Удк кампова А. СДата конвертації11.01.2018
Розмір20.1 Kb.

УДК

Кампова А.С.

Національний авіаційний університет
ВПЛИВ ЛІТЕРАТУРИ НА ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК ДИТИНИ
Література в житті дитини служить могутнім, дієвим засобом розумового, морального та естетичного виховання, вона має величезний вплив на розвиток і збагачення мовлення дитини. У поетичних образах художня література відкриває і пояснює дитині життя суспільства і природи, світ людських почуттів і взаємин. Вона збагачує емоції, виховує уяву, вводить дитину у найскладніше в житті - світ людських почуттів, радощів і страждань, відносин, мотивів, думок, вчинків, характерів. Книга вчить вдивлятися в людини, бачити і розуміти його, виховувати людяність у самому собі, розкриває людські і духовні цінності.

Під час прослуховування літературного твору розвивається та сторона естетичного сприймання, яка має важливе значення для розвитку пізнавальної діяльності дитини, оскільки художній твір не лише знайомить її з новими явищами, розширює коло її уявлень, але й дозволяє їй виділяти суттєве, характерне у предметі.

Реалістичний підхід до фантастики у творі виробляється у дитини на певній стадії розвитку та лише у результаті виховання. Спостереження Т.І.Титаренко довели, що малюки, не володіючи відповідним досвідом, часто готові погодитись з будь-якою вигадкою. Лише у середньому дошкільному віці дитина починає впевнено міркувати про переваги твору, відштовхуючись від правдоподібності зображуваних у ньому подій.

Естетичне сприймання, однак, не вичерпується пасивною констатацією відомих сторін дійсності, хоча б дуже важливих та суттєвих. Воно вимагає, щоб сприймаючий увійшов всередину зображуваних обставин, подумки взяв участь у діях героїв, відчув їх радості та печалі. Такого роду активність надзвичайно розширює сферу духовного життя людини, має важливе значення для її" розумового та морального розвитку. Недостатньо навчитись сухо розуміти відомі факти, необхідно вміти співпереживати героям художнього твору.

Дослідження показали, що регулярне читання казок покращує якість відносин між батьками і дітьми, а також академічні результати в школі і психічну стійкість. На сьогодні, багато хто вважає, що книги - це ліки від усіх хвороб. Прекрасним варіантом виховання дитини з малечку є читання різних казок які допомагають виявити схильності дитини та направити сили у потрібне русло.

Отже, дитина у сприйманні художнього твору не є егоцентричною. Поступово вона навчається ставати на позицію героя, подумки діяти разом з ним, радіти його успіхам та засмучуватись через його невдачі. Формування ще у дошкільному віці цієї внутрішньої діяльності дозволяє дитині не лише розуміти явища, які вона безпосередньо не сприймає, але і сприймати ніби з боку події, в яких, вона не брала прямої участі, що має вирішальне значення для подальшого психічного розвитку.


Науковий керівник – В.В. Фурман, к. психол. н.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка