Тематичне заняття «Співучий Кобзар»



Дата конвертації16.01.2018
Розмір52 Kb.

Тематичне заняття «Співучий Кобзар»
Мета: глибше познайомити дітей з життям і творчістю великого українського поетаТ.Г.Шевченка; з красою та неповторністю його слова. Прищеплювати любов до національного колориту. Виховувати шану до народного поета, викликати бажання вивчати твори поета, розуміти їх зміст.

Розвивати у дітей увагу, пам'ять, зв’язне мовлення, розширювати знання дітей про структуру музичного твору, удосконалювати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, говорити про музичний твір. Виховувати любов до української культури, українського мистецтва.



Обладнання:

Портрет Т.Г.Шевченка, репродукції його малюнків, записи пісень на слова Великого Кобзаря, віночки , відеофайли з ілюстраціями до пісень на слова поета.



Хід заняття

Діти заходять до зали під спокійну музику.



Музичне привітання :

Музичний керівник: До-брий день, ді-ти! ( на звуках мажорного тризвуччя)

Діти. До-брий день!



Музичний керівни:к До-брий день, ді-ти! (на звуках мінорного тризвуччя)

Діти. До-брий день!



Музичний керівник:

У нас сьогодні незвичайне заняття, а чому воно незвичайне ви зараз дізнаєтеся. Я пропоную вам присісти на килимок та послухати чудову пісню, яка називається «Садок вишневий коло хати» і пригадати хто для нас створює такі гарні пісні.



Слухання пісні «Садок вишневий коло хати» муз. М.Лисенка

сл. Т.Г.Шевченка



Музичний керівник:

Сподобалася вам пісня?(відповіді) Так хто ж для нас створює такі пісні? (композитор, поет). Що пише композитор? (музику)

А що пише поет? (слова) Правильно, діти, у кожної пісні є свої автори, а якщо автори невідомі, то кажуть, що таку пісню написав народ і вона називається народною. Але у пісні, яку ми з вами прослухали є автори це відомий українській композитор М. Лисенко і великий український поет Т.Г.Шевченко, якому і присвячено сьогодні наше заняття.

(Слайд 1)

Він прожив 47 років, але його життя, стало славою і гордістю українського народу. Подивіться на портрет великого кобзаря. Він немов дивиться на нас завжди уважно, лагідно і сумно.Давайте пригадаємо коли народився поет.



Дитина:

Щовесни, коли тануть сніги,

І на рясті засяє веселка,

Повні сил і живої снаги


Ми вшановуєм пам`ять Шевченка.

Кобзарем його ми звемо,

Так від роду і до роду

Кожний вірш свій і поему

Він присвячував народу.



Дитина:

Я маленька українка лиш 5 років маю,

А про рідного Шевченка вже багато знаю.

Він – дитя з підстріхи,

Він – в подертій свиті,

Він здобув нам славу, як ніхто на світі.

І та його слава не вмре , не загине,

Наш Тарас Шевченко – сонце України.

Сьогодні, на передодні великого свята - 200 річчя з дня народження Т.Г.Шевченка, ми поговоримо про його творчість, послухаємо пісні, створені завдяки його віршам.

Музичний керівник

Т. Шевченко був не тільки великим поетом і художником, але і музично обдарованою людиною. Завдяки своїй феноменальній пам'яті поет схоплював пісню з одного разу і вона залишалась у його пам'яті на все життя. Особливо захоплювався Тарас народними піснями. Першою піснею, яку почув малий Тарас, була колискова. Давайте пригадаємо що таке колискова. (відповіді). Так, вірно це пісня, яку співає мама своїй дитині. Згадуючи своє дитинство, він писав: (Слайд 2)

Мене там мати повила.

І, сповиваючи, співала,

Свою нудьгу переливала

В свою дитину.

Пісня супроводжувала поета все його багатостраждальне життя – і у вишневих садках України, і в степах безводних за Уралом, і в

кам'яних стінах каземату. Пісня часто була для поета єдиною порадницею.


Погуляю понад морем

Та розкажу своє горе,

Та Україну згадаю,

Та пісеньку заспіваю.

Люде скажуть, люде зрадять,

А вона мене порадить,

І порадить, і розважить,

І правдоньку мені скаже

Але Т. Шевченко був не тільки чутливим, вдячним слухачем. Розуміючи роль пісні в житті народу, він вбирав і вивчав народну творчість, ії багатство і красу,і передавав цю красу в своїх віршах. Саме за це його і полюбили люди і назвали своїм Кобзарем. Його книга під назвою «Кобзар»

( Слайд 3 ) набула шаленої популярності і надихнула людей до написання музики до багатьох творів із цієї книги.

Музичний керівник

Вірші Тараса Шевченка мають незвичайну чудодійну силу.

Вони добре запам`ятовуються й ніби торкаються струн людської душі.

Народ легко добирає мелодії до шевченківських поезій - так народилися чудові пісні, які звучать по всій Україні й виконуються в різних концертних залах світу. На вірші Т.Г.Шевченка писали музику такі видатні композитори як Лисенко, Мусоргський, Чайковський, Рахманінов, Степовий,

Сьогодні ми послухаємо ще одну пісню на слова Т.Г.Шевченка, яка називається «Думи мої, думи», музику до неї написав народ і тому вона називається народною. Послухайте уважно і скажіть які почуття у вас викликала ця пісня. Вслухайтеся в музику. Як вона звучить? Яка за характером?

Слухання української народної пісні на слова Т.Г.Шевченка «Думи мої, думи»

Музичний керівник:

Які почуття викликала у вас ця пісня (сум, тривогу).

Вірно, ця пісня сповнена суму і болю, бо будучи далеко від України, в холодному, похмурому Петербурзі, поет сумував за рідним краєм, вболівав за його долю, страждав від того, що українці, а серед них і його рідні, знаходяться в панській неволі, терплять приниження та знущання. Своє палке слово, «квіти», «діти» поет посилає на захист скривджених, на славу своєї неньки України: «В Україну ідіть, діти, В нашу Україну».

Музичний керівник:

Велика любов до свого народу, до рідної землі, до красинавколишньої природи викликала в Шевченка потяг не тільки до складання віршів, а ще й до малювання. Тож він став не лише поетом, а й художником, зараз я відкрию вам красу його картин.



Демонстрація репродукцій, супроводжується показом та короткою розповіддю.

(Слайди 4, 5, 6,)

Музичний керівник:

Давайте і ми з вами на мить відчуємо себе художниками і замалюємо білі аркуші паперу тим кольором, який на вашу думку відповідає характеру пісні, яку вам заспівають вихователі.



Пісня «Зоре моя вечірняя» муз. В.Захарченка, сл. Т.Г.Шевченка.

Співають вихователі.

Діти коментують свій вибір.



Музичний керівник: А зараз я зіграю вам вступ до пісні,а ви повинні сказати мені як вона називається і хто її автори.

Виконується вступ до пісні «Зацвіла в долині червона калина»

(відповіді дітей)

А давайте її заспіваємо а дівчатка наші нам потанцюють.

Танок з вінками під пісню на сл. Т.Шевченка «Зацвіла в долині червона калина»

Музичний керівник: Ми можемо ще дуже багато часу слухати і співати пісні, які написані на слова великого українського поета Т.Г.Шевченка і ми їх обов’язково послухаємо і заспіваємо, але наше заняття закінчується і я хочу звернутися до вас, любі діти, і сказати, що де б ви не були, ким би ви не стали пам’ятайте, що ви всі нащадки Шевченка, який любив свою Україну понад усе. Бережіть же і ви українську землю, українське слово і українську пісню, як заповідав нам великий поет.

Дитина

Кобзарем ми його звемо,

Так від роду і до роду

Кожен вірш свій і поему

Він присвячував народу

І ми вдячно всі шануймо

Славного Тараса.

В сім`ї вольній не забудьмо,

Бо він – гордість наша.

( Слайд 7 )

Всі виконують «Заповіт».







Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка