«У колі добрих героїв» Формування читацької компетенції учнівСкачати 49.79 Kb.
Дата конвертації23.01.2018
Розмір49.79 Kb.

«У колі добрих героїв»

Формування читацької компетенції учнів

під час вивчення казки Туве Янсон

«Капелюх чарівника»

Матеріал підготувала

вчитель-методист

Великокаратульської

ЗОШ І-ІІІ ступенів

Боліла Ю.В.


2014 р.

Читання – це важкий процес, який вимагає уваги, напруження фізичних та розумових сил. На ньому базується вивчення всіх предметів загальноосвітньої школи.

Література – предмет особливий, він передбачає напружену роботу не тільки думки й пам'яті, а й душі та серця. Уроки літератури мають формувати у школярів здатність креативно мислити, вміння зіставляти й аналізувати факти, аргументовано захищати власну точку зору, вчитися глибше занурюватися у бездонну криницю мудрості та життєвого досвіду.

Створити умови для справжньої зустрічі дітей з мистецтвом слова, для його глибокого і відчутого осмислення, без якого не відбудеться духовно-морального потрясіння, – ось завдання, яке стоїть перед вчителем.

А для того, щоб пробудити душу, навчити дітей мислити, працювати над твором, його, перш за все, слід просто прочитати. Як зацікавити дітей читанням, які форми роботи підібрати для того, щоб учні читали.

Хочу познайомити ваз з деякими формами роботи, які можна використати під час вивчення казки Туве Янсон «Капелюх чарівника».

Перш за все - це емоційне налаштування. Можливо, урок можна розпочати і так: «Доброго дня! Подивіться один на одного. Посміхніться. Відчули, як від ваших посмішок стало в класі світліше і тепліше? Я бажаю вам успішної роботи».

Цікавим буде для дітей і такий початок першого уроку за твором, коли вчитель під звучання тихої мелодії читає початок казки вголос. Далі – прийом «Слідуючи за автором»:


 • Діти, які емоції у вас виникли?

 • Як ви гадаєте, про що буде ця казка?

 • Якими ви уявляєте її героїв?

 • Тільки що ви почули вступ до казки фінської письменниці та художниці Туве Маріки Янсон «Капелюх чарівника». Казкарка заселила чарівний світ Мумі-долу цікавими і незвичними героями, речами і пригодами. Сьогодні ми познайомимось з ними та їхньої авторкою.

Діти у віці 9-12 років люблять фантастичні та чарівні казки. Вони дивляться багато фільмів-екранізацій і, в принципі, добре знають, хто такі тролі. Бесіда з учнями налаштовує їх до сприйняття змісту твору, роботи над його аналізом.
(Так, тролі за скандинавськими переказами та легендами великі, страшні, вайликуваті чудовиська)

 • Чи схожі мумі-тролі з казкової країни Туве Янсон на фантастичних і потворних істот із скандинавського фольклору?

Доречною буде і використання пошукової роботи:
Дослідження елементів чарівної казки у творі Янсон

 • Згадайте, які ознаки має чарівна казка?

 • Які вигадані істоти (герої) діють у казці Туве Янсон?

 • Чи є чарівні предмети, події у творі?

 • Чи є чудеса і перетворення у казці?

 • Спробуйте довести, що казка Туве Янсон має елементи чарівної казки.

Обов’язково, як на мене, слід використати малюнки автора твору, історію їх появи, роль у казці. Можна дати учням завдання для роботи в групах чи парах «Встанови відповідність» - поєднай героя з його характеристикою.Цей герой хороший товариш, він не обтяжує своє життя речами, але мандрівний дух веде його від друзів. Він іде на всю зиму в теплі краї. (Снусмумрик)

Цей герой змінює колір в залежності від настрою. Любить танцювати і обчіплювати себе різними прикрасами. За вухом у цього героя завжди квіти, на нозі – маленький золотий браслет.

(Фрекен-Снорк)


Цей герой схожий на маленького біленького бегемотика, що став на задні лапи. Любить справедливість і чесність, дуже дружелюбний.

(Мумі-троль)Цей герой хвилюється, боячись не вгадати, що захочуть їсти на солодке його нові гості в день свого народження і «скільки подушок їм потрібно під голову».

(Мумі - мама)


Цей герой вважає, що будинок Мумі-тролів повинен бути наповнений цікавими закутками й таємними кімнатами, сходами, балкончиками та баштами. (Мумі-тато)

Не слід забувати і про фізкультхвилинки. Вони можуть бути і звичайними. Та краще, якщо вони не будуть вибиватися з настрою уроку, наприклад:
Встаньте. Закрийте очі. Уявіть, що ваш ніс почав рости, рости і рости. Намалюйте своїм довгим носиком чарівний предмет з казки «Капелюх чарівника». А тепер ніс почав зменшуватися до звичних розмірів. Відкрийте очі.

Або:

Ми маленькі Мумі-тролі хочемо стрибати,

Треба ручки, треба ніжки гарно розім’яти.
Для перевірки вивченого можна використати цифровий диктант:
« Зараз ми з вами напишемо цифровий диктант. Я кажу фразу. Якщо ви з нею згодні, то ставите “1”, якщо не згодні, то “0”.


 • Мумі-мама і мумі-тато приймали гостей з непорушним спокоєм. (1)

 • Таємна система сполучення: три простих свистка і два довгих (0)

 • Снусмумрик завжди ходив у новому шарфі (0)

 • В капелюсі чарівника були варені яйца. (0)

 • Яєчні шкарупки зберегли білий колір, але стали м’якими і рихлими. (1)

 • З капелюха впорхнули 3 білі хмарки. (0)

 • Хмарка була за враженнями фрекен Снорк схожа на вату. (1)

 • Мумі-троль крикнув “Кукаріку!” перед віконцем Мумі-мами. (0)

 • Нову гру з хмарками вигадали Снорк і Снусмумрик. (1)

 • Мумі-тролю і фрекен Снорк наснились різні сни. (0)

 • Друзі так і не здогадались, що хмарки – це яєчні шкаралупки. (1)

Взаємоперевірка:

Відповіді: 1 0 0 0 1 0 1 0 1 0 1»
або ж гру «Чарівні перетворення» (Учні повинні дописати, на що перетворилися речі завдяки капелюху).

Мумі-тато – (головний біль)

Яєчні шкаралупи – (хмарки)

Мумі-троль – (чудернацьке звірятко)

Морська вода – (фруктовий сік)

Мурашиний Лев – (крихітний їжачок)Риби – (канарки)
Цікавою формою проектної роботи під час вивчення казки Туве Янсон «Капелюх чарівника» є створення та презентація мальованої книжки, розробленою групою учнів за прочитаним твором. Це дозволяє активізувати роботу учнів над сюжетами твору та зацікавити прочитаним, висловити свої думки, передати почуття за допомогою малюнка.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка