Україна в наших серцях (усний журнал для учнів ІІ курсу)Скачати 140.46 Kb.
Дата конвертації14.01.2018
Розмір140.46 Kb.
ТипКонспект

Державний навчальний заклад

«Багатопрофільний центр ПТО»

План – конспект першого уроку

«Україна в наших серцях» 

d:\лицей\виховна робота\народознавство, україна\25 лет независимости\рисунки\00462951.jpg


Підготувала:

Класний керівник

Шереметьєва К.О.
Молочанськ, 2016

Тема: Україна в наших серцях (усний журнал для учнів ІІ курсу)

Мета уроку: ознайомити учнів з основними історичними етапами становлення державності України; формувати ціннісне ставлення до держави, суспільства; формувати цікавість до вивчення історії й культури свого народу виховувати почуття патріотизму, національної гідності, любові та поваги до історії Батьківщини та рідного краю, почуття гордості за приналежність до української нації та особистої відповідальності за долю своєї держави й народу, власного внеску в процеси державотворення.

Обладнання: плакати із зображенням Державного Прапора України, Державного Герба України, Державного Гімна України, мультимедійний комплекс, презентація, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

- Вітаю всіх присутніх на нашому першому уроці. (Забезпечення емоційної готовності до уроку.)

Відеоролик «Перлина –Україна»

Слайд 1, 2

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

- Дійсно, Україна – це перлина. Хочу продовжити наш урок словами української поетеси Л. Костенко:

Слайд 3

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,-

оці степи, це небо, ці ліси,

усе так гарно, чисто, незрадливо,

усе як є - дорога, явори,

усе моє, все зветься - Україна.
- Особливо актуально ці слова звучать у рік відзначення 25-ї річниці від дня проголошення незалежності України та змушують кожного задуматися про нелегкий шлях до суверенності та державотворення.

Україна…Це не просто слово. Це не просто назва на географічній карті. Це наша домівка, де наша родина, де тепло й затишно. Це славна земля з довгою багатою історією.

Ось уже 25 років ми прагнемо довести своє право на існування на політичній карті світу. Перші кроки незалежності стали випробуванням для всіх нас – тестуванням на зрілість, на терпіння, на толерантність, нарешті – на здоровий глузд.

25 років. Це багато чи мало? З погляду історії ­ це маленький проміжок часу в тисячолітньому розвитку людства. А з точки зору розвитку й утвердження нової незалежної держави ­ це не так вже й мало.
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Постановка проблемного питання

- Ви сьогодні багато чого почуєте та побачите, поміркуйте під час уроку над такими питаннями: Що для мене Україна? Що б я хотів їй побажати?

Сторінка перша «СКАРБНИЧКА НАРОДНОЇ МУДРОСТІ».

Слайд 4

- Щоб наш урок пройшов цікаво, пропоную провести його у формі усного журналу. Отож, сторінка перша «Скарбничка народної мудрості».- Безперечно, найголовніші слова для кожного українця – мати, Батьківщина, воля, Україна. Недаремно саме про них складено найбільше пісень, віршів, прислів`їв, приказок, казок, легенд, тощо. Наші предки висловлювали таким чином свою любов і пошану до рідної сторони і нам передали у спадок цю життєву мудрість.

Давайте згадаємо прислів'я про Україну.

Вправа «Закінчи прислів'я»

Слайд 5

Батьківщина-мати, умій за неї … постояти!

Без верби і калини немає … України.

Бережи Вітчизну, як око, і вона тебе завжди … берегтиме.

Всюди на світі добре, а вдома … найкраще.

Грудка рідної землі дорожча за … золото.

Де рідний край, там і під ялиною … рай.

За народ і волю віддамо життя і … долю.

Краще на рідній землі кістьми полягти, ніж на чужій слави … досягти.

Людина без Вітчизни як соловей без … пісні.

Нема на світі другої України, немає другого … Дніпра.

Та земля мила, де мати … родила.

Удома і стіни … помагають.

- Давайте згадаємо з чого все почалось. Існує народна легенда про те, як виникла Україна. Послухайте:

«Легенда про утворення України»

Слайд 6

Коли Бог створив Землю і поселив на ній людей, вони відразу почали просити для себе найгарніші й найродючіші краї, що стали б їм за Батьківщину. Різні народи приходили до Бога і кожному він відокремлював якусь частину Землі. Не поспішав просити собі наділ лише один народ — люди його були гарні, співучі, щирі. Вони мандрували світом, милувалися його красою і нікому не заздрили.

Якось озирнулись ці люди навкруги і побачили, що повсюди різні народи обживають займані місцини. Тоді пішли й вони до Бога. Бог побачив їх та й каже:

- А чого вам треба, добрі люди?

- Та землі-батьківщини хочемо, Боже.

- Буде вам матірня земля. Ідіть та й осідайте он на тому клаптику між морями,— показав пальцем униз.

- Та там уже іспанці, Боже!

- Ага, то біля них селіться.

- Не можемо, Господи, там французи, а далі німці, ще якихось людей повно.

Подивився Бог згори і переконався, що всі землі вже роздав. А гарний народ йому дуже сподобавсь — тож не хотів залишити його без батьківщини.

- Гаразд,— сказав Господь,— Віддам я вам он той куточок понад Дніпром, що залишив собі на земний рай. Але то незвичайний куточок— раїна. Земля там пахне медом, вода — як молоко, а з неба в душу людей ллється пісня. На той куточок будуть зазіхати нечестивці, тому його треба пильнувати та боронити. Як будете направду такими відважними лицарями, як мені видається, то на тій землі станете господарями, а як ні — то рабами нечестивців.

- Згода, Господи! Буде так, як кажеш. Благослови в дорогу!

Поблагословив Бог цей народ і провів до райських воріт. Відтоді орють козаки землю, а зброєю захищають її від усякої нечисті. І назвали свій райський куточок — Україна.

- Це не просто легенда. Це пророцтво для нашого народу. Адже про нас знають скрізь і цікавляться нами і тепер, як і колись, і в Австралії, і в Америці, і в далекій Британії.
2. Сторінка друга «ІСТОРИЧНА»

Слайд 7

- Україна – країна трагедій і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше знали її, країна гарячої любові до народу і чорної йому зради. Довгої вікової героїчної боротьби за волю.

Основні етапи розвитку української державності

Слайд 8

1. Українська державність в часи Київської Русі

Дати існування: IX — XII ст.

Державні діячі: Ярослав Мудрий, Володимир Великий, княгиня Ольга, Олег, Володимир Мономах

Пам'ятки правової культури: «Руська правда» в різних редакціях

- До речи, згадка про Україну зустрічається у Київському літописі, 1187 рік.

Великий князь Ярослав Мудрий побудував Золоті ворота та Софійський собор у Києві.
2. Визвольна війна Хмельницького і продовження формування державності України

Дати існування: 1648 — 1764 рр.

Державні діячі: Богдан Хмельницький, гетьмани України

Пам'ятки правової культури: Договори з Річчю Посполитою, Березневі статті, Конституція Пилипа Орлика.

3. Українська державність в період 1917 - 1920 pp.

Дати існування: 1917 - 1920 pp.

Державні діячі: Михайло Грушевський , який став першим президентом України, 1918 р., П.Скоропадський, В.Вінниченко, О.Петлюра

Пам'ятки правової культури: Універсали Центральної Ради, Конституція УНР, Проекти Конституції УНР

4. Радянська державність

Дати існування: 1917 — 1991 рр.

Пам'ятки правової культури: Конституції УСРР, УРСР 1919,1929, 1937,1978 рр., законодавство радянської України

5. Незалежність України сьогодні
3. Сторінка третя «НЕЗАЛЕЖНІСТЬ – НАЗАВЖДИ!»

Слайд 9

- Отже , наступна сторінка нашого журналу «Незалежність – назавжди!»

24 серпня Верховна Рада України прийняла історичний документ виняткового значення для долі українського народу — Акт проголошення незалежності України. У ньому зазначалося: «Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року,продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення ,передбаченого Статутом OOH та

іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про Державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави - України. Територія України є неподільною і недоторканою. Віднині на території України мають чинність винятково Конституція і закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення». Слайд 10, 11

Відеоролик «20 років до мрії. Крок 18.

Проголошення незалежності України»

Слайд 12

Розпочався процес утвердження атрибутів державності, без яких не існує суверенних держав. 4 вересня 1991р. над куполом будинку Верховної Ради замайорів національний синьо­жовтий український прапор, а 28 січня 1992р. він отримав статус державного. 15 січня 1992р. державним гімном України стала музика композитора М.Вербицького на слова П.Чубинського «Ще не вмерла Україна...». 19 лютого 1992р. Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України. Національна символіка перетворилася на державну. Конституція України прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року.

Відеоролик «20 років до мрії. Крок 18.

Проголошення незалежності України»

Слайд 13

- Україна - незалежна країна, самостійна держава. Давайте пригадаємо значення цих слів.

Словник:

Держава - це особлива форма організації суспільства за допомогою спеціального апарату управління, який захищає інтереси населення певної території, регулює відносини між членами суспільства, зокрема за допомогою примусу.

Країна - це територія із визначеними кордонами й населенням, що являє собою єдине ціле з погляду історії, культури, нації та в політико-географічному відношенні може бути незалежною або залежною. Країна не завжди є державою, наприклад Україна в 1900 р. була країною українців, але поділеною між Російською та Австро-Угорською імперіями.

Ознаки державності: територія, державний суверенітет, система влади, система права (закони), державний механізм, система податків, населення, збройні сили, державна символіка, грошова система, державна мова.

Метод «Прес»

- Які факти свідчать про те, що Україна – незалежна держава?

Коментар щодо наявності ознак державності в Україні: територія (+); державний суверенітет (+); система влади (+); система права (закони) (+); державний механізм (+); система податків (+); населення (+); збройні сили (+); державна символіка (+); грошова система (+).
4. Сторінка четверта «МИ – СВІДКИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ»

Слайд 14

Відеоролик «Вона зі Львова, он из Донецка»

Слайд 15

- Сторінка четверта «Ми – свідки історії України». Ми з вами живемо у непростий час - час змін. Нині країна переживає надскладний етап становлення державності. Революція Гідності довела, що український народ єдиний. Тепер маємо і в нашій історії такі події, що перед усім світом засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого життя. Анексія Криму, псевдореферендуми в Донецькій та Луганській областях, сотні невідомих, похованих у братських могилах… Це далеко не всі страхіття, які випали на долю українського народу. Але ми зуміємо вистояти та врятувати своє майбутнє. Дуже важливо, щоб кожен громадянин України згадав, за що він любить свою країну, свою рідну землю. І кожен усвідомив, за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвувала своїм життям «Небесна сотня».

Відеоролик «Герої не вмирають»

Слайд 16,17
5. Сторінка п'ята «НАМ Є ЧИМ ПИШАТИСЯ!»

Слайд 18

- Нам є чим пишатися, тому що

 • Україна – найбільша країна, яка знаходиться повністю в Європі. Слайд 19

 • В Україні, у містечку Рахові, в оточенні мальовничих Карпат знаходиться географічний центр Європи. Слайд 20

 • Автор першої в світі Конституції – український політичний і громадський діяч Пилип Орлик. 5 квітня 1710 р. його обрали гетьманом Запорізького війська. У цей же день Пилип Орлик оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі - тільки в 1791 р. Слайд 21

 • Найдовший у світі тролейбусний маршрут 96 км з’єднує Ялту й Сімферополь. Слайд 22

 • Найглибша у світі станція метро «Арсенальна» знаходиться в Києві і сягає 105,5 м. Слайд 23

 • Трембіта – найдовший музичний інструмент у світі. Слайд 24

 • Українці розробили літак Ан-225 «Мрія» із найбільшою у світі вантажопідйомністю. Слайд 25

 • В Україні зосереджено чверть світового запасу чорнозему. Слайд 26

 • Олешківські піски - найбільша пустеля Європи, яка простягається на160 тис. га. Слайд 27

 • Пам’ятники Т.Г. Шевченку встановлено понад у 1200 містах світу і за кількістю поступаються лише Будді. Слайд 28

 • Територією України пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів - «шлях із варяг у греки» - система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3 тис. км, що пов’язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним. Протягом усієї давньої історії Україна-Русь виступала мостом між світами Східної Європи і Давнім Сходом, Європою античною, візантійською і латинською. Слайд 29

 • До речі, Україна посідає четверте місце у світі за кількістю громадян з вищою освітою. Населення України належить до найбільш освічених, а кількість людей з вищою освітою на душу населення — вища за середньоєвропейський рівень.

Відеоролик «Це моя Україна!»

Слайд 30

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.

6. Сторінка шоста «Я ЛЮБЛЮ ТЕБЕ, УКРАЇНО!»

Слайд 31

- Залишилася остання сторінка нашого журналу. Хочу запропонувати вам перевірити свої знання про Україну та її історію, відповівши на запитання вікторини:

1. Коли вперше в історії з'явилась згадка про Україну? (Слово «Україна» вперше зустрічається у Київському літописі, 1187 рік)

2. Великий князь, який побудував Золоті ворота та Софійський собор у Києві? (Ярослав Мудрий)

3. Автор слів Гімну України? (П. Чубинський)

4. Хто був першим президентом України? Коли? (М.Грушевський, 1918 р.)

5. Коли утворилася незалежна держава Україна? (24 серпня 1991 р.)

6. Коли було прийнято чинну Конституцію України? (28 червня 1996 р.)

7. Хто автор першої у світі Конституції? (Пилип Орлик)

8. Яка обов'язкова вимога була до того, хто вступав до козацького війська? (Знання української мови)

9. Назвіть найдовший музичний інструмент. (Трембіта)

10. Хто був, є і залишається в серцях українців Кобзарем? (Т. Шевченко)

11. Найкоротша центральна вулиця Європи, довжина якої 1225 м. (Хрещатик)

12. Найглибше метро у світі. (Станція «Арсенальна», місто Київ, 105,5м)
V. ПІДСУМКИ УРОКУ.

1. Питання до учнів:

- Що означає Україна для кожного з нас? Щоб ви хотіли їй побажати?

(Учні висловлюють свої думки на підготовлених папірцях синього та жовтого кольорів у вигляді метеликів, і складають колаж у вигляді українського прапора.)

Відеоролик на пісню групи ТІК «Україні – 25»

Слайд 32

2. Заключне слово вчителя.

- Вже 25 років як справдилася споконвічна українська мрія, до якої наш народ йшов століттями: Україна стала незалежною державою. На шляху до мрії полягло немало відомих і безіменних героїв. Гинуть і зараз на Сході України, здобуваючи наше право на волю і свободу. Як показав час, боротьба за своє право бути незалежним і самостійним є постійною. Якою наша держава буде ще через 25 років, буде залежати від вас. Нехай наші серця наповнюються гордістю за свою державу, прагненням до єдності та порозуміння, а наша плідна праця буде надійною запорукою щасливого майбутнього. Хочеться завершити урок словами Ліни Костенко:

Бо хто за що, а ми за незалежність,Отож нам так і важко через те…
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

Написати твір-мініатюру «Я вірю в майбутнє твоє, Україно!».

Слайд 33

Список використаних джерел:


 1. Наровлянський О.Д. Правознавство 10 клас: [підручник] / О.Д. Наровлянський. - Київ: Грамота, 2010. - 232 с.

 2. Євромайдан, Революція Гідності [Електронний ресурс] // Вікіпедія. - Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Євромайдан

 3. Щоб у серці жила Батьківщина (до 25-ї річниці незалежності України). Методичні рекомендації для проведення Першого уроку в 2016/2017 навчальному році / укладачі: Ю.В. Міцай, С.М. Пляка, Л.А. Гайда, Н.І. Дяченко, О.П. Третяк. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 112 с.

 4. Прислів'я про Україну. http://za-mir.in.ua/pro-ukrainu/252-prysliv-ia-pro-ukrainu

 5. Легенда про Україну. http://kazkar.info/ua/legenda_pro_ukra_nu/

 6. Конспекут уроку: Основні етапи розвитку української державності. http://osvita.ua/doc/files/news/67/6781/Pravo.doc

 7. Відеоролик, присвячений пам'яті Героїв «Небесня сотня». https://www.youtube.com/watch?v=k41i8tl1L8g

 8. Серія відеороликів «20 кроків до мрії». https://www.youtube.com/playlist?list=PLxRRe7G-XKOi4a82z4wiqEgRqvs3HW0te

 9. Відео компілятивного характеру на пісню групи ТІК «Україні – 25» https://www.youtube.com/watch?v=GQkT1MKAxgg


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка