Українознавчий аспект на уроках зарубіжної літератури» Одним із завдань, поставлених перед учителем зарубіжної літератури Державним стандартом освітньої галузі «Мови І літератури»



Скачати 85.37 Kb.
Дата конвертації28.01.2019
Розмір85.37 Kb.
ТипУрок

Українознавчий аспект на уроках зарубіжної літератури » Одним із завдань, поставлених перед учителем зарубіжної літератури Державним стандартом освітньої галузі «Мови і літератури» в основній школі, є «формування особистісних рис громадянина України, який сприймає і поділяє національні та загальнолюдські цінності, відчуває свою приналежність до європейської спільноти».

Засобами літератури вчитель має виховувати патріотів рідної землі, які пишаються надбаннями своїх предків і з неослабним інтересом відслідковують, який вплив здійснила українська історія та культура на творчість світових майстрів слова. Українознавчий аспект на уроках зарубіжної літератури – це засіб глибше зрозуміти роль, значення української історії та культури у світовому літературному процесі. Вивчаючи зарубіжну літературу у зв’язку з рідною, вчитель виховує справжнього гуманіста, який береже свою ментальність і з повагою ставиться до менталітету всіх людей планети.



Т.В. Макуха, вчитель російської мови та зарубіжної літератури вищої категорії, вчитель-методист Новобілокоровицької ЗОШ І-ІІІ ст. №3 Олевського району

Урок «з ароматом куті та присмаком узвару» у 6 класі Тема: Народні традиції , звичаї, елементи фантастики у повісті М.Гоголя «Ніч перед Різдвом». Мета: показати переплетіння реального й фантастичного в повісті, використання фольклорних елементів; дослідити національні традиції і звичаї, що відображені у повісті «Ніч перед Різдвом»; розвивати образне мислення учнів, уміння висловлювати свою думку й обґрунтовувати її; виховувати любов і повагу до рідної землі та народу. Тип уроку: урок-дослідження Обладнання: портрет М.В.Гоголя, виставка творів письменника, ілюстрації учнів до твору,ілюстрації до повісті українських художників, різдвяний куточок (кутя, узвар,свічка, прикрашена ялинка), мультимедійний проектор, ноутбук, презентація, запис музики.

Епіграфи: Лише на дорогах України душа моя пробуджувалась.

М.В.Гоголь

Гоголь оволодів моєю душею. Його «Ніч перед Різдвом» немов зачарувала мене. О.Довженко

Випереджувальні завдання до уроку

1.Прочитати повість «Ніч перед Різдвом», повторити ознаки

оповідання, повісті.

2. Індивідуально: вивчити колядку.

3. Завдання для групи «літературознавців», «дослідників » .

Хід уроку

І. Психологічне налаштування на урок.

1. Сугестійна вправа «Подаруй комплімент»

2. Звучить музика. (Різдвяні церковні дзвони)

Вчитель: Які асоціації виникли у вашій уяві, коли ви прослухали цей фрагмент музики?

(Святковості, піднесеності, радості)

Поетична хвилинка. По всьому світу стала новина

По всьому світу стала новина

Діва Марія сина зродила

Сіном притрусила,

В ясла положила

Господнього Сина…



ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку та епіграфа, проблемного запитання

-Чому повість М.В.Гоголя «Ніч перед Різдвом можна назвати енциклопедією народних традицій і звичаїв? (Слайд 1-3)



Вчитель. «Ніч перед Різдвом» - сама ця фраза якась чарівна! Вона відразу викликає в уяві зимові снігові пейзажі, залиті загадковим світлом місяця. У темно-синьому небі горить Різдвяна зоря, у блискучому снігу потопають маленькі хатки, а в них горять теплим світом вікна – увесь люд готується зустрічати найсвітліше та найдобріше свято – Різдво. А скільки буде веселощів – зустрічі, подарунки, смачні колядування, і звичайно ворожіння: що чекає всіх у новому році? М.Гоголь обрав цю прекрасну пору та майстерно відтворив дух святковості, загадковості та очікування чогось прекрасного на сторінках повісті «Ніч перед Різдвом». Ця повість схожа на казку. Але від казки її відрізняє поєднання фантастики з реальністю. Сьогодні ми повинні дослідити, які народні звичаї і традиції відображені у повісті, відмітити елементи фантастики у творі «Ніч перед Різдвом».

-Що ви очікуєте від нашого уроку? (Учні по черзі говорять.)



ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Літературний диктант «Хто це?»

«… Свіже, жваве, по-дитячому юне личко, з блискучими чорними очима та невимовно привабливою усмішкою, що пропікала душу…»

«… Вузенька мордочка, яка безнастанно вертілася на всі боки та нюхала все, що тільки траплялося, закінчувалась, як і в наших свиней, кругленьким п’ятачком; ніжки були такі тоненькі… А зате ззаду був він точнісінько губернський стряпчий в мундирі, бо в нього теліпався хвіст, такий гострий та довгий, як теперішні мундирні фалди.»

«…Ні, немає вже снаги перемогти себе! Час покласти край усьому, пропадай душа, піду втоплюся в ополонці, та й поминай, як звали!»

«Вона була ні гарна, ні погана з себе. Важко й бути гарною в такі роки. Однак вона вміла так причаровувати до себе найстатечніших козаків…»

«Тому не потрібно далеко ходити, у кого чорт за плечами.»

Перевірка роботи. (Слайд 4) (Оксана, чорт, Вакула, Солоха, Пацюк)

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.

1. Словникова робота (Слайд 5)

Традиція- ( від латин. – передача) – це досвід, звичай, погляди, смаки, норми поведінки, що сформувалися історично і передаються з покоління в покоління.

У нерозривній єдності з традиціями перебувають народні звичаї.

Звичаї- це загальноприйнятий порядок, правила, які здавна існують у громадському житті і побуті певного народу, суспільної групи, колективу.

Звичаї народу – це ті прикмети, за якими розпізнається народ не лише в сучасному, а й у його історичному минулому. Звичаї, а також мова – це ті найменші елементи, що об’єднують людей в один народ, в одну націю.

2. Робота щодо визначення рівня знань учнями тексту твору.

-Що таке повість?

-Чим повість відрізняється від оповідання?

- Про яке свято йдеться в повісті «Ніч перед Різдвом»?

-Який обряд описується у творі? (Обряд Різдва)

Колядування – це традиція дуже давня, відома у всіх слов’янських народів.

А які ще традиції описує автор у творі? (Масові гуляння, переодягання , національні страви, різдвяні пригощання)

-А що ви дізналися про Різдво?

Презентує роботу група «Дослідники» (Слайд 6 )

1 Учень. Різдво є одним із головних свят року для християн. Святкування Різдва збігається із прадавнім святом слов’ян – Різдвом Всесвіту – народженням небесних світил Сонця, Місяця та богині води Дани, що пізніше стало означати народження Ісуса Христа. У ніч перед Різдвом активізовувалися сили хаосу, нечиста сила намагалася перешкодити народженню світла. Тому колядники одягали на себе маски, щоб злі сили їх не розпізнали. Вони ходили по хатах і співали величальні пісні Коляді.

2 Учень. У ніч перед Різдвом, за народними легендами та переказами, панували дві сили: добра і зло. До якої людина примкнула, та й творила з нею дива. Одна ( добро) зазивала колядувати і славити народження Христа за святковим столом, а інша (зло) збирала відьом на відьмацький шабаш.

3 Учень. У Різдвяний вечір зазвичай запалювали вогнища. Ця традиція була у слов’ян, як і в інших народів, і це було пов’язано з уявленнями про відродження Сонця, починанням нового сонячного року, перемогу світла над темрявою, і з культом покійних предків.



Учитель. Зараз ми уявно перенесемось у засніжену Диканьку, пройдемо її вулицями, підійдемо до однієї з хат. Видно, що тут живе хороший господар. Заглянемо у віконце, що роблять наші герої? Давайте заглянемо в душі наших героїв, спробуємо відмітити їх головні риси характеру.

(інсценізація Оксана і Вакула.)

-Якою ми бачимо Оксану? (гордовита, самозакохана, примхлива, чванлива)

-А який Вакула? (добрий, щирий, відданий, скромний, ніжно любить Оксану)

-З чим у вас асоціюється образ Оксани і Вакули? (Троянда, лелека,дуб)

-Які заповіді міг би порушити в ніч напередодні Різдва Вакула? (Хотів убити себе, продати душу чорту)

-Які заповіді порушує Оксана в ніч перед Різдвом?

Бесіда з елементами аналізу.

- Що таке фантастика?



Словникова робота

Фантастика - поняття, образи, створені уявою, тобто такі, що не відповідають дійсності; вигадка.

-У яких жанрах фольклору найчастіше використовується фантастика? (У казках).

-Які фантастичні є там предмети?

Робота з підручником. Читання учнями опису ночі.(Ст.107)

-Які фантастичні риси має цей пейзаж? (Ніч жива, космічна. Фантастична картина досягається за допомогою різноманітних художніх засобів.)

-Визначте художні засоби, які автор використав у зображенні ночі.

Епітет («зимова ніч»,» ясна ніч»,» рипучий сніг».)

Метафора («глянули зірки», «місяць велично виплив на небо», «місяць зазирав до них крадькома», «посунув дим».)

Гіпербола («зате так було тихо, що рипіння морозу під чоботами чути було за півверсти».)

-Яких персонажів повісті ми можемо зарахувати до героїв незвичайних, фантастичних і темних? (Чорт, Солоха, Пацюк.)



Фізкультхвилинка.

Ми – різдвяні всі сніжинки,

Ніби легесенькі пушинки,

Разом з вітром прилетіли,

На вершину ялини сіли.

Повернулись, покрутились і на землю опустились.



Робота в групах.

Об’єднаємось в групи за місяцями. (Листопад, грудень, січень, лютий)

1група. Скласти ланцюжок фантастичних подій у творі і прокоментувати роль наших героїв у подіях.

2 група. Дати характеристику Пацюку.

3 група. Охарактеризувати Солоху. Скласти сенкан.

4 група. Дати характеристику Чорту. Скласти асоціативний кущик.

Презентація роботи груп.

- Ми згадали найяскравіші епізоди повісті, де беруть участь фантастичні герої. Що робить відьма? (Піднімається на мітлі в небо і збирає зірки в рукав.) (Слайд 7)

-В чому таємниця польоту відьми? (Міні-дослідження)

Розповідь Солохи.(Перевтілення учениці)

Я – прекрасніша Солоха. Та ви мене, впевнена, впізнали…

- Подякуємо нашій Солосі.

Учитель. Образ Христа Спасителя незримо присутній на сторінках повісті, несе світло і добро людям, дарує надію… Будемо і ми з вами надіятись, що Христос Спаситель допоможе нашому народу вистояти і перемогти в такий тяжкий для нашої держави час. (Слайд 8)



Робота в парах. «Режисерський дебют»

З ілюстрацій, які на дошці складіть мультиплікаційний фільм.

Дайте влучну назву ілюстрації до повісті. (ілюстрації на дошці.)

Презентація роботи пар.



ІY. Підсумок уроку. Рефлексія.

Учитель Наш сьогоднішній урок «з ароматом куті та присмаком узвару».

Чому я так його назвала?

- Повернімось до нашого проблемного запитання: -Чому повість М.В.Гоголя «Ніч перед Різдвом можна назвати енциклопедією народних традицій і звичаїв?

Рефлексія. Метод «Рефлекторний екран»

На уроці я працював активно/ пасивно

Своєю роботою на уроці я задоволений/незадоволений

Урок для мене виявився коротким/довгим

Протягом уроку я стомився/ не стомився

Матеріал уроку для мене був цікавий/не цікавий



Учитель. Все засвітилося. Сніг засяяв сріблом і кришталевими зірочками. Зірка- символ чогось прекрасного і недосяжного.

-Діти! Скажіть про свій настрій на уроці, чи легко і цікаво вам було працювати, чи досягли ми мети. Якщо так- подаруйте мені велику зірку, якщо урок вам не сподобався, подаруйте мені маленьку зірочку. (прикріплення зірочок на дошці)



Оцінювання учнів.

Домашнє завдання.

Підготуватися до контрольної роботи



- Давайте заколядуємо нашу улюблену колядку. Хай наші душі сповняться гордістю, що ми українці. Вітаю всіх з наступаючим Різдвом. Смачної вам куті та солодкого узвару. Миру і божої благодаті всім нам.

Під музичний супровід учні співають колядку »Добрий вечір тобі, пане господарю…»

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка