Тернопільська обласна державна адміністрація



Скачати 99.79 Kb.
Дата конвертації23.01.2018
Розмір99.79 Kb.
ТипКонспект

Тернопільська обласна державна адміністрація


Департамент освіти та науки

Заліщицька районна державна адміністрація

Відділ з питань освіти

Заліщицька державна гімназія

Конспект уроку по темі “Зростання національно-культурного руху в Україні” в 1(5)-ому гімназійному класі

Розробив та апробував вчитель історії та права, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, вчитель-методист Дяків Василь Григорович


Тема. Зростання національно-культурного руху в Україні.

Мета. Дати уявлення про стан українського національного руху в другій половині ХІХ століття, діяльність громад, заходи російського уряду, спрямовані на придушення діяльності українських громадських організацій; формувати навички роботи з підручником, вміння розрізняти, аналізувати, систематизувати історичну інформацію, складати характеристику історичних постатей; виховувати шанобливе ставлення до подвижницької діяльності дічів українського національно-визвольного руху.
Тип уроку. Комбінований .

ХІД УРОКУ


  1. Організаційний етап.

2. Перевірка домашнього завдання.

а) проведення історичного диктанту(2 учні працюють паралельно на закритих дошках)

1.Хто написав збірку “Кобзар”?(Т.Г. Шевченко)


  1. Яка назва групи галицький інтелігентів Я.Головацького, І.Вагилевича, М. Шашкевича?(“Руська Трійця”)

  2. Коли виникло Кирило-Мефодіївське братство((1846 року)

  3. Який відомий твір написав Іван Котляревський?(“Енеїда”)

  4. Як називається збірник, виданий “Руською Трійцею” 1836 року?(“Русалка Дністрова”)

Учні порівнюють свої варіанти відповідей з написаними на дошці шляхом взаємоперевірки.

Узагальнюючо-підсумкова бесіда по темі.

  • Чому І.Котляревського та Г. Квітку-Основ’ненка називають рятівниками української мови?

  • Як пов’язала Т. шевченка з Карлом Брюлловим, І.Сошенком, В.Жуковським?

  • Чого прагнули учасники Кирило-Мефодіївського братства?

  • Як їх покарали? Чому? Кого покарали найбільше?

  • Сьогодні ми будемо працювати над питанням розвитку освіти в Україні в ХІХ столітті.

Проблема: Де навчався Т. Шевченко? (Академії мистецтв у Петербурзі)

Він на Україні у дитячі роки навчався? Де? У кого?

Де могли навчатися українці у ті часи?(дяківських школах, приватно у вчителів)

А після того вони могли продовжувати навчання? Могли. А чи всі українці? Ні. А які – багаті.


б) Робота з текстом книжкою


Як ви розумієте вислів “Із темряви – до світла”. Що розумієте під темрявою, а що – під світлом?

Прочитавши пункт, дайте відповіді на запитання:



  • Як вчили дітей?

  • Чи могли навчатися всі діти українці? Чому?

  • Які ще навчальні заклади були відкриті на українських землях і чому?

  • Та чи темрява була у ХІХ столітті в українських землях?

Перед тим, як працюватимемо далі звернемо увагу на словничок:

  1. Визвольний рух – боротьба народу за визволення від іноземних загарбників.

  2. Партія велика група людей, яких об’єднує спільна ідея у боротьбі за владу.

  3. Українська громада – організація, яка агітувала за надання права на самовизначення українців, виховували любов до України, видавали підручники, збирали український фольклор.

б) Чи могло змінитися освітнє становище українців? Хто міг навчати грамоти? (Прочитайте текст(с.137)

То як називатимемо групи студентів, письменників, які агітували за надання права на самовизначення українців, виховували любов до України, видавали підручники, збирали український фольклор.(Українські громади) Їх організував у Києві - Володимир Антонович – історик, що досліджував історичні та речові джерела. Проводив археологічні розвідки.

Як до цього ставилася російська влада? Чому?

Спробуємо вписати номера положень, що засвідчують про зростання українського національного руху та посилення боротьби проти нього царизму в дві колонки положення. (с.169-170)

  1. 1.

  2. 4

  3. 6

7

Чи легко було працювати українським громадівцям? Де вони діяли на Правобережжі чи Лівобережжі(так)? Що могли роботи царські чиновники з людьми, які займалися просвітництвом.


Висновок: Працювати було важко. Царат забороняв поширювати українську мову

в) За що боролася українська інтелігенція у другій половині ХІХ ст.?(відродження культури, поширення освіти, впровадження навчання українською мовою)

1863 – Валуєвський циркуляр, що забороняв друкувати українську книгу

- Павло Чубинський – автор слів Гімну України

  • М. Грушевський – відомий історик України

  • Митрополит Андрей Шептицький – став на захист української мови у Галичині. У складі якої держави була Галичина.

Ті, хто щоденно працював над поширенням української мови змогли створити такі умови, що породили геніїв. Вони вивели українців у європеййські простори. Про українців почули і Париж, і Берлін, і Рим.

Такими геніями поряд з Т. Шевченком стали І. Франко та Леся Українка. Франка часто називають Каменярем, адже його ідеї стали фундаментом національних ідей визволення українців від поневолення. А Леся Українка своїм псевдонімом стала на захист українства. Псевдонім – вигадане прізвище. Справжнє прізвище – Лариса Петрівна Косач.
Робота у парах. Встановіть хронологічну постідовність життя та діяльності І. Франка та Лесі Українки(Картка 1). Паралельно виконується на зворотній стороні дошки з подальшою взаємоперевіркою.

Роки життя – 1856 – 1916 – І. Франко

1871- 1913 – Леся Українка



Код 2347516


  1. У 1913 році українці Львова відзначили сорокаріччя творчої діяльності Франка, на честь якого був випущений ювілейний збірник “Привіт І.Франкові”, серед авторів якого була і Леся Українка.

  2. І.Я. Франко народився у сім’ї коваля у селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту у Східній Галичині.

  3. Навчався Іван спочатку у сільській школі, потім – у монастирській, після якої перейшов до Дрогобицької гімназії.

  4. Восени 1875 року молодий Франко став студентом Львівського університету, де вивчає філософію

  5. 1885-86 років Франко відвідав Київ, де познайомився з видатними діячами української культури.

  6. Серце Каменяра, як називали І. Франка, перестало битися 1916 року.

  7. 1881 року у Львові за найактивнішої участі письменника виходить журнал “Світ”.



Код 2146573


  1. Першого вірша “Надія “ поетка написала у 9 років

  2. 13 лютого 1871 року у відомої письменниці Олени Пчілки народилася донька Лариса

  3. Лесю Українку поховали у Києві на Байковому кладовищі.

  4. Через важку хворобу 12-річна Леся навчалася вдома, але вивчала багато іноземних мов.

  5. Створила понад 20 драматичних творів, серед яких і “Лісова пісня”, написана 1911 року.

  6. У 1884 року вперше видала свої поезії під псевдонімом ЛЕся Українка.

  7. За декілька місяців до смерті тяжкохвора Леся УКраїнка приїхала з Єгипту.



Картка 2.Розприділіть між І. Франком та Лесею Українкою


  1. Нагуєвичі, (Ф)

  2. «Лісова пісня»,(У)

  3. 8400 творів, (Ф)

  4. Дрогобицька гімназія, (Ф)

  5. Олена Пчілка, (У)

  6. «Каменяр», (Ф)

  7. Лариса Косач, (У)

  8. «Лис Микита», (Ф)

  9. Львів, (Ф)

  10. «Фарбований лис», (Ф)

  11. Єгипет(У)


Підсумок. Що сподобалося на уроці? Яким ви хотіли би бачити наступний урок?

Про що сьогодні ви дізналися?

Про який період ми говорили?

Чому українцям було важко вчитися? Хто їм допомагав у цьому? Як їх називали? Хто заснував громади? Чи хотіли б ви вчитися у школі ХІХ століття? Чому?


Опишіть заняття у школі на ст.136.

  • Хто для вас Каменяр? Леся Україка?




Прочитайте і випишіть номери у дві колонки: факти, що свідчать про зростання українського національного руху і про посилення боротьби царизму проти українського народу.

  1. Цар заборонив друкувати книжки українською мовою(1863)

  2. Створення українських громад – організацій, які агітували за надання прав на самовизначення українців, видавали українські підручники, збирали та записували український фольклор.

  3. У журналі «Основа»(1860р.) друкувалися статті про історію України.

  4. Уряд заборонив друкувати дитячі книжки українською мовою.

  5. Публікація українськими вченими у журналі «Київська старовина» досліджень про історію, географію, культуру українського народу.

  6. Заборона друкувати твори російських письменників у перекладі українською мовою

  7. Заснування у 1890 році у Львові першої української політичної партії.


Прочитайте і випишіть номери у дві колонки: факти, що свідчать про зростання українського національного руху і про посилення боротьби царизму проти українського народу.

  1. Цар заборонив друкувати книжки українською мовою(1863)

  2. Створення українських громад – організацій, які агітували за надання прав на самовизначення українців, видавали українські підручники, збирали та записували український фольклор.

  3. У журналі «Основа»(1860р.) друкувалися статті про історію України.

  4. Уряд заборонив друкувати дитячі книжки українською мовою.

  5. Публікація українськими вченими у журналі «Київська старовина» досліджень про історію, географію, культуру українського народу.

  6. Заборона друкувати твори російських письменників у перекладі українською мовою

  7. Заснування у 1890 році у Львові першої української політичної партії.



Прочитайте і випишіть номери у дві колонки: факти, що свідчать про зростання українського національного руху і про посилення боротьби царизму проти українського народу.

  1. Цар заборонив друкувати книжки українською мовою(1863)

  2. Створення українських громад – організацій, які агітували за надання прав на самовизначення українців, видавали українські підручники, збирали та записували український фольклор.

  3. У журналі «Основа»(1860р.) друкувалися статті про історію України.

  4. Уряд заборонив друкувати дитячі книжки українською мовою.

  5. Публікація українськими вченими у журналі «Київська старовина» досліджень про історію, географію, культуру українського народу.

  6. Заборона друкувати твори російських письменників у перекладі українською мовою

  7. Заснування у 1890 році у Львові першої української політичної партії.

  8. Прочитайте текст. Поставте у квадрати числа, що відповідають хронології життя Івана Франка




  1. У 1913 році українці Львова відзначили сорокаріччя творчої діяльності Франка, на честь якого був випущений ювілейний збірник “Привіт І.Франкові”, серед авторів якого була і Леся Українка.

  2. І.Я. Франко народився у сім’ї коваля у селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту у Східній Галичині.

  3. Навчався Іван спочатку у сільській школі, потім – у монастирській, після якої перейшов до Дрогобицької гімназії.

  4. Восени 1875 року молодий Франко став студентом Львівського університету, де вивчає філософію

  5. 1885-86 років Франко відвідав Київ, де познайомився з видатними діячами української культури.

  6. Серце Каменяра, як називали І. Франка, перестало битися 1916 року.

  7. 1881 року у Львові за найактивнішої участі письменника виходить журнал “Світ”.


Прочитайте текст. Поставте у квадрати числа, що відповідають хронології життя Лесі Українки




  1. Першого вірша “Надія “ поетка написала у 9 років

  2. 13 лютого 1871 року у відомої письменниці Олени Пчілки народилася донька Лариса

  3. Лесю Українку поховали у Києві на Байковому кладовищі.

  4. Через важку хворобу 12-річна Леся навчалася вдома, але вивчала багато іноземних мов.

  5. Створила понад 20 драматичних творів, серед яких і “Лісова пісня”, написана 1911 року.

  6. У 1884 року вперше видала свої поезії під псевдонімом ЛЕся Українка.

  7. За декілька місяців до смерті тяжкохвора Леся УКраїнка приїхала з Єгипту.


Прочитайте текст. Поставте у квадрати числа, що відповідають хронології життя Лесі Українки




  1. Першого вірша “Надія “ поетка написала у 9 років

  2. 13 лютого 1871 року у відомої письменниці Олени Пчілки народилася донька Лариса

  3. Лесю Українку поховали у Києві на Байковому кладовищі.

  4. Через важку хворобу 12-річна Леся навчалася вдома, але вивчала багато іноземних мов.

  5. Створила понад 20 драматичних творів, серед яких і “Лісова пісня”, написана 1911 року.

  6. У 1884 року вперше видала свої поезії під псевдонімом ЛЕся Українка.

  7. За декілька місяців до смерті тяжкохвора Леся УКраїнка приїхала з Єгипту.





9 БЕРЕЗНЯ 1814 РОКУ




ГРИГОРІЙ КВІТКА-ОСНОВ’ЯНЕНКО




1846-47



НАРОДИВСЯ

Т.Г. ШЕВЧЕНКО



“МАЛОРОСІЙСЬКІ ОПОВІДАННЯ”


ІВАН СОШЕНКО, КАРЛ БРЮЛЛОВ, ВАСИЛЬ ЖУКОВСЬКИЙ

ВИКУПИЛИ Т.ШЕВЧЕНКА З КРІПАЦТВА

ЯКІВ ГОЛОВАЦЬКИЙ, ІВАН ВАГИЛЕВИЧ, МАРКІЯН ШАШКЕВИЧ

РУСАЛКА ДНІСТРОВА”





1847-57


НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНИЙ РУХ - боротьба народу за визволення від іноземних поневолювачів
ГРОМАДАорганізація, яка займалася просвітницькою діяльністю: видавала літературу українською мовою, проводила навчання українською мовою, збирала та записувала фольклор українців, досліджувала історію, географію України
ПАРТІЯ група людей, яку обєднує спільна ідея у боротьбі за владу
ПСЕВДОНІМвигадане імя або прізвище, яке використовують замість власного


1868 р. – заснування у Галичині культурно-посвітницького товариства “Просвіта”
1873 р. – заснування у Галичині(м. Львів) Літературного товариства ім. Т. Шевченка.
1890 р. – створення І.Франком у Львові першої політичної української партії

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка