Опишіть, що відбувалося у тухольському селі, коли громада підтримала план Максима?

  • Як природа відчувала ту небезпеку, яка повинна була ось-ось трапитися?

  • Як Бурунда намагався знищити тухольців, що перебували на горі?

  • Чим займався 3. Беркут під час побоїща?

  • 3 якою промовою звернулася Мирослава до тухольців стосовно монголів, які піднімалися вгору за допомогою драбин?

  • Чому Бурунда «скакав на майдані мов смажений»?

  • Що трапилося з Максимом після того, як він опинився у неволі?

  • Чим пояснити доброту, чуйність Т. Вовка до полоненого Максима?

  • Як Максим охарактеризував народ Тухольщини?

  • Яку думку висловив Максим боярину стосовно його, Беркута, замінити на виведення татар з котловини?

  • Чому зустріч Мирослави з поневоленим Максимом змусила хлопця пові­рити у своє життя?

  • Про що розповіла Мирослава Максиму, коли ті залишилися на самоті?

  • Що запропонувала Мирослава для звільнення Максима?

  • Чому Максим не погодився на пропозицію Мирослави?

V.Написання асоціативного твору «Опис емоційного стану персонажа». Від імені Максима або Мирослави розкажіть про їхнє перебування у ворожому таборі. Передайте у висловленні внутрішній стан героїв, їхні думки й переживання, розпач, біль, страждання.

VІ.Складання зведеної порівняльної таблиці Максима і Тугара Вовка.

VІІ.Рефлексія. Підсумок уроку.

Інтерактивна гра «Займи позицію». Підтвердьте або спростуйте думку: «В образах Максима і Мирослави І. Франко втілив свій ідеал людини».

VІІІ.Оцінювання . Аргументація оцінок.



ІХ.Домашнє завдання.

Підготуватися до характеристики образів Захара Беркута і Тугара Вовка, дібрати цитати, скласти план ; опрацювати зміст VІІ та VІІІ розділів повісті.
Список використаної літератури

Чупринін О.Українська література. 7 клас:плани-конспекти уроків / О.Чупринін. - Х.: Основа, 2009.

Паращич В. Українська література. 7 клас:плани-конспекти уроків / В.Паращич. - Х.: Веста, 2010.

Павлів І. План-конспект уроку з української літератури / І. Павлів // Бібліотечка «Дивослова». – 2015.-№5-6.-С.26-30.



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка