Тема: Зв’язне мовлення



Скачати 64.28 Kb.
Дата конвертації28.02.2019
Розмір64.28 Kb.
ТипУрок

Урок на тему

«Чарівний світ Катерини Білокур»

( урок розвитку зв’язного мовлення

з української мови в 9 класі

з використанням проектних технологій)

Учитель СЗШ № 74 м. Дніпропетровська

Алєксєєнко В.Я.



Тема: Зв’язне мовлення. Переказ із творчим продовженням.

Чарівний світ Катерини Білокур



Мета: удосконалювати вміння та навички школярів відтворювати

почутий текст, складати творчі продовження;

розвивати естетичний смак образне мислення, пам’ять , збагачувати

словниковий запас;

прищеплювати бажання писати самостійно і творчо;

виховувати в учнів стійкі морально – етичні переконання, бажання

творити прекрасне, почуття патріотизму та гордості за видатних

українців.



Цілі: учні будуть знати:

стилі, типи мовлення, їх особливості, структуру побудови переказу із творчим продовженням; назви та загальний зміст картин Катерини Білокур «Польові квіти», «Квіти і березоньки вночі», «Квіти за тином», «Квіти в тумані».



Учні будуть уміти:

створювати власне висловлювання типу роздуму; брати участь у діалозі, перевіряти результати мовленнєвої діяльності, аналізувати і вдосконалювати написане; додержуватися норм українського мовленнєвого етикету.



Література та наочність:

«Українська мова». Програми 10 – 11 кл. К. 2010р.

Текст для переказу «Чарівний світ Катерини Білокур» за

О. Гончарем, В.Нечаєм

Пам’ятки для учня «Стилі та типи мовлення»

Картини Катерини Білокур «Польові квіти», «Квіти і березоньки

вночі», «Квіти за тином», «Квіти в тумані».

Тип уроку: Урок розвитку зв’язного мовлення

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Визначення емоційної готовності учнів до уроку.

Визначення настрою за 12 – бальною системою.

(Заповнення картки настрою)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми, мети, цілей уроку.

Записи у зошити дати , теми.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Бесіда.

1. Назвати стилі мовлення. Їх особливості.

2. Назвати типи мовлення. Їх особливості.

2.Розгляд таблиці «Стилі та типи мовлення» Додаток 1

3.Знайомство з матеріалами творчого проекту «Душа тремтливої мальви».

Тематичні питання:


  1. Короткі біографічні відомості про Катерини Білокур.

Знайомство з картинами «Польові квіти», «Квіти і березоньки вночі», «Квіти за тином», «Квіти в тумані».

  1. Квіти на картинах К. Білокур.

  2. Полотна художниці й народна пісня.

  3. Значення творчої спадщини К. Білокур

(Тематичні питання творчого проекту та демонстраційний матеріал учні готують завчасно)

ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

1.Знайомство з текстом переказу « Чарівний світ Катерини Білокур» .

Додаток 2

2.Самостійне обміркування почутого

3.Повторне читання тексту (самостійно) .

4. Аналіз тексту за планом ( робота в групах)

-тема;


-ідея;

-стиль;


- тип .

Перевірка: відповідає один учень, клас перевіряє (правильно – зелена картка, неправильно – червона).



Заповнення картки настрою

5. Продовження аналізу тексту:

- складання плану;

- словникова творча робота Додаток 3

Аналіз проведеної роботи у зіставленні з тематичними питаннями творчого проекту «Душа тремтливої мальви».

6. Проблемне питання. Для чого нам потрібно знати картини Катерини Білокур?

V. Підсумок.

Рефлексія.

Самоаналіз своєї роботи на уроці. Аналіз роботи класу.



Учитель: - Що було повторенням?

- Що нового?

- Чого навчилися?

Повідомлення оцінок. Заповнення картки настрою. ( У кого настрій змінився на краще, піднімають кольорові листівки )

VІ. Домашня робота.

Детально відтворити переказ, скласти творчу кінцівку, переписати в робочий зошит

Завдання для творчої кінцівки ( ~ 1,5 ст. ) :

1. Скласти опис картини художниці ( за вибором учня).

2. Доповнити почутий текст додатковою інформацією одного з пунктів плану.

3. Значення художньої спадщини Катерини Білокур у моєму житті.



Додаток 1

Стилі: Типи:

- художній; - розповідь;

- публіцистичний; - роздум;

- науковий; - опис;

- офіційно-діловий;

- розмовно-побутовий.



Додаток 2 Чарівний світ Катерини Білокур

«Твори Катерини Білокур назавжди ввійшли в золотий фонд української літератури. Вони з тих багатств, що їх Україна вносить до скарбниці мистецтва світового», - так високо оцінив творчість геніальної художниці Олесь Гончар.

Усе незвичайне у цієї народної майстрині: життєвий шлях, творчі методи, картини.

Катерина Василівна Білокур народилася 7 грудня 1900 року у селі Богданівці Полтавської губернії ( тепер Київської області ). Безрадісно пройшли її дитячі юнацькі роки. Важка селянська праця. Відсутність умов для здобуття освіти. А дівчинка так палко тягнулася до краси: хотіла малювати, читати. Самотужки опанувала грамоту, тайком від усіх вимальовувала перші картини звичайним вуглем на клаптиках домашнього сірого полотна. Наділена від природи високим художнім даром, вона сама відкривала таємниці техніки живопису. Подиву гідна мистецька одержимість богданівської чародійки, здатність її проникати у світ природи, слухати мову дерев, вітрів, квітів.

І ось настав час, коли з біленької селянської хати рушила у великі світи малярська поезія, сповнена фантастичної краси.

Спершу її картини побачила Полтава, потім – Київ, Москва, Париж. На міжнародних виставках не переставали чудуватися: хто авторка цих дивоглядних полотен ? Звідки ця казково щедра буйність уяви ? А дивуватися було з чого: картини К.Білокур заполонили квіти. Не можна словами описати чарівність полотен «Квіти і березоньки вночі», «Квіти за тином», «Польові квіти», «Квіти в тумані». Їх треба бачити !

Саме квіти любила художниця над усе. Мабуть тому, що мала душу малинової тремтливої мальви. На одній з картин бачимо дві берізоньки в оточенні квітів, огорнуті вечірньою млою. Промінь срібночолого місяця крізь густу крону дерев упав на червоні півонії, рожеві троянди. Синя холодна гама картини створює ілюзію тихої, сповненої романтики української ночі. Здається, варто простягнути руку і доторкнешся до живого дивоцвіту землі нашої, світлих очей краси.

На полотнах К.Білокур можна побачити химерне розмаїття квітів, якого в природі насправді не існує. Це казкове плетиво кручених паничів, рож, маків, півоній, красуль, чорнобривців глибоко зворушує серце, приносить велику естетичну насолоду. Пречудові творіння народної художниці співзвучні ніжним мелодіям українських ліричних пісень.

Справжнє диво твориться роками. По кілька літ шліфувала свої полотна Катерина Білокур. Пензлі для роботи вживала лише власного виробництва. Здається, неймовірно, але факт, робила їх із звичайних тхорячих волосинок, бляхи з консервної банки та вишневої гілочки. Вони мали по кілька волосків, нагадували швидше голку. Проте лише такими пензлями можна тонко й майстерно опрацьовувати кожну деталь твору.

Наповнені світлом, сонцем, радістю, наснажені великою патріотичною любов’ю до рідної землі, переповнені мелодіями веселкових барв, її твори захоплюють глядачів своєю самобутністю.

Творчість К.Білокур високо оцінив уряд, надавши їй високе звання народного художника України, нагородивши орденом «Знак пошани», грамотами. У селі Богданівці Яготинського району проти школи стоїть висічений з граніту пам’ятник Катерині Білокур.



За О. Гончаром, В. Нечаєм

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка